Spuštění vleků podle Blatného není problém, nesmí se ale zvýšit mobilita
22. ledna 2021 (10:05)
Z epidemického hlediska ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) nevidí problém ve spuštění vleků, ale nesmí to znamenat výrazné zvýšení mobility po Česku. Ubytovací zařízení, která mohou sloužit jen hostům na služebních cestách, nesmějí být zneužívána pro rekreaci. S otevřením skiareálů se ale nedá počítat dřív než na přelomu měsíce. Blatný to řekl na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády.
V samotném fungování vleků a pohybu po sjezdovkách podle Blatného potíž není. Nevidí rozdíl mezi tím, pokud člověk jede z kopce na saních jako teď, nebo na lyžích. Věří tomu, že pokud vláda umožní otevření lyžařských areálů, jejich provozovatelé jsou pravděpodobně schopni zajistit lepší řád, než který na horách panuje nyní.
Blíží se jarní prázdniny a podle Blatného by nebylo možné, aby se například rodina z Brna s několika dětmi na ně vypravila třeba do Krkonoš. Už nyní podle Blatného poskytovatelé ubytovacích zařízení posílají do e-mailů nabídky, že zařídí soukromou dovolenou jako služební cestu. "Není to legální," zdůraznil Blatný.
Provoz skiareálů je tedy podle Blatného na pořadu dne, ale bude záležet na tom, jak se podaří zajistit, aby se markantně nezvedl pohyb obyvatel.
Provozovatelé lyžařských středisek a zástupci cestovního ruchu a sportu zaslali tento týden vládě výzvu se žádostí o otevření areálů, ideálně od soboty. Upozornili na to, že každý další den uzavření je pro ně fatální a začátek provozu například až od poloviny února by jejich situaci už nepomohl. Zvýšení návštěvnosti neočekávají. Nefungují ubytovací ani stravovací služby, chybějí cizinci nebo školní zájezdy.
Provozovatelé lyžařských středisek a zástupci cestovního ruchu a sportu zaslali tento týden vládě výzvu se žádostí o otevření areálů, ideálně od soboty. Upozornili na to, že každý další den uzavření je pro ně fatální a začátek provozu například až od poloviny února by jejich situaci už nepomohl. Zvýšení návštěvnosti neočekávají. Nefungují ubytovací ani stravovací služby, chybějí cizinci nebo školní zájezdy.
Skiareály mohly v nové zimní sezoně zatím fungovat jen mezi 18. a 26. prosincem. Ztráta kvůli uzavření činí do 10. ledna podle Asociace horských středisek jednu až 1,2 miliardy korun. V ČR podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) je 450 lyžařských středisek, do státního rozpočtu ročně přinášejí zhruba 13 miliard korun. Zaměstnávají 45.000 převážně místních obyvatel.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: ČTK
pribram.cz
pribram.cz
autor: Jakub Pečenka
Další články
Bolí vás hlava? V Nizozemsku vám na to dají… zmrzlinu
Zmrzliny s netradičními příchutěmi nejsou nic nového. Svět už viděl česnekovou, …
ZAJÍMAVOSTI
Vojenské lesy vydaly upozornění pro návštěvníky: Cesta k zámečku Tři Trubky bude dočasně omezená
Vojenské lesy a statky ČR (VLS) vydaly varování všem návštěvníkům. V pondělí 16. a v …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Bioodpad v Příbrami končí i v lese. Městské lesy ukazují fakta, která část veřejnosti nechce slyšet
Povinný sběr bioodpadu v Příbrami vyvolal mezi částí veřejnosti silné reakce. Někteří …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Učitelé ZUŠ Antonína Dvořáka zahrají benefiční koncert pro dětské pacienty
Tradice pomoci pokračuje – učitelé hudby a zpěvu připravili koncert na podporu …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Policie v Příbrami rozdávala pokuty: Nepřipoutaní, mobily, drogy i zákazy řízení
Policisté se v týdnu zaměřili na speciální dopravní kontrolu, která byla zaměřena …
FOTOGALERIE
Co je pro vás poslem jara? První čáp na komíně nebo sněženky?
Co je vlastně symbolem jara? Pro někoho je to návrat čápů na komíny, pro jiného první …
FOTOGALERIE
Jarní rituál, nebo sousedská válka?
Jarní úklid se sirkou v ruce? Než škrtnete, zjistěte, jak pálit větve bez asistence …
ZAJÍMAVOSTI
Tipy na víkend: Den svatého Patrika, hokejové utkání a řada kulturních akcí
Tento víkend si můžete vyzkoušet, jak asi vypadá atmosféra v tradiční irské hospodě, …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Rožmitál čeká pestrý pátek: Jarní tvoření a Ping pongový ples k 50 letům stolního tenisu
Rožmitál pod Třemšínem čeká 13. března odpoledne a večer plné zábavy, kreativity a …
KULTURA
Tankování v Příbrami zdražuje. Konflikt na Blízkém východě rozhýbal ceny paliv
Za benzin Natural 95 zaplatíte tento týden v Příbrami v rozmezí od 36,90 Kč do 38,90 …
AKTUÁLNĚ





