13. 11. svátek má Tibor

Studenti Gymnázia pod Svatou Horou vyprodali velkou scénu divadla

2. července 2014   (15:30)
Další 3 fotografie v galeriiStudenti Gymnázia pod Svatou Horou vyprodali velkou scénu divadla

S divadlem spolupracuje i příbramský herec Robert Tyleček.


Stalo se již příjemnou tradicí, že na konci školního roku se v příbramském Divadle Antonína Dvořáka koná Den divadla Gymnázia pod Svatou Horou. Ani letos tomu nebylo jinak a podsvatohorští gymnazisté se tentokrát museli vypořádat s českou divadelní klasikou. Není bez zajímavosti, že na jejich zpracování se přišlo letos podívat 486 diváků, což je de facto bez dvou sedadel plné hlediště velké scény divadla.

Každá inscenace se musela vejít do 10 minut

Návštěvníci mohli zhlédnout např. Radúze a Mahulenu, Naše furianty nebo Maryšu a každé z celkem osmi představení mělo jinou divadelní formu. K vidění byla jak například činohra, tak muzikál nebo balet a další divadelní formy. Navíc se děj každé inscenace musel vejít do deseti minut, takže studenti museli z textu vytáhnout jeho podstatu. Z těch méně známých her určitě stojí za pozornost Masné krámy od Prokopa Šedivého, jejichž text z roku 1796 na přání Gymnázia pod Svatou Horou zdigitalizovalo Oddělení vzácných tisků Městské knihovny Praha. „Sehnat tento text bylo opravdu velmi obtížné, protože jak jsme zjistili, nejde si ho v žádné knihovně vypůjčit a tak jsme požádali Městskou knihovnu v Praze o jeho elektronickou verzi,“ říká vedoucí školního divadelního souboru Tomáš Bílek.

Jednotlivá vystoupení posuzovala i „odborná porota“, ředitel školy, kteří po skončení celého večera vyhlásili své ceny. U diváků jasně zvítězil balet Radůz a Mahulena, porotu ve složení Robert Tyleček, Klára Nováková a Radek Ctibor oslovila adaptace Lesní panny aneb cesta do Ameriky a u ředitele školy Pavla Sedláčka pak zabodovala groteska Naši furianti v podání těch nejmladších studentů.

S gymnáziem spolupracuje i příbramský herec Robert Tyleček

Vyvrcholením posledního červnového čtvrtečního večera pak určitě byla adaptace Strakonického dudáka, tu předvedl soubor Malého svatohorského divadélka, které režijně vedl herec příbramského divadla Robert Tyleček. „Se souborem Gymnázia pod Svatou Horou pracuji už poněkolikáté a i přes některé drobné problémy, jako byly někdy absence některých jednotlivců na zkouškách, se mi s nimi dělá opravdu velmi dobře. Myslím si, že volba Strakonického dudáka byla dobrou volbou, protože ten text je překvapivě velmi současný, tím myslím především tu touhu mladého Švandy po získání peněz. To je, myslím, opravdu velmi současné téma a proto jsme tuto hru vybrali,“ vysvětluje volbu textu Tyleček.

I přes poměrně nízký věk hlavních představitelů Švandy a Dorotky se soubor s nástrahami velké scény příbramského divadla vypořádal velmi dobře a to jak herecky, tak poměrně jednoduchou scénou. Že to byl úkol téměř nadlidský dokazuje i fakt, že v celé hře se objevilo celkem kolem třiceti studentů svatohorského gymnázia.

 

Fotogalerie

Studenti Gymnázia pod Svatou Horou vyprodali velkou scénu divadla () Studenti Gymnázia pod Svatou Horou vyprodali velkou scénu divadla (1) Studenti Gymnázia pod Svatou Horou vyprodali velkou scénu divadla (2)
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: text i foto: pribram.cz

autor: redDalší články

Letošní vánoční strom vyrostl v Oborách, měří patnáct metrů Letošní vánoční strom vyrostl v Oborách, měří patnáct metrů Manželé Královi se rozhodli smrk darovat městu Příbrami, aby neohrozil bezpečnost obyvatel sousedního domu. 13. listopadu 2019   (18:45) Na kole od Padrťských rybníků až do Plzně? Zřejmě již příští rok Na kole od Padrťských rybníků až do Plzně? Zřejmě již příští rok Na některých úsecích asfaltový povrch vystřídá mechanicky zpevněné kamenivo 13. listopadu 2019   (16:43) Neviditelný zabiják. Záchranáři varují před otravami CO Neviditelný zabiják. Záchranáři varují před otravami CO Oxid uhelnatý je bezbarvý neviditelný plyn bez zápachu a je přítomen prakticky u každého hoření. Má na svědomí více úmrtí než všechny ostatní intoxikace dohromady. 13. listopadu 2019   (15:00) Meteorologové vydali varování před ledovkou, hrozí problémy v dopravě Meteorologové vydali varování před ledovkou, hrozí problémy v dopravě Výstraha trvá až do čtvrtečních dopoledních hodin 13. listopadu 2019   (12:51) Historik: Revoluci v Příbrami nedělali studenti, ale dělníci Historik: Revoluci v Příbrami nedělali studenti, ale dělníci Listopadovou revoluci v Příbrami nedělali studenti, ale paradoxně dělníci. Tehdejší příbramští vysokoškoláci se podíleli na revolučních událostech v Praze, a tak se hlavními aktéry dění v Příbrami stali mladí dělníci a horníci, řekl historik a autor výstavy o listopadu 1989 na Příbramsku Josef Velfl. 13. listopadu 2019   (10:19) Na Příbramsku byl zaznamenán vzestup respiračních onemocnění Na Příbramsku byl zaznamenán vzestup respiračních onemocnění Nejvíce postiženou věkovou skupinou jsou děti do 5 let věku. 13. listopadu 2019   (08:37) Příbramská radnice chce regulovat reklamu v ulicích Příbramská radnice chce regulovat reklamu v ulicích Do boje s vizuálním smogem město vyrazí v lednu 2020 13. listopadu 2019   (06:23) Svatý Martin dorazil do Příbrami. Děti dostaly hromadu sněhu Svatý Martin dorazil do Příbrami. Děti dostaly hromadu sněhu Příbramský svatomartinský průvod je jedním z největších lampionových průvodů pod hřebeny Brd 12. listopadu 2019   (20:19) Pyrotechnická očista v Brdech: Škála nalezené munice je pestrá Pyrotechnická očista v Brdech: Škála nalezené munice je pestrá Prostor bývalého Vojenského újezdu Brdy se k vojenským účelům využíval již od roku 1926. Ještě je potřeba vyčistit zhruba 2400 hektarů lesa 12. listopadu 2019   (17:25) Dobříšský radní navrhl odejmout čestné občanství Klementu Gottwaldovi Dobříšský radní navrhl odejmout čestné občanství Klementu Gottwaldovi Čestné občanství prvnímu komunistickému prezidentovi, za jehož vlády bylo vyneseno přes 230 rozsudků smrti, odejmuli například v Úvalech, Domažlicích a Vyškově 12. listopadu 2019   (15:55)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz