vývoj COVID-19
17. 5. 2021
Bezděkov 1
Bohutín 1
Březnice 9
Bukovany 1
Čenkov 1
Chrást 1
Čím 1
Dobříš 32
Drásov 1
Dublovice 1
Dubno 1
Hlubyně 1
Jablonná 2
Jince 4
Kamýk n. V. 1
Klučenice 3
Kosova H. 3
Krásná H. 4
Láz 1
Lešetice 1
Milín 11
Nalžovice 1
Nechvalice 4
Nečín 4
Nedrahovice 1
Nová Ves p. P. 4
Nový Knín 6
Obecnice 7
Obořiště 1
Ouběnice 2
Petrovice 2
Pičín 2
Příbram 84
Rožmitál p. T. 5
Rybníky 1
Sedlčany 18
Sedlec-Prč. 6
Stará Huť 6
Trhové Dušníky 3
Věšín 1
Višňová 5
Voznice 3
Vys. Chlumec 1
Vysoká u Pb 1
Zalužany 3
Zduchovice 2
ONP Příbram
Čekající na termín očkování282
Přiřazený termín / týden1136
ONP Příbram Zdaboř
Čekající na termín očkování323
Přiřazený termín / týden2290

Ředitel nemocnice: Pandemie ukázala na slabá místa zdravotnického systému

Nepřehlédněte
26. dubna 2021   (06:15)
Ředitel nemocnice: Pandemie ukázala na slabá místa zdravotnického systému
foto: archiv Stanislava Holobrady/se souhlasem

V bilančním rozhovoru hodnotí MUDr. Stanislav Holobrada poslední rok s covidem.


Koronavirus na více než rok prakticky paralyzoval veškerý život na naší planetě. Některé státy se s ním vypořádaly lépe, některé hůře. Přesto se zdá, že je vir již na ústupu. Alespoň v to věří ředitel příbramské nemocnice MUDr. Stanislav Holobrada, se kterým jsme si o končící epidemii povídali.
 

Zdá se, že epidemie koronaviru je již za námi. Myslíte si, že se jedná o definitivní konec, nebo nás čeká ještě nějaká další vlna?
Pravděpodobně s námi bude koronavirus existovat již napořád. Odhaduji, že to bude mít obdobné vlnění jako viry chřipky. Je tedy možné, že se čas od času může zvýšit výskyt, ale myslím, že kolektivní imunizace a další individuální reimunizace povede k tomu, že to již nebude mít takový pandemický rozsah. Odhaduji navíc, že zhruba třetina populace má již imunitu, nebo je naočkována, a pandemie už prohrává.
 
Když zhodnotíte ten poslední rok, jednalo se podle Vás o nejnáročnější rok příbramské nemocnice?
Nejnáročnější byl pro organizaci zdravotnické práce. V tom začátku panovala velká obava ale i solidarita, pak proběhlo takové vystřízlivění a následně těžký boj s pandemií s nasazením všech sil. Za to si zaslouží velký obdiv veškerý personál, který se na tom podílel. Musím říct, že opravdu všichni prokázali neuvěřitelnou sílu a profesionalitu. Myslím, že jsme to v rámci daných možností zvládli velmi dobře.
 
V Příbrami leželo v jednu chvíli téměř 120 pacientů s covidem, měl jste někdy obavy, že se další již do nemocnice nevejdou?
Obava u mě nebyla. Nemocnice má zhruba 400 lůžek, jen je třeba zdůraznit, že nebyl jenom covid, ale pacienti měli i jiné problémy. Limitující nebyl počet lůžek, ale počet personálu, který je schopný se o pacienty postarat. I z toho důvodu jsme v průběhu vyhlásili stav hromadného postižení osob, protože jsme nebyli schopni plnit dané personální normy v péči o pacienty. Naštěstí to již pominulo.
 

Jste vždy spíše optimistou. Byla přesto někdy chvíle, kdy jste optimistou přestal být?
Optimista jsem i nadále. Spíše se zvětšoval respekt k té nemoci, ale na druhou stranu i ke kolegům, kteří byli v kontaktu s virem permanentně.
 
Najdete na celé epidemii i něco, co vnímáte pozitivně?
Odhalila slabá místa zdravotního systému, na kterých nyní můžeme pracovat. Především v prevenci a v dostatečném fungování hygienických stanic. V období před koronavirem nebyly směřovány na zdravotnictví a v podstatě to byl výkon státní správy, který byl spíše formální a praktická hygienicko-epidemiologická služba nefungovala. Ta byla v průběhu epidemie přesunuta do zdravotnických zařízení. Bylo by dobré, aby se hygienické stanice reprofilizovaly a více přiblížily zdravotnictví. Zvlášť tady v Příbrami, kde sídlíme 50 metrů od sebe. Dovedu si představit, že bychom na některých službách opravdu úzce spolupracovali, nebo převzali. V souvislosti s tím bych připomněl, že se snažíme odkoupit od státu tuto budovu, která je prakticky na hranici našeho areálu a pomohla by nám v dalším rozvoji. Na další jednání ale nebyl v posledním roce čas.
 
Jak vzpomínáte na prvního pacienta s koronavirem, který se dostal do příbramské nemocnice?
Jednalo se o člověka, co se vrátil ze zahraničí a u nás bohužel jeho příběh skončil. Vzpomínám ale na jiného pacienta, na kterého asi nezapomene nikdo, kdo se podílel na té jarní vlně. Byl z DPS a v té době platilo nařízení, které ho nedovolovalo vrátit zpět do zařízení bez negativního PCR testu. U nás strávil v izolaci asi 6 týdnů. Dnes už je člověk po 3 týdnech považován automaticky za negativního, on vycházel na střídačku pozitivní a negativní, a to i v různých laboratořích. Nakonec vyšel jako covid neutrální.
 
Říká se, že krize dokáže odkrýt charaktery. Jak se vám osvědčil Váš tým?
Ze spousty kolegů jsem byl nadšený až dojatý. V tom prvním období se například na ARO lékaři vzdali odměny, která jim náležela, ve prospěch sestřiček. Bylo ale i několik jednotlivců, kteří se báli rizika a raději se nechali na chvíli zneschopnit, aby nemuseli do první linie. Ale do té podzimní vlny se to srovnalo a celý tým příbramské nemocnice stál při sobě.
 
Na co se Vy osobně nejvíce těšíte z toho, co je aktuálně zakázané?
Na cestování, které vloni nebylo možné a pak na setkávání na různých tradičních akcích jako jsou naše Podbrdské pediatrické dny a podobně. To setkání a celkově mimopracovní vztahy a diskuze nám moc chybí i v té morálce na pracovišti.
 
Co byste závěrem vzkázal čtenářům našeho portálu?
Pořád je třeba lidi přesvědčovat, že očkování je cesta k návratu do normálu. V průběhu dubna a května se budou uvolňovat další skupiny pro očkování a je potřeba, aby s námi lidé spolupracovali, protože po naředění vakcín máme na to samotné očkování jen 6 hodin a je to organizačně velmi náročné vše zvládnout, aby nepřišla žádná dávka nazmar, například kvůli tomu, že někdo nepřijde. Moc si přeji, abychom mohli naočkovat co nejvíce obyvatel, protože budeme vakcíny ředit již dvakrát denně a fungovat nejspíš už i o víkendech. Prosím tedy vás všechny o spolupráci.
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Jakub Pečenka

Další články

Období následujících čtyř týdnů bude teplotně podprůměrné, srážkově nadprůměrné Období následujících čtyř týdnů bude teplotně podprůměrné, srážkově nadprůměrné Celkově bude období od 17. května do 13. června teplotně podprůměrné a pršet bude … Za týden asi bude možné pořádat kulturní akce uvnitř až pro 500 lidí Za týden asi bude možné pořádat kulturní akce uvnitř až pro 500 lidí Od dnešního dne je možné pořádat kulturní akce venku s maximální účastí 700 sedících … Opilý muž se zákazem řízení ujížděl v Březnici policistům. Když vjel do slepé ulice, dal se na útěk Opilý muž se zákazem řízení ujížděl v Březnici policistům. Když vjel do slepé ulice, dal se na útěk Nadýchal 1,5 promile, test na drogy odmítl. Přijďte 22. května na testovací dny elektrokol Rock Machine a Haibike do Ebike Partners v Příbrami Přijďte 22. května na testovací dny elektrokol Rock Machine a Haibike do Ebike Partners v Příbrami Přichystáno bude více jak dvacet elektrokol na vyzkoušení a otevíráme zbrusu nový … Komerční sdělení Policisté pátrají po svědcích sobotní nehody na dálnici D4 Policisté pátrají po svědcích sobotní nehody na dálnici D4 Řidič po nehodě skončil se synem v nemocnici. Rodina těžce nemocného Káji potřebuje pomoc. Malému bojovníkovi zkomplikovalo život osm minut bez kyslíku Rodina těžce nemocného Káji potřebuje pomoc. Malému bojovníkovi zkomplikovalo život osm minut bez kyslíku Čtyřletý Kája tvrdě cvičí, aby se naučil sedět nebo lézt, aby zvládl držet předměty, … Dětem končí rotační výuka, otevírají se zahrádky restaurací a  fitness centra Dětem končí rotační výuka, otevírají se zahrádky restaurací a fitness centra Ode dneška byla pro školy zrušena i podmínka, že se v nich nesmí potkávat děti z … Vážným zraněním skončila pro muže jízda na kole, do nemocnice ho přepravil vrtulník Vážným zraněním skončila pro muže jízda na kole, do nemocnice ho přepravil vrtulník Záchranná služba vyjížděla v neděli odpoledne k úrazu cyklisty do obce Láz na … Začíná sezona klíšťat. Umíte se nezvaného hosta správně zbavit? Začíná sezona klíšťat. Umíte se nezvaného hosta správně zbavit? Jaro je v plném proudu a pěkné počasí láká do přírody. Při užívání si sluníčka bychom …
Koncerty na Svaté Hoře opět vítají příznivce varhanní hudby, zatím na dálku Koncerty na Svaté Hoře opět vítají příznivce varhanní hudby, zatím na dálku Interpretem Nedělní varhanní půlhodinky je Adam Suk. On-line přenos začíná ve …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz