30. 11. svátek má Ondřej
Silničáři ve středních Čechách osadí nové meteostanice. Umožní jim vyjíždět dříve, než napadne sníh

14. října 2021   (19:38)
Silničáři ve středních Čechách osadí nové meteostanice. Umožní jim vyjíždět dříve, než napadne sníh
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka

Data z meteostanic zahrnují vlhkost a teplotu vzduchu a vozovky nebo i to, zda je silnice mokrá, suchá, namrzlá či ošetřená.


Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) ve středních Čechách osadí nové meteostanice, které cestářům poskytují cenná data a umožňují jim vyjíždět na silnice dříve, než začne padat sníh. Přibudou na silnicích na Kolínsku, Příbramsku, Mělnicku, Mladoboleslavsku či Kutnohorsku, informoval dnes Martin Buček z ŘSD.

Loni cestáři instalovali na silnice první třídy a dálnice v regionu osm meteostanic, uvedeny do provozu byly v prosinci. "V tomto roce je v přípravě dalších osm nových stanic na vybraných úsecích silnic prvních tříd. U šesti z nich je již vybrán zhotovitel a nacházíme se bezprostředně před zahájením jejich výstavby. U zbývajících dvou probíhá veřejné výběrové řízení na zhotovitele," uvedl Buček.
Před zahájením výstavby jsou podle něj meteostanice na silnicích u Chotouně na Kolínsku, u Slivice na Příbramsku, u Byšice na Mělnicku, u Chotějova na Mladoboleslavsku a u Starkoče a Horek na Kutnohorsku. Ve stadiu výběrového řízení na zhotovitele jsou meteostanice na silnicích u Vlkavy na Mladoboleslavsku a u Olešky nedaleko Prahy.
Data z meteostanic zahrnují vlhkost a teplotu vzduchu a vozovky nebo i to, zda je silnice mokrá, suchá, namrzlá či ošetřená. Nejnovější meteostanice jsou vybaveny kamerovým systémem. Veškeré informace odesílají na servery centrálních dispečinků zimní údržby. Díky tomu nemusejí silničáři absolvovat tolik kontrolních jízd.


Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka

Další články

Meteorologové: V první polovině prosince se oteplí, i o Vánocích bude přes den nad nulou Meteorologové: V první polovině prosince se oteplí, i o Vánocích bude přes den nad nulou V týdnu, kdy budou vánoční svátky - mezi 20. a 26. prosincem, průměr denních teplot … Očkovaní lidé budou po významném rizikovém kontaktu muset na test Očkovaní lidé budou po významném rizikovém kontaktu muset na test Dosud očkovaní lidé podle metodického pokynu hlavní hygieničky z 19. října nemuseli … Na výjezdu z Příbrami přetočil řidič Fabii na střechu, dechovou zkoušku na alkohol odmítl Na výjezdu z Příbrami přetočil řidič Fabii na střechu, dechovou zkoušku na alkohol odmítl Policie silnici obousměrně uzavřela. Semafory v Žežické stále nefungují. Křižovatka si připisuje další nehodu Semafory v Žežické stále nefungují. Křižovatka si připisuje další nehodu Při střetu dvou aut došlo k poranění jednoho z řidičů. Příbramsko zasáhne v úterý silný vítr, hrozí škody na domech i problémy v dopravě Příbramsko zasáhne v úterý silný vítr, hrozí škody na domech i problémy v dopravě Výstraha před silným větrem platí v úterý od 06:00 do 24:00. Všichni lidé se mohou registrovat na webu k přeočkování proti covidu Všichni lidé se mohou registrovat na webu k přeočkování proti covidu Nárok na přeočkování mají nyní lidé šest měsíců po dokončeném předchozím očkování. Od … Kam až sahají tradice posvátného jmelí? Kam až sahají tradice posvátného jmelí? Jmelí je neodmyslitelným symbolem Vánoc. Jeho léčivé účinky a magické síly byly známy … Příbram bude příští rok hospodařit s téměř miliardou, chystá investice za 400 milionů Příbram bude příští rok hospodařit s téměř miliardou, chystá investice za 400 milionů V městské kase je v tuto chvíli zhruba 300 milionů korun. V památníku Vojna u Příbrami se natáčel klip Totalitní řád skupiny Debustrol V památníku Vojna u Příbrami se natáčel klip Totalitní řád skupiny Debustrol Hlavní role v klipu se zhostil herec Martin Dejdar.
Starosta: Vůči lidem v první linii nad zrušenými trhy fňukat nebudu Starosta: Vůči lidem v první linii nad zrušenými trhy fňukat nebudu Starosta Příbrami Jan Konvalinka společně se starostkou Lhoty u Příbramě Evou Drmlovou …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz