3. 3. svátek má Kamil




Pufíky a mladí: Elektronické cigarety se šíří rychleji než informace o rizicích

16. října 2025   (09:00)
Pufíky a mladí: Elektronické cigarety se šíří rychleji než informace o rizicích
foto: Ilustrační foto. / Pixabay

Elektronické cigarety, tzv. pufíky, se staly běžnou součástí života mladých — a to už od druhého stupně základních škol. Barevné vapy s příchutěmi se šíří rychleji než informace o jejich rizicích.


Polovina mladých Čechů ve věku 15–24 let užívá nikotin, často právě formou e-cigaret. Snadná dostupnost, atraktivní design a mylná představa, že „to není tak škodlivé“, vedou k rychlému rozšíření i mezi dětmi.

Kde se k tomu dostávají?
  • Online obchody – často bez ověření věku, stačí kliknout na „jsem starší 18 let“
  • Tržiště a večerky – v některých případech bez kontroly dokladů
  • Přes starší kamarády nebo spolužáky – sdílení a přeprodej je běžný jev
  • Sociální sítě – reklamy, influenceři, dokonce i výměnné skupiny
Proč to dospělí často nepoznají?
Na rozdíl od klasických cigaret nemají pufíky výrazný zápach, který by okolí okamžitě upozornil. Vůně příchutí (např. mango, vanilka, cola) působí spíš jako parfém nebo žvýkačka. Díky tomu se mladým daří užívání utajit před rodiči i učiteli — často i přímo ve škole, na toaletách nebo během přestávek.

Už to není jen o středoškolácích
Zkušenosti škol i odborníků potvrzují, že rizikové chování spojené s nikotinem se objevuje už u dětí na druhém stupni základních škol — tedy ve věku kolem 11 až 14 let. Programy jako Škola bez nikotinu, které vznikly pod záštitou Státního zdravotního ústavu, se zaměřují právě na tuto věkovou skupinu. Děti často vnímají tyto produkty jako „neškodné“ nebo „moderní“, a rizika si neuvědomují.

Hana Vavřincová, vedoucí Centra adiktologických služeb Magdaléna o.p.s., k tomu dodává: „E-cigarety nejsou mezi mladými často vnímány jako kouření, ale spíš jako zábava nebo symbol dospívání. Vapovací triky, třeba vytváření kroužků z páry, jsou velmi lákavé. Děti začínají už ve věku 11–12 let, často s beznikotinovými variantami — ale cesta k nikotinu je pak velmi krátká.“
Podle ní je v prevenci důležité pracovat s konkrétními příklady: „Mladí by měli umět porovnat různé typy e-cigaret — beznikotinové, slabé i ty, které mají obsah nikotinu jako celá krabička cigaret. Jen tak se v nabídce i riziku dokážou zorientovat.“

Jak moc je to nebezpečné?
  • Závislost na nikotinu může vzniknout velmi rychle – zejména u dospívajících, jejichž mozek je citlivější na návykové látky
  • Riziko přechodu ke klasickému kouření je podle umbrella review z roku 2025 několikanásobně vyšší u mladých, kteří začnou s vapováním
  • Zdravotní dopady – od podráždění dýchacích cest po ovlivnění vývoje mozku, imunity a psychiky
  • Popcornové plíce (bronchiolitis obliterans) – závažné poškození plic způsobené některými aromaty v náplních
Co s tím?
Zatímco stát by měl důsledněji kontrolovat prodej nikotinových výrobků — zejména online a v místech s volným přístupem mladistvých — v každodenní praxi hrají zásadní roli školy.

Šárka Bodnárová, ředitelka ZŠ Jiráskovy sady v Příbrami, k tomu uvádí: „Jako prevenci využíváme osvětu jak odborníky z praxe, tak peerprogramy, které jsou postavené na větší důvěře mezi mladými lidmi. Studenti jsou vyškoleni odborníky na prevenci a vedou diskusní skupiny, workshopy se svými vrstevníky na téma alkohol, tabák, drogy, závislosti, tlak skupiny, sebepoznání atd.

Každá škola má svůj minimální preventivní program, který se zaměřuje na aktuální problematiku nejen návykových látek, ale všech patologických jevů. Program je do určité míry flexibilní a přizpůsobuje se aktuálním potřebám.

Pokud se objeví problém s návykovými látkami, informujeme zákonné zástupce a v závažnějších případech i orgány sociálně-právní ochrany dětí nebo Policii ČR.“







Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: Státní zdravotní ústav – Výzkum NAUTA 2024
Tobacco Control – Umbrella review 2025
autor: Ludmila Zelenková








Další články

Slunce vítá novou sezónu v Podbrdském muzeu Slunce vítá novou sezónu v Podbrdském muzeu S prvními jarními paprsky přichází i nová muzejní sezóna. Podbrdské muzeum v Rožmitále … Který fotbalový klub je na Příbramsku nejoblíbenější? Hlasujte v naší anketě Který fotbalový klub je na Příbramsku nejoblíbenější? Hlasujte v naší anketě Fotbal má na Příbramsku silnou tradici a své fanoušky napříč generacemi. Každý víkend … ANKETA Vrchní soud potvrdil muži z Příbramska 15 let vězení za otravu matky metanolem Vrchní soud potvrdil muži z Příbramska 15 let vězení za otravu matky metanolem Za otrávení své matky metanolem si muž z Příbramska odpyká 15 let vězení. Trest mu v … AKTUÁLNĚ Sen o Bali skončil ztrátou 50 tisíc. Policie varuje před nákupem zájezdů přes sociální sítě Sen o Bali skončil ztrátou 50 tisíc. Policie varuje před nákupem zájezdů přes sociální sítě Vidina exotické dovolené, slunce a odpočinku se dvěma ženám během chvíle proměnila v … KRIMI Dálnice D4 je neustále pod kontrolou dronů a umělé inteligence Dálnice D4 je neustále pod kontrolou dronů a umělé inteligence Nová část dálnice D4, která vznikla jako první český dálniční projekt formou PPP, má … DOPRAVA Petr Svoboda z Příbrami chce do Survivoru. Maká každý den a výzvy plní i podle fanoušků Petr Svoboda z Příbrami chce do Survivoru. Maká každý den a výzvy plní i podle fanoušků Petr Svoboda z Příbrami má sen, který by většina lidí vzdala po prvním pokusu. On ne. … NEPŘEHLÉDNĚTE Parkovací dům v Příbrami se konečně plní. Proč je venkovní parkoviště dražší a co město chystá dál Parkovací dům v Příbrami se konečně plní. Proč je venkovní parkoviště dražší a co město chystá dál Parkovací dům u vlakového a autobusového nádraží byl jedním z nejsledovanějších … POLITIKA Bydlení nejen v Příbrami: Mladí už na vlastní byt jen tak nedosáhnou Bydlení nejen v Příbrami: Mladí už na vlastní byt jen tak nedosáhnou Ještě před pár lety se otázka bydlení brala jako něco, co se prostě vyřeší. Člověk … NÁZOR Nová neonatologická sekce v Příbrami nabídne intenzivní péči i větší soukromí rodičům Nová neonatologická sekce v Příbrami nabídne intenzivní péči i větší soukromí rodičům Oblastní nemocnice Příbram dokončuje přestavbu části porodnice, díky níž vznikne …
Auta v Milínské ulici blokují dopravu po srážce Auta v Milínské ulici blokují dopravu po srážce Dopravní nehoda dvou osobních vozů se stala v Milínské ulici v Příbrami před 14. … AKTUALIZOVÁNO
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz