29. 9. svátek má Michal

Toxická skládka po bývalé traktorové stanici má zmizet ještě letos

14. června 2021   (06:18)
Další 4 fotografie v galeriiToxická skládka po bývalé traktorové stanici má zmizet ještě letos
foto: obec Dubno

Náklady na odstranění ekologické zátěže v blízkosti obce Dubno jsou vyčísleny na téměř 80 milionů korun. Odvoz samotných nebezpečných látek má být hotov do konce letošního července.


Dubno pracuje na odstranění toxické skládky, která se nachází asi půl kilometru od centra obce ve směru na Dubenec. „Skládka byla založena v sedmdesátých letech Státní traktorovou stanicí, která do bývalého lomu vyvážela nebezpečný toxický odpad – například zbytky postřiků, pesticidy a ropné látky,“ informoval starosta Dubna Václav Chmelař. Vlivem neodborného nakládání s odpady je od roku 1985 zjištěna kontaminace podzemní vody v předpolí skládky, a to organochlorovými a triazinovými pesticidy.
 

Sanační práce se rozběhly na jaře letošního roku. Společnost Dekonta zajišťuje odtěžbu nebezpečných odpadů a kontaminovaných zemin z podloží. Silně kontaminovaný odpad s pesticidy se pak odváží na spálení do firmy Suez CZ, která se věnuje likvidaci odpadů. Všechny nebezpečné látky a kontaminovaná zemina o předpokládané hmotnosti 9500 tun by měly být odvezeny do konce července. Následující technická a biologická rekultivace má být hotova do konce roku.
 
„Z výsledků průzkumu je patrné, že skládka je sanována za pět minut dvanáct,“ řekl Václav Chmelař a doplnil, že v blízkosti této lokality je plánována cyklostezka, která povede po zpevněné cestě sloužící nyní pro odvoz odpadu.
 
Celá akce bude veřejné rozpočty stát 77 milionů korun. „Získali jsme plné financování, a to 85 procent ze strukturálních fondů v rámci Operačního programu Životní prostředí od ministerstva životního prostředí a 15 procent od Středočeského kraje,“ uvedl Václav Chmelař. Obec přispěla na studii analýzy rizik, jež předcházela samotné sanaci a která tuto formu likvidace označila jako jediné koncepční řešení.  
 

I když odpad z bývalé deponie u Dubna zmizí v řádu několika měsíců, nebezpečné látky budou v podzemní vodě přítomné ještě několik desítek let. O „dočištění“ lokality se postará sama příroda pomocí takzvané přirozené atenuace, tedy přirozeného snižování kontaminace.
 

Fotogalerie

Toxická skládka po bývalé traktorové stanici má zmizet ještě letos () Toxická skládka po bývalé traktorové stanici má zmizet ještě letos (1) Toxická skládka po bývalé traktorové stanici má zmizet ještě letos (2) Toxická skládka po bývalé traktorové stanici má zmizet ještě letos (3)

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková

Další články

Král: Nová cyklotrasa opět ukazuje, že radnice má v oblibě polovičatá řešení Král: Nová cyklotrasa opět ukazuje, že radnice má v oblibě polovičatá řešení Zastupitel města Příbrami Vladimír Král (Šance pro Příbram) reaguje na nově vznikající … Kvůli ptačí chřipce muselo být letos utraceno přes čtvrt milionu ptáků Kvůli ptačí chřipce muselo být letos utraceno přes čtvrt milionu ptáků Ptačí chřipka se nyní vyskytla v obci Trhové Dušníky. V okolí ohniska se vytyčí … Po čtyřech měsících se v ČR znovu objevila ptačí chřipka, je na Příbramsku Po čtyřech měsících se v ČR znovu objevila ptačí chřipka, je na Příbramsku Ohnisko je v malochovu v obci Trhové Dušníky. V Rožmitále se konala Myslivecko-rybářská slavnost spojená s výlovem Sadoňského rybníka V Rožmitále se konala Myslivecko-rybářská slavnost spojená s výlovem Sadoňského rybníka V Rožmitále pod Třemšínem se konal v sobotu 25. září další ročník Myslivecko-rybářské … Česko slaví svátek svatého Václava. Podle legend pečoval o chudé a založil v zemi tradici pěstování vína Česko slaví svátek svatého Václava. Podle legend pečoval o chudé a založil v zemi tradici pěstování vína V kalendáři na svátek Václava připadá Den české státnosti. Proč se vůbec slaví a jaké … Jak bude v příštích týdnech? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď Jak bude v příštích týdnech? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď Nejchladnější byl v tomto období rok 1972, kdy průměr klesl na šest stupňů. Naopak v … ŘSD ve středu zahájí opravu silnice I/18 v úseku Líchovy - Břekova Lhota ŘSD ve středu zahájí opravu silnice I/18 v úseku Líchovy - Břekova Lhota Provoz bude řízený kyvadlově. K pocitu bezpečí se můžete vyjádřit v dotazníkovém šetření K pocitu bezpečí se můžete vyjádřit v dotazníkovém šetření Čas na vyplnění a odevzdání dotazníku je do 31. října 2021. Podívejte se, kdo na Příbramsku kandiduje do Poslanecké sněmovny Podívejte se, kdo na Příbramsku kandiduje do Poslanecké sněmovny Volby do Poslanecké sněmovny se uskuteční v pátek 8. října a v sobotu 9. října.
Říjnová výzva 10 000 kroků startuje za pár dní Říjnová výzva 10 000 kroků startuje za pár dní Zcela nejpřirozenějším lidským pohybem je chůze. Aniž bychom o tom přemýšleli, …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz