29. 9. svátek má Michal

Rozjezdu elektromobility v Příbrami brání především vysoká cena aut

7. prosince 2020   (13:14)
Rozjezdu elektromobility v Příbrami brání především vysoká cena aut
foto: pribram.cz

Vyšší zájem lidí o elektromobily a hybridní vozy by podle prodejců aut v Příbrami podpořily dotace ze strany státu.


Zatímco počet registrovaných nových automobilů má v letošním roce klesající tendenci (-21 % meziročně), roste podíl registrací nových hybridních a elektro automobilů. Svaz dopravců automobilů uvádí, že za období leden až listopad 2020 bylo v České republice registrováno 2103 vozů s čistě elektrickým pohonem (vloni 705) a 10 900 hybridních aut (7533 za rok 2019), z toho 1616 plug-in hybridů (424). Dodejme, že počet registrací všech nových osobních automobilů činil ve sledovaném období 182 638 vozů.
 

Prodejci aut na Příbramsku zatím neevidují příliš velký zájem klientů o elektromobily, hybridy a plug-in hybridy. „O elektroauta je v současné době malý zájem, běžní zákazníci se spíše zajímají o technologii ze zvědavosti. Přesto narůstá skupina lidí, kteří krok tímto směrem považují za správný “ říká Petr Štěpánek, ředitel společnosti Auto Černý.
 
„Fiat dosud nemá v nabídce hybridní vozidla, pouze takzvané mild-hybridy. S prvním elektromobilem přijde na začátku příštího roku. Cena nového Fiatu 500 bude ale začínat na částce téměř 900 000 korun, což je vzhledem k velikosti auta velmi vysoká cena,“ přibližuje jeden z hlavních důvodů vlažné ochoty k nákupu Petr Baier z firmy Ekonom Příbram.
 
Podle Petra Baiera bude bez státních podpor, které jsou dostupné ve většině vyspělých států Evropy, prodej těchto vozů v ČR velmi problematický. Podobně se vyjadřuje Petr Štěpánek: „Jelikož je cena vyšší než za vozidla se spalovacím motorem, bylo by žádoucí prodej podpořit dotací. Samozřejmě nevím, jak moc velký je zájem Evropské unie, aby zde jezdila elektroauta.“
 

Už uvedené statistiky však ukazují, že v rámci celé České republiky je o elektrovozy poměrně zájem. Tendenci výrazněji rozšířit svou flotilu o elektromobily a plug-in hybridy nedávno vyjádřila například leasingová společnost Arval. V České republice se chystá každoročně zdvojnásobit počet smluv na tyto vozy. „V současnosti provozujeme 15 elektromobilů a vyšší desítky plug-in hybridů. Celkově plánujeme každoroční růst našeho fleetu o devět procent,“ upřesňuje konzultant Arvalu Tomáš Kadeřábek.
 
Podle odborníků kromě vysoké pořizovací ceny brání rozvoji elektromobility také nedostatečná síť dobíjecích stanic a s nimi související problém nekompatibility různých dobíjecích karet a čipů. Podpora tak může spočívat i v dodávání wallboxů pro dobíjení doma či v práci a jednotného čipu pro dobíjení na veřejných stanicích.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková

Další články

Král: Nová cyklotrasa opět ukazuje, že radnice má v oblibě polovičatá řešení Král: Nová cyklotrasa opět ukazuje, že radnice má v oblibě polovičatá řešení Zastupitel města Příbrami Vladimír Král (Šance pro Příbram) reaguje na nově vznikající … Kvůli ptačí chřipce muselo být letos utraceno přes čtvrt milionu ptáků Kvůli ptačí chřipce muselo být letos utraceno přes čtvrt milionu ptáků Ptačí chřipka se nyní vyskytla v obci Trhové Dušníky. V okolí ohniska se vytyčí … Po čtyřech měsících se v ČR znovu objevila ptačí chřipka, je na Příbramsku Po čtyřech měsících se v ČR znovu objevila ptačí chřipka, je na Příbramsku Ohnisko je v malochovu v obci Trhové Dušníky. V Rožmitále se konala Myslivecko-rybářská slavnost spojená s výlovem Sadoňského rybníka V Rožmitále se konala Myslivecko-rybářská slavnost spojená s výlovem Sadoňského rybníka V Rožmitále pod Třemšínem se konal v sobotu 25. září další ročník Myslivecko-rybářské … Česko slaví svátek svatého Václava. Podle legend pečoval o chudé a založil v zemi tradici pěstování vína Česko slaví svátek svatého Václava. Podle legend pečoval o chudé a založil v zemi tradici pěstování vína V kalendáři na svátek Václava připadá Den české státnosti. Proč se vůbec slaví a jaké … Jak bude v příštích týdnech? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď Jak bude v příštích týdnech? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď Nejchladnější byl v tomto období rok 1972, kdy průměr klesl na šest stupňů. Naopak v … ŘSD ve středu zahájí opravu silnice I/18 v úseku Líchovy - Břekova Lhota ŘSD ve středu zahájí opravu silnice I/18 v úseku Líchovy - Břekova Lhota Provoz bude řízený kyvadlově. K pocitu bezpečí se můžete vyjádřit v dotazníkovém šetření K pocitu bezpečí se můžete vyjádřit v dotazníkovém šetření Čas na vyplnění a odevzdání dotazníku je do 31. října 2021. Podívejte se, kdo na Příbramsku kandiduje do Poslanecké sněmovny Podívejte se, kdo na Příbramsku kandiduje do Poslanecké sněmovny Volby do Poslanecké sněmovny se uskuteční v pátek 8. října a v sobotu 9. října.
Říjnová výzva 10 000 kroků startuje za pár dní Říjnová výzva 10 000 kroků startuje za pár dní Zcela nejpřirozenějším lidským pohybem je chůze. Aniž bychom o tom přemýšleli, …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz