14. 10. svátek má Agáta

Tip na výlet: Škola rýžování zlata v Novém Kníně

16. července 2019   (18:26)
Tip na výlet: Škola rýžování zlata v Novém Kníně

V rámci Mistrovství ČR a SR v rýžování zlata se budete moci tuto sobotu v Novém Kníně naučit sami zlato rýžovat


Již tento víkend se v Novém Kníně uskuteční Mistrovství ČR a SR v rýžování zlata. V tuto chvíli je do soutěže přihlášeno přes 100 zlatokopů šesti různých národností. Soutěžit se bude v několika kategoriích, a to i těch věkových. Do klání je přihlášeno například 12 dětí a 11 rodin.

„Kategorie „family“ je myšlena dvougeneračně. Takže rýžovat spolu bude třeba děda s vnukem,“  říká Bohumil Toms, zlatokop a předseda Českého klubu zlatokopů.

Do soutěže se může přihlásit i laik
„Do soutěže se může přihlásit i kolemjdoucí turista, který nemá s rýžováním zlata vůbec žádné zkušenosti. Rýžování si tu vyzkouší, zjistí, že mu to jde a přihlásí se do soutěžního klání. Pro takové tu máme připravenou jednu amatérskou kategorii,“ uvádí Bohumil Toms.

Příští rok proběhne v Novém Kníně dokonce mistrovství světa. Nejvyšší čas začít trénovat, co říkáte?
 
V sobotu se můžete sami naučit zlato rýžovat
Zkušení instruktoři Vám v sobotu poradí, jak zacházet s rýžovací pánví, aby zlato nekončilo na dně rýžovací kádě. Možná zjistíte, že udržet stále stejné tempo v podobě krouživého pohybu pánve ponořené pod vodou a naplněné pískem není vůbec jednoduché. Nebo naopak zjistíte, že jste rodilý zlatokop.
 
Program letošního Mistrovství ČR a SR v rýžování zlata začíná již v pátek v 18:30 slavnostním průvodem zlatokopů z náměstí do areálu Oplocenka, kde se klání uskuteční. Závodit se začne v sobotu v 9 hodin ráno a slavnostní vyhlášení vítězů proběhne v neděli ve 13 hodin. Registrace je možná ještě na místě v pátek do 21 hodin.
 
V Česku se rýžování zlata v rámci České asociace zlatokopů věnuje přibližně sto lidí, což je mnohem méně, než ve světě. Zatímco kanadští či australští senioři si rýžováním zlata přivydělávají, u nás to na přilepšení k důchodu nevypadá. Zlato se sice ještě dnes dá na některých místech v Česku najít, ale naděje na zbohatnutí je mizivá. Nejen, že zlato je surovina, která podle zákona patří státu, ale nálezy jsou u nás tak mizivé, že jde především o zábavu. V každém případě to chce trpělivost a hlavně notnou dávku štěstí.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
zlatokop.cz

autor: mir foto Muzeum Zlata Nový KnínDalší články

Nevidomý masér: Při vážné autonehodě přišel o zrak, chuť i čich. Chuť do života ale neztratil Nevidomý masér: Při vážné autonehodě přišel o zrak, chuť i čich. Chuť do života ale neztratil Zatímco spousta lidí by to psychicky nezvládla, Jiří Oktábec se s nepřízní osudu dokázal obdivuhodně vyrovnat a úsměv z tváře mu nikdy nezmizel. 14. října 2019   (06:16) Smetanka lékařská: Bylinka na rakovinu, která roste všude Smetanka lékařská: Bylinka na rakovinu, která roste všude Nyní je vhodná doba pro sběr pampeliškového kořene 13. října 2019   (19:01) Huť Barbora se pravděpodobně dostaví z Norských fondů Huť Barbora se pravděpodobně dostaví z Norských fondů Na huť se přijeli podívat odborníci z Norska. „Když viděli, že se na Příbramsku o technické památky umíme postarat, dali našemu projektu zelenou,“ uvedl RSDr. Josef Hála 13. října 2019   (15:28) V Novém rybníce plavalo zhruba 7 metráků lína obecného V Novém rybníce plavalo zhruba 7 metráků lína obecného Z dvaceti nasazených kaprů jich zbyla zhruba polovina 13. října 2019   (11:40) Rostou. Sezona houbaření není u konce, lidé stále nosí plné koše Rostou. Sezona houbaření není u konce, lidé stále nosí plné koše Houby stále rostou ve velkém, a pokud nepřijdou v příštích dnech mrazivá rána, můžeme se ještě těšit na plné košíky. 13. října 2019   (08:33) Opětovné zavedení střeleb z minometů zachrání brdská vřesoviště Opětovné zavedení střeleb z minometů zachrání brdská vřesoviště Střelby z minometů podpořila i Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky. Současný způsob užívání posádkového cvičiště neumožňuje dostatečné narušení povrchu pro zachování vřesoviště 13. října 2019   (06:45) V Příbrami teklo víno proudem V Příbrami teklo víno proudem Organizátoři Vinného koštu o přeložení akce na jiný termín neuvažovali. 12. října 2019   (19:58) Dopravní nehoda uzavřela dálnici D4, jedno z vozidel skončilo na střeše Dopravní nehoda uzavřela dálnici D4, jedno z vozidel skončilo na střeše V místě se tvořily několikakilometrové kolony 12. října 2019   (17:43) Hasiči se museli slaňovat ke zraněnému horolezci Hasiči se museli slaňovat ke zraněnému horolezci Adrenalinový zážitek má za sebou skupina horolezců 12. října 2019   (15:32) Zfetovaný řidič pod vlivem pervitinu při zběsilé jízdě naboural do několika aut. Nakonec atakoval vůz městské policie Zfetovaný řidič pod vlivem pervitinu při zběsilé jízdě naboural do několika aut. Nakonec atakoval vůz městské policie Policejní akce skončila v objektu příbramského „Křižáku.“ 12. října 2019   (11:58) NepřehlédněteKodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz