15. 2. svátek má Jiřina

V některých krajích hrozí opět omezování nemocniční péče, řekl Vojtěch

20. října 2021   (12:35)
V některých krajích hrozí opět omezování nemocniční péče, řekl Vojtěch
foto: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Obecně se epidemie nejvíc šíří v Moravskoslezském, Olomouckém a Jihočeském kraji a v Praze.


V některých krajích hrozí podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) kvůli růstu počtu hospitalizovaných s covidem-19 opětovné omezování odložitelné nemocniční péče. Novinářům to dnes řekl na tiskové konferenci k omezení preventivní péče během předchozích vln pandemie. O které kraje jde, neupřesnil. Obecně se ale epidemie nejvíc šíří v Moravskoslezském, Olomouckém a Jihočeském kraji a v Praze.

"Pokud jsou tady lidé, kteří zpochybňují očkování, nechtějí se nechat očkovat, bude to znamenat, že se mohou skutečně nemocnice dostat do problémů a nebudou schopny se starat o všechny pacienty," uvedl ministr.
Aktuálně je hospitalizováno 620 lidí a 102 v intenzivní péči. Z říjnových 997 covid pozitivních pacientů v nemocnicích byly podle dat ministerstva dvě třetiny neočkované. Bez očkování by podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZSI) Ladislava Duška počty hospitalizovaných mohly být i šestkrát až desetkrát horší.
Epidemie podle něj dál zrychluje, reprodukční číslo je kolem 1,5. "Musíme se připravit na další růst nejen počtu nakažených, ale také hospitalizovaných v dalších týdnech," uvedl Dušek.

Nejvíce nákazou zatížené kraje jsou podle Duška Moravskoslezský, Olomoucký, Jihomoravský, Jihočeský kraj a Praha. "Dochází k volnému komunitnímu šíření té nakažlivější formy viru," doplnil. V krajích s velkými městy podle něj ovlivňuje migrace za prací nebo studentů do škol, což šíření nahrává. V jižních Čechách hraje roli i dojíždění za prací do Německa.

"Nákaza se šíří hlavně mezi neočkovanou populací, ze 70 až 75 procent. Stále převažují ti mladí lidé do 35 let," sdělil novinářům.

Dopady viru na zdravotnictví podle Duška brzdí proti předchozím vlnám očkování. Očkovaní lidé v nemocnicích jsou průměrně ve věku 75 let, neočkovaní pak ve věku 59 let. V současné době je proočkováno zhruba dvě třetiny dospělé populace. Zatímco u seniorů je očkovaných 70 až 80 procent, z mladších pod 40 let je očkována jen asi polovina. "Pokud neočkovaná populace zahltí nemocnice, tak je zahltí pro všechny," dodal.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka








Další články

Tragický nález v Čenkově: V Litavce objevili tělo muže Tragický nález v Čenkově: V Litavce objevili tělo muže Policisté a hasiči museli v sobotu dopoledne vyrazit do Čenkova na Jinecku. V říčce … Jiráskovy sady: dnes začíná uzavírka, v dubnu přijde úplná blokáda Jiráskovy sady: dnes začíná uzavírka, v dubnu přijde úplná blokáda Revitalizace Jiráskových sadů vstupuje do rozhodující fáze a řidiče čekají hned dvě … Doprava Padá sníh, silnice kloužou. Čelní střet aut blokuje silnici I/18 Padá sníh, silnice kloužou. Čelní střet aut blokuje silnici I/18 Několik nehod bylo hlášeno najednou v sobotu odpoledne. Jedna u Hájů, druhá v … AKTUALIZOVÁNO Žloutenka na vzestupu. Středočeský kraj řešil stovky případů Žloutenka na vzestupu. Středočeský kraj řešil stovky případů Středočeský kraj má za sebou epidemiologicky náročný rok. Hygienici v roce 2025 řešili … Veselý karneval pro celou rodinu: tanec v bublinách, oblíbený maskot i nové zážitky Veselý karneval pro celou rodinu: tanec v bublinách, oblíbený maskot i nové zážitky Barevné masky, smích, hudba a zábava pro malé i velké. Kulturní dům Dobříš se už po … Dobříš Rožmitál láká nové rodiny. Narození dítěte podpoří částkou deset tisíc korun Rožmitál láká nové rodiny. Narození dítěte podpoří částkou deset tisíc korun Město Rožmitál pod Třemšínem přichází s finanční podporou pro nové občánky. Dětem … Nepřehlédněte Sportoviště u ZŠ Bratří Čapků čeká rozšíření Sportoviště u ZŠ Bratří Čapků čeká rozšíření Sportovní zázemí u Základní školy Bratří Čapků letos projde významnou proměnou. Město … Petunia mluví o vůli pokračovat. A co fakta z dokumentů města? Petunia mluví o vůli pokračovat. A co fakta z dokumentů města? Po reakci jednatelky Zahradnictví Petunia, která odmítla, že by podnik chtěl v areálu … Sobotní zlom v počasí: Od západu dorazí sněžení, může napadnout až 12 centimetrů Sobotní zlom v počasí: Od západu dorazí sněžení, může napadnout až 12 centimetrů Nové výstupy numerických modelů zpřesnily vývoj počasí na víkend. Sobota přinese na …
Turistický boom ve Středních Čechách: Brdy a Příbram lákají stále víc návštěvníků Turistický boom ve Středních Čechách: Brdy a Příbram lákají stále víc návštěvníků Středočeský kraj má za sebou nejúspěšnější rok v cestovním ruchu od roku 2012. Loni do … ANKETA
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz