6. 8. svátek má Oldřiška
Srnče se vážně zranilo při senoseči

8. srpna 2019   (13:47)
Srnče se vážně zranilo při senoseči

Ne všechny osudy zvířat jsou šťastné a vedou k dobrému konci. Srnče nalezené po senoseči s vážným zraněním však mělo tuhý kořínek.


V polovině června opět zazvonil telefon v záchranné stanici výjezdový telefon. Každé jeho cinknutí signalizuje, že je volně žijící živočich v nouzi. Tentokrát se jednalo o zraněné srnče. Začal se psát další díl smutného seriálu o zvířatech zraněných při senoseči.

Srnče bylo přijato s ošklivou otevřenou zlomeninou zadního běhu. „Popravdě vzhledem k tomu jak zhoubně působí na srnčí zvěř stres, jsme mu velkou šanci nedávali. Základní ošetření proběhlo při slabší sedaci a následná péče byla velmi náročná, protože vystresované mládě při sebemenším vyrušení reagovalo bezhlavou útěkovou reakcí, bez ohledu na to, že utíkat nebylo kam a jen díky největší opatrnosti ošetřovatelů se předešlo dalšímu zranění,“ říká Lucie Sameková z Ochrany fauny ČR.

Bohužel zranění bylo vážnější, než se očekávalo. Při úrazu došlo zřejmě také k většímu poškození měkkých tkání a cév, nohu se již zachránit nepodařilo. „Stáli jsme před rozhodnutím, zda srnče nechat utratit nebo nohu amputovat a dát mláděti další šanci. Názory se různily, neboť obavy z další stresové reakce, která u srnčat vede velmi často k úmrtí, byly vysoké. Amputace by se pak stala pouze zbytečným zákrokem a utrpením,“ doplňuje Lucie.

Nicméně vzhledem k tomu, že srnka byla obrovský bojovník, ošetřovatelé to nevzdávali a o její záchranu se pokusili znovu. Houževnatost mladé srnky všechny překvapila. Večer po zákroku již stála na třech bězích a chroupala trávu. Pahýl je již téměř zhojený a při jeho kontrole mají tři ošetřovatelé plné ruce práce, aby ji vůbec ve výběhu chytili a zranění mohli zkontrolovat.

Srnka zůstane ve stanici jako trvalý hendikep, až se úplně uzdraví, nastěhuje se k důchodkyni Míně. Brzy se s ní budou moci návštěvníci seznámit.
V polovině června opět zazvonil telefon …Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Jitka Kocíková

autor: top

Další články

Dohodáři dostanou kompenzační bonus za dopady šíření koronaviru Dohodáři dostanou kompenzační bonus za dopady šíření koronaviru Slepička ukončil kariéru. Chce trénovat a hrát v nižších soutěžích Slepička ukončil kariéru. Chce trénovat a hrát v nižších soutěžích Příbramský odchovanec již nebude působit jako hráč ligového mužstva. 6. srpna 2020   (11:08) Produkce ryb v Česku loni meziročně klesla o 3,5 procenta na 20.986 tun Produkce ryb v Česku loni meziročně klesla o 3,5 procenta na 20.986 tun Podle údajů Českého statistického úřadu se spotřeba ryb v Česku pohybuje v posledních letech kolem 5,5 kilogramu ryb na osobu ročně. 6. srpna 2020   (09:47) Odložte deštníky, připravte plavky. Tropy hlásí návrat Odložte deštníky, připravte plavky. Tropy hlásí návrat Jízda historickými vozy i rock'n'roll. V Rožmitále zažijete Retro den Jízda historickými vozy i rock'n'roll. V Rožmitále zažijete Retro den Místní dráha v Rožmitále pod Třemšínem a Podbrdské muzeum oslaví narozeniny spolu. V sobotu 22. srpna čeká návštěvníky celodenní program s historickými projížďkami, výstavami a hudbou. Končí se o půlnoci. 6. srpna 2020   (06:40) Další nebezpečná vlna podvodů na Facebooku. Hackeři zveřejňují statusy pod vaší identitou Další nebezpečná vlna podvodů na Facebooku. Hackeři zveřejňují statusy pod vaší identitou Příbramská nemocnice láká na výstavu Úsměv a radost Příbramská nemocnice láká na výstavu Úsměv a radost V pořadí třetí letošní výstavou pokračuje sezóna 2020 v galerii Oblastní nemocnice Příbram. 5. srpna 2020   (19:50) Štítná žláza: Malý orgán, který dokáže napáchat velké problémy Štítná žláza: Malý orgán, který dokáže napáchat velké problémy Funkcí štítné žlázy je vytvářet hormony, které ovlivňují celé naše tělo. 5. srpna 2020   (16:08) Houbařská sezona se zatím nevyvíjí dobře. I přes deště a vysoké teploty moc nerostou Houbařská sezona se zatím nevyvíjí dobře. I přes deště a vysoké teploty moc nerostou Proti předchozím suchým rokům bylo letos nadprůměrně hodně hub zejména na přelomu června a července, v dalších týdnech už houby rostly méně. 5. srpna 2020   (12:37)
Dobrovolníci se vrátili do nemocnice, s novou koordinátorkou Dobrovolníci se vrátili do nemocnice, s novou koordinátorkou Tato záslužná činnost se po pauze opět navrátila mezi pacienty, i když v omezené míře a za dodržení určitých hygienických pravidel. 5. srpna 2020   (10:18)
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz