24. 5. svátek má Jana

Studenti Gymnázia pod Svatou Horou vyprodali velkou scénu divadla

2. července 2014   (15:30)
Další 3 fotografie v galeriiStudenti Gymnázia pod Svatou Horou vyprodali velkou scénu divadla

S divadlem spolupracuje i příbramský herec Robert Tyleček.


Stalo se již příjemnou tradicí, že na konci školního roku se v příbramském Divadle Antonína Dvořáka koná Den divadla Gymnázia pod Svatou Horou. Ani letos tomu nebylo jinak a podsvatohorští gymnazisté se tentokrát museli vypořádat s českou divadelní klasikou. Není bez zajímavosti, že na jejich zpracování se přišlo letos podívat 486 diváků, což je de facto bez dvou sedadel plné hlediště velké scény divadla.

Každá inscenace se musela vejít do 10 minut

Návštěvníci mohli zhlédnout např. Radúze a Mahulenu, Naše furianty nebo Maryšu a každé z celkem osmi představení mělo jinou divadelní formu. K vidění byla jak například činohra, tak muzikál nebo balet a další divadelní formy. Navíc se děj každé inscenace musel vejít do deseti minut, takže studenti museli z textu vytáhnout jeho podstatu. Z těch méně známých her určitě stojí za pozornost Masné krámy od Prokopa Šedivého, jejichž text z roku 1796 na přání Gymnázia pod Svatou Horou zdigitalizovalo Oddělení vzácných tisků Městské knihovny Praha. „Sehnat tento text bylo opravdu velmi obtížné, protože jak jsme zjistili, nejde si ho v žádné knihovně vypůjčit a tak jsme požádali Městskou knihovnu v Praze o jeho elektronickou verzi,“ říká vedoucí školního divadelního souboru Tomáš Bílek.

Jednotlivá vystoupení posuzovala i „odborná porota“, ředitel školy, kteří po skončení celého večera vyhlásili své ceny. U diváků jasně zvítězil balet Radůz a Mahulena, porotu ve složení Robert Tyleček, Klára Nováková a Radek Ctibor oslovila adaptace Lesní panny aneb cesta do Ameriky a u ředitele školy Pavla Sedláčka pak zabodovala groteska Naši furianti v podání těch nejmladších studentů.

S gymnáziem spolupracuje i příbramský herec Robert Tyleček

Vyvrcholením posledního červnového čtvrtečního večera pak určitě byla adaptace Strakonického dudáka, tu předvedl soubor Malého svatohorského divadélka, které režijně vedl herec příbramského divadla Robert Tyleček. „Se souborem Gymnázia pod Svatou Horou pracuji už poněkolikáté a i přes některé drobné problémy, jako byly někdy absence některých jednotlivců na zkouškách, se mi s nimi dělá opravdu velmi dobře. Myslím si, že volba Strakonického dudáka byla dobrou volbou, protože ten text je překvapivě velmi současný, tím myslím především tu touhu mladého Švandy po získání peněz. To je, myslím, opravdu velmi současné téma a proto jsme tuto hru vybrali,“ vysvětluje volbu textu Tyleček.

I přes poměrně nízký věk hlavních představitelů Švandy a Dorotky se soubor s nástrahami velké scény příbramského divadla vypořádal velmi dobře a to jak herecky, tak poměrně jednoduchou scénou. Že to byl úkol téměř nadlidský dokazuje i fakt, že v celé hře se objevilo celkem kolem třiceti studentů svatohorského gymnázia.

 

Fotogalerie

Studenti Gymnázia pod Svatou Horou vyprodali velkou scénu divadla () Studenti Gymnázia pod Svatou Horou vyprodali velkou scénu divadla (1) Studenti Gymnázia pod Svatou Horou vyprodali velkou scénu divadla (2)
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: text i foto: pribram.cz

autor: redDalší články

Vítěz Svatohorské Downtownu si odnese „korunu“ a titul mistra ČR Vítěz Svatohorské Downtownu si odnese „korunu“ a titul mistra ČR Už potřetí se ze Svaté Hory do centra Příbrami rozjede okolo 130 jezdců. Tradice Svatohorského Downtownu pokračuje 8.června a chystá se několik změn a novinek. 24. května 2019   (19:19) Víkend, jak má být: Korzo Obora, Divadlo patří dětem a mnoho dalšího Víkend, jak má být: Korzo Obora, Divadlo patří dětem a mnoho dalšího Počasí by akcemi nabitý víkend nemělo pokazit. 24. května 2019   (16:27) Stavba dalšího příbramského „nákupáče“ finišuje Stavba dalšího příbramského „nákupáče“ finišuje Autobusová zastávka, která byla přemístěna od Lidlu k novému nákupnímu centru, bude v provozu od 14. června 24. května 2019   (13:27) Pyrotechnik musel odpálit velké množství nalezené munice Pyrotechnik musel odpálit velké množství nalezené munice Při hledání detektorem kovů objevil oznamovatel dne 22. května po osmé hodině večerní v obci Buková u Příbramě nevybuchlou munici. 24. května 2019   (11:22) Spadla klec! Policisté dopadli skupinu dealerů pervitinu a marihuany Spadla klec! Policisté dopadli skupinu dealerů pervitinu a marihuany Hrozí jim až pět let za mřížemi 24. května 2019   (09:06) Češi dnes míří k volebním urnám Češi dnes míří k volebním urnám Úderem dnešní 14. hodiny budou Češi volit své zástupce do Evropského parlamentu 24. května 2019   (08:40) Většina příbramských základních škol přiznává zkušenost s kyberšikanou Většina příbramských základních škol přiznává zkušenost s kyberšikanou Kyberšikana se odehrává ve virtuálním světě, kterým dnešní děti žijí. Ponižující informace jsou dostupné komukoli, odkudkoli a kdykoli 24. května 2019   (06:32) PID v praxi: Za 84 Kč můžete jet do Prahy i zpět, pokud se nezdržíte příliš dlouho PID v praxi: Za 84 Kč můžete jet do Prahy i zpět, pokud se nezdržíte příliš dlouho Za měsíc se spouští PID, víme, kolik zaplatíte za cestu. 23. května 2019   (19:25) Nový majitel teplárny chce letos investovat 140 milionů, rekonstrukce neomezí dodávky tepla Nový majitel teplárny chce letos investovat 140 milionů, rekonstrukce neomezí dodávky tepla Nový provozovatel počítá i se zachováním počtu zaměstnanců. Do Příbrami by se mohlo přesunout i sídlo firmy. 23. května 2019   (17:22) Uzavírka ulice Balbínova končí Uzavírka ulice Balbínova končí Do konce května měla být z důvodu výměny vodovodního řadu uzavřena křižovatka ulic Balbínova, Hrabákova a Na Leštině. Práce jsou již dokončeny a křižovatka bude v průběhu pár hodin otevřena. 23. května 2019   (15:19)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz