7. 12. svátek má Ambrož

Rodiče jako hlavní vzor a také zdroj informací o sexu. Tak je vidí žáci místních základních škol

15. února 2021   (08:36)
Rodiče jako hlavní vzor a také zdroj informací o sexu. Tak je vidí žáci místních základních škol
foto: pribram.cz, ČSÚ

Do projektu Minisčítání 2020, který realizuje Český statistický úřad, se na konci loňského roku zapojilo i několik škol z Dobříše a Milína.


Celkem 188 žáků ve věku devět až patnáct let ze základních škol v Dobříši a Milíně bylo dotazováno na skutečnosti ze svého školního a osobního života. Konkrétní výsledky šetření roku 2020 za jednotlivé školy, města, okresy či celou republiku zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ) na webové stránce zábavně-vzdělávací akce Minisčítání.
 

Část dotazů se věnovala rodině a bydlení. Oslovení mají v 54 % vlastní pokoj, s jedním sourozencem jej sdílí 32 %. S více sourozenci či více členy domácnosti se o soukromý prostor doma dělí 6 %, resp. 4 % a zbývající 3 % uvádějí někoho jiného. Většina dětí spí ve vlastní posteli (77 %). Celkem běžná (19 %) zůstává palanda, zřídka slouží ke spánku válenda (4 %) či gauč (1 %).
 
Obstojně se jeví důvěra k rodičům, na něž se v případě problémů obrací 68 % respondentů. Pomoc děti a teenageři hledají také u kamarádů (13 %), sourozenců, příp. někoho jiného (po 4 %). Prarodiče nebo ostatní příbuzné osloví shodně 2 %. Ovšem 7 % z dotazovaných se s potížemi nesvěří nikomu.
 
Rodiče jsou také z 24 % zdrojem informací o sexu. Shodné procento nejmladší generace ale žádný zdroj poučení o intimních záležitostech nemá, 21 % čerpá z internetu a 9 % od kamarádů. Škola roli „zasvěcovatele“ plní ze 6 %. Televize (2 %) je na tom s předáváním informací hůře než naučné knížky nebo sourozenci (po 4 %).
 

Rodiče jako svůj vzor uvedlo 45 % oslovených, následováni někým jiným (14 %), youtubery a influencery (12 %) a sportovci (10 %). V kamarádech se zhlíží 8 % dětí. Vzorem jsou také jiní příbuzní či umělci (každý 4 %), po jednom procentu si odnesli prarodiče, podnikatelé a učitelé.
 
Pro většinu (73 %) devíti až patnáctiletých je rodina tím nejdůležitějším. Kamarádů si nejvíce cení 11 %, pro zdraví je 7 %. Pro 4 % je nejdůležitější volný čas, štěstí si vybrala 3 % dětí. Procento úspěšnosti si odnesla škola a také peníze. Mobil a počítač skončily v soupeření nejvíce důležitých hodnot na nule.
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
ČSÚ
autor: Magdalena Rezková

Další články

Středočeský kraj by uvítal shodu odborníků na vánočním volnu ve školách Středočeský kraj by uvítal shodu odborníků na vánočním volnu ve školách Například školy v Příbrami zatím ředitelská volna nevyhlásily, procento nakažených … Starosta: Město příští rok získá 994 milionů a utratí 1,143 miliardy Starosta: Město příští rok získá 994 milionů a utratí 1,143 miliardy Starosta Příbrami Jan Konvalinka se ohlíží za včerejším jednání zastupitelstva. V Příbrami se v příštím roce zdraží vodné a stočné o tři procenta V Příbrami se v příštím roce zdraží vodné a stočné o tři procenta Při průměrné spotřebě 90 litrů na osobu a den zaplatí příští rok tříčlenná domácnost … Policisté pátrají po řidiči, který u Hluboše způsobil dopravní nehodu Policisté pátrají po řidiči, který u Hluboše způsobil dopravní nehodu K události došlo 20. listopadu v ranních hodinách. Příbramské divadlo uvede známou hudební komedii Limonádový Joe Příbramské divadlo uvede známou hudební komedii Limonádový Joe Slavnou parodii na westerny se souborem nastudoval Milan Schejbal, v hlavních rolích … Zastupitelé Příbrami schválili záměr prodeje pozemku u archivu pro stavbu bytů Zastupitelé Příbrami schválili záměr prodeje pozemku u archivu pro stavbu bytů Podmínky prodeje vedení radnice ještě upřesní a znovu předloží zastupitelstvu. Příbram bude letos opět hospodařit se schodkovým rozpočtem Příbram bude letos opět hospodařit se schodkovým rozpočtem Návrh rozpočtu dnes schválili zastupitelé. O Vánocích mrznout nebude, teploty se udrží mírně nad nulou, očekávají meteorologové O Vánocích mrznout nebude, teploty se udrží mírně nad nulou, očekávají meteorologové Podle meteorologů nás pravděpodobně čekají opět Vánoce na blátě. ŽIVĚ: Zasedání zastupitelstva v Příbrami ŽIVĚ: Zasedání zastupitelstva v Příbrami Nejdůležitějším bodem bude návrh rozpočtu na příští rok.
Starosta: Duševní polotovar přeřezal na příbramském náměstí kabeláž k vánoční dekoraci Starosta: Duševní polotovar přeřezal na příbramském náměstí kabeláž k vánoční dekoraci Trojici pachatelů zaznamenala kamera. Městská policie žádá veřejnost o pomoc při …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz