7. 2. svátek má Veronika

Svatou Horu v Příbrami má opustit řád redemptoristů

4. prosince 2024   (07:00)
Svatou Horu v Příbrami má opustit řád redemptoristů
foto: Svatá Hora / Jan Traxler / PR

Redemptoristé opustí poutní místo Svatá Hora v Příbrami, kde s přestávkou během komunistické éry působili od roku 1861. Rozhodnutí je součástí celosvětového procesu restrukturalizace řádu.


Svatou Horu v Příbrami mají opustit redemptoristé, kteří s výjimkou období komunismu toto poutní místo spravují od druhé poloviny 19. století. Rozhodlo o tom vedení církevního řádu na Slovensku, potvrdili svatohorský farář David Horáček i sekretariát provincie Bratislava-Praha. Provinciální vedení řeholního společenství dostalo mandát přehodnotit počet komunit a přítomnost redemptoristů na misích v Česku. Ve zbývajících dvou působištích v ČR, ve farnosti Frýdek a v klášteře v Tasovicích, bude řád v pastorační činnosti pokračovat.

"Měli jsme před týdnem schůzku s naším provinciálem. Oznámil nám rozhodnutí vedení naší provincie, že ukončíme činnost na Svaté Hoře. Nevíme, do kdy tady budeme a neznáme další kroky," uvedl Horáček. "Vzhledem k tomu, že vedení provincie teprve začalo rozhovory o způsobu a času odchodu ze Svaté Hory s Arcibiskupstvím pražským, na jehož kanonickém území se dané poutní místo nachází, není prozatím možné poskytnout více informací," uvedl sekretariát.
Na Svaté Hoře působí čtyři řeholníci. Jak bude zajištěna duchovní správa do budoucna, není jasné. Podle Horáčka jde o širokou paletu služeb a areál nejde ze dne na den zavřít. "Já o tom vím jenom to, že redemptoristé mají odejít. Nic jiného. A myslím, že žádné jiné informace o tom zatím nejsou," uvedl na dotaz pomocný biskup a generální vikář pražské arcidiecéze Zdenek Wasserbauer.

Sekretariát provincie Bratislava-Praha v prohlášení uvedl, že Kongregace Nejsvětějšího Vykupitele - redemptoristé je ve své podstatě misionářská, proto vychází vstříc naléhavým pastoračním potřebám těch nejvíce opuštěných. Provinciální kapitula dala loni provinciálnímu vedení mandát přehodnotit počet komunit. "Tento proces restrukturalizace a rekonfigurace, ovlivněný i klesajícím počtem povolání, probíhá ve všech provinciích kongregace po celém světě," stojí v prohlášení.
Podobné kroky už učinili redemptoristé na Slovensku, koncem letošního června odešli z farnosti Kostolná-Záriečie u Trenčína. "Proces zrušení kanonického domu na Svaté Hoře v Příbrami je součástí restrukturalizace přítomnosti redemptoristů pro mise na území České republiky," dodal sekretariát.

Současná podoba Svaté Hory pochází ze 17. století, kdy z ní jezuité vybudovali jeden z nejrozsáhlejších raně barokních objektů v Čechách. Tovaryšstvo Ježíšovo také v roce 1732 prosadilo korunování mariánské sošky, což bylo jednou z nejvýznamnějších výsad udělovaných papežskou komisí. V roce 1861 převzali správu Svaté Hory redemptoristé, kteří tam působili až do roku 1950, kdy je komunistický režim vyhnal. Vrátili se v roce 1990.

Název řeholní společnosti pochází z latinského slova Redemptor - Vykupitel. Poslání redemptoristů je úzce spjaté s osobou Ježíše Krista, s jeho posláním spásy a vykoupením světa. Kongregaci založil svatý Alfons Maria de’Liguori v roce 1732 ve Scale nedaleko Neapole. Od tohoto roku se řád začal šířit po celém světě. Z Itálie přenesl redemptoristy přes Alpy svatý Klement Maria Houfbauer. Redemptoristé přišli na Slovensko z Čech v roce 1921. V roce 2017 byla založena nová provincie Bratislava-Praha.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Oldřich Kozák








Další články

Rok proměn v Porodnici Hořovice: Moderní péče, nové trendy a klidný start do života Rok proměn v Porodnici Hořovice: Moderní péče, nové trendy a klidný start do života Maminky z Příbrami a okolí často přemýšlejí, kde přivést své dítě na svět, zda v … Tvůrce pražské kašny i Kajpra přináší umění do Dobříše Tvůrce pražské kašny i Kajpra přináší umění do Dobříše Město Dobříš se systematicky stává místem, kde umění přirozeně prostupuje každodenním … Středočeské policii chybí 444 lidí. Pomáhají i Pol Pointy Středočeské policii chybí 444 lidí. Pomáhají i Pol Pointy Středočeské policii minulý rok chybělo oproti plánu 444 policistů, předloni to bylo … Stačila vteřina. V Příbrami ukázali, jak blízko může být nehoda Stačila vteřina. V Příbrami ukázali, jak blízko může být nehoda Stačí vteřina nepozornosti – a klidná cesta do obchodu se může změnit v drama. Právě … Rozbitý prostor u krámků na Svaté Hoře. Starosta Konvalinka jedná s církví o nápravě Rozbitý prostor u krámků na Svaté Hoře. Starosta Konvalinka jedná s církví o nápravě Prostor kolem krámků na Svaté Hoře je dlouhodobě v nevyhovujícím stavu. Nerovný terén, … Nepřehlédněte Brdy odhalují svůj pravěký poklad: trilobit Ellipsocephalus hoffi nám připomíná dávné moře Brdy odhalují svůj pravěký poklad: trilobit Ellipsocephalus hoffi nám připomíná dávné moře Když člověk brouzdá po brdských hřebenech, jen těžko si představí, že pod jeho kroky … POZNÁVÁME BRDY Bojíte se sněhových řetězů? Poradíme vám, jak je nasadit bez stresu Bojíte se sněhových řetězů? Poradíme vám, jak je nasadit bez stresu Třebaže teploty stoupají, ve vyšších polohách a na horách sníh leží a ještě nějakou … Ceny benzinu a nafty v Příbrami: Nafta je nejdražší na čerpacích stanicích značky OMV Ceny benzinu a nafty v Příbrami: Nafta je nejdražší na čerpacích stanicích značky OMV Za benzin Natural 95 zaplatíte tento týden v Příbrami v rozmezí od 31,90 Kč do 34,90 … AKTUÁLNĚ Kde v Příbrami čepují nejlepší pivo? Spouštíme velkou pivní anketu! Hlasujte pro svůj podnik číslo jedna Kde v Příbrami čepují nejlepší pivo? Spouštíme velkou pivní anketu! Hlasujte pro svůj podnik číslo jedna Příbramáci, pozor. Hledáme místo, kde vám pivo chutná nejvíc. Zapojte se do velké … ANKETA
Nový Rybník Obořiště překvapuje. A tentokrát to není pivo. Nový Rybník Obořiště překvapuje. A tentokrát to není pivo. Kdo jezdí k Novému Rybníku u Obořiště, ví, že se tam odpočívá skoro samo. Lidé z okolí … PR
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz