vývoj epidemie COVID-19
testovaní nemocní uzdravení zesnulí
celá ČR 91247 4944 172 88
Středočeský kraj 2995 606 15 6
okres Příbram ? 37 0 0
Příbram ? 16 0 0
nemocní na Příbramsku
Dobříš 1 Bohutín 1
Mokrovraty 1 Krásná Hora 4
Žežice 1 Nový Knín 2
Sajdkárista Lukáš Černý: Občas se ve vozíku svezu, ale nesmí řídit blázen

Sport
24. února 2020   (19:04)
Sajdkárista Lukáš Černý: Občas se ve vozíku svezu, ale nesmí řídit blázen

„Najít podobně zblázněné lidi, kteří s vámi budou trávit většinu víkendů, budou špinaví, omlácení od ostatních motorek a pak ještě třeba ani nedojedou do cíle, těch je málo,“ říká Lukáš Černý


„Když někam přijedu a řeknu, že jsem z Příbrami, tak to nikomu nic neřekne. Když ale zmíním Ouběnice, každý hned ví,“  říká sajdkárista Lukáš Černý. Ouběnice se v šedesátých letech staly mekkou tohoto sportu. Tehdejší motokrosař František Hejnal zde založil motoklub a během pár let udělal místní trati Na Kocábě jméno i za hranicemi. Odjelo se tu osm podniků mistrovství světa sajdkár. Na závody tenkrát chodilo i čtyřicet tisíc diváků.

Na začátku 90. let však s pořádáním závodů v Ouběnicích zamávaly politicko-ekonomické změny. Veškerá činnost ustala a areál začal chátrat. Oprášila ho až skupina nadšených motorkářů ze Svatého Pole a okolí, která ho v roce 2006 kompletně zrekultivovala a přizpůsobila trať na pořádání závodů v trialu. Sajdy se sem však již nevrátily.

Tříkolové stroje ale v  regionu zůstaly. A nepráší se na ně v garážích. Lukáš Černý tu spolu s dalšími sajdkáristy založil svůj vlastní tým JJD JAWA Racing team, se kterým úspěšně reprezentuje náš region nejen v Česku, ale i v zahraničí.

Od kdy jezdíš sajdkárkros?
Od svých čtrnácti let. Skoro všechny pátky jsem ve škole chyběl kvůli odjezdům na závody. Pamatuji si, že jsme měli dvouhodinovku matematiky, a tak jsem dost zameškal. Učitelé s tím tenkrát měli problém, ale rodiče mě naštěstí podporovali. K tomu sportu mě vlastně dovedl můj táta, který také jezdil.
Je těžké k sobě najít parťáka?
Najít podobně zblázněné lidi, kteří s vámi budou trávit většinu víkendů, budou špinaví, omlácení od ostatních motorek a pak ještě třeba ani nedojedou do cíle, těch je málo. V Čechách není bohužel moc na výběr, tak letos zkusím jet s Němcem. Když chce člověk jet na vyšší úrovni, nemůže na motorku vlézt kdokoliv. Musí to být někdo, kdo už má znalosti.

Vztah těch dvou je možná složitější, než vztah muže se ženou (smích). Trávíte spolu spoustu času, a to nejen na motorce, ale i mimo ni. Proto je důležité, aby si ti dva sedli nejen po sportovní stránce, ale i po té kamarádské.
Ty řídíš. Zkusil jsi někdy závody ve vozíku?
Občas se ve vozíku svezu, ale nesmí to řídit nějaký blázen. Vedle se fakt bojím. Je to asi jako když si sednete k někomu nedůvěryhodnému v autě. Prostě koukáte na cestu, držíte se a nemůžete nic dělat (smích).

Vzpomínáš na nějakou nebezpečnou situaci?
Každý start, kdy vyjíždí naráz třicet motorek v jedné řadě a společně se hrnou do jedné zatáčky, je sám o sobě nebezpečný. Mně se stalo, že nás spolujezdec z jiné motorky v zatáčce chytil za řídítka a měli jsme dost nepříjemný pád. V tu chvíli bych ho zabil, ale v depu už jsme zase všichni kamarádi. Jsme jedna rodina. 
Často jezdíte na závody do zahraničí. Jak se stravujete? Kde spíte?
Závodění na vrcholné úrovni nelze dělat pouze ve dvou lidech, proto i o jídlo se nám stará kamarád kuchař, takže máme jídlo vždy připravené včas a dle našich potřeb. Spíme v obytném náklaďáku, který jsme si postavili. Tam máme veškeré zázemí. Postelí zde máme dost, ale na každodenní spánek to není. Hlavně když váš spolunocležník chrápe, slyší to v autě všichni.
Má Příbramsko dobré podmínky pro motosport?
Myslím, že nemá. Kluků, kteří si pro vyblbnutí koupí motorku a chtějí jezdit, je hodně. V okolí Příbrami je ale tratí málo, a tak jezdí často po lesích a loukách. Uzavřené tratě by se proto měly zanechávat, a ne je zavírat.
My trénujeme, kde se dá. Motokrosová trať je například v Kramolíně u Nepomuku, ve Stříbře, v Mohelnici. Některým motokrosařům se ale nelíbí, že jim ničíme jejich stopy, a tak nás tam třeba ani nepustí.
Jaký je Tvůj největší úspěch?
V roce 2016 jsme ve Francii získali třetí místo na Mistrovství světa národů. To se zatím Čechům povedlo jen dvakrát. Nám a Čermákům. Závodilo čtrnáct států a každý z nich zastupovaly tři týmy. 

Dobře si pamatuji doby, kdy se nám zahraniční jezdci vysmívali či o nás pochybovali. Když ale závodíte s nimi, nebo jste dokonce lepší, najednou je to jinak. A konkurovat těm nejlepším je pro mě vždy tou největší motivací. Člověk to nechce celému týmu pokazit, a tak v sobě vždy najde poslední zbytek sil až do úplného vyčerpání. Celkově tento závod byl dost emotivním zážitkem na celý život, nejen pro mě.
Jaký byl tvůj nejtěžší závod a proč?
Nejtěžší byly začátky v mistrovství světa. Jedou se dvě jízdy, každá trvá 35 minut a závodí se vždy až do konce. Po první jízdě jsem byl dost vyčerpaný, začal se klepat, lapat po dechu. Spravily to dvě kapačky a bylo zase krásně.
Máš nějaký svůj sen?
Rád bych podpořil mladé jezdce, kteří budou mít chuť a zájem se někam posunout. Klidně ať se ozvou a já jim rád pomůžu. Když se povede najít k sobě druhého člověka se stejným záměrem, je napůl vyhráno.
Také bych chtěl založit dětskou školu sajdkárkrosu. Už máme hotové tři speciální motorky pro dvě děti ve věku 5 až 8 let. Mému synovi se moc líbí. V Dobřanech u Plzně je motokrosová škola, na Příbramsku budou sajdy.
Co Tě v nejbližší době čeká?
V letošní sezoně budeme startovat v českém a německém mistrovství a rádi bychom nějaké podniky mistrovství světa. Tímto bych rád pozval příbramské fanoušky na nedaleké závody. V Sedlčanské kotlině na mistrovství republiky 11. dubna a v Kramolíně u Nepomuku 10. května na mistrovství světa. Určitě bude na co koukat.
Před dvěma lety Lukáš dostal od majitele českého týmu nabídku všeho nechat a jezdit profesionálně. Rozhodl se však, že bude sajdkárkros dělat jen doplňkově. Má práci, která ho baví, ale hlavně dal přednost své rodině. Jako profesionální závodník by se svému synovi nemohl věnovat tak, jak by si přál. I tak je podle něj velmi těžké skloubit rodinný život se sportem. „Jde to dost těžko, ale naštěstí mám tolerantní přítelkyni a celou rodinu,“ dodal.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: Miloslava Ritschlová, foto Josef HejnalNepřehlédněte

Zapalte na Bílou sobotu po setmění za okny svých domovů svíčku, vyzývají biskupové Zapalte na Bílou sobotu po setmění za okny svých domovů svíčku, vyzývají biskupové Bílá sobota bude 11. dubna, v Česku v té době ještě zřejmě bude platit nouzový stav a zákaz shromažďovat se venku ve větším počtu než dvě osoby najednou. 4. dubna 2020   (15:02) Nepřehlédněte Pořad Reportéři ČT spojoval Agrofert s odvoláním ředitele příbramského finančního úřadu. Nyní televize čelí žalobě Pořad Reportéři ČT spojoval Agrofert s odvoláním ředitele příbramského finančního úřadu. Nyní televize čelí žalobě Žaloba se týká reportáží nazvaných Dvojí metr a Dvojí metr II, které ČT odvysílala 23. září a 7. října loňského roku. 4. dubna 2020   (12:01) Nepřehlédněte Milion korun pro dětské domovy. Albert chce organizacím  usnadnit aktuální fungování Milion korun pro dětské domovy. Albert chce organizacím usnadnit aktuální fungování Nadační fond Albert vyhlásil v reakci na krizovou situaci mimořádnou grantovou výzvu, ve které rozdělí 1 000 000 korun. Podpoří tak každodenní fungování organizací, které se starají o děti a rodiny ze sociálně ohroženého prostředí v období epidemie koronaviru. 1. dubna 2020   (12:32) Nepřehlédněte Na Příbramsku onemocnělo již 30 lidí, v Příbrami zůstává potvrzených 8 případů Na Příbramsku onemocnělo již 30 lidí, v Příbrami zůstává potvrzených 8 případů Někteří starostové obcí se nechovají transparentně a údaje o počtu nakažených tají. 1. dubna 2020   (10:35) Nepřehlédněte Úřady budou otevřené jen dva dny v týdnu na tři hodiny denně Úřady budou otevřené jen dva dny v týdnu na tři hodiny denně Služby úřady omezily na agendy bezpodmínečně nutné k zajišťování chodu veřejné správy. 31. března 2020   (09:00) Nepřehlédněte


Další články

Vláda prodloužila nouzový stav do konce dubna Vláda prodloužila nouzový stav do konce dubna Kabinet původně žádal poslance o prodloužení nouzového stavu až do pondělí 11. května. 7. dubna 2020   (17:10) Zelená linka pomoci v provozu pouze ve všední dny Zelená linka pomoci v provozu pouze ve všední dny Od 18. března fungují v Příbrami dvě bezplatná telefonní čísla, na kterých si můžete požádat o pomoc i radu. 7. dubna 2020   (16:38) Zloději se zaměřili na uzavřené restaurace, nepohrdli ani hračkami Zloději se zaměřili na uzavřené restaurace, nepohrdli ani hračkami Zlodějům hrozí po dobu nouzového stavu v Česku neobvykle vysoká trestní sazba. Za drobné krádeže mohou nyní čtyři zloději skončit až osm let za mřížemi. 7. dubna 2020   (15:00) Dopřejte si v této době kvalitní a vyváženou dietní stravu v pohodlí domova Dopřejte si v této době kvalitní a vyváženou dietní stravu v pohodlí domova Lahůdky Příbram, s.r.o. vaří a rozváží denně rozmanitá teplá jídla, ale také nadále připravují osvědčenou Krabičkovou dietu nebo také chlebíčky a obložené mísy 7. dubna 2020   (13:30) PR V Příbrami byla prokázána nákaza koronavirem u dalších dvou pacientů, celkem onemocnělo 16 lidí V Příbrami byla prokázána nákaza koronavirem u dalších dvou pacientů, celkem onemocnělo 16 lidí Koronavirus Hasiči dekontaminují bytové domy na Brodské. Byl zde prokázán čtvrtý případ nákazy koronavirem Hasiči dekontaminují bytové domy na Brodské. Byl zde prokázán čtvrtý případ nákazy koronavirem Koronavirus Sněmovna bude dnes schvalovat žádost vlády o prodloužení nouzového stavu Sněmovna bude dnes schvalovat žádost vlády o prodloužení nouzového stavu Počet lidí nakažených koronavirem v Česku se v pondělí zvýšil o 241 na celkových 4828. Z nemoci covid-19 se dosud uzdravilo 127 lidí, naopak 80 pacientů s koronavirem v nemocnicích zemřelo. 7. dubna 2020   (08:40) Živnostníci i zaměstnanci mají kvůli epidemii nárok na ošetřovné 424 korun za den Živnostníci i zaměstnanci mají kvůli epidemii nárok na ošetřovné 424 korun za den Na ošetřovné pro živnostníky bylo vyčleněno 100 milionů korun. 7. dubna 2020   (06:34) Během pondělí zemřelo v souvislosti s koronavirem šest osob, celkem 78 Během pondělí zemřelo v souvislosti s koronavirem šest osob, celkem 78 Počet případů nemoci, kterou způsobuje nový typ koronaviru, za dnešek vzrostl zatím o 148 na 4735. 6. dubna 2020   (18:36)
V úterý otevřou sběrny, ve čtvrtek železářství či hobby markety V úterý otevřou sběrny, ve čtvrtek železářství či hobby markety Ve všech otevřených provozovnách budou muset lidé dodržovat přísnější pravidla 6. dubna 2020   (18:18) Lidé budou moct od úterý individuálně sportovat na venkovních sportovištích Lidé budou moct od úterý individuálně sportovat na venkovních sportovištích Běh nebo jízda na kole v lese budou možné i bez roušek 6. dubna 2020   (18:08) Polovině domácností klesly kvůli vládním opatřením příjmy Polovině domácností klesly kvůli vládním opatřením příjmy Nejpostiženější jsou pracovníci obchodu a služeb, kde ztrátu práce deklaruje desetina lidí. 6. dubna 2020   (16:49) Středočeský kraj poskytne živnostníkům bezúročné půjčky Středočeský kraj poskytne živnostníkům bezúročné půjčky Půjčky nebudou poskytovány živnostníkům, kteří jsou v exekuci, v insolvenci anebo mají-li své sídlo na úřadě. 6. dubna 2020   (14:29) Vojtěch: Když se situace do středy nezmění, zmírníme opatření Vojtěch: Když se situace do středy nezmění, zmírníme opatření Prodejny budou muset pouštět málo zákazníků a dezinfikovat. 6. dubna 2020   (12:02) Technická závada na nákladním voze uzavřela dálnici u Mníšku pod Brdy Technická závada na nákladním voze uzavřela dálnici u Mníšku pod Brdy Kvůli unikajícím provozním kapalinám došlo k havárii projíždějícího auta 6. dubna 2020   (10:04) V neděli zemřelo osm lidí s koronavirem, další člověk zemřel dnes V neděli zemřelo osm lidí s koronavirem, další člověk zemřel dnes V šesti případech šlo o seniory ve věku nad 60 let, jeden spadal do kategorie 50 až 59 let a zbylým dvěma bylo méně než 50 let. 6. dubna 2020   (08:55) Blíží se Velikonoce, sezóna vajec. Víte, jaká vybrat? Blíží se Velikonoce, sezóna vajec. Víte, jaká vybrat? Velikonoční stolování může mít neopakovatelnou atmosféru, pokud se na něj předem připravíte. V článku naleznete několik receptů na přípravu sváteční tabule. 6. dubna 2020   (06:58) Po nehodě skončily ve vozidle dvě zaklíněné osoby. Na pomoc přiletěl záchranářský vrtulník Po nehodě skončily ve vozidle dvě zaklíněné osoby. Na pomoc přiletěl záchranářský vrtulník Po nárazu do stromu se auto přetočilo na bok, kolemjedoucí řidiči zastavili a jednu ze zraněných osob vyprostili před příjezdem hasičů. 5. dubna 2020   (20:53) Zemřelých s nemocí Covid-19 přibylo na 67. Uzdravilo se 96 lidí Zemřelých s nemocí Covid-19 přibylo na 67. Uzdravilo se 96 lidí Kritiky vlády z řad opozice označil prezident Zeman mimo jiné za "bahno" a "hlupáky". Předsedu poslaneckého klubu TOP 09 Miroslava Kalouska nazval "počmáraným šaškem". 5. dubna 2020   (18:20) Žáci a studenti by se mohli podle současných plánů do školy vrátit v druhé polovině května Žáci a studenti by se mohli podle současných plánů do školy vrátit v druhé polovině května "Školy se otevřou najednou, ne po stupních, jak navrhoval Babiš," uvedl ministr školství Robert Plaga 5. dubna 2020   (15:25) V Příbrami byl zaznamenán další pacient nakažený koronavirem V Příbrami byl zaznamenán další pacient nakažený koronavirem Koronavirus Zeman udělí epidemiologovi Prymulovi nejvyšší státní vyznamenání Zeman udělí epidemiologovi Prymulovi nejvyšší státní vyznamenání Zeman řekl, že o ocenění Prymulu předem neinformoval. Podle něj je Prymula erudovaný epidemiolog, který se postavil do čela války s koronavirem. Nejvyšším státním vyznamenáním je Řád Bílého lva. 5. dubna 2020   (11:45) Ústav jaderné a chemické ochrany v Kamenné testuje i roušky a respirátory Ústav jaderné a chemické ochrany v Kamenné testuje i roušky a respirátory Koronavirus V Česku zemřeli další tři lidé s koronavirem V Česku zemřeli další tři lidé s koronavirem V sobotu přibylo 282 lidí s potvrzenou nákazou koronavirem 5. dubna 2020   (09:12) Křesťané si dnes připomínají vjezd Ježíše Krista do Jeruzaléma Křesťané si dnes připomínají vjezd Ježíše Krista do Jeruzaléma Po Květné neděli následuje Modré pondělí, Šedivé úterý, Škaredá středa a Zelený čtvrtek, který je prvním dnem, kdy se připomíná Kristovo třídenní utrpení a vzkříšení. 5. dubna 2020   (07:23) V Česku od rána přibyla tři úmrtí lidí s nemocí Covid-19 V Česku od rána přibyla tři úmrtí lidí s nemocí Covid-19 Uzdravených ministerstvo eviduje 78, o čtyři více než ráno. 4. dubna 2020   (18:44) Na Velikonoce bude až 23 stupňů Celsia Na Velikonoce bude až 23 stupňů Celsia Počasí Zapalte na Bílou sobotu po setmění za okny svých domovů svíčku, vyzývají biskupové Zapalte na Bílou sobotu po setmění za okny svých domovů svíčku, vyzývají biskupové Nepřehlédněte Pořad Reportéři ČT spojoval Agrofert s odvoláním ředitele příbramského finančního úřadu. Nyní televize čelí žalobě Pořad Reportéři ČT spojoval Agrofert s odvoláním ředitele příbramského finančního úřadu. Nyní televize čelí žalobě Nepřehlédněte V těžkém stavu a vysoce intenzivní péči vyžaduje 77 lidí. Nemocných je 4194 V těžkém stavu a vysoce intenzivní péči vyžaduje 77 lidí. Nemocných je 4194 Ve Středočeském kraji testy odhalily 508 nakažených 4. dubna 2020   (09:16) Na lidech je vidět, že jsou vyděšení, úzkostní a mají strach z nakažení koronavirem, říká odběrová sestra Na lidech je vidět, že jsou vyděšení, úzkostní a mají strach z nakažení koronavirem, říká odběrová sestra Množství zemřelých lidí nakažených koronavirem vzrostlo o sedm na 53 Množství zemřelých lidí nakažených koronavirem vzrostlo o sedm na 53 Všichni byli ve věku nad 60 let. 3. dubna 2020   (18:25) Jan Konvalinka: Ohleduplnost k prodavačům je více než na místě Jan Konvalinka: Ohleduplnost k prodavačům je více než na místě Koronavirus Na odběrovém místě v Příbrami bylo provedeno zatím 41 testů na prokázání onemocnění Covid-19 Na odběrovém místě v Příbrami bylo provedeno zatím 41 testů na prokázání onemocnění Covid-19 Otevřeno je každý den v čase od 8 do 12 hodin, výjimkou jsou prozatím víkendy. 3. dubna 2020   (12:56) Za krádež lubrikačních gelů a forem na pečení může skončit až na osm let ve vězení Za krádež lubrikačních gelů a forem na pečení může skončit až na osm let ve vězení Muž se již v minulosti obdobné trestné činnosti dopouštěl, policisté ho tento týden převezli do vazební věznice. 3. dubna 2020   (10:57) Opilec si schválně sundal roušku a odmítal ji nasadit Opilec si schválně sundal roušku a odmítal ji nasadit Muž se bude zpovídat ze dvou přestupků 3. dubna 2020   (10:19) Lidí vyléčených z COVID-19 v ČR přibylo na 71, zemřelých je 46 Lidí vyléčených z COVID-19 v ČR přibylo na 71, zemřelých je 46 Největší podíl potvrzených případů nákazy koronavirem tvoří lidé ve věku 45 až 54 let, a to asi pětinu ze všech nakažených. 3. dubna 2020   (08:58) Logiku nevidím v situaci, kdy členové jedné domácnosti musejí mít roušky nasazené v autě, říká Tomáš Dropa, ředitel SÚJCHBO Logiku nevidím v situaci, kdy členové jedné domácnosti musejí mít roušky nasazené v autě, říká Tomáš Dropa, ředitel SÚJCHBO Koronavirus S nemocí COVID-19 v ČR zemřelo 44 lidí, uzdravilo se 67 pacientů S nemocí COVID-19 v ČR zemřelo 44 lidí, uzdravilo se 67 pacientů Dvě z úmrtí jsou z dnešního dne 2. dubna 2020   (18:07) Nosit roušky na veřejnosti má smysl, i když člověk nemá žádné příznaky nemoci COVID-19 Nosit roušky na veřejnosti má smysl, i když člověk nemá žádné příznaky nemoci COVID-19 "Za sebe říkám, že nevidím velký smysl v použití látkových roušek s kapsou, do níž se má vkládat filtr, často z nanovláken," říká František Lízal, odborník na testování roušek z Energetického ústavu Fakulty strojního inženýrství 2. dubna 2020   (16:46)


Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz