16. 12. svátek má Albína

Projekt Kamarád hledá kamaráda přináší své ovoce

11. června 2019   (19:11)
Projekt Kamarád hledá kamaráda přináší své ovoce

Problémové děti v Adře zjišťují, že není ostuda být chytrý a něco umět


Ve čtvrtek 6. 6. 2019 slavnostně zakončili studenti příbramských středních škol „dobrovolný“ školní rok, kdy ve svém volném čase, mnohdy úprkem ze svých vlastních školních lavic, utíkali doučovat ty, kteří to sami nezvládají. Zúčastnili se projektu neziskové organizace Adra s názvem Kamarád hledá kamaráda. A podle jejich slov svého času ani trochu nelitují.

Dobrovolník Lukáš z Gymnázia Legionářů: „Projekt mi dal schopnost mluvit s lidmi, kteří se mnou vlastně vůbec mluvit nechtějí.“

Dobrovolnice Ivana z Obchodní akademie: „Mým prvním žákem byl Kuba "uličník". Snad si z našich hodin něco odnesl. Věřím, že ano, i když méně, než bych chtěla. Z hodin jsem postupem času odcházela s nedobrým pocitem zbytečnosti. Kuba prokoukl mou mírnou a dobráckou povahu a odmítal spolupracovat. Stálo mě mnoho sil dotlačit ho k nějaké činnosti spojené se školou. Vyřešili jsme to nakonec změnou dítěte. Přesto, že nám to spolu nešlo, bylo těžké nechat ho jinému dobrovolníkovi."

Ve čtvrtek 6. 6. 2019 slavnostně zakončili …
To, že práce dobrovolníka není jednoduchá, nám potvrdila i koordinátorka projektu paní Anna Simaková: „Máme na starosti problémové děti, děti ze slabších sociálních rodin, děti s poruchami soustředění.  A bohužel se setkáváme i s rodinami, které berou doučování jako nutné zlo a dítě nijak nepodporují.. Přesto se nám daří i v takových dětech vzbudit zájem a ony se k nám, často i přes nevoli svých rodičů, rády vrací.“

Lukáš: „Dostal jsem na starosti kluka, který si sám o sobě myslel, že je hloupý. Žil v tom, že „nic nemá cenu“. A to bylo to hlavní, co bylo potřeba u něj změnit. Nešlo jen o to, ho něco učit. Bylo potřeba změnit jeho přístup k životu, k učení samotnému. A to se mi povedlo.“

Lukášův úspěch potvrzuje i paní Simaková: „Chlapec začal číst, zlepšily se mu známky ve škole, našel si své koníčky. Nikdo si s ním nevěděl rady a Lukáš ho dokázal motivovat."

To, že práce dobrovolníka není jednoduchá, nám …
Povídali jsme si s paní Simakovou o dětech, které do Adry dochází a o tom, jak je složité projekt financovat.

Adra byla patronem finanční sbírky na letní tábor malého Honzíka, podařilo se vybrat dostatek peněz?
Ano, podařilo se, a jsme za to velice vděčni. Malý Honzík chodí do 5. třídy základní školy. Žije jen s maminkou a sestrou a poslední dobou se musela Honzova maminka navíc starat ještě o nemocnou matku. Problémy, které to s sebou neslo, se odrážely nejen na výsledcích ve škole, ale i na jeho psychice. Díky finanční sbírce bude moci letos strávit 18 dní na táboře v přírodě, v místě, kde má již spoustu kamarádů z předešlých let. Na tomto táboře již v minulosti byl, domů se odsud vrátil jako veselé a šťastné dítě. Celé dny prý potom vyprávěl o všem, co zažil.

Plánujete i další finanční sbírku?
Rádi bychom pomáhali, ale nyní sháníme sponzory na podporu dobrovolnického centra, aby vůbec mohlo fungovat. Já jsem jediný placený člověk, všechno nestíhám, ale když mě někdo osloví, ráda si na dítě udělám čas a pomohu.
 
Co vám udělalo poslední dobou radost?
Chodí k nám děti, které nemají zázemí v rodině, přijdou třeba hladoví, bez oběda. Od jednoho sponzora dostáváme svačiny, což velice oceňují nejen děti, ale i dobrovolníci, kteří často nestíhají, utíkají k nám ze školy a odchází často až kolem 18. hodiny.

