29. 10. svátek má Silvie
Ředitel Dvořákova památníku: Kulturu je třeba dělat pro lidi a s lidmi

8. října 2021   (10:49)
Ředitel Dvořákova památníku: Kulturu je třeba dělat pro lidi a s lidmi
foto: PAD/se souhlasem/: zleva Štěpán Vavroch (průvodce), Vojtěch Poláček (ředitel) a Zbyněk Valenta (zahradník)

Památník ve Vysoké u Příbrami má od 15. září novou tvář na nejvyšší pozici. Vojtěch Poláček by se rád více zaměřil na dětské návštěvníky, zatraktivnil prostor zámeckého parku a plánuje otevřít areál o víkendech i v zimě.


Vojtěch Poláček se na pozici ředitele Památníku Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami teprve usazuje, předchozí vedení vystřídal v polovině září. V nové funkci bude spravovat novorenesanční zámeček z roku 1878, kde se nachází koncertní síň, knihovna a Galerie Václava Kounice, a ke kterému patří rozsáhlý park. V okolí je možné navštívit další místa spojená s osobností světového skladatele, například nedaleké Rusalčino jezírko. Jaké změny a nápady by chtěl Vojtěch Poláček zrealizovat se dozvíte v následujícím rozhovoru.
 

Které první kroky jste od svého nástupu 15. září v památníku učinil?
Mé úplně první kroky vedly za některými našimi přirozenými či nejbližšími partnery.
Mám pocit, že Památník Antonína Dvořáka byl v posledních letech trochu odtržen od života regionu a je nutné zintenzivnit spolupráci s místní samosprávou, školami a jinými kulturními organizacemi. Už nyní se rýsují některé moc pěkné společné projekty. Obecně jsme otevřeni všem otázkám a připomínkám veřejnosti. Kulturu je třeba dělat pro lidi a s lidmi, naslouchat návštěvníkům a reagovat na jejich přání a náměty.
 
Podle středočeského radního Václava Švendy zaujaly výběrovou komisi při hledání vhodného kandidáta „zdravé nápady pro práci s veřejností různých věkových skupin“. Můžete zmínit některé z vašich zamýšlených nápadů, například s ohledem na dětského návštěvníka?
Děti, které tvoří podstatnou část našich návštěvníků, bývají hravé, a prostor ke hře by měl tedy poskytnout i památník. Chtěl bych například, aby si v naší expozici mohli návštěvníci sami vyzkoušet, jak vzniká hudba. Aktivně se zapojit, a nikoli jen pasivně přijímat informace. Samozřejmostí by měla být také široká nabídka programů a výkladů na míru, uspokojující různě věkové skupiny dětí. V létě bychom pak chtěli uspořádat příměstský tábor s hudební tématikou. Děti jsou pro nás opravdu důležité, musíme ale oslovovat i další skupiny návštěvníků. Například pro seniory bychom rádi připravili cyklus workshopů. Chceme být atraktivní také pro odborníky a znalce Dvořákova díla a zprostředkovávat nová nebo méně známá fakta o skladatelově životě a díle.
 
Zaměřit se hodláte také na inovaci expozic. Jak konkrétně?
V případě nové expozice si nevystačíme jen s herními a interaktivními prvky, o kterých jsem již hovořil. Myslím, že by se měla změnit celá její struktura. Lidem je třeba informace nabízet přehledně a soudržně. Což znamená vytyčit si důležitá témata a ty pak vhodně doplnit texty a exponáty. Současná expozice je sice výtvarně působivá, nicméně z kurátorského hlediska budí dojem náhodného pelmelu.
 

Změny chystáte rovněž u doprovodného programu.
I v této oblasti by bylo dobré oslovovat více děti, nabízet jim speciální koncerty či vzdělávací pořady. Určitě bych se nebál rozšířit naši nabídku mimo segment profesionální vážné hudby. Jako prioritu vnímám zapojení místní komunity, například prostřednictvím vystoupení ochotnických divadelních spolků nebo žáků a žákyň základních uměleckých škol.
 
Areál má k dispozici velký park. Plánujete zvát více i do tohoto prostoru?
Určitě. Park je pro nás i pro veřejnost důležité téma, a věnujeme mu proto patřičnou pozornost. V poslední době bývala jeho velká část zarostlá a nevybízela příliš k návštěvě. Díky píli našeho šikovného zahradníka Zbyňka Valenty se to však mění a přibývá ploch, které lákají k pobytu. Zároveň pracujeme na ideové koncepci, jež vytvoří základní rámec pro rozvoj území v dalších letech. Chtěl bych, aby stmelujícím motivem parku byla hudba či zvuk, aby se tu snoubilo umění, zábava a technologie. Průsečíkem těchto požadavků by mohly být nejrůznější zvukové objekty a instalace. Uvažujeme také o naučné stezce na principu rozšířené reality, která by pracovala prioritně se zvuky, tedy hlavně s hudbou a doprovodným textem a mohla by zahrnovat i další dvořákovské lokality v okolí – Rusalčino jezírko, Vilu Rusalka, někdejší hostinec U Fenclů a kostel v Třebsku. A pak je tu přirozeně možnost pořádat v parku větší množství kulturních a společenských akcí. Po letech by se sem třeba mohla vrátit opera Rusalka. O všech těchto nápadech v tuto chvíli uvažujeme a některé již detailněji rozpracováváme. Berte to však spíše jako veřejný brainstorming, ilustraci toho, jak principiálně uvažujeme a jakým směrem chceme kráčet. Naše vize musíme dále třídit a kultivovat. A především na jejich realizaci získat finanční prostředky.
 
Rýsují se již nějaké konkrétní novinky do budoucna a na co byste návštěvníky v příštích měsících pozval?
V nejbližším horizontu bych čtenáře rád pozval na tradiční cyklus komorních koncertů Hudební podzim. Koncerty proběhnou v Památníku Antonína Dvořáka 6. listopadu (Orbis trio), 13. listopadu (Duo Bohémo) a 18. prosince, kdy je na programu adventní koncert. V kostele v Třebsku zahraje Barokní komorní orchestr 20. listopadu. Začátky vystoupení jsou vždy od 19.00. Velkou novinkou by pak měla být chystaná změna otevírací doby. Byl bych rád, aby měl památník v zimních měsících otevřeno i o víkendu.
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková

Další články

Kvůli dopingu jsem se ocitl na hraně života a smrti, říká mistr světa v kulturistice Kvůli dopingu jsem se ocitl na hraně života a smrti, říká mistr světa v kulturistice Petr Pevan Vaniš z Počepic patří k nejúspěšnějším a nejznámějším kulturistům naší … Knihovna Jana Drdy zpřístupní sklady knih půjčovny pro dospělé Knihovna Jana Drdy zpřístupní sklady knih půjčovny pro dospělé Sklady se otevřou každé první pondělí v měsíci mezi 9.00 a 17.00. V dalších týdnech … Hudební víkend v Příbrami: Elektro jízda, crossover i Mozart Hudební víkend v Příbrami: Elektro jízda, crossover i Mozart Víkendové koncerty odehrají v klubu Junior Ventolin, Gaia Mesiah a Megaphone, v … Pohonné hmoty ve Středočeském kraji dál zdražují, nafta je poprvé od roku 2014 nad 35 Kč/l Pohonné hmoty ve Středočeském kraji dál zdražují, nafta je poprvé od roku 2014 nad 35 Kč/l Benzin je o 8,47 koruny na litru dražší než před rokem, za naftu tehdy motoristé … Dnes si připomínáme vznik samostatného československého státu Dnes si připomínáme vznik samostatného československého státu Den vzniku Československa, 28. října 1918, je nejvýznamnějším svátkem České republiky. … Spuštění rezervačního systému městské chaty Granit klepe na dveře Spuštění rezervačního systému městské chaty Granit klepe na dveře Ubytovat se v nově zrekonstruovaných interiérech chaty Granit bude prostřednictvím … 52. ročník HF A. Dvořáka Příbram byl zakončen famózním koncertem 52. ročník HF A. Dvořáka Příbram byl zakončen famózním koncertem O nádherný závěr se postarala Moravská filharmonie Olomouc pod taktovkou Jakuba … Hasiči před Dušičkami varovali před používáním svíček v plastu Hasiči před Dušičkami varovali před používáním svíček v plastu Plast může vzplanout a oheň se pak na hřbitově rozšíří třeba na okrasné dřeviny a může … Podívejte se, jak vypadala liduprázdná Příbram v době zákazu nočního vycházení Podívejte se, jak vypadala liduprázdná Příbram v době zákazu nočního vycházení Zítra to bude přesně rok, kdy byl v rámci covidových opatření vydán zákaz nočního …
Zemřel dlouholetý člen skupin Spirituál kvintet a C&K Vocal Jiří Cerha Zemřel dlouholetý člen skupin Spirituál kvintet a C&K Vocal Jiří Cerha Cerha byl také autorem mnoha scénických hudeb pro Divadlo v Příbrami.
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz