24. 2. svátek má Matěj
Streetworker musí být odrzlý a nesmí se bát

ROZHOVOR
20. června 2019   (11:59)
Dalších 8 fotografií v galeriiStreetworker musí být odrzlý a nesmí se bát

„Sem tam někdo do něčeho třískne, ale ne do nás,“ říká Bc. Kamila Zelená, vedoucí nízkoprahového centra BednaBedna je sociální služba určená dětem a mladým lidem do 20 let. Ti mohou přijít do klubu, kde mohou trávit volný čas, najít radu, pomoc a podporu, když ji zrovna potřebují. Nebo se mohou s pracovníky setkat v terénu, na místech, která dobře znají. O tom, co práce s mladými obnáší, jsme si povídali s Bc. Kamilou Zelenou, vedoucí Bedny.
 
Jaké děti k vám chodí?
Značnou část tvoří děti z ubytoven a z azyláku. Pak děti, co se často stěhují, děti samoživitelek. Chodí sem i na první pohled bezproblémová střední třída, ale v jejich rodině něco nehraje a děti nejsou rády doma. Nebo rodině chybí peníze na volnočasové aktivity a ony zůstávají na ulici. 

Jaké problémy řešíte s dětmi nejčastěji?
Řešíme hlavně vztahy. Rodinné, ve škole, milostné. Vztahy hýbou světem puberťáků. Kamarádi, parta, partner, problémy s autoritou, s rodiči. Podle statistik dnes vyrůstá až 45 % dětí  v neúplné rodině a zde bude vzorek hodně podobný. Často jsou také různé patologie v rodinách – gambling, alkohol, drogy, dlouhodobá nezaměstnanost až chudoba.
 
Lokality v Příbrami nejsou sice součástí Mapy sociálně vyloučených lokalit, ale některá místa jsou těmto lokalitám podobná. Děti, které v tom vyrůstají, si to nesou do celého života a chování často replikují. U nás se mnohdy vůbec poprvé setkávají s dospělýma, kteří je akceptují takové, jaké jsou. 

Co drogy?
Pracuji tu 9 let a za celou tu dobu jsem se s tvrdýma drogama setkala jen ojediněle. Dnešní mládež ale hodně kouří konopné drogy. Je to tak běžné, že to tu snad řeší každé druhé dítě. Navíc často děti nejsou tak daleko, by si uvědomili, že to je problém. Snažíme se, aby věděli, že jejich životní styl akceptujeme, byť s ním nesouhlasíme. Že jsme dospělí, kteří o problematice dost vědí, a pokud se to zvrtne, tak jim můžeme pomoci. S Magdalenou o.p.s. chodíme společně na terén zaměřený právě na kanabisové drogy. Děcka, která konopí kouří, vědí, že se můžou přijít poradit, jak z toho ven. 

Vyrážíte za dětmi i do ulic…
Ano, máme terén zaměřený jak na mladší děti, za kterýma chodíme na ubytovny, tak typický streetwork, kdy se snažíme najít místa spontánního setkávání mladých lidí a snažíme se k nim proniknout a seznámit se s nimi.
 
Musí být streetworker mladý člověk?
Na věku nesejde. Terénní pracovník nemusí být mladý člověk. Musíte být ale odrzlý, nesmíte mít strach je oslovit a být odmítnutý. Musíte také hodně sledovat trendy mezi mladýma.
 
Kde hledáte "děti ulice"?
Mají svoje zašívárny, kanály, různá zákoutí. Je fůra strategií, jak se na místo dostat. Důležité je, že to místo vůbec najdete. Často ho najdete právě tehdy, když tam nikdo není. Musíte to místo rozpoznat a opakovaně navštěvovat. Ani tak ale nemáte ještě vyhráno. Je potřeba instinktivně rozpoznat ten správný moment, kdy dotyčného oslovit. Většinou se nejdříve nechá okouknout, aniž by se s Vámi bavil. Někdy to docela trvá - spousta mladých potřebuje čas na to, aby jste získali jejich důvěru.
 
Jak se k takovým dětem dostáváte blíž?
Je to hodně postavené na zájmu o ně. Typický uličník je člověk, na kterého každý nadává, je terčem připomínek, je vyháněný odevšad a nikdo se s ním nebaví. Náš přístup je takový, že jim do života nemluvíme, jen jim zrcadlíme, co si o tom myslíme my, ale jen když jsme tázaní. Nechodíme je vychovávat, ale chodíme s nima „bejt“. Chodíme jim dávat najevo, že nás zajímají, že nám jejich život není jedno.
 
Jak začíná Váš úplně první rozhovor s „uličníkem“?
Přijdu k němu a třeba řeknu: „Čus, můžu tady s váma bejt? Znáš Bednu?“

Setkáváte se s agresí?
Nechci vůbec idealizovat tu cílovou skupinu. Děti mívají i závažné trestné delikty, ale tady se nám nikdy nestalo, že by byl pracovník napaden fyzicky. Slovně ano, ale ojediněle. Pro mě je to dobrý signál, že zaměstnanci pracují kvalitně. Mají s nimi tak dobře vytvořený vztah, že i když je klient ve stresu a naštvaný, tak zná tu míru. S puberťákem se dostat do konfliktu je jednoduché. Děti mají často pro řešení konfliktních situací násilnické strategie, ale na nás nevyjíždí, což je fajn. Nevzpomínám si, kdy bych se opravdu bála. Když na vás ale někdo vylítne a křičí, je to nepříjemné.
 
Co děláte v případě, kdy na Vás někdo vylítne a křičí?
Nikdy nejsme na klubu sami. Minimálně dva lidi, ideálně tři. Pokud se jeden dostane do konfliktu, tak je dobré, aby to přebral kolega. Snažíme se agresora dostat někam mimo skupinu, do jiné místnosti, nebo ho úplně vytlačit ven z klubu se slovy: „Rozdejchej to venku a nebuď tady.“ A to funguje. Také učíme děti ventilovat vztek jinak, než proti člověku. Máme tu místnost s boxovacím pytlem a když u někoho pozorujeme, že se dostává do varu, tak mu řekneme "Pojď to ze sebe vymlátit". 

Jsou vyhrocené události časté?
Na to, co je to za skupinu, že je to omladina plná energie a velkých pravd a všichni dospělí jsou trapní, tak konfliktů nemáme zas tak moc. Vyhrocené situace bývají ojediněle, není to vůbec na denním pořádku. Za rok by se takové situace daly spočítat na prstech jedné ruky. Sem tam někdo do něčeho třískne, ale ne do nás.

Co Vám přináší největší radost?
Pro mě je obrovská radost to, že je vidím vyrůstat. Znám je třeba od 11 do 20 let, vidím, jak se proměňují, prožívám s nimi, co je pro ně zrovna aktuální. Vrací se, i když je jim přes 20 let a nemohou již využívat naše služby. Přijdou mě pozdravit, řeknou, jak se mají. Vytvořit si s nimi takový silný vztah - to mě nejvíc těší.
 
Pro navštěvování Bedny děti nepotřebují ani přihlášku,  ani souhlas rodičů. Není potřeba chodit pravidelně nebo platit za vstup. Za den přijde do klubu průměrně 22 dětí, v terénu je momentálně zhruba 11 dětí. Pracuje zde sedm zaměstnanců.
 
 
Bedna je sociální služba určená dětem a mladým …

Fotogalerie

Streetworker musí být odrzlý a nesmí se bát () Streetworker musí být odrzlý a nesmí se bát (1) Streetworker musí být odrzlý a nesmí se bát (2) Streetworker musí být odrzlý a nesmí se bát (3) Streetworker musí být odrzlý a nesmí se bát (4) Streetworker musí být odrzlý a nesmí se bát (5) Streetworker musí být odrzlý a nesmí se bát (6) Streetworker musí být odrzlý a nesmí se bát (7)

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: www.pribram.cz

autor: mir

Další články

Příbramské divadlo by mohlo hostit ozvěny zlínského festivalu Příbramské divadlo by mohlo hostit ozvěny zlínského festivalu Předběžně se počítá s jejich uspořádáním v předposledním červnovém týdnu. 24. února 2020   (16:09) Bezbariérový vstup do vody, vodní lehátko pro imobilní jedince. Novák si nově užijí i lidé s handicapem Bezbariérový vstup do vody, vodní lehátko pro imobilní jedince. Novák si nově užijí i lidé s handicapem „Na příští rok také plánujeme vylepšit vstup do vody z mola pro lidi s potížemi chůze,“ uvedl Jan Slaba 24. února 2020   (13:34) Škoda po srážce náklaďáku s vlakem přesahuje pět milionů, řidiči hrozí pět let ve vězení Škoda po srážce náklaďáku s vlakem přesahuje pět milionů, řidiči hrozí pět let ve vězení Policisté u čtyřicetiletého řidiče zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti. 24. února 2020   (10:38) Silný vítr zaměstnal hasiče, vyjížděli ke 250 událostem Silný vítr zaměstnal hasiče, vyjížděli ke 250 událostem Většina zásahů byla kvůli popadaným stromům. 24. února 2020   (08:17) Bude na dobříšském náměstí veřejně dostupný defibrilátor? Rozhodnou lidé Bude na dobříšském náměstí veřejně dostupný defibrilátor? Rozhodnou lidé Pořízení defibrilátoru je jedním z návrhů participativního rozpočtu. Pokud ho lidé podpoří, bude umístěn poblíž autobusového nádraží, na budovu, ve které sídlí Městská policie Dobříš 24. února 2020   (06:23) Vidle, meč s dřevěnou rukojetí, černá karta. Lidé ztrácejí nejen klíče a mobily Vidle, meč s dřevěnou rukojetí, černá karta. Lidé ztrácejí nejen klíče a mobily V roce 2019 občané na úřad přinesli 53 nálezů. Pouze devět z nich si jejich vlastníci vyzvedli 23. února 2020   (19:09) „Nemáme na sport čas,“ říkají příbramské děti „Nemáme na sport čas,“ říkají příbramské děti Více než třetina dívek starší 15 let ve svém volném čase téměř nesportuje, nebo sportuje jen několikrát měsíčně. Nemají na to údajně čas ani kamarády 23. února 2020   (16:12) Milínský masopust byl ve znamení pohádkových postav Milínský masopust byl ve znamení pohádkových postav Masopust Záběry z palubní kamery: Řidič nákladního vozidla vjel přímo pod projíždějící vlak Záběry z palubní kamery: Řidič nákladního vozidla vjel přímo pod projíždějící vlak Doprava
Letní kino hlásí comeback, využije však původní promítačky Letní kino hlásí comeback, využije však původní promítačky Příbramské letní kino s kapacitou kolem 4500 míst patří k největším v republice. 23. února 2020   (07:16) Meteorologové zpřísnili výstrahu před silným větrem. Přijde dřív a bude intenzivnější Meteorologové zpřísnili výstrahu před silným větrem. Přijde dřív a bude intenzivnější Vítr bude místy dosahovat až 110 kilometrů v hodině s nárazy až 30 metrů za sekundu. 22. února 2020   (21:39) Babybox se přesunul na původní místo. Zachránil již čtyři děti Babybox se přesunul na původní místo. Zachránil již čtyři děti Zdravotnictví Vesecká: Většina jen čeká na to, co udělá ten druhý a hned hledá, jak by to mohl pohanit a zkritizovat Vesecká: Většina jen čeká na to, co udělá ten druhý a hned hledá, jak by to mohl pohanit a zkritizovat Renáta Vesecká reaguje na článek Mgr. Josefa Strejce, ředitele ZŠ Příbram – Březové Hory 22. února 2020   (15:47) Přerazila zábradlí a skončila s vozem na boku. Nehoda si vyžádala zranění dvou osob Přerazila zábradlí a skončila s vozem na boku. Nehoda si vyžádala zranění dvou osob Dopravní nehoda uzavřela silnici na výjezdu z Příbrami 22. února 2020   (12:31) Meteorologové varují před silným větrem Meteorologové varují před silným větrem Výstraha platí od nedělních 16:00 do pondělních 08:00. 22. února 2020   (09:33) Měl přilákat turisty, místo toho stojí v garáži. Turistický vláček nechce v Příbrami nikdo provozovat Měl přilákat turisty, místo toho stojí v garáži. Turistický vláček nechce v Příbrami nikdo provozovat Doprava Caveman, Kryštof camp, MIG 21. Kultura v Příbrami dostává ten správný drive Caveman, Kryštof camp, MIG 21. Kultura v Příbrami dostává ten správný drive Na Nováku v létě vyroste ledový bar a zahrají Roxette a Nightwish Revival 21. února 2020   (18:41) Ve Staré Huti se staví nová mateřská škola. Původní bude zbourána Ve Staré Huti se staví nová mateřská škola. Původní bude zbourána V domě, kde je současná mateřská škola umístěna, žil nějakou dobu akademický sochař Karel Dvořák a jeho žena, významná herečka Leopolda Dostálová 21. února 2020   (16:03) Po nárazu s nákladním vozem vykolejil vlak Po nárazu s nákladním vozem vykolejil vlak Doprava Příbramsko navštíví premiér Babiš. Doprovodí ho ministr zdravotnictví i hejtmanka Příbramsko navštíví premiér Babiš. Doprovodí ho ministr zdravotnictví i hejtmanka Předseda vlády České republiky Andrej Babiš navštíví v úterý 25. února spolu s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem a v doprovodu hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové Sedlčany a Příbram. 21. února 2020   (11:38) Dostavba Junáče míří do finále. Bude bezbariérový a nabídne i hladové okno Dostavba Junáče míří do finále. Bude bezbariérový a nabídne i hladové okno Na nové fasádě se již podepsali sprejeři. 21. února 2020   (08:48) Hauser: Pokud budeme první, kdo rally zruší, budeme slavnější, než když se tu bude pořádat Hauser: Pokud budeme první, kdo rally zruší, budeme slavnější, než když se tu bude pořádat Rally Příbram vyráží do boje s vizuálním smogem. Poradí grafička z Brna Příbram vyráží do boje s vizuálním smogem. Poradí grafička z Brna Tento týden navštíví město grafička Veronika Rút Nováková, která od vizuálního smogu úspěšně osvobodila Brno 20. února 2020   (18:22) ZŠ Březové Hory vsadila na pohybové aktivity dětí ZŠ Březové Hory vsadila na pohybové aktivity dětí Vedení školy rozhodlo navýšit tělesnou výchovu pro první stupeň na 3 hodiny týdně. 20. února 2020   (15:52) Příbram osvětlí nejrizikovější přechody pro chodce Příbram osvětlí nejrizikovější přechody pro chodce Osvětleno bude pět příbramských přechodů. Zhotovení veřejného osvětlení vyjde řádově na jeden až dva miliony korun 20. února 2020   (14:09) „Za rok tu slepici nepoznáš. Nebude na sobě mít ani peříčko,“ říká zaměstnanec slepičí farmy „Za rok tu slepici nepoznáš. Nebude na sobě mít ani peříčko,“ říká zaměstnanec slepičí farmy Podmínky chovu slepic jsou otřesné. ANO však úplný zákaz klecových chovů v Česku nepodpořilo 20. února 2020   (12:16) Ta Thuy Dung: Když mi někdo udělá křupavou kachnu se zelím, dám mu svoje srdce Ta Thuy Dung: Když mi někdo udělá křupavou kachnu se zelím, dám mu svoje srdce ROZHOVOR Známe situační plán stavby fast foodu KFC v Příbrami, na konci roku by mělo dojít k jeho otevření Známe situační plán stavby fast foodu KFC v Příbrami, na konci roku by mělo dojít k jeho otevření Fast food Příbramská teplárna zlevňuje teplo	pro domácnosti o 13% Příbramská teplárna zlevňuje teplo pro domácnosti o 13% Nově se pro odběratele ze sekundárního rozvodu sníží cena na 580,00 Kč/GJ (bez DPH), a to od 1.1.2020, tedy zpětně. 19. února 2020   (18:22) Meteorologové varují: V noci na čtvrtek se bude na silnicích tvořit náledí Meteorologové varují: V noci na čtvrtek se bude na silnicích tvořit náledí Výstraha vstoupí v platnost ve středu úderem 21. hodiny a skončí ve čtvrtek v 9 hodin. 19. února 2020   (16:41) Příbram plánuje výstavbu parkovacího domu u nádraží Příbram plánuje výstavbu parkovacího domu u nádraží Kapacita parkovacího domu má být kolem 180 míst 19. února 2020   (14:10) Policie pátrá po zloději, který okradl seniora Policie pátrá po zloději, který okradl seniora S neuvěřitelnou a nepochopitelnou drzostí okradl osmaosmdesátiletého muže, ke kterému se pod záminkou schůzky s jeho vnukem vetřel do bytu. 19. února 2020   (12:02) Zdravotní sestra: S penězi jsem každý měsíc nevyšla, začala jsem se živit svým tělem Zdravotní sestra: S penězi jsem každý měsíc nevyšla, začala jsem se živit svým tělem ROZHOVOR V Příbrami byl nalezen oběšený muž, na místo přijela kriminální policie V Příbrami byl nalezen oběšený muž, na místo přijela kriminální policie AKTUALIZOVÁNO Hasiči vyměnili proudnice za florbalové hole Hasiči vyměnili proudnice za florbalové hole Příbramští hasiči vyhráli krajský přebor ve florbalu. 18. února 2020   (20:49) V Příbrami se rozhořel spor kvůli novému ceníku parkovného V Příbrami se rozhořel spor kvůli novému ceníku parkovného Doprava Pro popáleného muže spěchal záchranářský vrtulník. K úrazu došlo při manipulaci s pyrotechnikou Pro popáleného muže spěchal záchranářský vrtulník. K úrazu došlo při manipulaci s pyrotechnikou Exploze zasáhla především obličej, došlo k popáleninám druhého stupně. 18. února 2020   (14:19) Mezi 30 nejlepších kuchařů pořadu Master Chef patří i Bára Dražanová z Příbrami Mezi 30 nejlepších kuchařů pořadu Master Chef patří i Bára Dražanová z Příbrami ROZHOVOR Recyklace elektroodpadu má nový mezičlánek. Vykradače kontejnerů Recyklace elektroodpadu má nový mezičlánek. Vykradače kontejnerů Červený kontejner v Novém Kníně je několikrát do roka vypáčen a vykraden. Mnohdy však zloději v jeho útrobách narazí na nežádoucí „zboží“ 18. února 2020   (09:19) Když psa viděla, odhodila berle a lehla si k němu na zem. Odešla šťastná a bez berlí Když psa viděla, odhodila berle a lehla si k němu na zem. Odešla šťastná a bez berlí Zajímavosti

Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz