16. 10. svátek má Havel
Rozebírání hald dalo MŽP zelenou

13. října 2020   (06:24)
Rozebírání hald dalo MŽP zelenou
foto: pribram.cz

Využití materiálu odvalů šachty č. 11, č. 15 a č. 19 při realizaci dopravních staveb dostalo od Ministerstva životního prostředí ČR povolení.


V rámci zjišťovacího řízení příslušný úřad uvážil všechny parametry záměru a jeho vlivů na okolí. Ministerstvo životního prostředí vydalo rozhodnutí, že zásah do místních hald nemůže mít významný vliv na životní prostředí, a tedy nepodléhá posouzení podle zákona.

Odval hald číslo 11,15 a 19 je předmětem záměru využití jako zdrojů kameniva pro dopravní stavby v okolí (např. pokračování stavby D4 nebo jihovýchodní obchvat Příbrami).
Při zhodnocení využívání přírodních zdrojů, zejména půdy, vody a biologické rozmanitosti příslušný úřad dospěl k závěru, že vlivy na půdu budou nevýznamné. Realizací záměru nedochází k záboru zemědělské půdy ani pozemků určených k plnění funkcí lesa.
Z pohledu rostlin a živočichů lze vyloučit přímý vliv na přirozená stanoviště chráněných druhů flory a fauny. Není tak nutno uvažovat o omezení využití území či navrhovat zvláštní opatření k jejich ochraně.

Záměr bude produkovat dále nevyužitelné materiály. Žádné vznikající odpady však nebudou v provozovně dlouhodobě skladovány.

Stávající radiační zátěž způsobovaná objekty po uranové činnosti je soustavně sledována monitoringem DIAMO. Při realizaci záměru se nepředpokládá významná, v monitoringu zaznamenatelná změna.

I míra znečištění ovzduší je podle ministerstva životního prostředí ve vztahu k imisní zátěži akceptovatelná.
V rámci výpočtu hluku z provozu stacionárních zdrojů hluku jsou považovány nejhorší předpokládané stavy (začátek a konec těžebních prací). Vypočtené hodnoty jsou ve všech kontrolních bodech v nejbližší chráněné zástavbě pod úrovní hygienického limitu.
Při hodnocení rizika závažných nehod nebo katastrof relevantních pro záměr dospěl příslušný úřad k závěru, že možnost vzniku havárií nelze vyloučit, jsou však navržena preventivní a následná opatření. Případné vlivy havárií, poruch, nehod a katastrof se odehrají převážně na vlastním prostoru těžby a úpravy na temeni odvalu bez významného vlivu na veřejné zdraví.
V souvislosti s riziky spojenými se změnou klimatu lze konstatovat, že záměr není zranitelný vůči změně klimatu ani vůči jeho extrémním projevům (přívalové deště, sucho, vysoké sněhové srážky, prudký vítr apod.).

Rozhodnutí ministerstva je dalším krokem k realizaci rozebírání hald, proti kterému vyjádřila nesouhlas značná část obyvatel Příbrami a okolí. Jak se bude situace dál vyvíjet, vás budeme informovat.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Jana Fedorová

Další články

Povolení stavby akvaparku napadli dva občané, výsledek bude znám až na začátku příštího roku Povolení stavby akvaparku napadli dva občané, výsledek bude znám až na začátku příštího roku Podle místostarosty Martina Buršíka se ze strany občanů jedná o obstrukční … V pátek přibylo 1 781 nakažených covidem, je to nejvíce od začátku května V pátek přibylo 1 781 nakažených covidem, je to nejvíce od začátku května Zrychlování epidemie ukazuje i reprodukční číslo uvádějící, kolik dalších lidí nakazí … Příbramská teplárna zvažuje zahájení dodávek elektřiny přes lokální distribuční soustavu Příbramská teplárna zvažuje zahájení dodávek elektřiny přes lokální distribuční soustavu Teplárna chce zaručit nižší ceny elektřiny bez přímé vazby na výkyvy globálních … Českem se šíří vlna e-mailů vydávajících se za zprávu od České pošty Českem se šíří vlna e-mailů vydávajících se za zprávu od České pošty Zprávy odkazují na podvodné stránky, které nemají s Českou poštou nic … Interiér chaty Granit se mění k nepoznání, první návštěvníky přivítá v prosinci Interiér chaty Granit se mění k nepoznání, první návštěvníky přivítá v prosinci Vnitřní prostory městské chaty Granit pořádně prokoukly. Budoucí návštěvníci se mohou … Rožmitálský zámek „probudí“ Neviditelní majitelé Rožmitálský zámek „probudí“ Neviditelní majitelé Vernisáž site-specific instalace Evy Heyd se uskuteční v sobotu 16. října od 16.00. Napadení v Sedlčanech připisují lidé neřešené šikaně. Ředitel školy obvinění odmítá Napadení v Sedlčanech připisují lidé neřešené šikaně. Ředitel školy obvinění odmítá Kriminalisté při vyšetřování spolupracují s pedagogy a vedením školy, naplánovány mají … O víkendu si v Podlesí užijí posvícení, konalo se již před padesáti lety O víkendu si v Podlesí užijí posvícení, konalo se již před padesáti lety Součástí posvícení je Zahradní slavnost s programem v Pivovaru Podlesí. Březnický zámek rozšířil návštěvnické okruhy o expozici Renesance na dotek Březnický zámek rozšířil návštěvnické okruhy o expozici Renesance na dotek Vytvoření nové expozice vyšlo na 2,8 milionu korun, náklady byly rozděleny do čtyř …
Silničáři ve středních Čechách osadí nové meteostanice. Umožní jim vyjíždět dříve, než napadne sníh Silničáři ve středních Čechách osadí nové meteostanice. Umožní jim vyjíždět dříve, než napadne sníh Data z meteostanic zahrnují vlhkost a teplotu vzduchu a vozovky nebo i to, zda je …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz