vývoj epidemie COVID-19
testovaní nemocní uzdravení zesnulí
celá ČR 98681 5033 181 91
Středočeský kraj 3024 620 17 6
okres Příbram ? 37 0 1
Příbram ? 17 0 1
nemocní na Příbramsku
Dobříš 1 Bohutín 1
Mokrovraty 1 Krásná Hora 4
Žežice 1 Nový Knín 2
Nalžovice 1
Streetworker musí být odrzlý a nesmí se bát

ROZHOVOR
20. června 2019   (11:59)
Dalších 8 fotografií v galeriiStreetworker musí být odrzlý a nesmí se bát

„Sem tam někdo do něčeho třískne, ale ne do nás,“ říká Bc. Kamila Zelená, vedoucí nízkoprahového centra BednaBedna je sociální služba určená dětem a mladým lidem do 20 let. Ti mohou přijít do klubu, kde mohou trávit volný čas, najít radu, pomoc a podporu, když ji zrovna potřebují. Nebo se mohou s pracovníky setkat v terénu, na místech, která dobře znají. O tom, co práce s mladými obnáší, jsme si povídali s Bc. Kamilou Zelenou, vedoucí Bedny.
 
Jaké děti k vám chodí?
Značnou část tvoří děti z ubytoven a z azyláku. Pak děti, co se často stěhují, děti samoživitelek. Chodí sem i na první pohled bezproblémová střední třída, ale v jejich rodině něco nehraje a děti nejsou rády doma. Nebo rodině chybí peníze na volnočasové aktivity a ony zůstávají na ulici. 

Jaké problémy řešíte s dětmi nejčastěji?
Řešíme hlavně vztahy. Rodinné, ve škole, milostné. Vztahy hýbou světem puberťáků. Kamarádi, parta, partner, problémy s autoritou, s rodiči. Podle statistik dnes vyrůstá až 45 % dětí  v neúplné rodině a zde bude vzorek hodně podobný. Často jsou také různé patologie v rodinách – gambling, alkohol, drogy, dlouhodobá nezaměstnanost až chudoba.
 
Lokality v Příbrami nejsou sice součástí Mapy sociálně vyloučených lokalit, ale některá místa jsou těmto lokalitám podobná. Děti, které v tom vyrůstají, si to nesou do celého života a chování často replikují. U nás se mnohdy vůbec poprvé setkávají s dospělýma, kteří je akceptují takové, jaké jsou. 

Co drogy?
Pracuji tu 9 let a za celou tu dobu jsem se s tvrdýma drogama setkala jen ojediněle. Dnešní mládež ale hodně kouří konopné drogy. Je to tak běžné, že to tu snad řeší každé druhé dítě. Navíc často děti nejsou tak daleko, by si uvědomili, že to je problém. Snažíme se, aby věděli, že jejich životní styl akceptujeme, byť s ním nesouhlasíme. Že jsme dospělí, kteří o problematice dost vědí, a pokud se to zvrtne, tak jim můžeme pomoci. S Magdalenou o.p.s. chodíme společně na terén zaměřený právě na kanabisové drogy. Děcka, která konopí kouří, vědí, že se můžou přijít poradit, jak z toho ven. 

Vyrážíte za dětmi i do ulic…
Ano, máme terén zaměřený jak na mladší děti, za kterýma chodíme na ubytovny, tak typický streetwork, kdy se snažíme najít místa spontánního setkávání mladých lidí a snažíme se k nim proniknout a seznámit se s nimi.
 
Musí být streetworker mladý člověk?
Na věku nesejde. Terénní pracovník nemusí být mladý člověk. Musíte být ale odrzlý, nesmíte mít strach je oslovit a být odmítnutý. Musíte také hodně sledovat trendy mezi mladýma.
 
Kde hledáte "děti ulice"?
Mají svoje zašívárny, kanály, různá zákoutí. Je fůra strategií, jak se na místo dostat. Důležité je, že to místo vůbec najdete. Často ho najdete právě tehdy, když tam nikdo není. Musíte to místo rozpoznat a opakovaně navštěvovat. Ani tak ale nemáte ještě vyhráno. Je potřeba instinktivně rozpoznat ten správný moment, kdy dotyčného oslovit. Většinou se nejdříve nechá okouknout, aniž by se s Vámi bavil. Někdy to docela trvá - spousta mladých potřebuje čas na to, aby jste získali jejich důvěru.
 
Jak se k takovým dětem dostáváte blíž?
Je to hodně postavené na zájmu o ně. Typický uličník je člověk, na kterého každý nadává, je terčem připomínek, je vyháněný odevšad a nikdo se s ním nebaví. Náš přístup je takový, že jim do života nemluvíme, jen jim zrcadlíme, co si o tom myslíme my, ale jen když jsme tázaní. Nechodíme je vychovávat, ale chodíme s nima „bejt“. Chodíme jim dávat najevo, že nás zajímají, že nám jejich život není jedno.
 
Jak začíná Váš úplně první rozhovor s „uličníkem“?
Přijdu k němu a třeba řeknu: „Čus, můžu tady s váma bejt? Znáš Bednu?“

Setkáváte se s agresí?
Nechci vůbec idealizovat tu cílovou skupinu. Děti mívají i závažné trestné delikty, ale tady se nám nikdy nestalo, že by byl pracovník napaden fyzicky. Slovně ano, ale ojediněle. Pro mě je to dobrý signál, že zaměstnanci pracují kvalitně. Mají s nimi tak dobře vytvořený vztah, že i když je klient ve stresu a naštvaný, tak zná tu míru. S puberťákem se dostat do konfliktu je jednoduché. Děti mají často pro řešení konfliktních situací násilnické strategie, ale na nás nevyjíždí, což je fajn. Nevzpomínám si, kdy bych se opravdu bála. Když na vás ale někdo vylítne a křičí, je to nepříjemné.
 
Co děláte v případě, kdy na Vás někdo vylítne a křičí?
Nikdy nejsme na klubu sami. Minimálně dva lidi, ideálně tři. Pokud se jeden dostane do konfliktu, tak je dobré, aby to přebral kolega. Snažíme se agresora dostat někam mimo skupinu, do jiné místnosti, nebo ho úplně vytlačit ven z klubu se slovy: „Rozdejchej to venku a nebuď tady.“ A to funguje. Také učíme děti ventilovat vztek jinak, než proti člověku. Máme tu místnost s boxovacím pytlem a když u někoho pozorujeme, že se dostává do varu, tak mu řekneme "Pojď to ze sebe vymlátit". 

Jsou vyhrocené události časté?
Na to, co je to za skupinu, že je to omladina plná energie a velkých pravd a všichni dospělí jsou trapní, tak konfliktů nemáme zas tak moc. Vyhrocené situace bývají ojediněle, není to vůbec na denním pořádku. Za rok by se takové situace daly spočítat na prstech jedné ruky. Sem tam někdo do něčeho třískne, ale ne do nás.

Co Vám přináší největší radost?
Pro mě je obrovská radost to, že je vidím vyrůstat. Znám je třeba od 11 do 20 let, vidím, jak se proměňují, prožívám s nimi, co je pro ně zrovna aktuální. Vrací se, i když je jim přes 20 let a nemohou již využívat naše služby. Přijdou mě pozdravit, řeknou, jak se mají. Vytvořit si s nimi takový silný vztah - to mě nejvíc těší.
 
Pro navštěvování Bedny děti nepotřebují ani přihlášku,  ani souhlas rodičů. Není potřeba chodit pravidelně nebo platit za vstup. Za den přijde do klubu průměrně 22 dětí, v terénu je momentálně zhruba 11 dětí. Pracuje zde sedm zaměstnanců.
 
 
Bedna je sociální služba určená dětem a mladým …

Fotogalerie

Streetworker musí být odrzlý a nesmí se bát () Streetworker musí být odrzlý a nesmí se bát (1) Streetworker musí být odrzlý a nesmí se bát (2) Streetworker musí být odrzlý a nesmí se bát (3) Streetworker musí být odrzlý a nesmí se bát (4) Streetworker musí být odrzlý a nesmí se bát (5) Streetworker musí být odrzlý a nesmí se bát (6) Streetworker musí být odrzlý a nesmí se bát (7)

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: www.pribram.cz

autor: mirNepřehlédněte

Zapalte na Bílou sobotu po setmění za okny svých domovů svíčku, vyzývají biskupové Zapalte na Bílou sobotu po setmění za okny svých domovů svíčku, vyzývají biskupové Bílá sobota bude 11. dubna, v Česku v té době ještě zřejmě bude platit nouzový stav a zákaz shromažďovat se venku ve větším počtu než dvě osoby najednou. 4. dubna 2020   (15:02) Nepřehlédněte Pořad Reportéři ČT spojoval Agrofert s odvoláním ředitele příbramského finančního úřadu. Nyní televize čelí žalobě Pořad Reportéři ČT spojoval Agrofert s odvoláním ředitele příbramského finančního úřadu. Nyní televize čelí žalobě Žaloba se týká reportáží nazvaných Dvojí metr a Dvojí metr II, které ČT odvysílala 23. září a 7. října loňského roku. 4. dubna 2020   (12:01) Nepřehlédněte Milion korun pro dětské domovy. Albert chce organizacím  usnadnit aktuální fungování Milion korun pro dětské domovy. Albert chce organizacím usnadnit aktuální fungování Nadační fond Albert vyhlásil v reakci na krizovou situaci mimořádnou grantovou výzvu, ve které rozdělí 1 000 000 korun. Podpoří tak každodenní fungování organizací, které se starají o děti a rodiny ze sociálně ohroženého prostředí v období epidemie koronaviru. 1. dubna 2020   (12:32) Nepřehlédněte Na Příbramsku onemocnělo již 30 lidí, v Příbrami zůstává potvrzených 8 případů Na Příbramsku onemocnělo již 30 lidí, v Příbrami zůstává potvrzených 8 případů Někteří starostové obcí se nechovají transparentně a údaje o počtu nakažených tají. 1. dubna 2020   (10:35) Nepřehlédněte Úřady budou otevřené jen dva dny v týdnu na tři hodiny denně Úřady budou otevřené jen dva dny v týdnu na tři hodiny denně Služby úřady omezily na agendy bezpodmínečně nutné k zajišťování chodu veřejné správy. 31. března 2020   (09:00) Nepřehlédněte


Další články

Městská policie odchytávala splašené koně se spřežením Městská policie odchytávala splašené koně se spřežením Během odchytu došlo k poškození služebního vozidla. 8. dubna 2020   (13:01) Vojtěch: Nekontrolované šíření covid-19 se v ČR podařilo zastavit Vojtěch: Nekontrolované šíření covid-19 se v ČR podařilo zastavit "ČR zatím zabránila tomu nejhoršímu a na datech je to vidět," řekl ministr. 8. dubna 2020   (12:37) Hřiště pod Svatou Horou se otevírá, Novák zůstává prozatím mimo provoz Hřiště pod Svatou Horou se otevírá, Novák zůstává prozatím mimo provoz S uvolňováním vládních nařízení dochází od čtvrtka 9. dubna k otevření veřejných sportovišť. V Příbrami se jedná o hřiště a tenisové kurty pod Svatou Horou ve správě Sportovních zařízení města. 8. dubna 2020   (11:16) Škaredá středa připomíná den, kdy Jidáš zradil Ježíše Škaredá středa připomíná den, kdy Jidáš zradil Ježíše Letošní Velikonoce budou vzhledem k striktnímu omezení volného pohybu a shromažďování kvůli koronavirové epidemii značně netradiční. 8. dubna 2020   (10:47) SSHR dodává ochranné pomůcky stále více domácích výrobců SSHR dodává ochranné pomůcky stále více domácích výrobců Správě státních hmotných rezerv (SSHR) dodává ochranné pomůcky do meziskladu v Sedlčanech stále více tuzemských výrobců. 8. dubna 2020   (09:43) V Česku se novým koronavirem nakazilo už přes 5000 lidí V Česku se novým koronavirem nakazilo už přes 5000 lidí V nemocnicích bylo s onemocněním podle údajů ministerstva zdravotnictví k pondělí 408 lidí, z toho 86 ve vážném stavu. 8. dubna 2020   (07:18) Nejhorší je nejistota, říká lékař, který se stará o pacienty s koronavirem Nejhorší je nejistota, říká lékař, který se stará o pacienty s koronavirem Koronavirus V příbramské nemocnici zemřel pacient s koronavirem V příbramské nemocnici zemřel pacient s koronavirem Koronavirus V noci na středu bude nejjasnější úplněk roku V noci na středu bude nejjasnější úplněk roku Úkaz se na obloze objeví letos podruhé, další nastane v květnu 7. dubna 2020   (18:11)
Vláda prodloužila nouzový stav do konce dubna Vláda prodloužila nouzový stav do konce dubna Kabinet původně žádal poslance o prodloužení nouzového stavu až do pondělí 11. května. 7. dubna 2020   (17:10) Zelená linka pomoci v provozu pouze ve všední dny Zelená linka pomoci v provozu pouze ve všední dny Od 18. března fungují v Příbrami dvě bezplatná telefonní čísla, na kterých si můžete požádat o pomoc i radu. 7. dubna 2020   (16:38) Zloději se zaměřili na uzavřené restaurace, nepohrdli ani hračkami Zloději se zaměřili na uzavřené restaurace, nepohrdli ani hračkami Zlodějům hrozí po dobu nouzového stavu v Česku neobvykle vysoká trestní sazba. Za drobné krádeže mohou nyní čtyři zloději skončit až osm let za mřížemi. 7. dubna 2020   (15:00) Dopřejte si v této době kvalitní a vyváženou dietní stravu v pohodlí domova Dopřejte si v této době kvalitní a vyváženou dietní stravu v pohodlí domova Lahůdky Příbram, s.r.o. vaří a rozváží denně rozmanitá teplá jídla, ale také nadále připravují osvědčenou Krabičkovou dietu nebo také chlebíčky a obložené mísy 7. dubna 2020   (13:30) PR V Příbrami byla prokázána nákaza koronavirem u dalších dvou pacientů, celkem onemocnělo 16 lidí V Příbrami byla prokázána nákaza koronavirem u dalších dvou pacientů, celkem onemocnělo 16 lidí Koronavirus Hasiči dekontaminují bytové domy na Brodské. Byl zde prokázán čtvrtý případ nákazy koronavirem Hasiči dekontaminují bytové domy na Brodské. Byl zde prokázán čtvrtý případ nákazy koronavirem Koronavirus Sněmovna bude dnes schvalovat žádost vlády o prodloužení nouzového stavu Sněmovna bude dnes schvalovat žádost vlády o prodloužení nouzového stavu Počet lidí nakažených koronavirem v Česku se v pondělí zvýšil o 241 na celkových 4828. Z nemoci covid-19 se dosud uzdravilo 127 lidí, naopak 80 pacientů s koronavirem v nemocnicích zemřelo. 7. dubna 2020   (08:40) Živnostníci i zaměstnanci mají kvůli epidemii nárok na ošetřovné 424 korun za den Živnostníci i zaměstnanci mají kvůli epidemii nárok na ošetřovné 424 korun za den Na ošetřovné pro živnostníky bylo vyčleněno 100 milionů korun. 7. dubna 2020   (06:34) Během pondělí zemřelo v souvislosti s koronavirem šest osob, celkem 78 Během pondělí zemřelo v souvislosti s koronavirem šest osob, celkem 78 Počet případů nemoci, kterou způsobuje nový typ koronaviru, za dnešek vzrostl zatím o 148 na 4735. 6. dubna 2020   (18:36) V úterý otevřou sběrny, ve čtvrtek železářství či hobby markety V úterý otevřou sběrny, ve čtvrtek železářství či hobby markety Ve všech otevřených provozovnách budou muset lidé dodržovat přísnější pravidla 6. dubna 2020   (18:18) Lidé budou moct od úterý individuálně sportovat na venkovních sportovištích Lidé budou moct od úterý individuálně sportovat na venkovních sportovištích Běh nebo jízda na kole v lese budou možné i bez roušek 6. dubna 2020   (18:08) Polovině domácností klesly kvůli vládním opatřením příjmy Polovině domácností klesly kvůli vládním opatřením příjmy Nejpostiženější jsou pracovníci obchodu a služeb, kde ztrátu práce deklaruje desetina lidí. 6. dubna 2020   (16:49) Středočeský kraj poskytne živnostníkům bezúročné půjčky Středočeský kraj poskytne živnostníkům bezúročné půjčky Půjčky nebudou poskytovány živnostníkům, kteří jsou v exekuci, v insolvenci anebo mají-li své sídlo na úřadě. 6. dubna 2020   (14:29) Vojtěch: Když se situace do středy nezmění, zmírníme opatření Vojtěch: Když se situace do středy nezmění, zmírníme opatření Prodejny budou muset pouštět málo zákazníků a dezinfikovat. 6. dubna 2020   (12:02) Technická závada na nákladním voze uzavřela dálnici u Mníšku pod Brdy Technická závada na nákladním voze uzavřela dálnici u Mníšku pod Brdy Kvůli unikajícím provozním kapalinám došlo k havárii projíždějícího auta 6. dubna 2020   (10:04) V neděli zemřelo osm lidí s koronavirem, další člověk zemřel dnes V neděli zemřelo osm lidí s koronavirem, další člověk zemřel dnes V šesti případech šlo o seniory ve věku nad 60 let, jeden spadal do kategorie 50 až 59 let a zbylým dvěma bylo méně než 50 let. 6. dubna 2020   (08:55) Blíží se Velikonoce, sezóna vajec. Víte, jaká vybrat? Blíží se Velikonoce, sezóna vajec. Víte, jaká vybrat? Velikonoční stolování může mít neopakovatelnou atmosféru, pokud se na něj předem připravíte. V článku naleznete několik receptů na přípravu sváteční tabule. 6. dubna 2020   (06:58) Po nehodě skončily ve vozidle dvě zaklíněné osoby. Na pomoc přiletěl záchranářský vrtulník Po nehodě skončily ve vozidle dvě zaklíněné osoby. Na pomoc přiletěl záchranářský vrtulník Po nárazu do stromu se auto přetočilo na bok, kolemjedoucí řidiči zastavili a jednu ze zraněných osob vyprostili před příjezdem hasičů. 5. dubna 2020   (20:53) Zemřelých s nemocí Covid-19 přibylo na 67. Uzdravilo se 96 lidí Zemřelých s nemocí Covid-19 přibylo na 67. Uzdravilo se 96 lidí Kritiky vlády z řad opozice označil prezident Zeman mimo jiné za "bahno" a "hlupáky". Předsedu poslaneckého klubu TOP 09 Miroslava Kalouska nazval "počmáraným šaškem". 5. dubna 2020   (18:20) Žáci a studenti by se mohli podle současných plánů do školy vrátit v druhé polovině května Žáci a studenti by se mohli podle současných plánů do školy vrátit v druhé polovině května "Školy se otevřou najednou, ne po stupních, jak navrhoval Babiš," uvedl ministr školství Robert Plaga 5. dubna 2020   (15:25) V Příbrami byl zaznamenán další pacient nakažený koronavirem V Příbrami byl zaznamenán další pacient nakažený koronavirem Koronavirus Zeman udělí epidemiologovi Prymulovi nejvyšší státní vyznamenání Zeman udělí epidemiologovi Prymulovi nejvyšší státní vyznamenání Zeman řekl, že o ocenění Prymulu předem neinformoval. Podle něj je Prymula erudovaný epidemiolog, který se postavil do čela války s koronavirem. Nejvyšším státním vyznamenáním je Řád Bílého lva. 5. dubna 2020   (11:45) Ústav jaderné a chemické ochrany v Kamenné testuje i roušky a respirátory Ústav jaderné a chemické ochrany v Kamenné testuje i roušky a respirátory Koronavirus V Česku zemřeli další tři lidé s koronavirem V Česku zemřeli další tři lidé s koronavirem V sobotu přibylo 282 lidí s potvrzenou nákazou koronavirem 5. dubna 2020   (09:12) Křesťané si dnes připomínají vjezd Ježíše Krista do Jeruzaléma Křesťané si dnes připomínají vjezd Ježíše Krista do Jeruzaléma Po Květné neděli následuje Modré pondělí, Šedivé úterý, Škaredá středa a Zelený čtvrtek, který je prvním dnem, kdy se připomíná Kristovo třídenní utrpení a vzkříšení. 5. dubna 2020   (07:23) V Česku od rána přibyla tři úmrtí lidí s nemocí Covid-19 V Česku od rána přibyla tři úmrtí lidí s nemocí Covid-19 Uzdravených ministerstvo eviduje 78, o čtyři více než ráno. 4. dubna 2020   (18:44) Na Velikonoce bude až 23 stupňů Celsia Na Velikonoce bude až 23 stupňů Celsia Počasí Zapalte na Bílou sobotu po setmění za okny svých domovů svíčku, vyzývají biskupové Zapalte na Bílou sobotu po setmění za okny svých domovů svíčku, vyzývají biskupové Nepřehlédněte Pořad Reportéři ČT spojoval Agrofert s odvoláním ředitele příbramského finančního úřadu. Nyní televize čelí žalobě Pořad Reportéři ČT spojoval Agrofert s odvoláním ředitele příbramského finančního úřadu. Nyní televize čelí žalobě Nepřehlédněte V těžkém stavu a vysoce intenzivní péči vyžaduje 77 lidí. Nemocných je 4194 V těžkém stavu a vysoce intenzivní péči vyžaduje 77 lidí. Nemocných je 4194 Ve Středočeském kraji testy odhalily 508 nakažených 4. dubna 2020   (09:16) Na lidech je vidět, že jsou vyděšení, úzkostní a mají strach z nakažení koronavirem, říká odběrová sestra Na lidech je vidět, že jsou vyděšení, úzkostní a mají strach z nakažení koronavirem, říká odběrová sestra


Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz