Rybáři mohou ode dneška lovit dravé ryby
16. června 2021 (06:44)
Ode dneška nejsou hájené dravé ryby, rybáři se na ně můžou vypravit po skoro půlroční pauze. Loví se přívlačí nebo na nastražené rybky, sdělil ČTK mluvčí Českého rybářského svazu Tomáš Kočica. Nejčastěji se podle něj budou snažit ulovit štiku, candáta, sumce nebo okouna - překvapit je ale může i ostražitý bolen, nebo při lovu na rybku tajemný úhoř.
"Ne vždy si rybář může uloveného dravce ponechat - každý rybí druh má zákonem stanovenou minimální lovnou míru, omezen je i denní úlovek," uvedl mluvčí. Svaz podle něj každoročně vydá více než 225.000 mimopstruhových povolenek k lovu, rybáři pak můžou lovit na necelé tisícovce revírů. "I přes to, že rybáři čím dál více ryb po ulovení pouští zpět, jsou statistiky úlovků úctyhodné - v uplynulém roce si rybáři ponechali více než 53.000 candátů, 50.000 štik a takřka 10.000 sumců. Velká část lovených ryb je do revírů Českým rybářským svazem vysazována - rybáři si následně v úlovcích ponechávají oproti celkově vysazenému množství pouze zlomek vysazených ryb. V roce 2020 bylo například vysazeno 896.000 candátů, 590.000 štik a 42.000 sumců," popsal.
Svaz vysazuje násobně větší množství ryb, jsou většinou v menších velikostech, než je stanovená lovní míra, musí tedy ještě dorůst, aby si je rybáři mohli ponechat. Část z nich sežerou jiní predátoři, buď také ryby, nebo vydry, či kormoráni. "Dravci jsou zejména v posledních letech s velkou oblibou loveni na umělé nástrahy - zejména metodou přívlače, kdy rybář používá gumové nebo kovové nástrahy, kterým pohybem prutu dává život a snaží se přesvědčit dravce k záběru. Druhou metodou je využití nástrah přírodních - nejčastěji drobné rybky nebo jejich částí," uzavřel.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Zbraňová amnestie je tady už pošesté
"Našli jste při vyklízení půdy starou zbraň nebo náboje po dědečkovi? Právě teď …
Opilí motoristé zůstávají vážným rizikem na silnicích Příbramska
Požití alkoholu před jízdou nebo během ní patří dlouhodobě mezi nejnebezpečnější …
Vánoční stromky v Příbrami nekončí na skládce, město je zpracuje
Technické služby města Příbrami zahájily svoz odstrojených vánočních stromků. Ty po …
Když lovkyně zpívá. Dagmar Jandová o soutěžích, Suchém a Svaté Hoře
Dáma, která s ledovým klidem odpovídá na ty nejzáludnější otázky v jedné z …
ROZHOVOR
Jak bezpečně postupovat při dopravní nehodě v zimním období
Zimní období výrazně zvyšuje riziko dopravních nehod. Přestože jsou podmínky na …
Větrné elektrárny u dálnice D4: příležitost, nebo zásah do krajiny? Příbramsko čeká na fakta
Větrné elektrárny u dálnice D4 se stávají jedním z nejdiskutovanějších témat na …
Když se černí čápi vydají na vandr
Uplynula řada let od chvíle, kdy jsem v bučině objevil hnízdiště černých čápů. Jednoho …
Ceny benzinu a nafty v Příbrami: Nejdráž natankujete stále na čerpačkách OMV
Za benzin Natural 95 zaplatíte tento týden v Příbrami v rozmezí od 30,90 Kč do 33,50 …
AKTUÁLNĚ
Na cestách s cestovateli: sobotní dávka dobrodružství v příbramském divadle
Divadlo A. Dvořáka Příbram zve všechny milovníky cestování, dobrodružství a silných …
Rožmitál pod Třemšínem chystá 23. městský ples
Tradiční společenská událost roku se opět blíží. Město Rožmitál pod Třemšínem zve …





