vývoj COVID-19
17. 5. 2021
Bezděkov 1
Bohutín 1
Březnice 9
Bukovany 1
Čenkov 1
Chrást 1
Čím 1
Dobříš 32
Drásov 1
Dublovice 1
Dubno 1
Hlubyně 1
Jablonná 2
Jince 4
Kamýk n. V. 1
Klučenice 3
Kosova H. 3
Krásná H. 4
Láz 1
Lešetice 1
Milín 11
Nalžovice 1
Nechvalice 4
Nečín 4
Nedrahovice 1
Nová Ves p. P. 4
Nový Knín 6
Obecnice 7
Obořiště 1
Ouběnice 2
Petrovice 2
Pičín 2
Příbram 84
Rožmitál p. T. 5
Rybníky 1
Sedlčany 18
Sedlec-Prč. 6
Stará Huť 6
Trhové Dušníky 3
Věšín 1
Višňová 5
Voznice 3
Vys. Chlumec 1
Vysoká u Pb 1
Zalužany 3
Zduchovice 2
ONP Příbram
Čekající na termín očkování282
Přiřazený termín / týden1136
ONP Příbram Zdaboř
Čekající na termín očkování323
Přiřazený termín / týden2290

Projekt Kamarád hledá kamaráda přináší své ovoce

11. června 2019   (19:11)
Projekt Kamarád hledá kamaráda přináší své ovoce

Problémové děti v Adře zjišťují, že není ostuda být chytrý a něco umět


Ve čtvrtek 6. 6. 2019 slavnostně zakončili studenti příbramských středních škol „dobrovolný“ školní rok, kdy ve svém volném čase, mnohdy úprkem ze svých vlastních školních lavic, utíkali doučovat ty, kteří to sami nezvládají. Zúčastnili se projektu neziskové organizace Adra s názvem Kamarád hledá kamaráda. A podle jejich slov svého času ani trochu nelitují.

Dobrovolník Lukáš z Gymnázia Legionářů: „Projekt mi dal schopnost mluvit s lidmi, kteří se mnou vlastně vůbec mluvit nechtějí.“

Dobrovolnice Ivana z Obchodní akademie: „Mým prvním žákem byl Kuba "uličník". Snad si z našich hodin něco odnesl. Věřím, že ano, i když méně, než bych chtěla. Z hodin jsem postupem času odcházela s nedobrým pocitem zbytečnosti. Kuba prokoukl mou mírnou a dobráckou povahu a odmítal spolupracovat. Stálo mě mnoho sil dotlačit ho k nějaké činnosti spojené se školou. Vyřešili jsme to nakonec změnou dítěte. Přesto, že nám to spolu nešlo, bylo těžké nechat ho jinému dobrovolníkovi."
Ve čtvrtek 6. 6. 2019 slavnostně zakončili …

To, že práce dobrovolníka není jednoduchá, nám potvrdila i koordinátorka projektu paní Anna Simaková: „Máme na starosti problémové děti, děti ze slabších sociálních rodin, děti s poruchami soustředění.  A bohužel se setkáváme i s rodinami, které berou doučování jako nutné zlo a dítě nijak nepodporují.. Přesto se nám daří i v takových dětech vzbudit zájem a ony se k nám, často i přes nevoli svých rodičů, rády vrací.“

Lukáš: „Dostal jsem na starosti kluka, který si sám o sobě myslel, že je hloupý. Žil v tom, že „nic nemá cenu“. A to bylo to hlavní, co bylo potřeba u něj změnit. Nešlo jen o to, ho něco učit. Bylo potřeba změnit jeho přístup k životu, k učení samotnému. A to se mi povedlo.“

Lukášův úspěch potvrzuje i paní Simaková: „Chlapec začal číst, zlepšily se mu známky ve škole, našel si své koníčky. Nikdo si s ním nevěděl rady a Lukáš ho dokázal motivovat."
To, že práce dobrovolníka není jednoduchá, nám …
Povídali jsme si s paní Simakovou o dětech, které do Adry dochází a o tom, jak je složité projekt financovat.

Adra byla patronem finanční sbírky na letní tábor malého Honzíka, podařilo se vybrat dostatek peněz?
Ano, podařilo se, a jsme za to velice vděčni. Malý Honzík chodí do 5. třídy základní školy. Žije jen s maminkou a sestrou a poslední dobou se musela Honzova maminka navíc starat ještě o nemocnou matku. Problémy, které to s sebou neslo, se odrážely nejen na výsledcích ve škole, ale i na jeho psychice. Díky finanční sbírce bude moci letos strávit 18 dní na táboře v přírodě, v místě, kde má již spoustu kamarádů z předešlých let. Na tomto táboře již v minulosti byl, domů se odsud vrátil jako veselé a šťastné dítě. Celé dny prý potom vyprávěl o všem, co zažil.

Plánujete i další finanční sbírku?
Rádi bychom pomáhali, ale nyní sháníme sponzory na podporu dobrovolnického centra, aby vůbec mohlo fungovat. Já jsem jediný placený člověk, všechno nestíhám, ale když mě někdo osloví, ráda si na dítě udělám čas a pomohu.
 
Co vám udělalo poslední dobou radost?
Chodí k nám děti, které nemají zázemí v rodině, přijdou třeba hladoví, bez oběda. Od jednoho sponzora dostáváme svačiny, což velice oceňují nejen děti, ale i dobrovolníci, kteří často nestíhají, utíkají k nám ze školy a odchází často až kolem 18. hodiny.

Jak se vám „bydlí“ v nových prostorách?
Za nové prostory, které jsme od města získali, jsme velice vděčni. Původní prostory byly nevyhovující, děti se často učily v malé kuchyňce. Přestěhováním došlo k navýšení kapacity. Snažíme se vždy maximálně vycházet všem vstříc, ale poptávka naši kapacitu stále převyšuje.
 
Nezisková organizace Adra spolupracuje s oběma příbramskými gymnázii, dále s Obchodní akademií, VOŠ Příbram a Střední odbornou školou a VOŠ v Březnici. V tomto školním roce strávili dobrovolnictvím celkem 1904 hodin, pomáhalo 49 dobrovolníků a učilo se 58 dětí. Pracují s problémovými dětmi na doporučení OSPODu, dále výchovných poradců a škol. Denně přijde do centra 12 – 20 dětí. 
 
Povídali jsme si s paní Simakovou o dětech, …

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: www.pribram.cz
autor: mir foto Adra

Další články

Období následujících čtyř týdnů bude teplotně podprůměrné, srážkově nadprůměrné Období následujících čtyř týdnů bude teplotně podprůměrné, srážkově nadprůměrné Celkově bude období od 17. května do 13. června teplotně podprůměrné a pršet bude … Za týden asi bude možné pořádat kulturní akce uvnitř až pro 500 lidí Za týden asi bude možné pořádat kulturní akce uvnitř až pro 500 lidí Od dnešního dne je možné pořádat kulturní akce venku s maximální účastí 700 sedících … Opilý muž se zákazem řízení ujížděl v Březnici policistům. Když vjel do slepé ulice, dal se na útěk Opilý muž se zákazem řízení ujížděl v Březnici policistům. Když vjel do slepé ulice, dal se na útěk Nadýchal 1,5 promile, test na drogy odmítl. Přijďte 22. května na testovací dny elektrokol Rock Machine a Haibike do Ebike Partners v Příbrami Přijďte 22. května na testovací dny elektrokol Rock Machine a Haibike do Ebike Partners v Příbrami Přichystáno bude více jak dvacet elektrokol na vyzkoušení a otevíráme zbrusu nový … Komerční sdělení Policisté pátrají po svědcích sobotní nehody na dálnici D4 Policisté pátrají po svědcích sobotní nehody na dálnici D4 Řidič po nehodě skončil se synem v nemocnici. Rodina těžce nemocného Káji potřebuje pomoc. Malému bojovníkovi zkomplikovalo život osm minut bez kyslíku Rodina těžce nemocného Káji potřebuje pomoc. Malému bojovníkovi zkomplikovalo život osm minut bez kyslíku Čtyřletý Kája tvrdě cvičí, aby se naučil sedět nebo lézt, aby zvládl držet předměty, … Dětem končí rotační výuka, otevírají se zahrádky restaurací a  fitness centra Dětem končí rotační výuka, otevírají se zahrádky restaurací a fitness centra Ode dneška byla pro školy zrušena i podmínka, že se v nich nesmí potkávat děti z … Vážným zraněním skončila pro muže jízda na kole, do nemocnice ho přepravil vrtulník Vážným zraněním skončila pro muže jízda na kole, do nemocnice ho přepravil vrtulník Záchranná služba vyjížděla v neděli odpoledne k úrazu cyklisty do obce Láz na … Začíná sezona klíšťat. Umíte se nezvaného hosta správně zbavit? Začíná sezona klíšťat. Umíte se nezvaného hosta správně zbavit? Jaro je v plném proudu a pěkné počasí láká do přírody. Při užívání si sluníčka bychom …
Koncerty na Svaté Hoře opět vítají příznivce varhanní hudby, zatím na dálku Koncerty na Svaté Hoře opět vítají příznivce varhanní hudby, zatím na dálku Interpretem Nedělní varhanní půlhodinky je Adam Suk. On-line přenos začíná ve …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz