4. 8. svátek má Dominik

Sněmovna by mohla jednat o beztrestném pěstování marihuany pro vlastní léčbu či potřebu

10. června 2020   (12:23)
Sněmovna by mohla jednat o beztrestném pěstování marihuany pro vlastní léčbu či potřebu
foto: pribram.cz, ČTK

"Přijde mi nenormální, aby tomu, kdo doma pěstuje pár rostlinek, hrozilo delší odnětí svobody než za násilný trestný čin či znásilnění," řekl poslanec ANO Patrik Nacher


Sněmovna by se mohla začít na příští schůzi zabývat návrhem, který by umožnil za určitých podmínek beztrestné pěstování marihuany pro vlastní léčbu či potřebu. Do vládní novely o návykových látkách by změnu ráda prosadila skupina poslanců různých stran. 

Novelu o návykových látkách s omezenou legalizací konopí připravila předloni skupina zákonodárců z různých stran. Navrhovala možnost pěstovat a zpracovat pět rostlin. Kabinet jejich předlohu v listopadu 2018 odmítl. Sněmovna ji dosud neprojednala. Vláda letos v květnu schválila vlastní novelu, která upravuje udělování licencí k pěstování léčebného konopí.
Obě normy má Sněmovna v programu schůze, která má pokračovat od 16. června. Skupina poslanců chce teď úpravu předložit do vládní novely jako pozměňovací návrh. Podle něj by dospělý mohl pěstovat a zpracovat až pět rostlin. Získat by mohl nejvýš 1250 gramů konopné sušiny. Mimo domov by si mohl vzít nejvýš 30 gramů sušiny, nebo odpovídající množství výrobku, popsal poslanec Tomáš Vymazal (Piráti) jako jeden ze spoluautorů. Z návrhu by mohlo vypadnout ustanovení o tom, že by pěstitel mohl bez úplaty předat až 30 gramů. Naopak by se do něj mohla dostat povinná registrace pěstitelů.
"Samopěstování a užívání je zcela běžné a zároveň ilegální," podotkl Vymazal. Podle něj je nyní za nakládání s konopím ve vězení 400 lidí. "Přijde mi nenormální, aby tomu, kdo doma pěstuje pár rostlinek, hrozilo delší odnětí svobody než za násilný trestný čin či znásilnění," řekl poslanec ANO Patrik Nacher, který je pod návrhem také podepsaný. Jakou podporu v klubu vládního hnutí ANO plán má, zatím nevěděl. Své spolustraníky chce přesvědčit.

Podle Vymazala by zrušení zákazu spotřebu nezvedlo, naopak by se podařilo pěstování kontrolovat a omezit černý trh. "Na politické úrovni se pořád dokolečka řeší, jestli je regulace samoúčelná, nebo není. Na odborné úrovni se diskutuje o tom, jak má uvolnění vypadat," poznamenal Vymazal.
Pacienti s léčebným konopím či jejich blízcí kriminalizaci odmítají. Žádají o větší dostupnost látky. Dnes popisovali, jak jim pomáhá. Užívá se například při roztroušené skleróze, rakovině, Parkinsonově chorobě či bolestech.

Někteří experti se proti uvolnění ale staví. Podle nich není možné bez posílení prevence. Jiní odborníci volají po zmírnění represí a nastavení regulovaného užívání. K nim patří třeba bývalý vládní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

Podle Nachera byl dnešní seminář s pacienty a experty hlavně pro poslance. Pozvání dostali třeba členové sněmovního zdravotního výboru. Zákonodárci se ale nezúčastnili. Nacher míní, že by se setkání proto mohlo za pár týdnů zopakovat.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
ČTK
autor: Tomáš Pečenka

Další články

Firma ZAT získala zakázku na dodávky pro pět vodních elektráren na Slovensku Firma ZAT získala zakázku na dodávky pro pět vodních elektráren na Slovensku Firma sídlí v Příbrami a má pobočky v Plzni, Benešově, na Slovensku a na Kubě. Působí … S lukem na hradbách nebo v obraze van Gogha. Cesty virtuální realitou v příbramské galerii jsou akční i snové S lukem na hradbách nebo v obraze van Gogha. Cesty virtuální realitou v příbramské galerii jsou akční i snové V expozici Měkká aréna v Galerii Františka Drtikola najdete nová virtuální díla. Šampioni ve sportovní kynologii se předvedou v Dobříši Šampioni ve sportovní kynologii se předvedou v Dobříši O víkendu 6. až 8. srpna se psí závodníci spolu se svými majiteli poměří ve třech … Blíží se maximum Perseid, podmínky pro pozorování budou skvělé Blíží se maximum Perseid, podmínky pro pozorování budou skvělé Maximum Perseid bude v noci z 12. na 13. srpna. Ve středních Čechách se do sněmovních voleb přihlásilo 18 stran, hnutí a koalic Ve středních Čechách se do sněmovních voleb přihlásilo 18 stran, hnutí a koalic Volby se uskuteční 8. a 9. října. Král: Lávka u Q-klubu – občany v první řadě zajímá smysluplné řešení Král: Lávka u Q-klubu – občany v první řadě zajímá smysluplné řešení Zastupitel města Příbrami Vladimír Král (Šance pro Příbram) reaguje na vyjádření … Z důvodu umístění hokejové fanzóny bude ve čtvrtek uzavřeno parkoviště u sportovní haly Z důvodu umístění hokejové fanzóny bude ve čtvrtek uzavřeno parkoviště u sportovní haly Ve fanzóně se mohou fanoušci těšit na skákací hrady, Chill zónu, ale i beerjet, který … Agility psí park byl otevřen veřejnosti Agility psí park byl otevřen veřejnosti Od pondělí 2. srpna je v Příbrami otevřeno druhé psí hřiště s agility prvky, které … Zemřel voják zraněný při výbuchu munice v Brdech Zemřel voják zraněný při výbuchu munice v Brdech Druhý zraněný byl propuštěn do domácího ošetřování.
Po potyčce v Březnici zemřel 24letý muž. Kriminalisté zahájili úkony trestního řízení Po potyčce v Březnici zemřel 24letý muž. Kriminalisté zahájili úkony trestního řízení Příbramští kriminalisté řeší případ, který se stal v noci z neděle na pondělí v … AKTUALIZOVÁNO
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz