vývoj COVID-19
4. 12. 2020
Bohostice 1
Bohutín 16
Borotice 1
Bratkovice 1
Březnice 25
Bukovany 2
Čenkov 1
Cetyně 7
Chotilsko 1
Dlouhá Lhota 2
Dobříš 45
Dolní Hbity 6
Drahlín 10
Drásov 4
Drevníky 5
Drhovy 1
Dubenec 1
Dublovice 6
Háje 2
Hluboš 1
Hudčice 1
Jablonná 3
Jesenice 3
Jince 3
Kamýk n. V. 9
Klučenice 2
Korkyně 1
Kosova H. 3
Kotenčice 1
Krásná H. 3
Láz 6
Lazsko 2
Lešetice 1
Lhota u Pb 2
M. Hraštice 9
Milín 14
Mokrovraty 2
Nalžovice 9
Nechvalice 5
Nečín 3
Nedrahovice 2
Nepomuk 2
Nová Ves p. P. 12
Nový Knín 5
Obecnice 7
Obořiště 4
Obory 2
Pečice 3
Petrovice 3
Počepice 9
Podlesí 2
Příbram 194
Příčovy 3
Prosen. L. 1
Radětice 1
Rosovice 2
Rožmitál p. T. 45
Rybníky 7
Sádek 1
Sedlčany 62
Sedlec-Prč. 29
Sedlice 4
Smolotely 5
Solenice 7
Stará Huť 3
Starosedlský H. 3
Suchodol 4
Svatý Jan 3
Tochovice 7
Trhové Dušníky 4
Tušovice 3
Velká Lečice 3
Věšín 6
Višňová 3
Voznice 3
Vrančice 4
Vys. Chlumec 7
Vysoká u Příbramě 1
Zduchovice 3
Županovice 1
Srnčata s pupeční šňůrou odnesli od matky krátce po porodu. Přestaňme se chovat jako páni tvorstva, říká lektorka

13. května 2020   (06:17)
Srnčata s pupeční šňůrou odnesli od matky krátce po porodu. Přestaňme se chovat jako páni tvorstva, říká lektorka

"Někdy se pomoc mláděti rovná jeho zabití. O život srnčat budeme doslova bojovat," uvedla Jitka Kocíková, lektorka záchranné stanice Ochrany fauny ČR.


V květnu a červnu se rodí malá srnčata. Aby byla chráněna před predátory, ukrývají se ve vysoké trávě, dokud nebudou schopna před nimi utéct. Na nebezpečí reagují přikrčením k zemi, to je ovšem před blížící se žací lištou neochrání. Tady je lidská pomoc na místě. Pokud lidé chtějí zachraňovat srnčata, mohou kontaktovat zemědělce ve svém okolí nebo se spojit s mysliveckými sdruženími. Jinak platí zásadní pravidlo: Na nalezená mláďata savců se nesahá, pomoc se poskytuje zraněným. Každoročně však v záchranných stanicích končí mnoho srnčat i malých zajíčků zbytečně odebraných jejich matkám.

"Vloni na jaře jsme přijali srnče s otevřenou zlomeninou zadní nohy, kterou utrpělo při senoseči. Bohužel o nohu nakonec definitivně přišlo, bylo nutné ji amputovat. Srnečku mohou návštěvníci vidět v naší expozici trvalých handicapů," uvedla Jitka Kocíková, lektorka ze záchranné stanice Ochrany fauny ČR.
Období rození srnčat je pro záchranáře vždy velmi náročné. Málokteré srnče přinesené do stanice přežije mnoho stresových faktorů, které se na ně valí i přesto, že se jim věnují i v noci. "Už teď máme tři mláďata. Jedno osiřelo po tom, co jeho matku srazilo auto. Bohužel malá dvojčata, která jsme přijali ještě s čerstvou pupeční šňůrou a z neznalosti nebo nedbalosti byla odnesena od matky krátce po porodu, ve mně vyvolávají úplně jiné pocity. Nejsme páni tvorstva, jak si pořád většina lidí myslí. Příroda je dokonalá, do čeho jí zasáhneme, to pokazíme. Nechápu, jak může někdo mít pocit, že mláděti bude v záchranné stanici lépe než u matky. Včera jsme přijímali telefon, zda mají zachránit srnče, protože prší. Kdyby těm mláďatům nešlo o život, bylo by to možná vtipné," říká rozhořčeně Jitka Kocíková.
Matka srnče nikdy zcela neopouští, pozoruje je obvykle z okraje lesa a čas od času je přijde nakojit. Pokud o mládě přijde, třeba při senoseči, vrací se několik dní na místo a mládě hledá. Není třeba se obávat, že srnčata krčící se v trávě jsou opuštěná. Na jaře je vhodné mít také své čtyřnohé miláčky při pobytu v přírodě na vodítku nebo pod stálým dozorem, především mnoho zajíčat přichází každoročně o život v zubech nejen psů, ale i koček.  

Ne všechny osudy zvířat jsou šťastné a vedou k dobrému konci. Srnče nalezené po senoseči s vážným zraněním mělo tuhý kořínek. 
Ne všechny osudy zvířat jsou šťastné a vedou …

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
foto: pribram.cz_Jakub Pečenka

autor: Tomáš Pečenka

Další články

Rekordní betlém ze slámy opět ožil v Čenkově Rekordní betlém ze slámy opět ožil v Čenkově Čenkov, obec mezi Příbramí a Hořovicemi, již jedenáctým rokem u místní Kapličky sv. Antonína hostí Betlém ze slámy. Jedná se o největší betlém v České republice, je zapsaný v české databázi rekordů, zaregistrován byl 15. prosince 2012 v rámci adventního koledování v Čenkově. 4. prosince 2020   (19:12) Adventní putování po Příbrami Adventní putování po Příbrami Advent by měl být časem klidu, pohody a vánočních příprav. Mnohdy si toto období sami kazíme předvánočním shonem. Pojďme letos trochu zpomalit a udělat si čas na sebe a hledání kouzla Vánoc. 4. prosince 2020   (15:13) Zastupitelé budou jednat o výši poplatku za odpady Zastupitelé budou jednat o výši poplatku za odpady Mezi každoročně aktualizované obecně závazné vyhlášky patří také vyhláška o místním poplatku za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění využívání a odstraňování komunálního odpadu. O výši poplatku budou jednat zastupitelé. 4. prosince 2020   (13:02) Požár pizzerie v Pražské způsobil škodu jeden a půl milionu korun Požár pizzerie v Pražské způsobil škodu jeden a půl milionu korun Policie nevyloučila cizí zavinění. 4. prosince 2020   (10:11) Pokud se sjezdovky otevřou až na Vánoce, přijdeme o pět milionů, říká šéf Monínce Pokud se sjezdovky otevřou až na Vánoce, přijdeme o pět milionů, říká šéf Monínce Skiareál Monínec přijde kvůli vládním opatřením asi o pět milionů. 4. prosince 2020   (07:34) Hasiči likvidují požár nové pizzerie v Příbrami, mělo dojít i k zahoření firemního auta Hasiči likvidují požár nové pizzerie v Příbrami, mělo dojít i k zahoření firemního auta KRIMI Lockdown a výdejové okénko bylo dobrodružství, mělo to „drive“, ale konečně jsme zase otevřeli dveře, říká kavárník Lockdown a výdejové okénko bylo dobrodružství, mělo to „drive“, ale konečně jsme zase otevřeli dveře, říká kavárník Jídla a pití bylo dostatek, co se týče kapacity, té už bylo méně. Lidé si dokonce tvoří rezervace na několik dní dopředu. Jak probíhal první den znovuotevření jsme se zeptali bistra rynk., Cafe Smoo a Taste Coffee. 3. prosince 2020   (19:49) Maskovaného zloděje na Příbramsku nezastavily ani výstřely Maskovaného zloděje na Příbramsku nezastavily ani výstřely KRIMI Hokejisté už chystají brusle Hokejisté už chystají brusle Hokejový klub HC Příbram dnes znovu přivítá své hráče na zimním stadionu. Zejména pro ty malé jsou to předčasné Vánoce, říká trenér Jan Chudý. 3. prosince 2020   (14:39)
Už jste chatovali s robotem? Možná o tom ani nevíte Už jste chatovali s robotem? Možná o tom ani nevíte Komunikaci se zákazníkem, který nakupuje na e-shopu, stále častěji zajišťují chatboti nebo voiceboti. Tedy aplikace s prvky úzké umělé inteligence, jenž si s vámi dokáží aspoň jednoduše popovídat. 3. prosince 2020   (13:04)
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz