24. 8. svátek má Bartoloměj

Příbramská Alka prolomila tabu a otevřeně s klienty mluví o vztazích a sexualitě

ROZHOVOR
2. srpna 2019   (06:09)
Příbramská Alka prolomila tabu a otevřeně s klienty mluví o vztazích a sexualitě

„Někteří lidé si myslí, že osob se zdravotním postižením se sexualita netýká, že stejně budou žít celý život s rodiči a nikdy nebudou mít svůj intimní život,“ uvádí Michaela Dufková, koordinátorka projektu Sexualita a vztahy lidí s handicapem


Všichni považují za normální, když je o lidi s handicapem postaráno tak, aby byly naplněny jejich základní životní potřeby. Nicméně mezi takové potřeby patří také sexualita a touha žít spokojený partnerský život. A právě toto téma stále patří mezi velká tabu. V příbramské organizaci Alka to už dnes však neplatí. Díky otevřenosti a lidskému přístupu pracovníků se toto téma daří otevírat.  Projekt Sexualita a vztahy lidí s handicapem, přestože byl spuštěn teprve před rokem, již nyní přináší výsledky. Spokojené klienty, kteří jsou zas o kus blíže k běžnému životu a prožívání. 

Povídali jsme si s koordinátorkou projektu, paní Bc. Michaelou Dufkovou, DiS.

Co bylo hlavním popudem ke spuštění tohoto projektu?
Byla to reakce na dlouhodobou potřebu našich klientů. Chodili za námi a ptali se.  Bylo potřeba si ucelit postupy, jak ke klientům přistupovat. Tým musí být zajedno. Musí vědět, co klientům říkat, a proč. Není např. možné, aby jeden říkal: „Sexuální život je u Vás nemožný“ a druhý mluvil opačně.

Bylo těžké sestavit tým lidí do tohoto projektu?
Když jsme s tématem začínali, měli jsme tu několik nejistých pracovníků, pro které to bylo příliš choulostivé téma. Postupem času zjistili, že se za tím tématem neskrývá nic, za co by se měli stydět, že jsou to běžné věci. Už se nestává, že bychom si klienty mezi sebou „předávali“ jen s ohledem na toto téma. Automaticky si s nimi sednou a popovídají.

Proč si myslíte, že je sexualita handicapovaných stále takové tabu?
Myslím, že spousta lidí v tom vidí pouze pohlavní akt. Ale to vůbec tak není. Sexualita má spoustu rovin. Jsou to i vztahy, emoce, přátelství. Navíc si ještě dnes někteří lidé myslí, že se osob se zdravotním postižením sexualita (včetně pohlavního styku) vůbec netýká, že stejně budou žít celý život s rodiči a nikdy nebudou mít svůj intimní život.

Co konkrétně řeší Vaši klienti?
U nás je nyní cílová skupina taková, že převážná většina téma sexuality neotvírá, nemluví o něm. Většinou se s nimi bavíme na jiná témata, než je sex. Řešíme například biologii člověka. To, co je běžné při výuce na základní škole, je potřeba probírat i s některými z klientů. Dívky například musí vědět, co se děje s jejich tělem. Povídáme si o rozdílech těla mezi mužem a ženou, o chování muže a ženy ve společnosti. Dále je potřeba ukazovat jim propojení vztahů. Kdo je přítel, kamarád, kdo na ně může sáhnout. Rozhodně tu nikoho neučíme žádným praktikám, působíme spíše v kategorii edukace, vzdělávání.

Jak na Protokol o sexualitě reagovali rodiče handicapovaných klientů?
Setkali jsme se i s tím, že rodiče byli zpočátku zaskočeni. Nechtěli si připustit, že např. jejich 30letá dcera by mohla mít svého partnera. Že by mohla žít i jinak než s rodiči. Všeobecně je složitější spolupráce s rodičem, který prožil dobu, kdy se péče soustředila jen na zajištění péče, a to zejména stravy a hygieny. Kdy se nevědělo, jaké všechny možnosti tu jsou.

Většina rodičů je již však tématu otevřena. Hlavně rodiče mladších klientů si uvědomují, že sexualita jednou bude součástí života jejich dětí. Nemyslí si, že se ještě za třicet let o něj budou starat. Chtějí, aby jejich dítě mělo svůj vztah a svou rodinu.

Chodí si k vám klienti pro radu sami, nebo se stydí?
Máme tu klientku, která sama od sebe přijde a řekne: „Mně se líbí tento kluk.“
Klientům, kteří komunikují o tématu běžně, se všeobecně snažíme dávat prostor, aby si o radu říkali.

S klienty, kteří se o tom vůbec nebaví, úmyslně téma neotvíráme. Nicméně pořádáme tzv. komunikační kruhy, kde se s nimi na toto téma bavíme. Díváme se na filmy vhodné jejich věku, které si sami vyberou, a pak si o tom povídáme. Jsou hodně stydliví, ale čím více se s nimi o tom bavíme, tím jsou otevřenější. Je to pro ně čím dál více běžné téma. Pak když jdeme venku, tak dívky samy řeknou: „Je, to byl pěkný kluk.“ A to je velký úspěch.

Spolupracujeme i s klienty, kteří mají komunikační bariéry a projevují se především jen neverbálně. U nich se téma sexuality může projevovat také. Když není tato potřeba naplněna, může se to projevit např. agresivitou (kousání apod.)  Samozřejmě nemusí to být jen proto, že v této oblasti není něco v pořádku, ale i toto jsme již u klientů zpozorovali, a považujeme tedy za důležité reflektovat veškeré oblasti potřeb života.

Máte už nějaké konkrétní výsledky?
Ano, máme. U jednoho z našich klientů, se kterým na tématu spolupracujeme, pozorujeme, že je nyní mnohem spokojenější. V takových případech je důležitá souhra všech pracovníků. Není možné, aby například pracovník řekl: „To a to se nedělá,“ a my mu tu pak tvrdili opak. Tým se nám podařilo hezky sehrát a funguje to skvěle.

Jste schopni nabídnout případnému páru vlastní bydlení?
Žádný pár naše služby nevyužívá. Kdyby to ale přišlo, tak je pro nás na prvním místě, abychom je podpořili. Abychom jim ukázali, co je možné v běžném životě, myšleno vzájemné soužití. Výhledově máme v plánu se tématu podpory vlastního bydlení věnovat, abychom reflektovali potřeby klientů a ti si dokázali představit, jaké to je, bydlet sami.

Co Vám osobně udělalo největší radost?
Mám radost z toho, že dnes už u nás není toto téma tabu. Klienti si již nebojí mluvit o vztazích, podporujeme možnosti společného setkávání s dalšími lidmi.
Navíc se do projektu neustále zapojují další a další pracovníci. Klienti za nimi chodí, aniž by cíleně směřovali za radou k tomuto tématu, a to je moc fajn.

Děkujeme za rozhovor.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mirDalší články

Možnost uzavřít registrované partnerství využilo i několik příbramských párů Možnost uzavřít registrované partnerství využilo i několik příbramských párů V Příbrami dodnes uzavřelo registrované partnerství celkem šest párů. Jeden mužský a pět ženských 24. srpna 2019   (07:16) Příbramský soud poslal do vazby agresora, který vyhrožoval zabitím Příbramský soud poslal do vazby agresora, který vyhrožoval zabitím Obviněnému hrozí až tři roky ve vězení 23. srpna 2019   (18:33) Policisté se u Nového rybníka zaměřili na cyklisty Policisté se u Nového rybníka zaměřili na cyklisty Při preventivní akci “Na kole jen s přilbou“ policisté kontrolovali mimo jiné i povinné vybavení kola 23. srpna 2019   (15:33) Co s blížícím se víkendem? Rádi vám poradíme Co s blížícím se víkendem? Rádi vám poradíme Pokud si nevyberete žádnou z akcí, můžete si alespoň užít příjemně letního počasí 23. srpna 2019   (13:38) Na pondělí 26. srpna je v plánu překop Balbínovy ulice Na pondělí 26. srpna je v plánu překop Balbínovy ulice Práce budou probíhat za provozu, omezena bude pouze autobusová doprava 23. srpna 2019   (11:12) Obviněnému z vraždy hrozí dvacet let ve vězení nebo i výjimečný trest Obviněnému z vraždy hrozí dvacet let ve vězení nebo i výjimečný trest Krajské státní zastupitelství tento týden podalo k soudu obžalobu 23. srpna 2019   (08:30) Novák je plný ryb. To čistotě vody nepřidá Novák je plný ryb. To čistotě vody nepřidá Pravidelné výlovy, vysazení čisticích rostlin a zvýšení průtoku vody. To vše by mělo zkvalitnit vodu v Novém rybníce 23. srpna 2019   (06:08) Kvalita vody ve středočeských koupalištích zůstává dobrá Kvalita vody ve středočeských koupalištích zůstává dobrá Nejhorší kvalita vody je v Pilském rybníku na Příbramsku 22. srpna 2019   (18:35) Na Evropské byl sražen motorkář, doprava v místě kolabuje Na Evropské byl sražen motorkář, doprava v místě kolabuje Počítejte se zdržením 22. srpna 2019   (16:00) Na jih bez objížďky. Most na Strakonické je již průjezdný Na jih bez objížďky. Most na Strakonické je již průjezdný Uzavírka měla původně trvat zhruba o měsíc déle. 22. srpna 2019   (14:45)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz