6. 12. svátek má Mikuláš

Přinést nákup nebo si popovídat. Dobrovolníci pomáhají seniorům dál

15. prosince 2020   (06:35)
Přinést nákup nebo si popovídat. Dobrovolníci pomáhají seniorům dál
foto: pribram.cz

V současnosti je do dlouhodobého projektu zapojeno dvanáct dobrovolníků, kteří se věnují devíti seniorům.


S pomocí seniorům přímo v jejich domovech začala příbramská pobočka neziskové organizace Adra již na jaře. A dobrovolníci jsou lidem nablízku i nyní. Na svém posledním zasedání rozhodli příbramští zastupitelé poskytnout Dobrovolnickému centru Adra Příbram finanční podporu pro projekt Dobrovolníci do domů. Celkové náklady projektu jsou 410 000 korun. Dotace města ve výši 55 000 korun pokryje především mzdy koordinátorů a také materiálové vybavení (hygienické prostředky).
 

„Během první vlny pandemie covid-19 jsme měli kolem sta dobrovolníku, kteří rozváželi nákupy a roušky, nosili léky a venčili pejsky,“ přibližuje aktivity vedoucí a koordinátorka Dobrovolnického centra Adra v Příbrami Anna Simáková. Prostřednictvím Zelené linky města se organizace postarala o 74 lidí z rizikové skupiny, kteří nemohli chodit ven. „Navázali jsme tak kontakty s některými osamělými seniory. Naši dobrovolníci se s nimi potkávali osobně při předávání nákupu a lidé ocenili, když jsme jim zavolali i v jiných dnech. Také po ukončení nouzového stavu byli vděční za každou povzbudivou chvíli,“ doplňuje Anna Simáková.
 
Práce dobrovolníků a přátelství, která vznikla v době nouzového stavu, se stala impulsem pro dlouhodobější pomoc. Dobrovolníci seniory doprovázeli na procházky nebo nákupy, hráli s nimi společenské hry, naslouchali jejich vzpomínání a vzájemně sdíleli prožité události.
 
„Po uvolnění pravidel jsme připravili pro seniory a zdravotně postižené klienty v dobrovolnickém centru pravidelná setkávání s různým tematickým zaměřením. Na první seznamovací schůzku navázala poznávací vyprávění jednoho z našich dobrovolníků o Příbrami. Uspořádali jsme podzimní tvoření nebo povídání u kávy,“ upřesňuje Anna Simáková.
 

V těchto činnostech příbramská Adra pokračuje. „Opět nakupujeme, posíláme přáníčka a pořídili jsme si neomezené volání, takže pravidelně voláme lidem, kteří se cítí osamělí a nestačí jim kontakt s dobrovolníkem jenom jednou za týden,“ vysvětluje Anna Simáková. V současnosti je do dlouhodobého projektu zapojeno dvanáct dobrovolníků, kteří se věnují devíti seniorům.
 
Další aktivitou spolku je program Studentského klubu „Pátečníci“, kdy studenti během pravidelných pátečních setkání připravují společný program pro další organizace a zdravotně postižené. V první vlně koronavirové krize se i oni věnovali psaní dopisů klientům Adry. S klienty z Nalžovického zámku se pak mohli osobně setkat v září. „Teď přátelství pokračují zase jen díky dopisům. Ale už víme, kdo dopisy čte a kdo na ně odepisuje,“ uzavírá Anna Simáková.
 

 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková

Další články

O Vánocích mrznout nebude, teploty se udrží mírně nad nulou, očekávají meteorologové O Vánocích mrznout nebude, teploty se udrží mírně nad nulou, očekávají meteorologové Podle meteorologů nás pravděpodobně čekají opět Vánoce na blátě. ŽIVĚ: Zasedání zastupitelstva v Příbrami ŽIVĚ: Zasedání zastupitelstva v Příbrami Nejdůležitějším bodem bude návrh rozpočtu na příští rok. Starosta: Duševní polotovar přeřezal na příbramském náměstí kabeláž k vánoční dekoraci Starosta: Duševní polotovar přeřezal na příbramském náměstí kabeláž k vánoční dekoraci Trojici pachatelů zaznamenala kamera. Městská policie žádá veřejnost o pomoc při … Švenda: Podpora bytové výstavby není o tom, že někam prostě nechám plácnout dům Švenda: Podpora bytové výstavby není o tom, že někam prostě nechám plácnout dům V Seifertově ulici naproti poliklinice Ravak by mohly vyrůst nové bytové domy. O … Opilá řidička nabourala do stromu, její spolujezdkyně nepřežila Opilá řidička nabourala do stromu, její spolujezdkyně nepřežila Policisté prošetřují okolnosti tragické nehody, která se stala v neděli v noci na … Čeká nás pravé zimní počasí, celý týden bude mrznout i sněžit Čeká nás pravé zimní počasí, celý týden bude mrznout i sněžit Meteorologové upozorňují na to, že v noci a ráno se může ojediněle tvořit náledí nebo … Řezníci odtajnili recept na nejlepší zabijačkový guláš Řezníci odtajnili recept na nejlepší zabijačkový guláš Blíží se doba tradičních domácích zabijaček. Bez čeho by se ale ta pravá jistě … Komerční sdělení V příbramské firmě se chystají testovat i očkované zaměstnance V příbramské firmě se chystají testovat i očkované zaměstnance Od 22. listopadu platí pro zaměstnavatele povinnost testovat pracovníky bez očkovaní. Krejčí: Zasněžování na Monínci bude pokračovat a před Vánoci bude sjezdovka v provozu po celé délce Krejčí: Zasněžování na Monínci bude pokračovat a před Vánoci bude sjezdovka v provozu po celé délce Lyžování na Monínci o víkendu přilákalo stovky lidí.
Je bronzová neděle, čas zapálit dvě svíce na adventním věnci Je bronzová neděle, čas zapálit dvě svíce na adventním věnci Druhá adventní neděle neboli bronzová reprezentuje lásku a Ježíškovy jesličky, …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz