24. 8. svátek má Bartoloměj

Tip na výlet: Škola rýžování zlata v Novém Kníně

16. července 2019   (18:26)
Tip na výlet: Škola rýžování zlata v Novém Kníně

V rámci Mistrovství ČR a SR v rýžování zlata se budete moci tuto sobotu v Novém Kníně naučit sami zlato rýžovat


Již tento víkend se v Novém Kníně uskuteční Mistrovství ČR a SR v rýžování zlata. V tuto chvíli je do soutěže přihlášeno přes 100 zlatokopů šesti různých národností. Soutěžit se bude v několika kategoriích, a to i těch věkových. Do klání je přihlášeno například 12 dětí a 11 rodin.

„Kategorie „family“ je myšlena dvougeneračně. Takže rýžovat spolu bude třeba děda s vnukem,“  říká Bohumil Toms, zlatokop a předseda Českého klubu zlatokopů.

Do soutěže se může přihlásit i laik
„Do soutěže se může přihlásit i kolemjdoucí turista, který nemá s rýžováním zlata vůbec žádné zkušenosti. Rýžování si tu vyzkouší, zjistí, že mu to jde a přihlásí se do soutěžního klání. Pro takové tu máme připravenou jednu amatérskou kategorii,“ uvádí Bohumil Toms.

Příští rok proběhne v Novém Kníně dokonce mistrovství světa. Nejvyšší čas začít trénovat, co říkáte?
 
V sobotu se můžete sami naučit zlato rýžovat
Zkušení instruktoři Vám v sobotu poradí, jak zacházet s rýžovací pánví, aby zlato nekončilo na dně rýžovací kádě. Možná zjistíte, že udržet stále stejné tempo v podobě krouživého pohybu pánve ponořené pod vodou a naplněné pískem není vůbec jednoduché. Nebo naopak zjistíte, že jste rodilý zlatokop.
 
Program letošního Mistrovství ČR a SR v rýžování zlata začíná již v pátek v 18:30 slavnostním průvodem zlatokopů z náměstí do areálu Oplocenka, kde se klání uskuteční. Závodit se začne v sobotu v 9 hodin ráno a slavnostní vyhlášení vítězů proběhne v neděli ve 13 hodin. Registrace je možná ještě na místě v pátek do 21 hodin.
 
V Česku se rýžování zlata v rámci České asociace zlatokopů věnuje přibližně sto lidí, což je mnohem méně, než ve světě. Zatímco kanadští či australští senioři si rýžováním zlata přivydělávají, u nás to na přilepšení k důchodu nevypadá. Zlato se sice ještě dnes dá na některých místech v Česku najít, ale naděje na zbohatnutí je mizivá. Nejen, že zlato je surovina, která podle zákona patří státu, ale nálezy jsou u nás tak mizivé, že jde především o zábavu. V každém případě to chce trpělivost a hlavně notnou dávku štěstí.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
zlatokop.cz

autor: mir foto Muzeum Zlata Nový KnínDalší články

Kvůli trvalému suchu skončí příští týden provoz plavebního výtahu na Orlíku Kvůli trvalému suchu skončí příští týden provoz plavebního výtahu na Orlíku Příští týden poklesne hladina vody pod hranici, která je potřebná pro provoz lodního výtahu 24. srpna 2019   (09:47) Možnost uzavřít registrované partnerství využilo i několik příbramských párů Možnost uzavřít registrované partnerství využilo i několik příbramských párů V Příbrami dodnes uzavřelo registrované partnerství celkem šest párů. Jeden mužský a pět ženských 24. srpna 2019   (07:16) Příbramský soud poslal do vazby agresora, který vyhrožoval zabitím Příbramský soud poslal do vazby agresora, který vyhrožoval zabitím Obviněnému hrozí až tři roky ve vězení 23. srpna 2019   (18:33) Policisté se u Nového rybníka zaměřili na cyklisty Policisté se u Nového rybníka zaměřili na cyklisty Při preventivní akci “Na kole jen s přilbou“ policisté kontrolovali mimo jiné i povinné vybavení kola 23. srpna 2019   (15:33) Co s blížícím se víkendem? Rádi vám poradíme Co s blížícím se víkendem? Rádi vám poradíme Pokud si nevyberete žádnou z akcí, můžete si alespoň užít příjemně letního počasí 23. srpna 2019   (13:38) Na pondělí 26. srpna je v plánu překop Balbínovy ulice Na pondělí 26. srpna je v plánu překop Balbínovy ulice Práce budou probíhat za provozu, omezena bude pouze autobusová doprava 23. srpna 2019   (11:12) Obviněnému z vraždy hrozí dvacet let ve vězení nebo i výjimečný trest Obviněnému z vraždy hrozí dvacet let ve vězení nebo i výjimečný trest Krajské státní zastupitelství tento týden podalo k soudu obžalobu 23. srpna 2019   (08:30) Novák je plný ryb. To čistotě vody nepřidá Novák je plný ryb. To čistotě vody nepřidá Pravidelné výlovy, vysazení čisticích rostlin a zvýšení průtoku vody. To vše by mělo zkvalitnit vodu v Novém rybníce 23. srpna 2019   (06:08) Kvalita vody ve středočeských koupalištích zůstává dobrá Kvalita vody ve středočeských koupalištích zůstává dobrá Nejhorší kvalita vody je v Pilském rybníku na Příbramsku 22. srpna 2019   (18:35) Na Evropské byl sražen motorkář, doprava v místě kolabuje Na Evropské byl sražen motorkář, doprava v místě kolabuje Počítejte se zdržením 22. srpna 2019   (16:00)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz