24. 8. svátek má Bartoloměj

Srnče se vážně zranilo při senoseči

8. srpna 2019   (13:47)
Srnče se vážně zranilo při senoseči

Ne všechny osudy zvířat jsou šťastné a vedou k dobrému konci. Srnče nalezené po senoseči s vážným zraněním, však mělo tuhý kořínek.


V polovině června opět zazvonil telefon v záchranné stanici výjezdový telefon. Každé jeho cinknutí signalizuje, že je volně žijící živočich v nouzi. Tentokrát se jednalo o zraněné srnče. Začal se psát další díl smutného seriálu o zvířatech zraněných při senoseči.

Srnče bylo přijato s ošklivou otevřenou zlomeninou zadního běhu. „Popravdě vzhledem k tomu jak zhoubně působí na srnčí zvěř stres, jsme mu velkou šanci nedávali. Základní ošetření proběhlo při slabší sedaci a následná péče byla velmi náročná, protože vystresované mládě při sebemenším vyrušení reagovalo bezhlavou útěkovou reakcí, bez ohledu na to, že utíkat nebylo kam a jen díky největší opatrnosti ošetřovatelů se předešlo dalšímu zranění,“ říká Lucie Sameková z Ochrany fauny ČR.

Bohužel zranění bylo vážnější, než se očekávalo. Při úrazu došlo zřejmě také k většímu poškození měkkých tkání a cév, nohu se již zachránit nepodařilo. „Stáli jsme před rozhodnutím, zda srnče nechat utratit nebo nohu amputovat a dát mláděti další šanci. Názory se různily, neboť obavy z další stresové reakce, která u srnčat vede velmi často k úmrtí, byly vysoké. Amputace by se pak stala pouze zbytečným zákrokem a utrpením,“ doplňuje Lucie.

Nicméně vzhledem k tomu, že srnka byla obrovský bojovník, ošetřovatelé to nevzdávali a o její záchranu se pokusili znovu. Houževnatost mladé srnky všechny překvapila. Večer po zákroku již stála na třech bězích a chroupala trávu. Pahýl je již téměř zhojený a při jeho kontrole mají tři ošetřovatelé plné ruce práce, aby ji vůbec ve výběhu chytili a zranění mohli zkontrolovat.

Srnka zůstane ve stanici jako trvalý hendikep, až se úplně uzdraví, nastěhuje se k důchodkyni Míně. Brzy se s ní budou moci návštěvníci seznámit.

V polovině června opět zazvonil telefon …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Jitka Kocíková

autor: topDalší články

Možnost uzavřít registrované partnerství využilo i několik příbramských párů Možnost uzavřít registrované partnerství využilo i několik příbramských párů V Příbrami dodnes uzavřelo registrované partnerství celkem šest párů. Jeden mužský a pět ženských 24. srpna 2019   (07:16) Příbramský soud poslal do vazby agresora, který vyhrožoval zabitím Příbramský soud poslal do vazby agresora, který vyhrožoval zabitím Obviněnému hrozí až tři roky ve vězení 23. srpna 2019   (18:33) Policisté se u Nového rybníka zaměřili na cyklisty Policisté se u Nového rybníka zaměřili na cyklisty Při preventivní akci “Na kole jen s přilbou“ policisté kontrolovali mimo jiné i povinné vybavení kola 23. srpna 2019   (15:33) Co s blížícím se víkendem? Rádi vám poradíme Co s blížícím se víkendem? Rádi vám poradíme Pokud si nevyberete žádnou z akcí, můžete si alespoň užít příjemně letního počasí 23. srpna 2019   (13:38) Na pondělí 26. srpna je v plánu překop Balbínovy ulice Na pondělí 26. srpna je v plánu překop Balbínovy ulice Práce budou probíhat za provozu, omezena bude pouze autobusová doprava 23. srpna 2019   (11:12) Obviněnému z vraždy hrozí dvacet let ve vězení nebo i výjimečný trest Obviněnému z vraždy hrozí dvacet let ve vězení nebo i výjimečný trest Krajské státní zastupitelství tento týden podalo k soudu obžalobu 23. srpna 2019   (08:30) Novák je plný ryb. To čistotě vody nepřidá Novák je plný ryb. To čistotě vody nepřidá Pravidelné výlovy, vysazení čisticích rostlin a zvýšení průtoku vody. To vše by mělo zkvalitnit vodu v Novém rybníce 23. srpna 2019   (06:08) Kvalita vody ve středočeských koupalištích zůstává dobrá Kvalita vody ve středočeských koupalištích zůstává dobrá Nejhorší kvalita vody je v Pilském rybníku na Příbramsku 22. srpna 2019   (18:35) Na Evropské byl sražen motorkář, doprava v místě kolabuje Na Evropské byl sražen motorkář, doprava v místě kolabuje Počítejte se zdržením 22. srpna 2019   (16:00) Na jih bez objížďky. Most na Strakonické je již průjezdný Na jih bez objížďky. Most na Strakonické je již průjezdný Uzavírka měla původně trvat zhruba o měsíc déle. 22. srpna 2019   (14:45)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz