23. 10. svátek má Teodor

Příbramská Alka prolomila tabu a otevřeně s klienty mluví o vztazích a sexualitě

ROZHOVOR
2. srpna 2019   (06:09)
Příbramská Alka prolomila tabu a otevřeně s klienty mluví o vztazích a sexualitě

„Někteří lidé si myslí, že osob se zdravotním postižením se sexualita netýká, že stejně budou žít celý život s rodiči a nikdy nebudou mít svůj intimní život,“ uvádí Michaela Dufková, koordinátorka projektu Sexualita a vztahy lidí s handicapem


Všichni považují za normální, když je o lidi s handicapem postaráno tak, aby byly naplněny jejich základní životní potřeby. Nicméně mezi takové potřeby patří také sexualita a touha žít spokojený partnerský život. A právě toto téma stále patří mezi velká tabu. V příbramské organizaci Alka to už dnes však neplatí. Díky otevřenosti a lidskému přístupu pracovníků se toto téma daří otevírat.  Projekt Sexualita a vztahy lidí s handicapem, přestože byl spuštěn teprve před rokem, již nyní přináší výsledky. Spokojené klienty, kteří jsou zas o kus blíže k běžnému životu a prožívání. 

Povídali jsme si s koordinátorkou projektu, paní Bc. Michaelou Dufkovou, DiS.

Co bylo hlavním popudem ke spuštění tohoto projektu?
Byla to reakce na dlouhodobou potřebu našich klientů. Chodili za námi a ptali se.  Bylo potřeba si ucelit postupy, jak ke klientům přistupovat. Tým musí být zajedno. Musí vědět, co klientům říkat, a proč. Není např. možné, aby jeden říkal: „Sexuální život je u Vás nemožný“ a druhý mluvil opačně.

Bylo těžké sestavit tým lidí do tohoto projektu?
Když jsme s tématem začínali, měli jsme tu několik nejistých pracovníků, pro které to bylo příliš choulostivé téma. Postupem času zjistili, že se za tím tématem neskrývá nic, za co by se měli stydět, že jsou to běžné věci. Už se nestává, že bychom si klienty mezi sebou „předávali“ jen s ohledem na toto téma. Automaticky si s nimi sednou a popovídají.

Proč si myslíte, že je sexualita handicapovaných stále takové tabu?
Myslím, že spousta lidí v tom vidí pouze pohlavní akt. Ale to vůbec tak není. Sexualita má spoustu rovin. Jsou to i vztahy, emoce, přátelství. Navíc si ještě dnes někteří lidé myslí, že se osob se zdravotním postižením sexualita (včetně pohlavního styku) vůbec netýká, že stejně budou žít celý život s rodiči a nikdy nebudou mít svůj intimní život.

Co konkrétně řeší Vaši klienti?
U nás je nyní cílová skupina taková, že převážná většina téma sexuality neotvírá, nemluví o něm. Většinou se s nimi bavíme na jiná témata, než je sex. Řešíme například biologii člověka. To, co je běžné při výuce na základní škole, je potřeba probírat i s některými z klientů. Dívky například musí vědět, co se děje s jejich tělem. Povídáme si o rozdílech těla mezi mužem a ženou, o chování muže a ženy ve společnosti. Dále je potřeba ukazovat jim propojení vztahů. Kdo je přítel, kamarád, kdo na ně může sáhnout. Rozhodně tu nikoho neučíme žádným praktikám, působíme spíše v kategorii edukace, vzdělávání.

Jak na Protokol o sexualitě reagovali rodiče handicapovaných klientů?
Setkali jsme se i s tím, že rodiče byli zpočátku zaskočeni. Nechtěli si připustit, že např. jejich 30letá dcera by mohla mít svého partnera. Že by mohla žít i jinak než s rodiči. Všeobecně je složitější spolupráce s rodičem, který prožil dobu, kdy se péče soustředila jen na zajištění péče, a to zejména stravy a hygieny. Kdy se nevědělo, jaké všechny možnosti tu jsou.

Většina rodičů je již však tématu otevřena. Hlavně rodiče mladších klientů si uvědomují, že sexualita jednou bude součástí života jejich dětí. Nemyslí si, že se ještě za třicet let o něj budou starat. Chtějí, aby jejich dítě mělo svůj vztah a svou rodinu.

Chodí si k vám klienti pro radu sami, nebo se stydí?
Máme tu klientku, která sama od sebe přijde a řekne: „Mně se líbí tento kluk.“
Klientům, kteří komunikují o tématu běžně, se všeobecně snažíme dávat prostor, aby si o radu říkali.

S klienty, kteří se o tom vůbec nebaví, úmyslně téma neotvíráme. Nicméně pořádáme tzv. komunikační kruhy, kde se s nimi na toto téma bavíme. Díváme se na filmy vhodné jejich věku, které si sami vyberou, a pak si o tom povídáme. Jsou hodně stydliví, ale čím více se s nimi o tom bavíme, tím jsou otevřenější. Je to pro ně čím dál více běžné téma. Pak když jdeme venku, tak dívky samy řeknou: „Je, to byl pěkný kluk.“ A to je velký úspěch.

Spolupracujeme i s klienty, kteří mají komunikační bariéry a projevují se především jen neverbálně. U nich se téma sexuality může projevovat také. Když není tato potřeba naplněna, může se to projevit např. agresivitou (kousání apod.)  Samozřejmě nemusí to být jen proto, že v této oblasti není něco v pořádku, ale i toto jsme již u klientů zpozorovali, a považujeme tedy za důležité reflektovat veškeré oblasti potřeb života.

Máte už nějaké konkrétní výsledky?
Ano, máme. U jednoho z našich klientů, se kterým na tématu spolupracujeme, pozorujeme, že je nyní mnohem spokojenější. V takových případech je důležitá souhra všech pracovníků. Není možné, aby například pracovník řekl: „To a to se nedělá,“ a my mu tu pak tvrdili opak. Tým se nám podařilo hezky sehrát a funguje to skvěle.

Jste schopni nabídnout případnému páru vlastní bydlení?
Žádný pár naše služby nevyužívá. Kdyby to ale přišlo, tak je pro nás na prvním místě, abychom je podpořili. Abychom jim ukázali, co je možné v běžném životě, myšleno vzájemné soužití. Výhledově máme v plánu se tématu podpory vlastního bydlení věnovat, abychom reflektovali potřeby klientů a ti si dokázali představit, jaké to je, bydlet sami.

Co Vám osobně udělalo největší radost?
Mám radost z toho, že dnes už u nás není toto téma tabu. Klienti si již nebojí mluvit o vztazích, podporujeme možnosti společného setkávání s dalšími lidmi.
Navíc se do projektu neustále zapojují další a další pracovníci. Klienti za nimi chodí, aniž by cíleně směřovali za radou k tomuto tématu, a to je moc fajn.

Děkujeme za rozhovor.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mirDalší články

Pavouk z Mosambiku měl být na prodejně, nikoliv ve skladu. Zachoval se obchodní dům správně? Pavouk z Mosambiku měl být na prodejně, nikoliv ve skladu. Zachoval se obchodní dům správně? Zástupci obchodního domu Tesco odmítají odpovídat na dotazy redakce. 23. října 2019   (19:13) Přeplněné schránky reklamními letáky. Jak se bránit? Přeplněné schránky reklamními letáky. Jak se bránit? Ne vždy je respektován požadavek, že o propagační letáky nemáte zájem 23. října 2019   (17:00) Řidič (83) se řítil dálnicí v protisměru. Způsobil dopravní nehodu Řidič (83) se řítil dálnicí v protisměru. Způsobil dopravní nehodu Policisté museli na několik minut dálnici uzavřít 23. října 2019   (13:16) Děti ve starostenském křesle Děti ve starostenském křesle V minulém týdnu příbramskou radnici navštívily děti ze 4.A Základní školy v ulici 28. října, které se zajímaly o chod úřadu a řízení města. 23. října 2019   (11:46) Dostavba Junior klubu začne letos. Práce dokončí Staler za více než pět a půl milionu korun Dostavba Junior klubu začne letos. Práce dokončí Staler za více než pět a půl milionu korun Do posledního výběrového řízení na dokončení rekonstrukce Junior klubu se přihlásily dvě firmy. 23. října 2019   (08:56) Mlhová světla jako parťák na cesty, ale i horor pro řidiče Mlhová světla jako parťák na cesty, ale i horor pro řidiče Jak je to s využíváním mlhových světel a kdy je rozhodně vypínat? 23. října 2019   (08:19) Kočky toulající se v ulicích Příbrami není kam umístit Kočky toulající se v ulicích Příbrami není kam umístit Ke zřízení útulku pro kočky chybí městu vhodný objekt 23. října 2019   (06:15) Sedlčansko dostane cyklostezku za 90 milionů korun Sedlčansko dostane cyklostezku za 90 milionů korun Krčínova cyklostezka je letos vůbec nejdražším podpořeným projektem 22. října 2019   (18:29) Běh pro republiku si připomenul politické vězně Běh pro republiku si připomenul politické vězně Běh pro republiku se uskutečnil 20.10.2019 v okolí Památníku Vojna u Příbrami, v rámci oslav 30 let svobody. Přilákal běžce nejen z Příbramska, ale i Ostravy, Prahy nebo až z Itálie. 22. října 2019   (16:22) Středočeský kraj dá nemocnicím 82 milionů na zaměstnance a opravy Středočeský kraj dá nemocnicím 82 milionů na zaměstnance a opravy Příbramská nemocnice získá 17,1 milionu korun 22. října 2019   (13:35)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz