Příbram bude provozovat svůj vodohospodářský majetek sama, rozhodli zastupitelé
18. prosince 2023 (20:34)
foto: pribram.cz/ČTK
Vodohospodářský majetek v Příbrami dosud provozuje společnost 1. SčV, smlouva vyprší na konci února příštího roku.
Příbram ukončí koncesní řízení na provozovatele vodohospodářského majetku a bude infrastrukturu spravovat sama. Rozhodli o tom dnes zastupitelé. Město by mělo přejít z koncesního na takzvaný vlastnický model nejpozději od ledna 2025. Vodohospodářský majetek v Příbrami dosud provozuje společnost 1. SčV, smlouva vyprší na konci února příštího roku.
Město v koncesním řízení vybíralo provozovatele infrastruktury pro další období. Předpokládaná hodnota koncese byla 1,68 miliardy Kč bez DPH. Zastupitelé dnes dostali k posouzení doporučení hodnoticí komise, jež vybrala nejvhodnějšího uchazeče. Opozice kritizovala, že informace o uchazečích byly v materiálech anonymizované a dozvěděla se je až těsně před jednáním. Vedení města se odvolalo na zákon o veřejných zakázkách a poukazovalo na ochranu informací kvůli neskončenému zadávacímu řízení.
Zastupitelé nakonec schválili návrh SPD, aby město koncesní řízení ukončilo. Podle zastupitele za SPD Jiřího Novotného se během řízení vyskytly "důvody hodné zvláštního zřetele včetně důvodů ekonomických", proto nelze po zadavateli požadovat, aby v něm pokračoval. Podle Novotného by město mělo kontrolu nad tím, jak se s vodu nakládá. Zisk má být investován zpátky do vodohospodářské infrastruktury a nesmí odcházet do zahraničí, dodal zastupitel.
Zastupitelé návrh SPD chválili. Město má zabezpečit provozování vodohospodářské infrastruktury do konce příštího roku prostřednictvím uložené povinnosti veřejné služby nebo jiným postupem v souladu s legislativou. Nejpozději od ledna 2025 by mělo vodohospodářský majetek provozovat samo, zřejmě by kvůli tomu založilo novou příspěvkovou organizaci.
Zastupitelé také schválili návrh opoziční zastupitelky Markéty Škodové (Spojenci), aby kontrolní výbor prověřil zákonnost koncesního řízení a předložil z toho zprávu na únorovém jednání zastupitelstva.
Vodohospodářská infrastruktura patří v Příbrami městu, které provoz nyní přenechává firmě 1. SčV. Společnost platí městu nájemné a ponechává si příjem z vodného a stočného. Město má uzavřenou smlouvu se současným provozovatelem od roku 2004. V roce 2013 firma uplatnila právo opce na prodloužení účinnosti provozní smlouvy a prohlásila, že má vůli pokračovat ve spolupráci s městem dalších deset let, tedy do konce února 2024.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Desítky potřebných milionů do vodohospodářské infrastruktury v Příbrami bez nutnosti navyšovat cenu?
•Středočeský kraj chce pro dobrovolné hasiče a záchranné složky vyčlenit 81 milionů
•Budoucnost vodárenství v Příbrami. Podali jsme nejlepší možnou nabídku, říká generální ředitel SmVaK Ostrava Anatol Pšenička
Další články
Dva lupiči okradli ženu v zastávce v Příbrami
Kriminalisté se zabývají přepadením v Příbrami, které se stalo v úterý …
AKTUÁLNĚ
Středočeská města včetně Příbrami dostala nová kola pro děti. Pomohou s výukou bezpečné jízdy
Středočeský kraj pokračuje v podpoře dopravní výchovy dětí. Letos rozdělil desítky …
NEPŘEHLÉDNĚTE
V Kozárovicích spadl muž ze žebříku
Vrtulník letecké záchranné služby přistál v úterý v Kozárovicích.
Další silniční kontroly odhalily desítky přestupků: špatný technický stav vozidel o řidiče pod vlivem alkoholu
Policisté se na Příbramsku zaměřili na bezpečnost nejzranitelnějších účastníků …
DOPRAVA
Včely, sady, děti, odpady. Příbram podpoří projekty, které mají smysl
Zatímco se na celostátní úrovni mění priority Ministerstva životního prostředí a v …
POLITIKA
Opilý mladík z Příbramska vezl čtyři dívky. Policie zasahovala u diskotéky plné nezletilých
Páteční noční kontrola diskotéky (17. dubna) na Volyňsku na Strakonicku odhalila hned …
Matriky nestíhají? Po zrušení kastrací mění pohlaví rekordní počet lidí
Česká republika zažívá výraznou změnu v oblasti práv transgender osob. Po zrušení …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Pozor, Příbramačky! Prozradíme vám, jaké kabelky letos vládnou jaru
Máte slabost pro kabelky? Pak zbystřete. Nová sezona jaro léto 2026 přináší trendy, …
LIFESTYLE
Tretera s Gangsterem ovládli úvod Českého skokového poháru. V Martinicích rozhodoval čas
Jubilejní 25. ročník Českého skokového poháru odstartoval v neděli 19. dubna v …
SPORT
Ukliďme svět kolem nás: Oslavte Den Země aktivně!
Každý rok si 22. dubna lidé po celém světě připomínají Den Země – svátek, který patří …
PŘÍRODA



