29. 9. svátek má Michal

Středočeský kraj podpoří 16 miliony odborné školství

31. května 2021   (11:38)
Středočeský kraj podpoří 16 miliony odborné školství
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka

Nahradí tím stipendia, která se jako motivace při volbě střední školy neosvědčila.


Středočeský kraj nabídne středním školám nový program na podporu málo využívaných studijních oborů. Nahradí tím stipendia, která se jako motivace při volbě střední školy neosvědčila. Na takzvané podporované obory vzdělání v krajských středních školách bude rozděleno 16 milionů korun ročně. Rozhodla o tom Rada kraje na svém čtvrtečním zasedání.

Mechanik strojů a zařízení, obráběč kovů nebo kominík. To jsou jen namátkou vybrané obory, které v celém Středočeském kraji aktuálně studuje vždy zhruba desítka žáků. Na seznamu oborů zařazených do programu je aktuálně 37 položek a jde o tytéž, které až dosud kraj podporoval formou stipendií pro žáky.  „Z analýzy víme, že finanční příspěvky pro žáky se na vývoji zájmu o jednotlivé obory neprojevily, u některých je dokonce patrný pokles. Stipendia se zaváděla už v roce 2009 a od té doby na ně Kraj do prosince roku 2020 uvolnil celkem 115 276 000 korun. Dohodli jsme se, že roční částka zůstane stejná, tedy 16 milionů korun, ale využití prostředků na podporu vybraných oborů bude mít nová pravidla,“ vysvětlil radní pro oblast vzdělávání a sportu Milan Vácha (STAN).
Obory, které chce kraj zatím nadále podporovat, vyplývají z poptávky na trhu práce a jsou zkonzultované i s Národním pedagogickým institutem České republiky. Některé jsou určené pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami, z jiných odejdou žáci s výučním listem a zhruba sedmina jich končí maturitou. Mezi podporovanými obory je tak například klempíř, elektrikář, pekař, řezník, tesař, zedník, ale i praktická sestra, zahradník nebo zemědělec – farmář.
„Pro využívání peněz z nového programu jsme chtěli stanovit jednoduchá a transparentní pravidla. Ustanovili jsme pracovní skupinu s pěti řediteli středních škol, konzultovali jsme to na Výboru pro výchovu, vzdělání a zaměstnanost. Výsledkem je jednoduché schéma: peníze mohou školy, kde mají podporované programy, využít buď na pořízení nezbytného vybavení pro žáky, jako je například pracovní oblečení, obuv, nářadí, druhou možností je finanční motivace žáků formou různých soutěží nebo dlouhodobého hodnocení podle předem daných kritérií a třetí možností je zlepšit didaktické vybavení pro výuku vybraných podporovaných oborů,“ shrnul nová pravidla radní Vácha. Rozhodování o využití prostředků bude v kompetenci ředitele školy, podkladem pro poskytnutí peněz budou data o počtu žáků ve statistickém zahajovacím výkazu na začátku školního roku.

foto: Středočeský kraj

Výše podpory pro vybrané obory ve Středočeském kraji v jednotlivých letech (stipendia)
Výše podpory pro vybrané obory ve Středočeském …
foto: Středočeský kraj

Počty podpořených žáků v krajských školách ve Středočeském kraji v jednotlivých letech
Počty podpořených žáků v krajských …
foto: Středočeský kraj


Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Jakub Pečenka

Další články

Král: Nová cyklotrasa opět ukazuje, že radnice má v oblibě polovičatá řešení Král: Nová cyklotrasa opět ukazuje, že radnice má v oblibě polovičatá řešení Zastupitel města Příbrami Vladimír Král (Šance pro Příbram) reaguje na nově vznikající … Kvůli ptačí chřipce muselo být letos utraceno přes čtvrt milionu ptáků Kvůli ptačí chřipce muselo být letos utraceno přes čtvrt milionu ptáků Ptačí chřipka se nyní vyskytla v obci Trhové Dušníky. V okolí ohniska se vytyčí … Po čtyřech měsících se v ČR znovu objevila ptačí chřipka, je na Příbramsku Po čtyřech měsících se v ČR znovu objevila ptačí chřipka, je na Příbramsku Ohnisko je v malochovu v obci Trhové Dušníky. V Rožmitále se konala Myslivecko-rybářská slavnost spojená s výlovem Sadoňského rybníka V Rožmitále se konala Myslivecko-rybářská slavnost spojená s výlovem Sadoňského rybníka V Rožmitále pod Třemšínem se konal v sobotu 25. září další ročník Myslivecko-rybářské … Česko slaví svátek svatého Václava. Podle legend pečoval o chudé a založil v zemi tradici pěstování vína Česko slaví svátek svatého Václava. Podle legend pečoval o chudé a založil v zemi tradici pěstování vína V kalendáři na svátek Václava připadá Den české státnosti. Proč se vůbec slaví a jaké … Jak bude v příštích týdnech? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď Jak bude v příštích týdnech? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď Nejchladnější byl v tomto období rok 1972, kdy průměr klesl na šest stupňů. Naopak v … ŘSD ve středu zahájí opravu silnice I/18 v úseku Líchovy - Břekova Lhota ŘSD ve středu zahájí opravu silnice I/18 v úseku Líchovy - Břekova Lhota Provoz bude řízený kyvadlově. K pocitu bezpečí se můžete vyjádřit v dotazníkovém šetření K pocitu bezpečí se můžete vyjádřit v dotazníkovém šetření Čas na vyplnění a odevzdání dotazníku je do 31. října 2021. Podívejte se, kdo na Příbramsku kandiduje do Poslanecké sněmovny Podívejte se, kdo na Příbramsku kandiduje do Poslanecké sněmovny Volby do Poslanecké sněmovny se uskuteční v pátek 8. října a v sobotu 9. října.
Říjnová výzva 10 000 kroků startuje za pár dní Říjnová výzva 10 000 kroků startuje za pár dní Zcela nejpřirozenějším lidským pohybem je chůze. Aniž bychom o tom přemýšleli, …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz