23. 9. svátek má Berta

Tank T-34 bratří Míků bude opět jedním z  hlavních lákadel slivické bitvy

ROZHOVOR
9. května 2014   (15:44)
Tank T-34 bratří Míků bude opět jedním z  hlavních lákadel slivické bitvy

Slivice - Tank T-34 má spotřebu kolem 350 litrů nafty na 100 km.


Slivice – Zítra se u Milína opět odehrají události, ke kterým došlo na konci II. světové války v  květnu 1945 na Příbramsku. Organizátoři se letos rozhodli, že program pojmou stejně jako v  loňském roce. Historické události z  května 1945 si proto připomenou s  akcentem na kluby vojenské historie, které se akce účastní a k  vidění bude především jejich historická technika.

Samotné bojové ukázky budou založené na pyrotechnických efektech a návštěvníci se už podruhé budou muset obejít bez střelby z  pušek a samopalů. „Ten důvod proč se i letos nebude střílet je jednoduchý, pro takovou ukázku bychom museli zažádat u policie o zřízení tzv. provizorní střelnice a to je papírově poměrně náročné, takže jsme od ukázky spojené se střelbou z  ručních palných zbraní i letos upustili,“ popisuje důvody tohoto rozhodnutí Pavel Kadlec z  příbramského klubu vojenské historie.

Ovšem jedním z  největších lákadel bude přítomnost tanku T-34 bratří Míků z  Březových Hor, který letos nebude útočit ve směru od staré strakonické silnice, ale od obce Buk a bude ostřelovat opěrný bod prchajících německých jednotek. Mimo jiné tak bude přijíždět z  místa odkud i historicky postupoval a útočil jeden z  frontů sovětské armády ve dnech slivické bitvy – tedy 11. a 12. května 1945. Na to jak tento legendární sovětský válečný stroj získali a co všechno obnáší jeho provoz, jsme se zeptali jeho řidiče a jednoho z  majitelů Pavla Míky.

Jak se vám vlastně podařilo tento tank získat?

Je od armády České republiky, která ho prodávala jako nadbytečný. Konkrétně pochází z  kasáren z  Mostu. My jsme ho koupili s  tím, že se dá opět do provozu.

Když jste ho kupovali, tak byl nepojízdný?

Ano, on stál na památníku a tak aby ho armáda znehybněla, tak bylo v  motoru nalito asi pět koleček betonu. Takže tři neděle jsme viseli hlavou dolů a sekali jsme beton, ale nakonec se to povedlo a ten tank je funkční.

Provoz tanku, ale asi není levná záležitost…?

Má dost velkou spotřebu, na sto kilometrů si to vezme 350 litrů, takže třeba tady na Slivici nás to každoročně vyjde na takových sto litrů nafty. To je hlavní problém a pak také doprava. Ta je dneska drahá, ale jinak to jde.

Co potřebuje člověk k  tomu, aby mohl řídit tank?

Pokud myslíte něco jako řidičák, to na to prakticky neexistuje jako do civilu. No ale na vojně jsem s  tankem jezdil. Jinak člověk potřebuje licenci a povolení k držení takové techniky, bezpečnostní materiál a podobně.

Kde sháníte náhradní díly?

No kde se dá. Něco se ještě sehnat dá, má to Excalibur a takovýhle firmy, ale je to stejně jako většina věcí u tohohle koníčku – o penězích.

Co tomu říká rodina, té vaší zálibě ve vojenské technice?

No ty začátky byly krušný… (říká se smíchem), jako každá ženská i u nás to bylo tak, že peníze jsou na něco jinýho než na tohle, ale dneska už to rodina bere. Děláme to hlavně pro lidi, pro děti… a těch akcí, na které jezdíme je víc, než jenom Slivice. Hlavní je to, že člověk k  tomu musí mít nějaký vztah.

Máte v  rodině nějaké nástupce, kteří by tuhle zálibu ve vojenství podědili?

To nehrozí (opět smích), synové vůbec a vnoučata možná někdy, ale těžko.

Jste členy klubu vojenské historie, jak tam je to s  příchodem nových členů?

Ten zájem už není tak velkej jako dřív, ale pokud někdo přijde, je pak spíš těžší je udržet. Většinou jsou to totiž mladý kluci, který se postupem času ožení a pak už mají často jiné zájmy než je nějaká vojenská historie, ale zatím pořád máme největší členskou základnu z  vojenských klubů tady v  okolí.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: text i foto: pribram.cz

autor: redDalší články

Opravdu chceme být obéznější než v USA? Opravdu chceme být obéznější než v USA? Každé osmé dítě v České republice trpí obezitou. Stát vydává na léčbu ročně okolo 30 miliard korun 22. září 2019   (19:37) V Žežické se bubnovalo. Na školní zahradě V Žežické se bubnovalo. Na školní zahradě Bubnovaly děti, jejich rodiče i prarodiče. Mnozí z nich poprvé v životě 22. září 2019   (17:30) Koncert Sandry bude moderovat známá Příbramačka Koncert Sandry bude moderovat známá Příbramačka Koncert odmoderuje Lucie Křížková, která se v roce 2003 proslavila titulem Miss České republiky 22. září 2019   (14:36) Třetí pokus: Město stále hledá firmu, která dokončí Junior klub Třetí pokus: Město stále hledá firmu, která dokončí Junior klub Město nabízí za dokončení téměř 4,5 milionu korun. 22. září 2019   (11:33) Hornické derby vyšlo lépe pro Franze a jeho Karvinou Hornické derby vyšlo lépe pro Franze a jeho Karvinou 1.FK Příbram – MFK Karviná 0:2 (0:1). V sobotu 21. září přivítala v 10. kole FORTUNA:LIGY domácí Příbram na svém stadionu tým z Karviné 22. září 2019   (09:29) Dobříšským skautům hrozilo vystěhování. O své zázemí však nakonec nepřišli Dobříšským skautům hrozilo vystěhování. O své zázemí však nakonec nepřišli Za skauty se postavily stovky místních, a tak město od prodeje Papežanky, kde se skauti léta scházeli, nakonec ustoupilo 22. září 2019   (07:16) Už jste u nás viděli houbu z Nového Zélandu? V Brdech roste Už jste u nás viděli houbu z Nového Zélandu? V Brdech roste Květnatec Archerův připomíná spíše exotickou květinu 21. září 2019   (18:50) Hasiči zlikvidovali požár odstaveného vozidla Hasiči zlikvidovali požár odstaveného vozidla Operační důstojník vyslal tři jednotky hasičů 21. září 2019   (15:55) Požár stavebních buněk zaměstnal hasiče Požár stavebních buněk zaměstnal hasiče Na místo vyjelo několik hasičských vozidel 21. září 2019   (13:53) V Bohutíně se našel kříženec labradora V Bohutíně se našel kříženec labradora Pes sice má registrovaný čip, který měl kontaktovat majitele, ale bohužel bez úspěchu. Majitel se zatím nedostavil 21. září 2019   (13:30)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz