Spisovatel Hofmeister: Rodák z Rožmitálu má svůj film
6. července 2020 (07:40)
foto: pribram.cz
V pátek 10. července bude ve Společenském centru v Rožmitále pod Třemšínem uvedena premiéra filmu Rudolf Richard Hofmeister. Částečně hraný dokument je věnován autorovi fantastické literatury a knih o pravěku.
Rudolf Richard Hofmeister (1868–1934) se původně vyučil rukavičkářem a tímto řemeslem se i živil. Po studiu na obchodní škole pracoval také jako účetní. Jeho vášní však byla prehistorie a paleontologie. Počátkem 20. století napsal sérii knih s tématikou pravěku a starých Slovanů, např. Život v pravěku či V kolébce praslovanstva.
Hofmeister se věnoval také životu Jakuba Jana Ryby (dílo Uštvaný génius), psal cestopisy (Malebné toulky po Čechách) a fantastickou literaturu (kniha o polobožské bytosti Eopsyché nebo sbírka povídek Kosmický smích). Ve své době patřil mezi známé české literáty a je spolu s Eduardem Štorchem považován za zakladatele české „pravěké povídky“. Osudnou se mu stala záliba v plavání přes Rožmitálský rybník. Zemřel na zápal plic a v rodném městě je také pochován.
V roce 2014 vyšla o spisovateli monografie Rudolf Richard Hofmeister – Nezasloužený osud průkopníka literární fantastiky od Jindřicha Jiráska. Nyní se k osudu rožmitálského rodáka vrací krátký dokument režiséra Tomáše Belky. První představení filmu ve Společenském centru v Rožmitále pod Třemšínem začíná v pátek 10. července od 19.00. Vstupné na premiéru je dobrovolné a místa je možné si zarezervovat na premierarrh@gmail.com.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Další články
Jak bezpečně postupovat při dopravní nehodě v zimním období
Zimní období výrazně zvyšuje riziko dopravních nehod. Přestože jsou podmínky na …
Větrné elektrárny u dálnice D4: příležitost, nebo zásah do krajiny? Příbramsko čeká na fakta
Větrné elektrárny u dálnice D4 se stávají jedním z nejdiskutovanějších témat na …
Když se černí čápi vydají na vandr
Uplynula řada let od chvíle, kdy jsem v bučině objevil hnízdiště černých čápů. Jednoho …
Ceny benzinu a nafty v Příbrami: Nejdráž natankujete stále na čerpačkách OMV
Za benzin Natural 95 zaplatíte tento týden v Příbrami v rozmezí od 30,90 Kč do 33,50 …
AKTUÁLNĚ
Na cestách s cestovateli: sobotní dávka dobrodružství v příbramském divadle
Divadlo A. Dvořáka Příbram zve všechny milovníky cestování, dobrodružství a silných …
Rožmitál pod Třemšínem chystá 23. městský ples
Tradiční společenská událost roku se opět blíží. Město Rožmitál pod Třemšínem zve …
Zelená Narysov – nový domov v přírodě, jen dvě minuty od Příbrami
Tento moderní developerský projekt již zahájil nejen prodej, ale také samotnou …
Komerční sdělení
Tipy na víkend: Přednášky o exotických zemích a fantastické filmové světy
O víkendu můžete přijít podpořit příbramské volejbalisty na mistrovské utkání …
Na Prahu až druhou sobotu v roce: Tradiční zimní výšlap s krásnými výhledy
Každoročně se druhou sobotu v lednu koná oblíbený organizovaný pochod na horu Praha, …
/OBRAZEM/ Silnice na Příbramsku zasypal sníh, autobusy nabírají zpoždění, náklaďáky blokují silnici nad Věšínem
Nová sněhová nadílka komplikuje dopravu v celém regionu. Autobusy mají zpoždění a …
AKTUALIZOVÁNO




