18. 1. svátek má Vladislav

V Dlouhé ulici by mohl vyrůst nový dům. Je moderní, ale zapadne do okolí

3. dubna 2018   (08:07)
V Dlouhé ulici by mohl vyrůst nový dům. Je moderní, ale zapadne do okolí

Projekt je zatím jen ve fázi studie.


V Dlouhé ulici v Příbrami na křížení s ulicí Palackého by v budoucnu mohl vyrůst nový dům. Ten by nahradil původní, který byl před několika lety zbourán. Celý projekt je zatím jen ve fázi studie. Jejím autorem je příbramský architekt Michal Karnet, který se snažil, aby nový dům působil moderně, ale zároveň respektoval své okolí.

„Inspirací pro návrh je nedávno zbouraný původní dům. Výška římsy téměř vyrovnávala římsu protějšího nárožního domu. Vznikl tedy výškový odskok střech vzhledem k sousední budově, který je typický pro příbramské historické jádro. „Přílepek“ parcely byl zastřešen nezvykle ostrou pultovou střechou. Jinak by ale na požadovanou výšku hřebene nikdy nedosáhla,“ řekl Karnet o studii domu, který by mohl sloužit jako bytový s tím, že v přízemí by mohla být umístěna prodejna nebo provozovna nějaké restaurační služby.

Samotná parcela s pozůstatky sklepení původní budovy se nachází v historickém centru města. Rohový pozemek se změnil při proražení ulice Palackého, kdy byl k původně obdélníkovému tvaru přidán ještě úzký přílepek. Řešení parkovacích stání je pak prakticky nemožné z důvodu zastavení původně společného vnitrobloku.

Mírně vystouplé šambrány (šambrána je ozdobný architektonický prvek, který rámuje a tím zdůrazňuje okna či dveře na vnější fasádě) a pravidelný rytmus otvorů reflektuje historický kontext. Jediné moderní prvky jsou jednolitá šedivá omítka a velká okna. Dům se nesnaží na sebe zbytečně poutat pozornost, ale naopak zahustit historické jádro v kontextu okolních domů. I samotná šedá fasáda by se ve změti ne vždy citlivě vybraných barev, mohla stát příjemným osvěžením centra města.
V Dlouhé ulici v Příbrami na křížení s ulicí …





Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: MJ
autor: top








Další články

Vysoký Chlumec a Klučenice uspěly v soutěži Zlatý lajk. Patří mezi nejlépe komunikující obce v regionu Vysoký Chlumec a Klučenice uspěly v soutěži Zlatý lajk. Patří mezi nejlépe komunikující obce v regionu Městys Vysoký Chlumec a obec Klučenice patří mezi nejlépe komunikující samosprávy v … Nepřehlédněte Podkroví Muzea města Dobříše ožilo tvořivostí Podkroví Muzea města Dobříše ožilo tvořivostí V podkrovních prostorách Muzea města Dobříše vznikl na konci loňského roku nový … Oblastní nemocnici Příbram čekají provozní změny, ale i stavební úpravy, stěhování i nové vstupy Oblastní nemocnici Příbram čekají provozní změny, ale i stavební úpravy, stěhování i nové vstupy Příbramská nemocnice v první polovině roku 2026 upraví provoz několika oddělení. Změny … Brdy pod kontrolou: Policisté řeší stovky přestupků ročně Brdy pod kontrolou: Policisté řeší stovky přestupků ročně Ve středočeské části Chráněné krajinné oblasti Brdy zajišťují už deset let veřejný … Rožmitálští hasiči mají novou výstroj. Město uspělo se dvěma dotacemi Rožmitálští hasiči mají novou výstroj. Město uspělo se dvěma dotacemi Město Rožmitál pod Třemšínem úspěšně získalo dvě dotace na podporu jednotky sboru … Děti v restauracích: klid pro hosty, nebo diskriminace? Děti v restauracích: klid pro hosty, nebo diskriminace? Některé restaurace v Česku i zahraničí zakazují vstup dětem. Zastánci vítají klidnou … ANKETA Rozpočtové provizorium se dotkne i financování sociálních služeb. Kraj už obdržel stovky žádostí o dotace Rozpočtové provizorium se dotkne i financování sociálních služeb. Kraj už obdržel stovky žádostí o dotace Středočeský kraj obdržel pro letošní rok bezmála šest set žádostí o dotace na … Městská policie vybavila všechna vozidla defibrilátory. Strážníci mohou zasáhnout ještě před příjezdem záchranářů Městská policie vybavila všechna vozidla defibrilátory. Strážníci mohou zasáhnout ještě před příjezdem záchranářů Strážníci Městské policie Příbram mají nově ve všech služebních vozidlech k dispozici … Pod ostružinovou strání se začal psát příběh brdského lesa Pod ostružinovou strání se začal psát příběh brdského lesa Po dusivých vedrech konečně přišla úleva a příroda si mohla zhluboka oddechnout. Věděl … Příroda
Děti na sociálních sítích: Co skutečně říká zákon a jakou roli hrají rodiče Děti na sociálních sítích: Co skutečně říká zákon a jakou roli hrají rodiče Máte doma dítě mladší 15 let? A věděli jste, že téměř 80 % dětí v tomto věku už …
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz