2. 12. svátek má Blanka

Svatá Hora v roce 2020: Téměř 200 zrušených akcí, ale 1200 odsloužených mší

25. ledna 2021   (06:18)
Svatá Hora v roce 2020: Téměř 200 zrušených akcí, ale 1200 odsloužených mší
foto: pribram.cz

Chystanými novinkami jsou výstava mapující stavbu svatohorských varhan a expozice o situaci šlechty v Československu v kontextu druhé světové války. Kromě novinek prezentuje Svatá Hora přehled událostí a statistiku roku 2020.


Její expozice jsou momentálně uzavřeny, ale Svatá Hora již chystá novinky na další měsíce. Pokud budou okolnosti příznivější, otevře se návštěvníkům od 22. února výstava Varhany, která představí stavbu chórových a velkých varhan v bazilice.
 

Na otevření čeká putovní výstava Ve znamení tří deklarací věnující se postojům a postavení šlechty v Československu v souvislosti s mnichovskými událostmi (1938) a německou okupací. Autory jsou historici Dita Jelínková a Zdeněk Hazdra z Ústavu pro studium totalitních režimů.
 
Kromě připravovaných akcí se Svatá Hora ohlédla za uplynulým rokem. Od 14. března do 25. dubna a v období 23. října až 23. listopadu byl svatohorský areál zcela uzavřen. Bylo zrušeno 190 akcí a některé – např. Pouť za duchovní povolání – proběhly bez účasti veřejnosti.
 
Lidé nemohli osobně zajít ani na půlnoční mši o Štědrém dni, která byla stejně jako jiné aktivity (bohoslužby, koncerty) zprostředkována on-line. S přenosy prostřednictvím vlastní internetové televize má instituce zkušenosti již patnáct let. K převažujícím sledujícím patří Češi (95 %), tříprocentní účast zajišťují sousedé ze Slovenska. K dalším destinacím, v nichž je o dění na Svaté Hoře zájem, patří Německo, Rakousko, USA, Spojené království, Kanada, Ukrajina, Polsko, Norsko, Belgie, Bosna a Hercegovina, Španělsko, Spojené arabské emiráty a Brazílie.
 

V roce 2020 bylo na Svaté Hoře odslouženo více než 1200 mší, uskutečnilo se deset biřmování (většinou se jedná o biřmování dospělých při křtu) a padesát křtů. Ke stvrzení svého manželského slibu si svaté místo vybralo jedenáct párů a svatohorští byli přizváni k pomazání 57 nemocných.
 
Svatá Hora se zabývá také ediční činností. K hudebním počinům vloni přibyly CD Pašije a křížová cesta ze Svaté Hory s Pražskými pěvci a Alfredem Strejčkem a živý záznam Zpívání u jesliček z Vánoc 2019/2020. CD nosiče jsou dostupné ve svatohorském e-shopu.
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz Jiří Jiroušek
autor: Magdalena Rezková

Další články

Testování v příbramských školách odhalilo necelé procento pozitivních žáků Testování v příbramských školách odhalilo necelé procento pozitivních žáků Nejvíc ohnisek je ve školách a začínají se objevovat ohniska v zařízeních sociální … Tomáš Pospěch: Výjimečný dar Josefa Koudelky má již v péči Uměleckoprůmyslové museum v Praze Tomáš Pospěch: Výjimečný dar Josefa Koudelky má již v péči Uměleckoprůmyslové museum v Praze Přednáška o díle jednoho z nejznámějších českých fotografů v Galerii Františka … V průběhu listopadu na Příbramsku zemřelo 28 covid pozitivních osob V průběhu listopadu na Příbramsku zemřelo 28 covid pozitivních osob Krizový štáb ORP Příbram byl aktivován, první schůzka, při které byla zmapována … O víkendu má sněžit, v noci bude mrznout O víkendu má sněžit, v noci bude mrznout Sněžit má i na začátku příštího týdne. Radní Holý: Lidé z Příbrami odchází, noví nepřichází, a to je škoda. Město si rozvoj zaslouží Radní Holý: Lidé z Příbrami odchází, noví nepřichází, a to je škoda. Město si rozvoj zaslouží V ostatních městech vidíme nové zajímavé projekty a můžeme jen závidět. Právě proto … Při nočním požáru garáže v Příbrami byl nalezen muž bez známek života Při nočním požáru garáže v Příbrami byl nalezen muž bez známek života Příbramští kriminalisté prošetřují důvod vzniku požáru řadové garáže v Březnické … Otevřu si zde stánek s občerstvením a poblíž autoservis. Lidé si dělají legraci z nefunkčních semaforů v Žežické Otevřu si zde stánek s občerstvením a poblíž autoservis. Lidé si dělají legraci z nefunkčních semaforů v Žežické Lidé na sociálních sítích si začali z nefunkčních semaforů v Příbrami dělat … Výstava betlémů v Galerii Františka Drtikola Výstava betlémů v Galerii Františka Drtikola Prosinec a první část ledna bude v Galerii Františka Drtikola mimo jiné patřit … Pro zraněného motorkáře přistál u Bukové vrtulník Pro zraněného motorkáře přistál u Bukové vrtulník Motocykl neměl registrační značky a muž má platný zákaz řízení.
Na Příbramsku narazil řidič do stromu, na místě zemřel Na Příbramsku narazil řidič do stromu, na místě zemřel Řidič osobního auta zemřel dnes poté, co na silnici mezi Vysokým Chlumcem a Týnčany …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz