7. 12. svátek má Ambrož

Telefonní budky: Po novém roce jen na vesnicích

21. listopadu 2019   (06:08)
Telefonní budky: Po novém roce jen na vesnicích

Ke konci roku bude ukončen provoz všech veřejných telefonních automatů mimo těch, které musí povinně být v nejmenších obcíchZatímco ještě koncem roku 2000 fungovalo v Česku přes 30 tisíc telefonních budek a mnohdy se před nimi i stávaly fronty, dnes jich je po celé republice rozeseto necelé čtyři tisíce. V okrese Příbram je dnes zhruba 80 veřejných telefonních automatů.
 
Valná většina z těch, které obstály v konkurenci mobilních telefonů, bude odstraněna koncem tohoto roku. Zůstane jich jen minimum, a to tam, kde musejí být zachovány ze zákona. V nejmenších obcích a místech bez dostatečného mobilního signálu.

Důvodem k rušení je i boj s vandalismem
„Využití automatů každým rokem výrazně klesá, z řady z nich lidé volají méně než jednou za měsíc. Kromě snižujícího se počtu hovorů jsou dalším důvodem k rušení vysoké nároky na údržbu a boj s vandalismem. Budky se spíše než místem pro volání stávají terčem vandalů. Výnosy z volání tak ani zdaleka nepokrývají náklady na údržbu a provoz,“ uvedla pro pribram.cz Lucie Jungmannová, tisková mluvčí O2 Czech Republic a.s.

V okrese Příbram zůstane zachováno 23 telefonních automatů
„Telefonní budky však zatím nezmizí úplně - v rámci zákonné povinnosti zajistit tzv. Univerzální službu budou nadále provozovány v obcích do 200 obyvatel a tam, kde není dostatečně silný mobilní signál - takových přístrojů zůstane příští rok 1150, z toho 23 v okrese Příbram,“ dodala tisková mluvčí.
 
Budky se zlikvidují, nebo z nich budou knihovny
Rušené telefonní automaty budou funkční do posledního dne letošního roku. Poté je dodavatelská společnost postupně demontuje a zajistí jejich ekologickou likvidaci. Z některých se stanou malé veřejné knihovny.
 
Otázku, co s telefonními budkami, řešili v minulosti i ve Velké Británii. Zatímco v jiné zemi by se asi kvůli budkám nikdo netrápil, o jeden ze symbolů země se Britové prali. Typické červené domečky z ulic nezmizely a dnes v nich kromě knihoven najdeme třeba i miniaturní galerie. Některé obce do nich dokonce umístily defibrilátory. Možnost zakoupit si telefonní budku dostali i sami obyvatelé. Přeměnili si je na zahradní kůlny, sprchové kouty či dokonce akvária pro rybičky.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: mir

Další články

Středočeský kraj by uvítal shodu odborníků na vánočním volnu ve školách Středočeský kraj by uvítal shodu odborníků na vánočním volnu ve školách Například školy v Příbrami zatím ředitelská volna nevyhlásily, procento nakažených … Starosta: Město příští rok získá 994 milionů a utratí 1,143 miliardy Starosta: Město příští rok získá 994 milionů a utratí 1,143 miliardy Starosta Příbrami Jan Konvalinka se ohlíží za včerejším jednání zastupitelstva. V Příbrami se v příštím roce zdraží vodné a stočné o tři procenta V Příbrami se v příštím roce zdraží vodné a stočné o tři procenta Při průměrné spotřebě 90 litrů na osobu a den zaplatí příští rok tříčlenná domácnost … Policisté pátrají po řidiči, který u Hluboše způsobil dopravní nehodu Policisté pátrají po řidiči, který u Hluboše způsobil dopravní nehodu K události došlo 20. listopadu v ranních hodinách. Příbramské divadlo uvede známou hudební komedii Limonádový Joe Příbramské divadlo uvede známou hudební komedii Limonádový Joe Slavnou parodii na westerny se souborem nastudoval Milan Schejbal, v hlavních rolích … Zastupitelé Příbrami schválili záměr prodeje pozemku u archivu pro stavbu bytů Zastupitelé Příbrami schválili záměr prodeje pozemku u archivu pro stavbu bytů Podmínky prodeje vedení radnice ještě upřesní a znovu předloží zastupitelstvu. Příbram bude letos opět hospodařit se schodkovým rozpočtem Příbram bude letos opět hospodařit se schodkovým rozpočtem Návrh rozpočtu dnes schválili zastupitelé. O Vánocích mrznout nebude, teploty se udrží mírně nad nulou, očekávají meteorologové O Vánocích mrznout nebude, teploty se udrží mírně nad nulou, očekávají meteorologové Podle meteorologů nás pravděpodobně čekají opět Vánoce na blátě. ŽIVĚ: Zasedání zastupitelstva v Příbrami ŽIVĚ: Zasedání zastupitelstva v Příbrami Nejdůležitějším bodem bude návrh rozpočtu na příští rok.
Starosta: Duševní polotovar přeřezal na příbramském náměstí kabeláž k vánoční dekoraci Starosta: Duševní polotovar přeřezal na příbramském náměstí kabeláž k vánoční dekoraci Trojici pachatelů zaznamenala kamera. Městská policie žádá veřejnost o pomoc při …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz