23. 10. svátek má Teodor
Starosta: Čekal jsem více úsporných opatření

8. prosince 2020   (14:19)
Starosta: Čekal jsem více úsporných opatření
foto: pribram.cz

Včera se konalo jedenadvacáté zasedání zastupitelstva, které mělo na programu řadu zásadních bodů. Zeptali jsme se starosty na několik z nich.


Byl projednáván rozpočtový výhled a rozpočet na příští rok. Oba dokumenty byly po delších diskusích schváleny. Jak hodnotíte průběh jednání?
Hodnotím ho vcelku kladně. Jsem opravdu rád, že jsme se v rámci rozpravy vyvarovali vášním a emotivním prohlášením a přistoupili jsme k rozpočtu a výhledu pragmaticky. Čekal jsem více návrhů na úsporná opatření. Zejména směrem od opozičních zastupitelů, kteří čas od času prohlašují, jak nehospodárně si město počíná. Domníval jsem se, že zazní konkrétní nápady na to, kde a kolik ušetřit. Místo toho se spíše peníze přidávaly – do kultury, sportu nebo životního prostředí. I tak je rozpočet sestavený dobře a ekonomická kondice města zůstane dobrá i v příštím roce.

Rozpočet je schválen jako schodkový. Znamená to, že se město bude zadlužovat?
Ne, tak to není. Vzniká rozdíl mezi příjmy a výdaji, přičemž výdaje jsou větší. Ten rozdíl se bude financovat z peněz, které má město našetřené. Z uspořených prostředků budeme financovat velké investiční akce, jako je třeba domov seniorů, revitalizace Čekalíkovského rybníka nebo kanalizace Lazec a další. Je dost možné, že se nám v příštím roce podaří zahájit i kompletní rekonstrukci Prokopské ulice, což je nesmírně nákladný projekt.
Během zasedání na svůj post rezignoval předseda finančního výboru pan Mgr. Školoud. Překvapil vás jeho krok?
Překvapil mne nemile, protože jsem mu věřil, že funkci zvládne. Je to mladý, rozumný a schopný člověk se smyslem pro zodpovědnost. Jaké byly skutečné motivy jeho odstoupení, a zda se shodovaly s tím, co jako důvod odstoupení uvedl, to nevím. Dovedu si však představit, že mohl být ve velmi nepříjemné pozici, a že mohl pociťovat jakýsi politický tlak, který se, dle mého osobního názoru, zcela nepochopitelně kolem finančního výboru objevuje.
Od okamžiku, kdy náš portál uveřejnil zprávu o zdražení poplatku za svoz odpadu, se v diskusích objevují desítky odmítavých a rozhořčených komentářů občanů. Bylo navyšování nutné?
Úplně chápu, že nikoho nepotěší, když musí sáhnout hlouběji do peněženky. Nicméně, zdražení se nekoná v tak razantní výši, jak bylo v uplynulých týdnech diskutováno. Na jednoho občana to dělá 48 korun ročně, kdy se cena zvedla z 552 Kč na 600 Kč. Když se spočítají veškeré náklady na svoz, třídění a likvidaci odpadu a přepočtou se na počet obyvatel, dělá náklad na jednoho člověka 590 Kč. Ta desetikorunová rezerva by mohla znamenat i to, že třeba nebude nutné zvyšovat cenu na rok 2022. Šestisetkorunový poplatek odpovídá širšímu průměru v rámci ČR. Jsou města, která ho mají daleko vyšší a zároveň jsou města, kde je poplatek nulový. Nulový poplatek je sice pozitivně vnímanou věcí, nicméně se jedná jen o úsporu virtuální nebo spíše pocitovou. Náklady na likvidaci odpadu zde nezaplatí lidé přímo, ale prostřednictvím svých daní, které „protečou“ městskou pokladnou. Peníze, které město utratí za odpad pak logicky někde chybí – třeba v opravách nebo investicích do obnovy.

Dá se kromě navyšování poplatku nějakým jiným způsobem ovlivňovat ekonomika odpadového hospodářství?
Takovou věcí, o které se moc nemluví, je to, že likvidace tříděného odpadu je v podstatě dražší než likvidace toho běžného, který vytříděný není. Je to naprosto smysl pozbývající paradox. V podstatě pak platí, že čím víc se třídí, tím větší náklady jsou s likvidací spojené. Nicméně, je nezpochybnitelnou pravdou, že třídit odpad je naprosto nezbytné, a to bez ohledu na to, že je to nákladné. Dnes už je snad většina lidí uvědomělých a chápajících fakt, že bez ohleduplného přístupu k životnímu prostředí se nelze obejít. V současné době hledáme způsoby, jak nastavit systém odpadového hospodářství, tak, aby byl pro občany motivující, aby člověk, který třídí více, byl zvýhodněn oproti tomu, kdo vyhodí vše bezmyšlenkovitě do jediné popelnice. Inspiraci hledáme v jiných městech republiky i v rámci Evropy.
V bodě informace jste sdělil, že město podalo trestní oznámení v souvislosti s veřejnými zakázkami, můžete k tomu sdělit něco bližšího?
Včerejšího dne jsem skutečně podal oznámení na PČR. Přestože takové oznámení mohl a nadále může podat kdokoli, kdo se o daných informacích dozvěděl, zejména pak osoby, které jednáním společnosti Staler byly přímo majetkově poškozeny, přistoupil jsem k tomuto kroku zejména z důvodu snahy o zachování férového prostředí pro zadávání veřejných zakázek ze strany našeho města a s tím souvisejícího dobrého jména a dobré pověsti města, která je v současné době devalvována různými spekulativními soudy v médiích. Nyní je tedy vše v rukou policie a do skončení vyšetřování nemohou být v dané věci poskytovány jakékoliv informace.

Co bych rád dodal, je to, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže ani náznakem neshledal na postupech města Příbram coby veřejného zadavatele jakoukoliv chybu. Při zjištění nezákonného postupu nebo alespoň podezření na takový nezákonný postup by totiž úřad byl povinen zahájit s městem řízení o uložení sankce pro porušení zákona o zadávání veřejných zakázek, k čemuž však nedošlo. Tato jednoznačně pozitivní zpráva pak i ve světle velice kladných hodnocení od řady institucí nebo organizací zabývajících se odborně problematikou zadávání veřejných zakázek, svědčí o správném a zdravém nastavení prostředí veřejných zakázek v našem městě.
Závěrem už jen krátká otázka na odlehčení. Zasedání se tentokráte protáhlo do pozdních hodin, je těžké udržet na tak dlouhou dobu pozornost?
Upřímně, obdivuji ty, kteří vydrží zasedání celou dobu sledovat. Pro mne jako řídícího schůze je to trochu jiné, protože musím být pořád ve střehu a řídit, občas i usměrňovat diskusi. Většinou ani nevnímám, jak čas běží a na konci se divím, kolik už je hodin.

V závěru zasedání, někdy kolem třiadvacáté hodiny po projednání bodů hlavního programu v rámci bodů různé a diskuse se zastupitelé začali postupně vytrácet, což mne malinko mrzelo. Chápu, že je sedmihodinové jednání vyčerpávající, ale přesto mohli těch pár minut do konce vydržet. Bohužel jich neodešlo málo.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka

Další články

Místostarosta o bydlení na Fantově louce: Bez dohody se nikam nepohneme Místostarosta o bydlení na Fantově louce: Bez dohody se nikam nepohneme Dle územního plánu je území zastavitelné bytovými a rodinnými domy. Je to klidná … Prodejci sledují zájem o kompletní sortiment na Halloween, v nabídce nechybí dýňové pivní speciály nebo zmrzlina s dýňovou příchutí Prodejci sledují zájem o kompletní sortiment na Halloween, v nabídce nechybí dýňové pivní speciály nebo zmrzlina s dýňovou příchutí Loni kvůli pandemii koronaviru a souvisejícím opatřením nebyla příliš vysoká poptávka … ČEZ Distribuce zrušila kalamitní stav v šesti středočeských okresech ČEZ Distribuce zrušila kalamitní stav v šesti středočeských okresech Bez elektřiny je v tuto chvíli přibližně 800 domácností a dalších odběrných … Kvalita vody v Novém rybníce byla letos dobrá, problémem byl parazit Kvalita vody v Novém rybníce byla letos dobrá, problémem byl parazit Koupání v přírodním koupališti Nový rybník se letos téměř celé léto nedoporučovalo, na … Město Příbram převzalo záštitu nad dárcovstvím krve, dárce začne odměňovat Město Příbram převzalo záštitu nad dárcovstvím krve, dárce začne odměňovat Příbram poskytne dárcům krve volné vstupenky na akce pořádané městem a jeho … Palubní kamera zachytila vjezd auta na dálnici do protisměru Palubní kamera zachytila vjezd auta na dálnici do protisměru Řidiče se nepodařilo nalézt. V příbramské nemocnici hospitalizovali další očkované pacienty proti covidu, jeden z nich má těžký průběh V příbramské nemocnici hospitalizovali další očkované pacienty proti covidu, jeden z nich má těžký průběh O otevření samostatného covidového oddělení a dalších opatřeních se rozhodne v … Bez elektřiny po silném větru bylo dnes ráno ve středních Čechách přes sedm tisíc odběratelů Bez elektřiny po silném větru bylo dnes ráno ve středních Čechách přes sedm tisíc odběratelů Společnost ČEZ ve čtvrtek večer kvůli poruchám způsobeným větrem vyhlásila kalamitní … Bohaté a krásné. V příbramské knihovně poznáte Norsko Bohaté a krásné. V příbramské knihovně poznáte Norsko O severské zemi v úterý 26. října povypráví fotograf a cestovatel Václav …
Příbram osadí po městě 300 stojanů na kola s jednotným designem Příbram osadí po městě 300 stojanů na kola s jednotným designem Náklady na pořízení a instalaci jsou 1,9 milionu korun. Do budoucna by stojanů v …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz