20. 7. svátek má Ilja

Studenti Gymnázia pod Svatou Horou vyprodali velkou scénu divadla

2. července 2014   (15:30)
Další 3 fotografie v galeriiStudenti Gymnázia pod Svatou Horou vyprodali velkou scénu divadla

S divadlem spolupracuje i příbramský herec Robert Tyleček.


Stalo se již příjemnou tradicí, že na konci školního roku se v příbramském Divadle Antonína Dvořáka koná Den divadla Gymnázia pod Svatou Horou. Ani letos tomu nebylo jinak a podsvatohorští gymnazisté se tentokrát museli vypořádat s českou divadelní klasikou. Není bez zajímavosti, že na jejich zpracování se přišlo letos podívat 486 diváků, což je de facto bez dvou sedadel plné hlediště velké scény divadla.

Každá inscenace se musela vejít do 10 minut

Návštěvníci mohli zhlédnout např. Radúze a Mahulenu, Naše furianty nebo Maryšu a každé z celkem osmi představení mělo jinou divadelní formu. K vidění byla jak například činohra, tak muzikál nebo balet a další divadelní formy. Navíc se děj každé inscenace musel vejít do deseti minut, takže studenti museli z textu vytáhnout jeho podstatu. Z těch méně známých her určitě stojí za pozornost Masné krámy od Prokopa Šedivého, jejichž text z roku 1796 na přání Gymnázia pod Svatou Horou zdigitalizovalo Oddělení vzácných tisků Městské knihovny Praha. „Sehnat tento text bylo opravdu velmi obtížné, protože jak jsme zjistili, nejde si ho v žádné knihovně vypůjčit a tak jsme požádali Městskou knihovnu v Praze o jeho elektronickou verzi,“ říká vedoucí školního divadelního souboru Tomáš Bílek.

Jednotlivá vystoupení posuzovala i „odborná porota“, ředitel školy, kteří po skončení celého večera vyhlásili své ceny. U diváků jasně zvítězil balet Radůz a Mahulena, porotu ve složení Robert Tyleček, Klára Nováková a Radek Ctibor oslovila adaptace Lesní panny aneb cesta do Ameriky a u ředitele školy Pavla Sedláčka pak zabodovala groteska Naši furianti v podání těch nejmladších studentů.

S gymnáziem spolupracuje i příbramský herec Robert Tyleček

Vyvrcholením posledního červnového čtvrtečního večera pak určitě byla adaptace Strakonického dudáka, tu předvedl soubor Malého svatohorského divadélka, které režijně vedl herec příbramského divadla Robert Tyleček. „Se souborem Gymnázia pod Svatou Horou pracuji už poněkolikáté a i přes některé drobné problémy, jako byly někdy absence některých jednotlivců na zkouškách, se mi s nimi dělá opravdu velmi dobře. Myslím si, že volba Strakonického dudáka byla dobrou volbou, protože ten text je překvapivě velmi současný, tím myslím především tu touhu mladého Švandy po získání peněz. To je, myslím, opravdu velmi současné téma a proto jsme tuto hru vybrali,“ vysvětluje volbu textu Tyleček.

I přes poměrně nízký věk hlavních představitelů Švandy a Dorotky se soubor s nástrahami velké scény příbramského divadla vypořádal velmi dobře a to jak herecky, tak poměrně jednoduchou scénou. Že to byl úkol téměř nadlidský dokazuje i fakt, že v celé hře se objevilo celkem kolem třiceti studentů svatohorského gymnázia.

 

Fotogalerie

Studenti Gymnázia pod Svatou Horou vyprodali velkou scénu divadla () Studenti Gymnázia pod Svatou Horou vyprodali velkou scénu divadla (1) Studenti Gymnázia pod Svatou Horou vyprodali velkou scénu divadla (2)
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: text i foto: pribram.cz

autor: redDalší články

Po včelím bodnutí letěl pro cyklistu vrtulník Po včelím bodnutí letěl pro cyklistu vrtulník Posádka Letecké záchranné služby zasahovala u obce Planiny 20. července 2019   (18:57) Pátrání po nezletilé dívce mělo šťastný konec Pátrání po nezletilé dívce mělo šťastný konec Dítě se ztratilo z dohledu 20. července 2019   (18:15) Základní škola v Jincích dostane nové moderní učebny Základní škola v Jincích dostane nové moderní učebny V nové půdní vestavbě vznikne moderní učebna chemie, fyziky, biologie a PC. Žáci budou mít k dispozici dokonce i 3D tiskárnu 20. července 2019   (14:52) Táborníci si pobyt užívají Táborníci si pobyt užívají V průběhu dvou dnů navštívil starosta města dva letní tábory. 20. července 2019   (12:02) Od září v nových učebnách Od září v nových učebnách Základní škola u ulici 28. října procházela v minulém školním roce rekonstrukcí, při níž díky půdní vestavbě vzniklo několik nových specializovaných učeben. 20. července 2019   (09:38) Lesní divadlo Skalka představuje program na srpen Lesní divadlo Skalka představuje program na srpen Obyvatelé Příbrami mají štěstí, že v našem městě funguje již dlouhých šedesát let oblastní divadlo, které se poslední roky v žebříčcích úspěšnosti řadí na přední pozice. Kromě kamenného divadla má Příbram také divadlo lesní. 20. července 2019   (07:33) Nezůstávejte o víkendu doma, když venku má být tak hezky. Poradíme, kam vyrazit Nezůstávejte o víkendu doma, když venku má být tak hezky. Poradíme, kam vyrazit Opět přicházíme s pravidelným přehledem víkendových akcí. 19. července 2019   (21:16) Ve městě přibude pět kamerových bodů Ve městě přibude pět kamerových bodů Městská policie Příbram ve spolupráci s Policií ČR vytipovala sedm lokalit, kde by bylo dobré umístit nové kamerové body. Pět určených míst bude kamerami osazeno do konce letošního roku. 19. července 2019   (17:16) Práce v redakci je akční, ale kolegové mě šetří Práce v redakci je akční, ale kolegové mě šetří "Kluci pracují ve dne v noci, někdy ani nespí, jen aby měli čtenáři aktuální informace,“ říká Miloslava Ritschlová, redaktorka pribram.cz 19. července 2019   (14:27) Namol opilý muž ležel na silnici, přivolaným policistům následně vyhrožoval Namol opilý muž ležel na silnici, přivolaným policistům následně vyhrožoval Nadýchal přes dvě promile 19. července 2019   (11:11)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz