8. 6. svátek má Medard

Nafta už překročila čtyřicetikorunovou hranici

AKTUÁLNĚ
10. března 2026   (09:00)
Nafta už překročila čtyřicetikorunovou hranici
foto: Ilustrační foto / Pixabay

Motoristé v Česku v posledních dnech znovu připlácí za tankování. Ceny benzínu i nafty několik dní po sobě letí vzhůru. Podle analytiků nemusí být zdražování ještě u konce.


Podle aktuálních údajů vyjde momentálně Natural 95 v Česku průměrně na 35,90 Kč za litr a nafta na 38,00 Kč za litr. Tyto hodnoty vycházejí z údajů společnosti CCS, která dlouhodobě sleduje ceny na čerpacích stanicích v celé zemi. V posledních dnech ceny poměrně rychle rostou, zejména u nafty. Už dnes v Příbrami natankujete naftu za 39,90 až 40,90 Kč za litr.


Za růstem stojí napětí ve světě
Hlavním důvodem zdražování je vývoj na světových trzích s ropou. Ten stále ovlivňuje napětí na Blízkém východě, které vyvolalo obavy z omezení dodávek ropy. Ropa Brent se kvůli geopolitické situaci dostala na nejvyšší hodnoty za poslední roky.

Růst cen ropy se do cen pohonných hmot promítá poměrně rychle. Česká ekonomika je totiž silně závislá na dovozu energií a jakýkoli výkyv na světových trzích se brzy projeví i na cenících čerpacích stanic.

Nafta zdražuje rychleji než benzín
V současné době zdražuje rychleji především motorová nafta. Podle odborníků za to může kombinace vyšší poptávky a vývoje na rafinerském trhu. Výsledkem je situace, kdy je nafta opět dražší než benzín, což se v Česku nestalo téměř dva roky.

Analytici zároveň upozorňují, že pokud napětí na ropném trhu potrvá, mohou ceny ještě dále růst.

Stát chce sledovat marže pumpařů
Rychlý růst cen už přitahuje i pozornost státu. Ministerstvo financí proto oznámilo, že začne podrobněji sledovat ceny a marže čerpacích stanic.

„Růst nákupních cen na burze se nesmí stát záminkou k neúměrnému navyšování marží,“ uvedlo ministerstvo financí k plánovanému monitoringu cen pohonných hmot.

Zdražování se promítne i do dalších cen
Dražší pohonné hmoty se obvykle postupně promítají také do cen zboží a služeb. Vyšší náklady na dopravu totiž zdražují logistiku, což se může projevit například u potravin nebo některých služeb.





Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
autor: Karel Hutr








Další články

Od srpna bude jezdit po Příbrami více autobusů s možností nástupu všemi dveřmi Od srpna bude jezdit po Příbrami více autobusů s možností nástupu všemi dveřmi Středočeský kraj od srpna rozšíří možnost nástupu všemi dveřmi v autobusech linek … DOPRAVA Už jste letos našli první houby? Pochlubte se s ostatními čtenáři Už jste letos našli první houby? Pochlubte se s ostatními čtenáři Po deštích začínají lesy nejen na Příbramsku znovu lákat houbaře. Zatímco někde se … NEPŘEHLÉDNĚTE Srdcem na hoře i v dole: Příbram chystá třídenní oslavy hornictví s koncerty, průvody i světovou účastí Srdcem na hoře i v dole: Příbram chystá třídenní oslavy hornictví s koncerty, průvody i světovou účastí Příbram se v polovině června stane dějištěm jedné z největších hornických událostí v … KULTURA Tajemní poutníci ze Sargasového moře dostali posilu. Do kraje zamířilo 25 tisíc úhořů Tajemní poutníci ze Sargasového moře dostali posilu. Do kraje zamířilo 25 tisíc úhořů Středočeské řeky, nádrže a rybářské revíry získaly nové vodní obyvatele. Ve dnech 3. a … AKTUÁLNĚ Medard začal sluncem. Už od úterý ale dorazí déšť, bouřky a ochlazení Medard začal sluncem. Už od úterý ale dorazí déšť, bouřky a ochlazení „Medardova kápě, čtyřicet dní kape.“ Tahle jedna z nejznámějších českých pranostik se … Hledáte stabilní práci ve stavebnictví? Příbramská firma GREBOS roste a nabízí dlouhodobé uplatnění Hledáte stabilní práci ve stavebnictví? Příbramská firma GREBOS roste a nabízí dlouhodobé uplatnění Pokud hledáte perspektivní a dlouhodobé zaměstnání ve stavebnictví, stojí za to … NEPŘEHLÉDNĚTE Sovy, skřivani a chaos na stole: Co o vás váš mozek opravdu říká (a proč věda bourá mýty) Sovy, skřivani a chaos na stole: Co o vás váš mozek opravdu říká (a proč věda bourá mýty) Noční sovy, kreativní bordeláři a lidé, kteří občas použijí ostřejší slovo, mají jedno … LIFESTYLE Medard: svatý, který „umí dělat počasí“. Legendy, věda i pranostiky, které se překvapivě často plní Medard: svatý, který „umí dělat počasí“. Legendy, věda i pranostiky, které se překvapivě často plní Svatý Medard má pověst největšího „meteorologa“ mezi svatými. Legenda o orlu, který ho … POČASÍ Dvořákova Vysoká znovu ožije pod širým nebem. Diváky čeká Rusalka, Čert a Káča i premiéra Slovanských tanců Dvořákova Vysoká znovu ožije pod širým nebem. Diváky čeká Rusalka, Čert a Káča i premiéra Slovanských tanců Areál Památníku Antonína Dvořáka na Vysoké se i letos promění v jedinečnou přírodní … KULTURA
OBRAZEM: Den bezpečné Příbrami na Nováku lákal akčními zásahy i přes dopolední déšť OBRAZEM: Den bezpečné Příbrami na Nováku lákal akčními zásahy i přes dopolední déšť Po dvou letech se do areálu Nového rybníka vrátil Den bezpečné Příbrami, který nabídl … VIDEO
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz