17. 6. svátek má Adolf

Projekt Kamarád hledá kamaráda přináší své ovoce

11. června 2019   (19:11)
Projekt Kamarád hledá kamaráda přináší své ovoce

Problémové děti v Adře zjišťují, že není ostuda být chytrý a něco umět


Ve čtvrtek 6. 6. 2019 slavnostně zakončili studenti příbramských středních škol „dobrovolný“ školní rok, kdy ve svém volném čase, mnohdy úprkem ze svých vlastních školních lavic, utíkali doučovat ty, kteří to sami nezvládají. Zúčastnili se projektu neziskové organizace Adra s názvem Kamarád hledá kamaráda. A podle jejich slov svého času ani trochu nelitují.

Dobrovolník Lukáš z Gymnázia Legionářů: „Projekt mi dal schopnost mluvit s lidmi, kteří se mnou vlastně vůbec mluvit nechtějí.“

Dobrovolnice Ivana z Obchodní akademie: „Mým prvním žákem byl Kuba "uličník". Snad si z našich hodin něco odnesl. Věřím, že ano, i když méně, než bych chtěla. Z hodin jsem postupem času odcházela s nedobrým pocitem zbytečnosti. Kuba prokoukl mou mírnou a dobráckou povahu a odmítal spolupracovat. Stálo mě mnoho sil dotlačit ho k nějaké činnosti spojené se školou. Vyřešili jsme to nakonec změnou dítěte. Přesto, že nám to spolu nešlo, bylo těžké nechat ho jinému dobrovolníkovi."

Ve čtvrtek 6. 6. 2019 slavnostně zakončili …
To, že práce dobrovolníka není jednoduchá, nám potvrdila i koordinátorka projektu paní Anna Simaková: „Máme na starosti problémové děti, děti ze slabších sociálních rodin, děti s poruchami soustředění.  A bohužel se setkáváme i s rodinami, které berou doučování jako nutné zlo a dítě nijak nepodporují.. Přesto se nám daří i v takových dětech vzbudit zájem a ony se k nám, často i přes nevoli svých rodičů, rády vrací.“

Lukáš: „Dostal jsem na starosti kluka, který si sám o sobě myslel, že je hloupý. Žil v tom, že „nic nemá cenu“. A to bylo to hlavní, co bylo potřeba u něj změnit. Nešlo jen o to, ho něco učit. Bylo potřeba změnit jeho přístup k životu, k učení samotnému. A to se mi povedlo.“

Lukášův úspěch potvrzuje i paní Simaková: „Chlapec začal číst, zlepšily se mu známky ve škole, našel si své koníčky. Nikdo si s ním nevěděl rady a Lukáš ho dokázal motivovat."

To, že práce dobrovolníka není jednoduchá, nám …
Povídali jsme si s paní Simakovou o dětech, které do Adry dochází a o tom, jak je složité projekt financovat.

Adra byla patronem finanční sbírky na letní tábor malého Honzíka, podařilo se vybrat dostatek peněz?
Ano, podařilo se, a jsme za to velice vděčni. Malý Honzík chodí do 5. třídy základní školy. Žije jen s maminkou a sestrou a poslední dobou se musela Honzova maminka navíc starat ještě o nemocnou matku. Problémy, které to s sebou neslo, se odrážely nejen na výsledcích ve škole, ale i na jeho psychice. Díky finanční sbírce bude moci letos strávit 18 dní na táboře v přírodě, v místě, kde má již spoustu kamarádů z předešlých let. Na tomto táboře již v minulosti byl, domů se odsud vrátil jako veselé a šťastné dítě. Celé dny prý potom vyprávěl o všem, co zažil.

Plánujete i další finanční sbírku?
Rádi bychom pomáhali, ale nyní sháníme sponzory na podporu dobrovolnického centra, aby vůbec mohlo fungovat. Já jsem jediný placený člověk, všechno nestíhám, ale když mě někdo osloví, ráda si na dítě udělám čas a pomohu.
 
Co vám udělalo poslední dobou radost?
Chodí k nám děti, které nemají zázemí v rodině, přijdou třeba hladoví, bez oběda. Od jednoho sponzora dostáváme svačiny, což velice oceňují nejen děti, ale i dobrovolníci, kteří často nestíhají, utíkají k nám ze školy a odchází často až kolem 18. hodiny.

Jak se vám „bydlí“ v nových prostorách?
Za nové prostory, které jsme od města získali, jsme velice vděčni. Původní prostory byly nevyhovující, děti se často učily v malé kuchyňce. Přestěhováním došlo k navýšení kapacity. Snažíme se vždy maximálně vycházet všem vstříc, ale poptávka naši kapacitu stále převyšuje.
 
Nezisková organizace Adra spolupracuje s oběma příbramskými gymnázii, dále s Obchodní akademií, VOŠ Příbram a Střední odbornou školou a VOŠ v Březnici. V tomto školním roce strávili dobrovolnictvím celkem 1904 hodin, pomáhalo 49 dobrovolníků a učilo se 58 dětí. Pracují s problémovými dětmi na doporučení OSPODu, dále výchovných poradců a škol. Denně přijde do centra 12 – 20 dětí. 
 

Povídali jsme si s paní Simakovou o dětech, …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: www.pribram.cz

autor: mir foto AdraDalší články

Příbram bude prosazovat obchvat i za cenu vlastních investic Příbram bude prosazovat obchvat i za cenu vlastních investic Příbram bude prosazovat výstavbu jihovýchodního obchvatu města i za cenu vlastních investic a ústupků. Na dnešním jednání zastupitelstva to řekl starosta Jan Konvalinka Reagoval tak na kritiku lidí ze Zdaboře, kteří se obávají zvýšeného hluku z obchvatu 17. června 2019   (19:30) Příbram o víkendu žila, i počasí se nad námi slitovalo Příbram o víkendu žila, i počasí se nad námi slitovalo Příbram o uplynulém víkendu skutečně žila. Připraveny byly kulturní i sportovní akce pro širokou veřejnost. 17. června 2019   (15:43) Jednání zastupitelů dnes poprvé zahájí nový starosta Jan Konvalinka Jednání zastupitelů dnes poprvé zahájí nový starosta Jan Konvalinka Průběh dnešního jednání by mohl být opravdu krátký a klidný. 17. června 2019   (15:29) Guláš dělá hezká těla Guláš dělá hezká těla V Březnici se v sobotu soupeřilo ve vaření guláše 17. června 2019   (12:54) Novák Fest - děti se hýbaly, tvořily a zkoušely Novák Fest - děti se hýbaly, tvořily a zkoušely V neděli 16. června děti rozhýbaly areál Nového rybníka 17. června 2019   (10:34) Bahna bez bahna? I tak to bude velkolepé Bahna bez bahna? I tak to bude velkolepé V sobotu 22. června se na Bahnech uskuteční jubilejní 30. ročník největší společné ukázky současné i historické vojenské techniky v Evropě 17. června 2019   (08:07) Pičín na Příbramsku plánuje průzkumné vrty a chce stavět vodovod Pičín na Příbramsku plánuje průzkumné vrty a chce stavět vodovod Pičín nyní žádný centrální zdroj pitné vody nemá. 17. června 2019   (05:45) Tatínkové mají dnes svůj den, nezapomněli jste popřát? Tatínkové mají dnes svůj den, nezapomněli jste popřát? Den matek se slaví ve velkém, na tatínky se často zapomíná 16. června 2019   (17:14) Novinky ve vlakovém jízdním řádu nepotěší obyvatele Bělčic a Myslína Novinky ve vlakovém jízdním řádu nepotěší obyvatele Bělčic a Myslína Pokud se neseženou finance, budou všechny osobní vlaky končit/začínat v Březnici 16. června 2019   (14:19) Divadlo A. Dvořáka bude hrát pod širým nebem Divadlo A. Dvořáka bude hrát pod širým nebem Skanzen Vysoký Chlumec je už téměř vyprodaný, na ostatní představení jsou ještě vstupenky k dispozici 16. června 2019   (11:05)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz