23. 10. svátek má Teodor
Restauratéři: Kvůli nařízením jsme přišli o vánoční večírky

14. prosince 2020   (13:01)
Restauratéři: Kvůli nařízením jsme přišli o vánoční večírky
foto: pribram.cz

Ve čtvrtek 3. prosince se v úsporném režimu otevřely hospody, a to na ně „dopadla“ nová restrikce. „Je to další hřebíček do rakve pro všechny,“ zní jedna z reakcí místních podniků.


Týden po znovuotevření se restaurace dočkaly dalšího omezení provozu. Otevřeno nyní smí být pouze do osmé večer, což některé majitele hospod vyburcovalo až k rozhodnutí zákaz nerespektovat. Zároveň mohou být restaurace zaplněny jen z poloviny své kapacity, u stolu je dovoleno sedět maximálně čtyřem osobám pohromadě. Zajímali jsme se, do jaké míry hosté zaplnili místní podniky a jak fatálně se brzká zavírací hodina promítne do jejich tržeb.
 

„První den jsme očekávali naplněnou kapacitu z padesáti procent, ale úplně celou jsme ji nakonec nevyužili,“ přibližuje situaci v dobříšské restauraci U tří statkářů Milan Veselý s tím, že jsou dny, kdy je potřeba si místa zarezervovat. V 80 % případů se U tří statkářů ale volná místa pro náhodné hosty najdou i přes omezenou kapacitu.
 
Přestože byli zákazníci natěšení na čepované pivo, registruje restaurace Na Vršíčku na příbramských Březových Horách mnohem nižší návštěvnost než ve stejném období minulého roku. „Rezervace jsou vzhledem k nařízení vlády dodržet poloviční obsazenost nutností. Bohužel jsme tak letos přišli o veškeré firemní večírky, třídní srazy a vánoční besídky,“ uvádí provozovatel restaurace Na Vršíčku Jakub Hušek.
 
Prosinec je jako měsíc vánočních posezení pro restaurace finančně významný a současná pravidla tržby výrazně krátí. „Přesně spočítané to ještě nemám, ale kvůli omezením, jako je počet lidí u stolu, polovina kapacity restaurace a zavírací doba v osm hodin, ztratíme zhruba padesát procent tržeb,“ domnívá se Jakub Hušek.
 

Právě novinka zavřít v osm večer přiměla některé hospodské ke vzdoru a např. jinecký pivovar Malý Janek zůstal ve středu otevřený i po 20.00. „Provozní doba do osmé hodiny večerní je další hřebíček do rakve pro všechny podniky. V tu dobu máme nejvíce večeří a stejně jako ostatní o ně přicházíme. Není až takový rozdíl mít zavřeno, nebo fungovat jen do osmi s poloviční kapacitou,“ říká Milan Veselý, podle jehož odhadů jsou letošní prosincové tržby oproti standardním pětinové.
 
Podobně mluví i Jakub Hušek: „Nejde jen o zkrácení doby z desáté na osmou večer, ale je to prakticky takový večerní lockdown. Většina zákazníků totiž chodí na večeře mezi sedmou a osmou. Navíc si musíme uvědomit, že pro hostinské je prosinec poslední možností, jak se finančně připravit na nejhorší měsíce v roce, tedy leden a únor.“
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková

Další články

Místostarosta o bydlení na Fantově louce: Bez dohody se nikam nepohneme Místostarosta o bydlení na Fantově louce: Bez dohody se nikam nepohneme Dle územního plánu je území zastavitelné bytovými a rodinnými domy. Je to klidná … Prodejci sledují zájem o kompletní sortiment na Halloween, v nabídce nechybí dýňové pivní speciály nebo zmrzlina s dýňovou příchutí Prodejci sledují zájem o kompletní sortiment na Halloween, v nabídce nechybí dýňové pivní speciály nebo zmrzlina s dýňovou příchutí Loni kvůli pandemii koronaviru a souvisejícím opatřením nebyla příliš vysoká poptávka … ČEZ Distribuce zrušila kalamitní stav v šesti středočeských okresech ČEZ Distribuce zrušila kalamitní stav v šesti středočeských okresech Bez elektřiny je v tuto chvíli přibližně 800 domácností a dalších odběrných … Kvalita vody v Novém rybníce byla letos dobrá, problémem byl parazit Kvalita vody v Novém rybníce byla letos dobrá, problémem byl parazit Koupání v přírodním koupališti Nový rybník se letos téměř celé léto nedoporučovalo, na … Město Příbram převzalo záštitu nad dárcovstvím krve, dárce začne odměňovat Město Příbram převzalo záštitu nad dárcovstvím krve, dárce začne odměňovat Příbram poskytne dárcům krve volné vstupenky na akce pořádané městem a jeho … Palubní kamera zachytila vjezd auta na dálnici do protisměru Palubní kamera zachytila vjezd auta na dálnici do protisměru Řidiče se nepodařilo nalézt. V příbramské nemocnici hospitalizovali další očkované pacienty proti covidu, jeden z nich má těžký průběh V příbramské nemocnici hospitalizovali další očkované pacienty proti covidu, jeden z nich má těžký průběh O otevření samostatného covidového oddělení a dalších opatřeních se rozhodne v … Bez elektřiny po silném větru bylo dnes ráno ve středních Čechách přes sedm tisíc odběratelů Bez elektřiny po silném větru bylo dnes ráno ve středních Čechách přes sedm tisíc odběratelů Společnost ČEZ ve čtvrtek večer kvůli poruchám způsobeným větrem vyhlásila kalamitní … Bohaté a krásné. V příbramské knihovně poznáte Norsko Bohaté a krásné. V příbramské knihovně poznáte Norsko O severské zemi v úterý 26. října povypráví fotograf a cestovatel Václav …
Příbram osadí po městě 300 stojanů na kola s jednotným designem Příbram osadí po městě 300 stojanů na kola s jednotným designem Náklady na pořízení a instalaci jsou 1,9 milionu korun. Do budoucna by stojanů v …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz