4. 12. svátek má Barbora
V Dobříši se protestovalo proti drezuře zvířat v cirkusech

18. listopadu 2019   (06:06)
V Dobříši se protestovalo proti drezuře zvířat v cirkusech

Protestní akci uspořádala jedna z obyvatelek Dobříše, svůj nesouhlas se zvířaty v cirkusech přišlo vyjádřit osm lidíPřijede cirkus! Těšte se na žongléry, klauny, vrhače nožů. Čeká vás show s tygrem a hady, drezura koní, velbloudů, lam, kamerunských koz a dalších zvířat...Po Česku kočuje v současné době na třicet cirkusů. Děti po nich touží, ochráncům zvířat jsou trnem v oku. Podle nich jsou cirkusy s divokými druhy zvířat velice nevýchovné a učí špatný druh „lásky“ ke zvířatům.
 
V roce 2004 byla v Česku zakázána drezura nově narozených primátů, ploutvonožců, kytovců (vyjma delfínovitých), nosorožců, hrochů a žiraf. Nyní čeká v Parlamentu na první čtení novela, která by tento zákaz rozšířila o nově narozené slony a delfínovité. Organizace Svoboda zvířat však usiluje o to, aby se zákaz rozšířil i na všechny ostatní volně žijící druhy zvířat. Těch nyní po Česku v cirkusech kočuje přibližně 150.
 
Protesty za cirkusy bez zvířat se pořádají po celé České republice. Jeden takový se konal v sobotu 16. listopadu 2019 v Dobříši. Zde se před cirkusem Bernes sešlo osm lidí, aby společně vyjádřili svůj  nesouhlas s využíváním zvířat při cirkusových vystoupeních. Protest svolala na poslední chvíli jedna z obyvatelek Dobříše. S účastí je spokojena.
 
„Na protestu se nás sešlo 8 (s malým účastníkem vlastně 9) a já jsem za to nesmírně vděčná a také překvapená, neboť když jsem se minulou sobotu dívala na reklamní leták cirkusu a rozhodla se uspořádat protest, myslela jsem si, že dnes tu budu stát sama,“ uvedla iniciátorka Veronika.
 
„Se zvířaty v cirkusech nesouhlasíme z mnoha důvodů. Zvířata patří do jejich přirozeného prostředí – tedy přírody a omluvou pro využívání zvířat v cirkusech není ani to, že jsou cvičena a drezúrována již od mláďat, tedy jsou na takový život zvyklá. Zvířata trpí nejenom při výcviku, ale také při převozech a představeních, která jsou pro ně vlivem hluku, potlesku a ostrého světla velice stresující.

Nacházíme se v 21. století, které nabízí nezměrné množství zábavy včetně takzvaných ‚‚nových cirkusů‘‘, kde se proplétá mnoho druhů umění a nejsou k úchvatným představením třeba žádná živá zvířata, tak proč nadále podporovat utrpení, které se za oponou tradičních cirkusů skrývá?" dodala Veronika.

Nejpočetnějšícm cirkusovým publikem jsou bezesporu děti. Zábava, zvířátka, potlesk a smích. Někomu se to zdá v pořádku, jinému ne.  Na čí straně jste Vy?

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: mir foto Eliška Chocholová

Další články

Ve středočeských nemocnicích je 447 lidí s covidem, zařízení omezují péči Ve středočeských nemocnicích je 447 lidí s covidem, zařízení omezují péči V posledních třech dnech přibývalo zhruba po 20 pacientech s covidem denně Ministr zdravotnictví nedoporučuje návštěvu čerta a Mikuláše, případně mají mít respirátory Ministr zdravotnictví nedoporučuje návštěvu čerta a Mikuláše, případně mají mít respirátory Další protiepidemická doporučení se chystají k vánočním svátkům. V Novém Kníně ukradl zloděj cigarety za tři tisíce. Do pátrání se zapojilo 11 policejních hlídek i vrtulník V Novém Kníně ukradl zloděj cigarety za tři tisíce. Do pátrání se zapojilo 11 policejních hlídek i vrtulník Po pachateli policie pátrá, ujížděl směrem k hlavnímu městu. Příbramská nemocnice od pondělí opět spustí aplikaci protilátek Příbramská nemocnice od pondělí opět spustí aplikaci protilátek Počet pacientů s koronavirem během tohoto týdne poklesl. Po nárazu auta do stromu museli hasiči řidičku vyprostit, cestovala s malým dítětem Po nárazu auta do stromu museli hasiči řidičku vyprostit, cestovala s malým dítětem Žena utrpěla vážné poranění hlavy. S napojením na umělou plicní ventilaci byla letecky … Příbramští zastupitelé budou jednat o rozpočtu i ceně vodného Příbramští zastupitelé budou jednat o rozpočtu i ceně vodného Poslední jednání zastupitelstva v letošním roce proběhne v pondělí 6. prosince. Na … Setkání při bronzové adventní neděli bude na březohorském náměstí J. A. Alise. Setkání při bronzové adventní neděli bude na březohorském náměstí J. A. Alise. V kostele sv. Vojtěcha bude vystupovat Vepřekův smíšený sbor a zapálena bude také … Bezdomovec v Březnické pravděpodobně zemřel na otravu oxidem uhelnatým Bezdomovec v Březnické pravděpodobně zemřel na otravu oxidem uhelnatým V Příbrami v noci na čtvrtek hořela garáž, uvnitř našli hasiči mrtvého muže. Speciálně … Dětský domov v Lazci letos přivítal pět nováčků, čtyři z nich jsou sourozenci Dětský domov v Lazci letos přivítal pět nováčků, čtyři z nich jsou sourozenci „Z domova odešlo na konci školního roku pět dospělých dětí, které ukončily střední …
Testování v příbramských školách odhalilo necelé procento pozitivních žáků Testování v příbramských školách odhalilo necelé procento pozitivních žáků Nejvíc ohnisek je ve školách a začínají se objevovat ohniska v zařízeních sociální …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz