22. 7. svátek má Magdaléna
Středočeští hasiči řešili v tomto roce několik kuriózních zásahů

28. prosince 2020   (08:22)
Středočeští hasiči řešili v tomto roce několik kuriózních zásahů
foto: pribram.cz, HZS Středočeského kraje_Ladislav Holomčík

Ve většině případů letos hrála hlavní roli zvířata.


Rok 2020 byl obecně celý dost kuriózní, neboť jsme v něm zaznamenali tolik mimořádností oproti minulým letům, že se všechny ani nedají vypsat. Celkem pochopitelně souvisela převážná většina anomálií s pandemickou situací, která zasáhla prakticky celý svět. Bez ohledu na všechny zákazy, omezení, nařízení či povolení ale život běžel dál. A stejně jako v minulosti vyjížděli středočeští hasiči dnes a denně k zásahům, mezi kterými ani v „koronavirovém“ roce nechybělo několik s kuriózním nádechem. Ve většině těchto případů letos hrála hlavní roli zvířata.

Pád horkovzdušného balonu
V neděli 8. března asi hodinu před polednem vyjela jednotka HZS Řevnice spolu s jednotkou SDH obce Solopisky k ohlášenému pádu horkovzdušného balonu u Vonoklas v okrese Praha-západ. Podle oznamovatelky letěl balon hodně nízko a lehce škrtl košem o střechu rodinného domu. Následně spadl do pole kousek od kapličky se sochou Panny Marie. U pilota, který letěl sám, zřejmě stáli všichni svatí, neboť neplánované krkolomné přistání skončilo bez zranění. Jak se hasiči přesvědčili, poškozen nebyl nejen balon, k čemuž určitě přispělo i to, že pole bylo zorané, ale škoda nevznikla ani na domě, o který vzduchoplavec zavadil.
Pes v hrobě
Neobvyklý zásah absolvovala v sobotu 9. května v odpoledních hodinách jednotka z kolínské stanice. Operační středisko ji vyslalo na hřbitov do nedaleké obce Kbel, kde do starého poškozeného hrobu spadl slepý pes. Hasiči odebrali zeminu z částečně zborcené stěny hrobu a za několik minut psa z dvoumetrové hloubky vytáhli a předali majitelce. Na místo se dostavila i starostka obce, která přislíbila zabezpečení hrobu, aby se podobná situace už nemohla opakovat.
Záchrana srnky
Přesně o deset dnů později v pět hodin ráno vyhlásilo Krajské operační a informační středisko HZS Středočeského kraje poplach profesionálním hasičům ze stanice Jílové. Následně byla jednotka vyslána k Vojenskému rehabilitačnímu ústavu Slapy, kde zůstala v železném oplocení uvězněna srnka. Hasiči za pomoci hydraulického rozpínáku plot uvolnili a osvobozené zvíře uteklo do lesa. Neobvyklá událost trvala od ohlášení půl hodiny, z toho skoro pětadvacet minut zabrala poměrně náročná cesta.
Záchrana srnky
Přesně o deset dnů později v …
foto: pribram.cz, HZS Středočeského kraje_Ladislav Holomčík

Když na komín, tak na komín!
Na populární hlášku z filmu Postřižiny si určitě vzpomněli nymburští profesionální hasiči, kteří byli koncem května vysláni do bývalého areálu továrny na cikorku v obci Hořátev. Na žádost pracovníků Záchranné stanice pro zraněné živočichy na Huslíku nedaleko Poděbrad jeli sundat z pětadvacet metrů vysokého komína čerstvě vylíhnutá mláďata čápa bílého. Na zemi pod komínem byl totiž před několika dny nalezen mrtvý samec a osamělá samice by se nedokázala o čápata postarat. Na rozdíl od Maryšky s Pepinem však hasiči pro cestu vzhůru zvolili pohodlnější cestu pomocí automobilového žebříku s košem, ze kterého se jim podařilo zachránit nejen dvě mláďata, ale i samici a jedno vejce.
Když na komín, tak na komín!
Na populární …
foto: pribram.cz, HZS Středočeského kraje_Ladislav Holomčík
Netradiční poděkování
V nečekané drama se první červnovou sobotu kolem sedmnácté hodiny změnila procházka se psem po turistické stezce ve skalnatém terénu poblíž obce Vidim na Kokořínsku. V nestřeženém okamžiku se totiž tříletá fenka křížence Mia zaběhla a vrstvou nafoukaného listí a drobných větviček propadla asi patnáct metrů hluboko do úzké skalní rozsedliny, kde zůstala uvězněna. Ve snaze zachránit čtyřnohého miláčka nakonec skončil v pasti i jeden z majitelů, kterému nezbývalo než přivolat mobilním telefonem pomoc. Ta vyrazila ze stanice HZS Mělník, odkud vyjelo lezecké družstvo s velitelem čety. Po příjezdu na místo a zmapování situace zahájili hasiči záchranné práce a pomocí lanové techniky oba nezraněné vězně asi za dvacet minut ze skalní škvíry vysvobodili. Největší překvapení přišlo na závěr, kdy kromě slovního poděkování od majitelů přiběhla zachráncům poděkovat i Mia, která to udělala způsobem sobě zcela vlastním.
Netradiční poděkování
V nečekané drama se …
foto: pribram.cz, HZS Středočeského kraje_Ladislav Holomčík
Kočky daly hasičům zabrat
Určitě nejčastěji zachraňovanými tvory ze zvířecí říše jsou kočky. Není snad týdne, ve kterém by je hasiči nesundávali z různých stromů a střech, případně nevytahovali z rozličných kanálů, rour nebo šachet. Z toho by se dalo usuzovat, že záchrana koček je běžný zásah, třeba jako odstranění padlého stromu. Skutečnost je samozřejmě úplně jiná, o čemž vědí své na územním odboru Kladno, kde se letos pořádně zapotili hned se dvěma kočkami. První případ je z konce června ze Stochova, kde místní profesionální jednotka vyjela k záchraně kočky ze střechy třípatrového bytového domu v Dukelské ulici. Na pomoc přijeli i kolegové z Kladna se čtyřicetimetrovým automobilovým žebříkem. Když se ale hasič v koši ke kočce přiblížil, přeběhla na opačnou stranu dlouhé střechy. Po několika pokusech, kdy pokaždé hasiči museli žebřík stáhnout, přejet s ním o několik desítek metrů vedle a opět ustavit, dvouhodinová záchranná akce skončila. Druhý den se situace opakovala – podle stejného scénáře a se stejným výsledkem, kočka vždy prchla na druhý konec střechy. Nakonec se ji podařilo odchytit až třetí den, to už ovšem záchranný tým posílili lezci z kladenské stanice, kteří zvíře přelstili a nezraněné předali majiteli. Jedna kočka tak dala zabrat všem třem směnám.
Kočky daly hasičům zabrat
Určitě nejčastěji …
foto: pribram.cz, HZS Středočeského kraje_Ladislav Holomčík
V sobotu 5. září dopoledne vyslal operační důstojník jednotku ze stanice HZS Kladno do Ctiborovy ulice v centru města k záchraně kočky, která spadla do velice úzké mezery mezi dvěma domy. Jako první se o její osvobození pokusili strážníci městské policie, ale odchytovou tyčí neměli šanci se k zaklíněnému zvířeti ani přiblížit. Selhal i pokus zachytit kočku pomocí lanové techniky. Po krátké poradě a zvážení všech možností bylo rozhodnuto, že nejschůdnějším řešením bude vytvoření otvoru ve zdi jednoho z domů, kde se nacházel obchod. Přivolaný majitel nemovitosti s touto variantou souhlasil, a tak hasiči nejdříve naměřili přibližné místo, ve kterém pak speciálním vrtákem udělali díru pro zasunutí štěrbinové kamery. Hned první sonda potvrdila, že se podařilo místo najít přesně, takže pak už jen stačilo otvor patřičně zvětšit a vystrašenou kočku po tříhodinové akci opatrně vytáhnout. I přesto, že vypadala nezraněná, odjela s ní majitelka pro jistotu ihned na prohlídku k veterináři.
V sobotu 5. září dopoledne vyslal operační …
foto: pribram.cz, HZS Středočeského kraje_Ladislav Holomčík
Středočeští hasiči budou i v roce 2021 připraveni 24 hodin denně, aby v případě nouze přispěchali na pomoc. A vůbec se nebudou zlobit, pokud jejich zásahy budou mít pokaždé šťastný konec jako ty výše popsané.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
HZS Středočeského kraje_Ladislav Holomčík
autor: Tomáš Pečenka
Další články

Stezka skřítka Tušílka nabízí propojení skutečných zážitků z přírody se světem internetu Stezka skřítka Tušílka nabízí propojení skutečných zážitků z přírody se světem internetu Zhruba dvou a půl kilometrová procházka s jedenácti zastávkami, dvěma výhledy do … Z Příbrami do Rožmitálu pod Třemšínem vyjede parní vlak Z Příbrami do Rožmitálu pod Třemšínem vyjede parní vlak Historický vlak v čele s lokomotivou Všudybylka sveze cestující v sobotu 27. července. … V pondělí dorazí silné bouřky s přívalovým deštěm, varují meteorologové V pondělí dorazí silné bouřky s přívalovým deštěm, varují meteorologové V bouřkách se mohou vyskytnout i menší kroupy a silnější nárazy větru Plně spokojeno s tím, jak vypadají v plavkách, je pouze šest procent Čechů a Češek Plně spokojeno s tím, jak vypadají v plavkách, je pouze šest procent Čechů a Češek Někteří lidé se kvůli obávám ze své postavy vyhýbají aktivitám u vody. Pudilová si v UFC připsala další nezdar, s Carolinovou prohrála na body Pudilová si v UFC připsala další nezdar, s Carolinovou prohrála na body Rodačka z Příbrami měla problém zejména s kopy o rok starší soupeřky a nedařilo se ji … Josef Mánes: Milenkou slavného malíře byla dcera truhláře z Kňovic na Sedlčansku Josef Mánes: Milenkou slavného malíře byla dcera truhláře z Kňovic na Sedlčansku Slavný Mánesův portrét Josefína je údajně podobiznou jeho služebné Františky … Březnický zámek byl svědkem jednoho z největších milostných vzplanutí v dějinách Habsburků Březnický zámek byl svědkem jednoho z největších milostných vzplanutí v dějinách Habsburků Obdivuhodně pevný svazek nakonec ocenil i papež a v roce 1576 ho oficiálně uznal. … Při nehodě tří aut u Milína se lehce zranili tři lidé Při nehodě tří aut u Milína se lehce zranili tři lidé Událost se stala v 10:45. Hasiči zasahují u požáru uhlí v obci Drahenice, zřejmě se samovznítilo Hasiči zasahují u požáru uhlí v obci Drahenice, zřejmě se samovznítilo Událost byla nahlášena na tísňovou linku hasičů v deset hodin.
Středočeský kraj dal za poslední roky na rozvoj svých nemocnic kolem miliardy Kč Středočeský kraj dal za poslední roky na rozvoj svých nemocnic kolem miliardy Kč Dokončil nebo v nich dokončuje stavby nových pavilonů nebo jejich rekonstrukce.
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Mariánská 135
261 01 Příbram IV

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Rosalota, s.r.o. zakázáno.
2014 - 2024 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz
Nastavení souborů cookies
Na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Některé z nich jsou nezbytné, zatímco jiné nám pomáhají vylepšit tento web a váš uživatelský zážitek. Souhlasíte s používáním všech cookies?
Informace o cookies
Souhlasím Přizpůsobit
Podrobné nastavení cookies « zpět
Soubory cookie používáme k zajištění základních funkcí webu a ke zlepšení vašeho uživatelského zážitku. Souhlas pro každou kategorii můžete kdykoliv změnit.

Nezbytné cookies
Technické cookies jsou nezbytné pro správné fungování webu a všech funkcí, které nabízí. Tyto soubory zajišťují uchovávání produktů v košíku, zobrazování seznamu oblíbených výrobků, správné fungování filtrů, nebo přihlášení. Bez těchto souborů cookies nebude webová stránka správně fungovat a ve výchozím nastavení jsou povoleny a nelze je zakázat. Tyto soubory cookies neukládají žádné osobně identifikovatelné informace.
Cookies pro marketing
Umožňují nám sledovat souhrnné informace o návštěvnosti stránek a využívání různých funkcí. To nám pomáhá naše weby zlepšovat tak, aby Vám lépe sloužily. Analytické cookies jsou nastavovány třetími stranami - Google Analytics, TOP list.

Povolit všechny kategorie cookies Povolit vybrané kategorie cookies