Jak se vám „bydlí“ v nových prostorách?
Za nové prostory, které jsme od města získali, jsme velice vděčni. Původní prostory byly nevyhovující, děti se často učily v malé kuchyňce. Přestěhováním došlo k navýšení kapacity. Snažíme se vždy maximálně vycházet všem vstříc, ale poptávka naši kapacitu stále převyšuje.
 
Nezisková organizace Adra spolupracuje s oběma příbramskými gymnázii, dále s Obchodní akademií, VOŠ Příbram a Střední odbornou školou a VOŠ v Březnici. V tomto školním roce strávili dobrovolnictvím celkem 1904 hodin, pomáhalo 49 dobrovolníků a učilo se 58 dětí. Pracují s problémovými dětmi na doporučení OSPODu, dále výchovných poradců a škol. Denně přijde do centra 12 – 20 dětí. 
 

Povídali jsme si s paní Simakovou o dětech, …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: www.pribram.cz

autor: mir foto AdraDalší články

Když jsou popelnice plné a odpad z bistra musí pryč, poslouží i temné zákoutí ulic Když jsou popelnice plné a odpad z bistra musí pryč, poslouží i temné zákoutí ulic Ze zbytků potravin udělali skládku. 15. prosince 2019   (20:30) Plamínek z betlémské jeskyně opět rozsvítí svatohorskou baziliku Plamínek z betlémské jeskyně opět rozsvítí svatohorskou baziliku Betlémské světlo rozveze po Česku 62 vlaků. Na Svatou Horu dorazí poslední adventní neděli 15. prosince 2019   (17:26) Dějiny betlémů v Čechách začínají rokem 1560. Marie Terezie je později zakázala Dějiny betlémů v Čechách začínají rokem 1560. Marie Terezie je později zakázala Kde se vzala tradice betlémů? 15. prosince 2019   (14:14) Krabice od bot potěší stovky dětí na Příbramsku Krabice od bot potěší stovky dětí na Příbramsku Dárkové krabice od bot věnovali chudším dětem i žáci příbramského Gymnázia Legionářů. Děti z celého regionu připravily celkem 970 dárků, v Příbrami udělají na Štědrý den radost 420 chlapcům a dívkám 15. prosince 2019   (11:59) Příbram má již 41 nových „zelených“ parkovacích míst Příbram má již 41 nových „zelených“ parkovacích míst Tento týden byla dokončena parkovací místa ve vnitrobloku v Šachetní ulici 15. prosince 2019   (09:32) Požár v Sedlčanech napáchal škodu za dva miliony. Příčinou zahoření bylo samovznícení Požár v Sedlčanech napáchal škodu za dva miliony. Příčinou zahoření bylo samovznícení Škodu vzniklou požárem odhadl vyšetřovatel hasičů po konzultaci se zástupcem firmy na dva miliony korun, hodnoty ve stejné výši se hasičům podařilo uchránit. 15. prosince 2019   (07:14) AKTUALIZOVÁNO Fotografie z Prahy v galerii nemocnice Fotografie z Prahy v galerii nemocnice V polovině prosince bude v nemocniční galerii zase rušno. Ještě před Vánocemi obsadí prostory galerie Fotografie z Prahy. 14. prosince 2019   (18:07) Hasiči likvidují požár odpadu v kovošrotu Hasiči likvidují požár odpadu v kovošrotu Hustý dým je vidět na kilometry 14. prosince 2019   (14:14) AKTUALIZOVÁNO Vánoční nákupy změnily parkoviště obchoďáku v past. Výjezd trvá i půl hodiny Vánoční nákupy změnily parkoviště obchoďáku v past. Výjezd trvá i půl hodiny Už několik dní se řidiči potýkají s dopravními komplikacemi při výjezdu z obchodních domů. 14. prosince 2019   (13:13) Hladina Orlíku je rekordně nízko. Lidem v okolí přehrady vysychají studny Hladina Orlíku je rekordně nízko. Lidem v okolí přehrady vysychají studny Pokles hladiny Orlíku vyvolal pozornost některých obyvatel měst, jež využívají vodu z Vltavy k výrobě pitné vody. 14. prosince 2019   (09:50)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz