21. 6. svátek má Alois

Sedlčanský Orlík se už nerozpadá. A povede k němu lipová alej

Zajímavosti
4. března 2020   (18:16)
Sedlčanský Orlík se už nerozpadá. A povede k němu lipová alej
foto: pribram.cz

Zchátralý osečanský zámek před dvěma lety koupil Matěj Stropnický s Danielem Krejčíkem. Dnes na zámku sami provádějí návštěvníky.


Víte, jakému zámku se říká sedlčanský Orlík? Tomu v Osečanech. Dvoupatrová trojkřídlá budova s věžičkou na střeše si toto přízvisko zasloužila díky své dominantní poloze. Stojí na ostrohu nad údolím potoka zvaným Mastník. Na rozdíl od doopravdického Orlíku však tento zámek dlouhá léta chátral. Postupně se rozpadal od revoluce až do roku 2018. Tehdy ho koupil politik a novinář Matěj Stropnický se svým přítelem hercem Danielem Krejčíkem. Nastěhovali se sem a postupně ho renovují.

Místnosti s propadlými stropy, sedmihektarový park zarostlý stoletými nálety a břečťanem. Tak nějak zámecký areál vypadal, když sem poprvé noví majitelé před dvěma lety vkročili. Za pouhých sem měsíců se jim však s pomocí přátel a dobrovolníků podařilo zámek „pootevřít“ veřejnosti.  Každou neděli, od března až do listopadu, sami po zámku provázeli. V létě se pak na zámeckém nádvoří hrálo divadlo. Všechna představení z benefičního festivalu Osečanské divadelní léto byla vždy rychle vyprodaná.
Letošní sezóna na zámku v Osečanech začala tuto neděli. A návštěvníci se mají opět na co těšit. Podařilo se například zrestaurovat portál zámecké kaple s erby stavitelů a sochou sv. Anny, byl obnoven vstup do zámeckého parku se schodištěm. Od prvního jarního dne k zámku navíc povede lipová alej.  Bude zde vysazeno osm lip malolistých.
Majitelům se podařilo shromáždit na padesát fotografií zámku z let 1916 až 1968. Ty zde budou k vidění od poslední březnové neděle. V rámech z ořechového dřeva, na které přispěli dárci, budou i fotografie poslední baronky Anny Woithové, jež zemřela v roce 1929, a lékařů z družstva, kteří zámek koupili na konci třicátých let a ještě v 50. letech sem jezdili na prázdniny. V jednom ze zámeckých salonů budou umístěny kávové hrnečky z pozůstalosti Woithové, které Matěj s Danem dostali darem od jedné její dědičky.

I letos bude zámek otevřen každou neděli vždy v 10, 11, 14 a 15 hodin.  Nově je však možné se objednat i na jiné časy. Provází Matěj nebo Dan a vstupné je dobrovolné. Okruh je jen jeden, ale s každým z nich se dozvíte něco jiného. Během letních prázdnin na zámeckém nádvoří znovu proběhne Osečanské divadelní léto. Tentokrát je v plánu deset představení.
A opět se bude hodně pracovat. Rekonstrukčních plánů je spousta. Něco si majitelé vydělají, něco budou znovu shánět od velkých i malých dárců. A mnoho budou muset opět udělat sami rukama a nohama, s pomocí přátel a třeba i dobrovolníků.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Miloslava Ritschlová

Další články

Při motokrosových závodech v Podluhách vyjel řidič mimo trať a narazil do diváků Při motokrosových závodech v Podluhách vyjel řidič mimo trať a narazil do diváků Na pomoc spěchal i vrtulník. Očkování bez předchozí registrace by mělo být možné od poloviny července Očkování bez předchozí registrace by mělo být možné od poloviny července Od září by mohli dostávat lékaři do ordinací nejpoužívanější vakcínu - … Pivovaru Herold v Březnici loni kvůli koronaviru klesl výstav o 35 procent Pivovaru Herold v Březnici loni kvůli koronaviru klesl výstav o 35 procent Pivovar vyváží například do Ruska a Švédska, nejnovější odbytiště má v Maďarsku a … Tatínkové mají dnes svůj den, nezapomeňte jim popřát Tatínkové mají dnes svůj den, nezapomeňte jim popřát Zatímco maminkám přeje druhou květnovou neděli většina blízkých, na táty se stále … Novák se dnes promění ve velké sportoviště. Připravena je i olympijská vesnice Novák se dnes promění ve velké sportoviště. Připravena je i olympijská vesnice Dnešní Novák Fest má podtitul Příbram pod pěti kruhy. Jak název naznačuje, akce se … Na kole: Výstava fotografií v příbramské galerii se vrací do 50. a 60. let minulého století Na kole: Výstava fotografií v příbramské galerii se vrací do 50. a 60. let minulého století Galerie Františka Drtikola představí kolekci o cykloputování fotografa Ladislava … V neděli budou silné bouřky s krupobitím a přívalovým deštěm, varovali meteorologové V neděli budou silné bouřky s krupobitím a přívalovým deštěm, varovali meteorologové Přívalový déšť může ojediněle rozvodnit malé toky, zatopit podchody, podjezdy či … Burácení motorů, ve vzduchu vůně benzinu. Motorkáři vyjedou na společnou projížďku s policií Burácení motorů, ve vzduchu vůně benzinu. Motorkáři vyjedou na společnou projížďku s policií V rámci akce Začněme spolu aneb kolama dolů se sejdou motorkáři v 10 hodin ráno u … Opilý řidič v Příbrami zdemoloval auto o strom, nadýchal téměř dvě promile Opilý řidič v Příbrami zdemoloval auto o strom, nadýchal téměř dvě promile K nehodě došlo dnes před čtvrtou hodinou ranní v ulici Edvarda Beneše.
Lidé by měli ve vedrech věnovat pozornost i zvířatům Lidé by měli ve vedrech věnovat pozornost i zvířatům Pro venčení psů by měli lidé volit především ráno a večer, kdy jsou teploty …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz