25. 1. svátek má Miloš

Telefonní budky: Po novém roce jen na vesnicích

21. listopadu 2019   (06:08)
Telefonní budky: Po novém roce jen na vesnicích

Ke konci roku bude ukončen provoz všech veřejných telefonních automatů mimo těch, které musí povinně být v nejmenších obcích


Zatímco ještě koncem roku 2000 fungovalo v Česku přes 30 tisíc telefonních budek a mnohdy se před nimi i stávaly fronty, dnes jich je po celé republice rozeseto necelé čtyři tisíce. V okrese Příbram je dnes zhruba 80 veřejných telefonních automatů.
 
Valná většina z těch, které obstály v konkurenci mobilních telefonů, bude odstraněna koncem tohoto roku. Zůstane jich jen minimum, a to tam, kde musejí být zachovány ze zákona. V nejmenších obcích a místech bez dostatečného mobilního signálu.

Důvodem k rušení je i boj s vandalismem
„Využití automatů každým rokem výrazně klesá, z řady z nich lidé volají méně než jednou za měsíc. Kromě snižujícího se počtu hovorů jsou dalším důvodem k rušení vysoké nároky na údržbu a boj s vandalismem. Budky se spíše než místem pro volání stávají terčem vandalů. Výnosy z volání tak ani zdaleka nepokrývají náklady na údržbu a provoz,“ uvedla pro pribram.cz Lucie Jungmannová, tisková mluvčí O2 Czech Republic a.s.

V okrese Příbram zůstane zachováno 23 telefonních automatů
„Telefonní budky však zatím nezmizí úplně - v rámci zákonné povinnosti zajistit tzv. Univerzální službu budou nadále provozovány v obcích do 200 obyvatel a tam, kde není dostatečně silný mobilní signál - takových přístrojů zůstane příští rok 1150, z toho 23 v okrese Příbram,“ dodala tisková mluvčí.
 
Budky se zlikvidují, nebo z nich budou knihovny
Rušené telefonní automaty budou funkční do posledního dne letošního roku. Poté je dodavatelská společnost postupně demontuje a zajistí jejich ekologickou likvidaci. Z některých se stanou malé veřejné knihovny.
 
Otázku, co s telefonními budkami, řešili v minulosti i ve Velké Británii. Zatímco v jiné zemi by se asi kvůli budkám nikdo netrápil, o jeden ze symbolů země se Britové prali. Typické červené domečky z ulic nezmizely a dnes v nich kromě knihoven najdeme třeba i miniaturní galerie. Některé obce do nich dokonce umístily defibrilátory. Možnost zakoupit si telefonní budku dostali i sami obyvatelé. Přeměnili si je na zahradní kůlny, sprchové kouty či dokonce akvária pro rybičky.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mirDalší články

Na Nováku se pracuje i v zimě, buduje se zde litorální pásmo Na Nováku se pracuje i v zimě, buduje se zde litorální pásmo Město již delší dobu hledá způsob, jak zlepšit kvalitu vody v Novém rybníku. 25. ledna 2020   (07:01) Orlík prokoukne. Na únor jsou v plánu dvě velké úklidové akce Orlík prokoukne. Na únor jsou v plánu dvě velké úklidové akce „V plánu jsou dvě úklidové akce, a to ve středu 5. února a v sobotu 15. února," uvedl Hugo Roldán, tiskový mluvčí Povodí Vltavy 24. ledna 2020   (18:35) Chřipka útočí, Příbram je na prahu vyhlášení epidemie Chřipka útočí, Příbram je na prahu vyhlášení epidemie V rámci Středočeského kraje je nejvyšší nemocnost na Příbramsku 24. ledna 2020   (15:31) Recidivisté v loňském roce spáchali polovinu trestných činů Recidivisté v loňském roce spáchali polovinu trestných činů Policisté zveřejnili podrobnou statistiku trestných činů spáchaných na Příbramsku. 24. ledna 2020   (13:53) Plánujete svatbu? V únoru jsou dva magické dny Plánujete svatbu? V únoru jsou dva magické dny Termíny, kdy se v datu objevují stejná čísla, stále lákají snoubence. Letos tomu nebude jinak. 24. ledna 2020   (11:25) Sedlčany dokončují park vedle modlitebny Sedlčany dokončují park vedle modlitebny Park se rozkládá na necelém hektaru plochy a tvoří ho čtyři desítky nově vysazených stromů, trávníky, trvalkové záhony, zpevněné mlatové cesty a dětské hřiště. 24. ledna 2020   (08:51) I benzinová pumpa může být kulturní památkou. Jednu takovou mají v Milíně I benzinová pumpa může být kulturní památkou. Jednu takovou mají v Milíně Podle odborníků se jedná o stavbu ojedinělou. V rámci celé České republiky se takovýchto staveb příliš mnoho nedochovalo 24. ledna 2020   (05:55) Počasí se zbláznilo, příští týden bude až 12 stupňů Počasí se zbláznilo, příští týden bude až 12 stupňů Milovníci zimního počasí marně čekají na příchod sněhových vloček. Podle aktualizované předpovědi se mají teploty blížit spíše těm obvyklým jarním. 23. ledna 2020   (17:30) Díra v hlavě jí ukázala cestu. Díky svému optimismu vítězí Ivana Sedláčková nad těžkou nemocí Díra v hlavě jí ukázala cestu. Díky svému optimismu vítězí Ivana Sedláčková nad těžkou nemocí První veřejné čtení z knihy Díra v hlavě mi ukázala cestu se uskuteční dnes v příbramské knihovně 23. ledna 2020   (15:10) Sedlčany odložily stavbu akvaparku, bojí se zadlužení Sedlčany odložily stavbu akvaparku, bojí se zadlužení Akvapark měl vzniknout ve Zberazské ulici mezi zimním stadionem a tréninkovým fotbalovým hřištěm. 23. ledna 2020   (12:59)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz