23. 10. svátek má Teodor
S horkými léty roste obliba klimatizací. Jak je vybírat, provozovat a jak s nimi naložit, až doslouží?

Nepřehlédněte
13. července 2020   (09:52)
S horkými léty roste obliba klimatizací. Jak je vybírat, provozovat a jak s nimi naložit, až doslouží?
foto: a Faltysová

Dlouhodobě velmi horká léta zvyšují mezi lidmi zájem o klimatizace.


Mobilní jednotky jsou ideální do menších bytů či pro příležitostné ochlazení prostoru, lepší výkon a také výrazně tišší provoz naopak přinášejí jednotky stacionární. Klimatizace všeho druhu jsou poměrně značnými „žrouty“ energie, proto je potřeba osvojit si zásady úsporného provozu. Vysloužilé klimatizace je poté důležité odevzdat na místech zpětného odběru elektroodpadu nebo ve sběrném dvoře. Kvůli obsahu nebezpečných chladiv (i když dnes se již používají ekologická chladiva) se nesmějí dostat na skládky, ale naopak být šetrně recyklovány.

Podle dat společnosti Enbra, jež se zabývá i prodejem klimatizačních zařízení, vzrostla v loňském roce v Česku poptávka po těchto produktech asi o 5 procent. Nárůst v prodejích lze však dle dostupných dat pozorovat již zhruba od roku 2015, kdy v tuzemsku vládlo velmi suché a horké léto. „Častější tropické teploty v posledních několika letech se určitě do zájmu o klimatizaci vnitřních prostor promítly, nejsou ovšem jediným faktorem. Čeští uživatelé v současné době více než v minulosti kladou důraz na komfort domova i pracovního prostředí, k čemuž rozhodně patří i příjemné vnitřní teploty v kterémkoliv ročním období,“ podotýká Karel Kincl ze společnosti Enbra.
Mobilní, nebo stacionární jednotka?

Při výběru klimatizace lidé jako první věc řeší, zda si pořídí mobilní, či stacionární jednotku. V tomto ohledu je potřeba zvážit účel klimatizace, rozsah jejího použití a také velikost primárně klimatizované místnosti. Mobilní jednotky jsou ideální pro malé místnosti, ale využijete je například také v bytech, v nichž není možné provádět stavební úpravy nutné k instalaci stacionární klimatizace. Jejich výhodou je rovněž to, že je lze přemisťovat a využít tak ve více prostorech. Samozřejmě je ale nutné, aby v každé místnosti, kde má být mobilní klimatizace použita, byla možnost odvodu teplého vzduchu. To se zpravidla provádí vývodem z okna. Nevýhodou mobilních klimatizací bývá jejich hlučnost, která je obvykle násobně vyšší než u stacionárních klimatizací. Za splitovými stacionárními systémy mobilní klimatizace zaostává i výkonově.
Právě výkon je dalším důležitým kritériem pro výběr klimatizace. Ten je potřeba vybírat podle velikosti chlazeného prostoru. Potřebný výkon si můžete i sami spočítat: uvádí se, že na chlazení 1 metru krychlového potřebujete asi 30 wattů. Pro pokoj o rozměrech 5 x 5 metrů a výšce stropu 2 metry tak potřebujete zařízení o výkonu alespoň 1,5 kW.

Vhodný provoz ušetří elektřinu

Klimatizace patří mezi zařízení náročná na spotřebu elektrické energie. Podle zprávy Mezinárodní energetické agentury z května 2018 padne na používání klimatizací a elektrických větráků asi pětina veškeré elektřiny spotřebované v budovách a asi desetina její veškeré globální spotřeby. Provoz klimatizace se tudíž může poměrně razantně zakousnout do vaší peněženky, zvláště, pokud si neosvojíte určité zásady. „Prvním krokem je samozřejmě pořídit si zařízení spadající do nejšetrnějších energetických tříd a rovněž takové, které výkonově odpovídá vašim požadavkům a prostoru. Při provozu pak úsporu energií ovlivníte správným nastavením teploty: cílová teplota klimatizovaného prostoru by neměla být o více než pět až sedm stupňů nižší než teplota venkovní. Během režimu chlazení – tedy rychlého snižování teploty – by měl ventilátor ve vnitřní jednotce pracovat na nejvyšší otáčky. Při nízkých otáčkách klimatizace nepracuje hospodárně,“ radí David Vandrovec, generální ředitel společností REMA, které v tuzemsku zajišťují zpětný odběr a recyklaci elektrozařízení, baterií a akumulátorů a solárních panelů. Pro celodenní udržování nižší teploty je pak vhodné nechat klimatizaci pracovat v režimu odvlhčování, případně poté použít – je-li k dispozici – noční režim pro chlazení během noci.
Vysloužilé klimatizace je potřeba šetrně recyklovat

Vysoká spotřeba ovšem není jediným dopadem klimatizací na životní prostředí. Klimatizační jednotky patří mezi elektroodpad, a tudíž je potřeba, aby s nimi po jejich dosloužení bylo patřičně naloženo. Tak jako každé elektrozařízení nepatří na skládku směsného odpadu a je potřeba odevzdat ji na patřičném místě – v místě zpětného odběru či ve sběrném dvoře – k šetrné recyklaci. „Každá klimatizace, ať už mobilní, či nástěnná, je vyrobena z plastu a kovu. Především ale klimatizace obsahují chladivo. Stará zařízení běžně využívala chladiva na bázi halogenových uhlovodíků s obsahem chlóru neboli freony, u nichž je prokázán výrazně negativní vliv na ozonovou vrstvu. O něco novější přístroje pak obsahují obvykle uhlovodíky částečně halogenované, které sice ozón nepoškozují, ale i tak patří mezi skleníkové plyny. Při recyklaci klimatizací, ale třeba i ledniček a mrazniček, je proto nutné chladivo pečlivě odsát a ekologicky zpracovat, neboť jde o nebezpečný odpad,“ popisuje David Vandrovec.
Moderní klimatizace naštěstí již dnes používají chladiva bez chlóru, nejčastěji fluorované uhlovodíky a jejich směsi. „Moderní ekologické chladivo využívají i námi nabízené klimatizační jednotky. Konkrétně jde o chladivo označované jako R32, chemicky difluormethan. Z používaných chladiv disponuje jedněmi z nejpříhodnějších hodnot pro životní prostředí, navíc je energeticky vysoce účinné a může tak výrazně navýšit výkon klimatizace,“ říká Karel Kincl ze společnosti Enbra.
S filtry v klimatizacích opatrně

V souvislosti s pandemií koronaviru se v mnoha českých domácnostech začalo v poslední době intenzivněji řešit téma ochrany proti virům. Lidé si tak více než dříve všímají nabídek různých ochranných filtrů do vzduchotechniky. S ohledem na klimatizace se sluší podotknout, že i když mohou být pro některé značky a modely k dispozici nejrůznější filtry schopné zadržet prach, viry i alergeny, jejich pořízení by lidé měli pečlivě zvážit. Ty opravdu účinné totiž bývají drahé, navíc je nutné je několikrát do roka měnit. Přídavné filtry navíc snižují výkon klimatizace, protože stěžují průchod vzduchu v jejich systému. Pokud se tedy chcete doma chránit před vzduchem šířenými viry, případně máte doma alergika, kterému čistší vzduch uleví od jeho obtíží, pořiďte si ke klimatizaci čističku vzduchu s filtrem.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Markéta Faltysová
autor: Jakub Pečenka

Další články

Místostarosta o bydlení na Fantově louce: Bez dohody se nikam nepohneme Místostarosta o bydlení na Fantově louce: Bez dohody se nikam nepohneme Dle územního plánu je území zastavitelné bytovými a rodinnými domy. Je to klidná … Prodejci sledují zájem o kompletní sortiment na Halloween, v nabídce nechybí dýňové pivní speciály nebo zmrzlina s dýňovou příchutí Prodejci sledují zájem o kompletní sortiment na Halloween, v nabídce nechybí dýňové pivní speciály nebo zmrzlina s dýňovou příchutí Loni kvůli pandemii koronaviru a souvisejícím opatřením nebyla příliš vysoká poptávka … ČEZ Distribuce zrušila kalamitní stav v šesti středočeských okresech ČEZ Distribuce zrušila kalamitní stav v šesti středočeských okresech Bez elektřiny je v tuto chvíli přibližně 800 domácností a dalších odběrných … Kvalita vody v Novém rybníce byla letos dobrá, problémem byl parazit Kvalita vody v Novém rybníce byla letos dobrá, problémem byl parazit Koupání v přírodním koupališti Nový rybník se letos téměř celé léto nedoporučovalo, na … Město Příbram převzalo záštitu nad dárcovstvím krve, dárce začne odměňovat Město Příbram převzalo záštitu nad dárcovstvím krve, dárce začne odměňovat Příbram poskytne dárcům krve volné vstupenky na akce pořádané městem a jeho … Palubní kamera zachytila vjezd auta na dálnici do protisměru Palubní kamera zachytila vjezd auta na dálnici do protisměru Řidiče se nepodařilo nalézt. V příbramské nemocnici hospitalizovali další očkované pacienty proti covidu, jeden z nich má těžký průběh V příbramské nemocnici hospitalizovali další očkované pacienty proti covidu, jeden z nich má těžký průběh O otevření samostatného covidového oddělení a dalších opatřeních se rozhodne v … Bez elektřiny po silném větru bylo dnes ráno ve středních Čechách přes sedm tisíc odběratelů Bez elektřiny po silném větru bylo dnes ráno ve středních Čechách přes sedm tisíc odběratelů Společnost ČEZ ve čtvrtek večer kvůli poruchám způsobeným větrem vyhlásila kalamitní … Bohaté a krásné. V příbramské knihovně poznáte Norsko Bohaté a krásné. V příbramské knihovně poznáte Norsko O severské zemi v úterý 26. října povypráví fotograf a cestovatel Václav …
Příbram osadí po městě 300 stojanů na kola s jednotným designem Příbram osadí po městě 300 stojanů na kola s jednotným designem Náklady na pořízení a instalaci jsou 1,9 milionu korun. Do budoucna by stojanů v …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz