16. 10. svátek má Havel

Srnče se vážně zranilo při senoseči

8. srpna 2019   (13:47)
Srnče se vážně zranilo při senoseči

Ne všechny osudy zvířat jsou šťastné a vedou k dobrému konci. Srnče nalezené po senoseči s vážným zraněním, však mělo tuhý kořínek.


V polovině června opět zazvonil telefon v záchranné stanici výjezdový telefon. Každé jeho cinknutí signalizuje, že je volně žijící živočich v nouzi. Tentokrát se jednalo o zraněné srnče. Začal se psát další díl smutného seriálu o zvířatech zraněných při senoseči.

Srnče bylo přijato s ošklivou otevřenou zlomeninou zadního běhu. „Popravdě vzhledem k tomu jak zhoubně působí na srnčí zvěř stres, jsme mu velkou šanci nedávali. Základní ošetření proběhlo při slabší sedaci a následná péče byla velmi náročná, protože vystresované mládě při sebemenším vyrušení reagovalo bezhlavou útěkovou reakcí, bez ohledu na to, že utíkat nebylo kam a jen díky největší opatrnosti ošetřovatelů se předešlo dalšímu zranění,“ říká Lucie Sameková z Ochrany fauny ČR.

Bohužel zranění bylo vážnější, než se očekávalo. Při úrazu došlo zřejmě také k většímu poškození měkkých tkání a cév, nohu se již zachránit nepodařilo. „Stáli jsme před rozhodnutím, zda srnče nechat utratit nebo nohu amputovat a dát mláděti další šanci. Názory se různily, neboť obavy z další stresové reakce, která u srnčat vede velmi často k úmrtí, byly vysoké. Amputace by se pak stala pouze zbytečným zákrokem a utrpením,“ doplňuje Lucie.

Nicméně vzhledem k tomu, že srnka byla obrovský bojovník, ošetřovatelé to nevzdávali a o její záchranu se pokusili znovu. Houževnatost mladé srnky všechny překvapila. Večer po zákroku již stála na třech bězích a chroupala trávu. Pahýl je již téměř zhojený a při jeho kontrole mají tři ošetřovatelé plné ruce práce, aby ji vůbec ve výběhu chytili a zranění mohli zkontrolovat.

Srnka zůstane ve stanici jako trvalý hendikep, až se úplně uzdraví, nastěhuje se k důchodkyni Míně. Brzy se s ní budou moci návštěvníci seznámit.

V polovině června opět zazvonil telefon …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Jitka Kocíková

autor: topDalší články

Marie (95): Chtěli mě nasadit do říše. Nakonec jsem vyšetřovala postřelené vojáky a lidi nakažené tuberkulózou Marie (95): Chtěli mě nasadit do říše. Nakonec jsem vyšetřovala postřelené vojáky a lidi nakažené tuberkulózou O tom, že by ve svém životě něco zpětně udělala jinak, nikdy nepřemýšlela. 16. října 2019   (19:02) Demolice mostu u Řitky omezí provoz na Strakonické Demolice mostu u Řitky omezí provoz na Strakonické Po dálnici D4 se z Jíloviště do Mníšku pod Brdy po dobu čtrnácti hodin nedostanete. Opačným směrem bude dálnice uzavřena mezi Mníškem a Řitkou 16. října 2019   (18:30) Žhář nebo souhra náhod? Druhé zapálené auto na Příbramsku Žhář nebo souhra náhod? Druhé zapálené auto na Příbramsku Během necelého měsíce došlo k zahoření dvou odstavených vozidel 16. října 2019   (16:56) Zuzana (35): Vyměnila pohodlí velkoměsta za vesnický život. Nechtěla žít ve smogu Zuzana (35): Vyměnila pohodlí velkoměsta za vesnický život. Nechtěla žít ve smogu Rodilá Pražačka chtěla se svým manželem změnu. 16. října 2019   (11:11) Ve čtvrtek proběhne setkání fanoušků se zástupci 1.FK Příbram Ve čtvrtek proběhne setkání fanoušků se zástupci 1.FK Příbram Setkání se zúčastní majitel klubu Jan Starka, marketingový manažer Tomáš Větrovský a hlavní trenér Roman Nádvorník 16. října 2019   (09:05) Sedlčany: Na krytý plavecký bazén nejsou momentálně peníze Sedlčany: Na krytý plavecký bazén nejsou momentálně peníze Do roku 2025 splácí město úvěr na přivaděč pitné vody. Další půjčka by znamenala ekonomickou likvidaci města 16. října 2019   (06:11) Máte v ložnici zrcadlo? Na noc ho zakryjte.. Máte v ložnici zrcadlo? Na noc ho zakryjte.. „Setkali jsme se s případy, kdy se lidé museli ze své nemovitosti odstěhovat, protože to tam nedávali,“ říká Lenka Charvátová, která se s manželem zabývá paranormálními jevy 15. října 2019   (20:35) V zásilce banánů přicestoval do příbramského Tesca exotický pavouk V zásilce banánů přicestoval do příbramského Tesca exotický pavouk Dodavatel přivezl zboží z Mozambiku 15. října 2019   (17:03) Krizový štáb prověřilo cvičení. Jednalo se o požár bytového domu Krizový štáb prověřilo cvičení. Jednalo se o požár bytového domu V rámci přípravy na možné vyhlášené krizové stavy či mimořádné události a jejich řešení, jsou většinou jednou ročně předsedou krizového štábu nařízena cvičení. 15. října 2019   (14:32) Jiráskovy sady dočasně bez semaforů Jiráskovy sady dočasně bez semaforů Rekonstrukce osvětlení by měla být dokončena v nejbližších dnech 15. října 2019   (12:49)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz