vývoj COVID-19
5. 3. 2021
Bezděkov 1
Bohostice 2
Bohutín 27
Borotice 8
Bratkovice 3
Březnice 44
Buková u Pb 1
Bukovany 5
Čenkov 5
Cetyně 2
Chotilsko 3
Chrást 2
Chraštice 1
Čím 5
Dlouhá Lhota 8
Dobříš 146
Dolní Hbity 14
Drahenice 1
Drahlín 12
Drásov 8
Drevníky 6
Drhovy 3
Dubenec 2
Dublovice 10
Dubno 5
Háje 11
Hluboš 22
Hlubyně 1
Horčápsko 1
Hřiměždice 7
Hudčice 9
Hvožďany 12
Jablonná 15
Jesenice 6
Jince 47
Kamýk n. V. 17
Klučenice 11
Kňovice 3
Kosova H. 10
Kotenčice 3
Koupě 1
Krásná H. 10
Křepenice 5
Křešín 2
Láz 14
Lazsko 5
Lešetice 2
Lhota u Pb 8
M. Hraštice 21
Milešov 8
Milín 24
Modřovice 2
Mokrovraty 25
Nalžovice 18
Narysov 9
Nechvalice 10
Nečín 6
Nedrahovice 9
Nová Ves p. P. 25
Nové Dvory 4
Nový Knín 31
Obecnice 30
Obořiště 8
Obory 1
Ohrazenice 6
Osečany 12
Ostrov 4
Ouběnice 4
Pečice 6
Petrovice 18
Pičín 5
Počaply 2
Počepice 2
Podlesí 15
Příbram 605
Prosen. L. 12
Řadíč 3
Rosovice 28
Rožmitál p. T. 51
Rybníky 4
Sádek 5
Sedlčany 102
Sedlec-Prč. 40
Sedlice 4
Smolotely 3
Solenice 6
Stará Huť 22
Štětkovice 1
Suchodol 2
Svaté Pole 14
Svatý Jan 4
Svojšice 2
Tochovice 8
Třebsko 21
Trhové Dušníky 7
Tušovice 4
Velká Lečice 6
Věšín 6
Višňová 18
Volenice 1
Voznice 7
Vrančice 7
Vranovice 9
Vševily 2
Vys. Chlumec 6
Vysoká u Pb 6
Zalužany 5
Zduchovice 10
Županovice 2
Sedlčanský Orlík se už nerozpadá. A povede k němu lipová alej

Zajímavosti
4. března 2020   (18:16)
Sedlčanský Orlík se už nerozpadá. A povede k němu lipová alej

Zchátralý osečanský zámek před dvěma lety koupil Matěj Stropnický s Danielem Krejčíkem. Dnes na zámku sami provádějí návštěvníky.


Víte, jakému zámku se říká sedlčanský Orlík? Tomu v Osečanech. Dvoupatrová trojkřídlá budova s věžičkou na střeše si toto přízvisko zasloužila díky své dominantní poloze. Stojí na ostrohu nad údolím potoka zvaným Mastník. Na rozdíl od doopravdického Orlíku však tento zámek dlouhá léta chátral. Postupně se rozpadal od revoluce až do roku 2018. Tehdy ho koupil politik a novinář Matěj Stropnický se svým přítelem hercem Danielem Krejčíkem. Nastěhovali se sem a postupně ho renovují.

Místnosti s propadlými stropy, sedmihektarový park zarostlý stoletými nálety a břečťanem. Tak nějak zámecký areál vypadal, když sem poprvé noví majitelé před dvěma lety vkročili. Za pouhých sem měsíců se jim však s pomocí přátel a dobrovolníků podařilo zámek „pootevřít“ veřejnosti.  Každou neděli, od března až do listopadu, sami po zámku provázeli. V létě se pak na zámeckém nádvoří hrálo divadlo. Všechna představení z benefičního festivalu Osečanské divadelní léto byla vždy rychle vyprodaná.
Letošní sezóna na zámku v Osečanech začala tuto neděli. A návštěvníci se mají opět na co těšit. Podařilo se například zrestaurovat portál zámecké kaple s erby stavitelů a sochou sv. Anny, byl obnoven vstup do zámeckého parku se schodištěm. Od prvního jarního dne k zámku navíc povede lipová alej.  Bude zde vysazeno osm lip malolistých.
Majitelům se podařilo shromáždit na padesát fotografií zámku z let 1916 až 1968. Ty zde budou k vidění od poslední březnové neděle. V rámech z ořechového dřeva, na které přispěli dárci, budou i fotografie poslední baronky Anny Woithové, jež zemřela v roce 1929, a lékařů z družstva, kteří zámek koupili na konci třicátých let a ještě v 50. letech sem jezdili na prázdniny. V jednom ze zámeckých salonů budou umístěny kávové hrnečky z pozůstalosti Woithové, které Matěj s Danem dostali darem od jedné její dědičky.

I letos bude zámek otevřen každou neděli vždy v 10, 11, 14 a 15 hodin.  Nově je však možné se objednat i na jiné časy. Provází Matěj nebo Dan a vstupné je dobrovolné. Okruh je jen jeden, ale s každým z nich se dozvíte něco jiného. Během letních prázdnin na zámeckém nádvoří znovu proběhne Osečanské divadelní léto. Tentokrát je v plánu deset představení.
A opět se bude hodně pracovat. Rekonstrukčních plánů je spousta. Něco si majitelé vydělají, něco budou znovu shánět od velkých i malých dárců. A mnoho budou muset opět udělat sami rukama a nohama, s pomocí přátel a třeba i dobrovolníků.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
foto: facebook.com

autor: Miloslava Ritschlová

Další články

Pivovary Lobkowicz Group uzavírají kvůli koronaviru pivovar ve Vysokém Chlumci Pivovary Lobkowicz Group uzavírají kvůli koronaviru pivovar ve Vysokém Chlumci "Jsme nuceni reagovat na déle než rok trvající pandemii covid-19 a skutečnost, že … Zalítat si na Padáku. V březnu se běžci vydají po lojových koulích Zalítat si na Padáku. V březnu se běžci vydají po lojových koulích Organizátoři zimních běhů Brdského běžeckého poháru vytyčili další trať pro … Ve Středočeském kraji přibylo za uplynulý týden 14.600 nakažených Ve Středočeském kraji přibylo za uplynulý týden 14.600 nakažených Kvůli velkému počtu pacientů s covidem-19 povolá Středočeský kraj do nemocnic … Nemocnice zdvojnásobila kapacitu antigenního testování Nemocnice zdvojnásobila kapacitu antigenního testování Denně se tak bude moci nechat otestovat zhruba 200 zájemců. Anketa: Do tohoto stavu by se neměla tahat politika a předvolební boje Anketa: Do tohoto stavu by se neměla tahat politika a předvolební boje Zeptali jsme se několika obyvatel, jak nahlížejí na současná vládní nařízení. Sociální bydlení, komunitní centrum nebo dětské hřiště. Bývalé Moserovo sanatorium v Jincích ožívá Sociální bydlení, komunitní centrum nebo dětské hřiště. Bývalé Moserovo sanatorium v Jincích ožívá V bývalých lázních bude na jaře dokončeno sedm sociálních bytů. Od září se otevřou … Holobrada: Nemocniční péče je v režimu, který by se dal nazvat medicínou katastrof Holobrada: Nemocniční péče je v režimu, který by se dal nazvat medicínou katastrof Ředitel příbramské nemocnice Stanislav Holobrada upozorňuje, že může dojít ke snížení … V Tochovicích kdosi zastřelil tři lišky a pohodil je na kraj remízku V Tochovicích kdosi zastřelil tři lišky a pohodil je na kraj remízku Případem se zabývá policie. Příbramská nemocnice vyhlásila stav hromadného ohrožení osob Příbramská nemocnice vyhlásila stav hromadného ohrožení osob Středočeský kraj kvůli velkému počtu pacientů s covidem-19 povolá do nemocnic …
Vodohospodáři evidují zvýšené úniky vody a vyzývají ke kontrole objektů Vodohospodáři evidují zvýšené úniky vody a vyzývají ke kontrole objektů V souvislosti s mrazivým počasím a následným prudkým oteplením v minulých dnech …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz