6. 12. svátek má Mikuláš

V Dobříši se protestovalo proti drezuře zvířat v cirkusech

18. listopadu 2019   (06:06)
V Dobříši se protestovalo proti drezuře zvířat v cirkusech

Protestní akci uspořádala jedna z obyvatelek Dobříše, svůj nesouhlas se zvířaty v cirkusech přišlo vyjádřit osm lidí


Přijede cirkus! Těšte se na žongléry, klauny, vrhače nožů. Čeká vás show s tygrem a hady, drezura koní, velbloudů, lam, kamerunských koz a dalších zvířat...Po Česku kočuje v současné době na třicet cirkusů. Děti po nich touží, ochráncům zvířat jsou trnem v oku. Podle nich jsou cirkusy s divokými druhy zvířat velice nevýchovné a učí špatný druh „lásky“ ke zvířatům.
 
V roce 2004 byla v Česku zakázána drezura nově narozených primátů, ploutvonožců, kytovců (vyjma delfínovitých), nosorožců, hrochů a žiraf. Nyní čeká v Parlamentu na první čtení novela, která by tento zákaz rozšířila o nově narozené slony a delfínovité. Organizace Svoboda zvířat však usiluje o to, aby se zákaz rozšířil i na všechny ostatní volně žijící druhy zvířat. Těch nyní po Česku v cirkusech kočuje přibližně 150.
 
Protesty za cirkusy bez zvířat se pořádají po celé České republice. Jeden takový se konal v sobotu 16. listopadu 2019 v Dobříši. Zde se před cirkusem Bernes sešlo osm lidí, aby společně vyjádřili svůj  nesouhlas s využíváním zvířat při cirkusových vystoupeních. Protest svolala na poslední chvíli jedna z obyvatelek Dobříše. S účastí je spokojena.
 
„Na protestu se nás sešlo 8 (s malým účastníkem vlastně 9) a já jsem za to nesmírně vděčná a také překvapená, neboť když jsem se minulou sobotu dívala na reklamní leták cirkusu a rozhodla se uspořádat protest, myslela jsem si, že dnes tu budu stát sama,“ uvedla iniciátorka Veronika.
 
„Se zvířaty v cirkusech nesouhlasíme z mnoha důvodů. Zvířata patří do jejich přirozeného prostředí – tedy přírody a omluvou pro využívání zvířat v cirkusech není ani to, že jsou cvičena a drezúrována již od mláďat, tedy jsou na takový život zvyklá. Zvířata trpí nejenom při výcviku, ale také při převozech a představeních, která jsou pro ně vlivem hluku, potlesku a ostrého světla velice stresující.

Nacházíme se v 21. století, které nabízí nezměrné množství zábavy včetně takzvaných ‚‚nových cirkusů‘‘, kde se proplétá mnoho druhů umění a nejsou k úchvatným představením třeba žádná živá zvířata, tak proč nadále podporovat utrpení, které se za oponou tradičních cirkusů skrývá?" dodala Veronika.

Nejpočetnějšícm cirkusovým publikem jsou bezesporu děti. Zábava, zvířátka, potlesk a smích. Někomu se to zdá v pořádku, jinému ne.  Na čí straně jste Vy?

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mir foto Eliška ChocholováDalší články

Lucifer má připravené pekelné křeslo, pod knihou hříchů se prohýbá stojan Lucifer má připravené pekelné křeslo, pod knihou hříchů se prohýbá stojan Čtyřicet čertů čeká na hříšníky. Možná přijede i pekelné koňské spřežení. 6. prosince 2019   (12:51) Policie zavítala do samotného pekla Policie zavítala do samotného pekla Co nebo kdo je to „Mišguláš“? Na tuto otázku zná odpověď pětice příbramských čertů. 6. prosince 2019   (10:33) Gangloffova šindelka se vrací do Rožmitálu Gangloffova šindelka se vrací do Rožmitálu Podbrdské muzeum získalo originál unikátního stroje vyrobeného před 120 lety v Rožmitále. Stane se součástí stálé expozice věnované lesmistru a vynálezci Karlu Gangloffovi. 6. prosince 2019   (08:57) Advent v Příbrami: V Pražské pohoda, ve velkých obchodních zónách začíná stres Advent v Příbrami: V Pražské pohoda, ve velkých obchodních zónách začíná stres Pražská ulice se před Vánoci stává útočištěm pro ty, kteří se snaží vyhnout předvánočnímu šílenství 6. prosince 2019   (06:22) Miniaturní replice Karlova mostu svitla naděje. Petice na záchranu se dostala k památkářům Miniaturní replice Karlova mostu svitla naděje. Petice na záchranu se dostala k památkářům Ministerstvo kultury se začalo zabývat návrhem na prohlášení mostu za kulturní památku 5. prosince 2019   (19:46) Macíkův Karel i Brabcova Anežka už plují na Rallye Dakar Macíkův Karel i Brabcova Anežka už plují na Rallye Dakar Členové týmu Big Shock Racing doufají, že jejich stroje doplují do cíle v pořádku. A těší se, že si své svěřence v Džiddě vyzvednou už 2. ledna 5. prosince 2019   (17:28) Požár rodinného domu v Solenicích způsobil škodu za tři miliony Požár rodinného domu v Solenicích způsobil škodu za tři miliony Z hořícího domu se dostaly tři osoby, dvě byly nadýchané toxickým kouřem, jedna z nich i popálená. Zdravotnická záchranná služba je převezla do nemocnice. 5. prosince 2019   (15:19) V Příbrami bude pokáceno 88 stromů. Jsou suché či nebezpečné V Příbrami bude pokáceno 88 stromů. Jsou suché či nebezpečné Pokáceny budou i tři lípy srdčité. Jedna z nich stojí nad dětským hřištěm na Komenského náměstí. Jedná se o velmi proschlý strom s prasklinou na hlavní kosterní větvi a hrozí její pád 5. prosince 2019   (14:07) Mikuláš naděluje, čerti straší zlobivé děti. Kde se vzala lidová tradice? Mikuláš naděluje, čerti straší zlobivé děti. Kde se vzala lidová tradice? Čertovský svátek patří mezi naše velmi udržované tradice. K někomu chodí Mikuláš na návštěvu, jinde nechává mikulášskou nadílku za dveřmi. 5. prosince 2019   (11:07) Policie obvinila řidiče kvůli tragické nehodě sanitky v Čenkově Policie obvinila řidiče kvůli tragické nehodě sanitky v Čenkově Při nehodě zemřel převážený šestaosmdesátiletý pacient, další člověk byl zraněn. 5. prosince 2019   (09:06)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz