13. 8. svátek má Alena

Při údržbě silnic je důležitá prevence, která šetří náklady. Závady mohou hlásit i sami občané

21. července 2020   (06:15)
Při údržbě silnic je důležitá prevence, která šetří náklady. Závady mohou hlásit i sami občané

Povrchy silnic „trpí“ zejména v zimě, na jaře a v létě nastává čas na opravy výtluků a dalších závad. Stále více se dbá na preventivní zásahy v rámci údržby, které mohou předejít nákladným opravám.


Na ekonomickou návratnost prostředků vložených do údržby silnic upozornila nedávná zpráva společnosti Futtec: „I když podle údajů Registru smluv přesahují roční náklady na údržbu k silnic a dálnic ve správě Ředitelství silnic a dálnici částku devíti miliard korun, stále se setkáváme s měsíci a roky neopravovanými trhlinami a výtluky na komunikacích. Odkládaná údržba přitom vede k daleko rozsáhlejšímu poškození.“
 

Vzhledem ke stavu silnic a dálnic firma shledává péči o komunikace v České republice za nedostatečnou. „Podle Registru smluv se na preventivní opravy výtluků vynakládá 98 milionů korun, tedy jedno procento z celkových nákladů na údržbu komunikací v České republice,“ uvedla společnost Futtec.
 
Úspory nákladů na opravy komunikací formou preventivní údržby řeší také město Příbram, které spravuje převážnou část městských komunikací (mimo páteřních, které jsou většinou v majetku kraje). „Jedná se například o zalití spár asfaltovou zálivkou nebo výspravy po zimě,“ vysvětlila mluvčí města Eva Švehlová, jakými opatřeními se komunikace udržují, aby se předcházelo vzniku výraznějšího poškození vozovek.
 
V rozpočtu Příbrami pro rok 2020 bylo na opravu a údržbu určeno 2 800 000 korun, přičemž většinovou sumu dvou milionů korun „spolknou“ právě výspravy městských komunikací po zimním období. Zbývající částka 800 000 korun je plánována pro opravy a údržbu součástí a příslušenství komunikací. Vedle toho město realizuje i takzvané souvislé opravy městských komunikací, na něž je v letošním rozpočtu určeno 3 450 000 korun (dalších půl milionu bylo např. vyčleněno na položení recyklátu v ulici Šemberova nebo v Orlově).
 

Závady zjišťují především Technické služby města Příbrami, které se starají o příbramské komunikace (mimo krajských). „Opravy plánujeme společně s Technickými službami a také na základě podnětů od občanů, kteří mohou závady na komunikacích ohlašovat několika způsoby,“ vysvětlila Eva Švehlová.
 
Lidé se mohou s upozorněními na problémový stav obracet přímo na Technické služby, kontaktovat město či Samostatné oddělení silničního hospodářství. „Mohou tak učinit i prostřednictvím mobilní aplikace a přes webové stránky pribram.eu v odkazu na Otázky a odpovědi,“ dodala Eva Švehlová.
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
foto: Technické služby města Příbrami

autor: Magdalena Rezková

Další články

Věřící oslaví o víkendu nanebevzetí Panny Marie na Svaté Hoře Věřící oslaví o víkendu nanebevzetí Panny Marie na Svaté Hoře V mrazáku prošlé pečivo a párky, znečištěné a zaprášené podlahy. Hygienici zasahovali v kempu na Podskalí V mrazáku prošlé pečivo a párky, znečištěné a zaprášené podlahy. Hygienici zasahovali v kempu na Podskalí V občerstvení byl okamžitě pozastaven výkon činnosti. 13. srpna 2020   (15:46) Řecko nebude požadovat testy na covid od českých občanů, oznámil Babiš Řecko nebude požadovat testy na covid od českých občanů, oznámil Babiš Odběrová místa, která byla kvůli očekávanému náporu turistů zmobilizována, podle Babiše mají zůstat v novém režimu, aby byla připravena na případný nárůst počtu nakažených. 13. srpna 2020   (15:35) Sloupky v Pražské ulici nereagovaly na sirénu záchranky Sloupky v Pražské ulici nereagovaly na sirénu záchranky Ve středu 12. srpna v odpoledních hodinách došlo k situaci, kdy nově instalované sloupky nereagovaly na sirénu vozidel záchranné služby. 13. srpna 2020   (14:03) V příštím týdnu má do Řecka letět asi 4800 Čechů, děti do deseti let na testy nemusí V příštím týdnu má do Řecka letět asi 4800 Čechů, děti do deseti let na testy nemusí Nepřehlédněte V pátek dorazí silné bouřky s přívalovým deštěm a kroupami, varují meteorologové V pátek dorazí silné bouřky s přívalovým deštěm a kroupami, varují meteorologové Každá třetí domácnost přišla o část příjmu, uvedl průzkum Každá třetí domácnost přišla o část příjmu, uvedl průzkum Pandemie koronaviru a s ní spojená vládní omezení zasáhla celou tuzemskou ekonomiku. 13. srpna 2020   (11:11) Zavedené hračkářství v Příbrami hledá nového provozovatele. Z časových důvodů nemohu pokračovat, říká majitelka obchodu Zavedené hračkářství v Příbrami hledá nového provozovatele. Z časových důvodů nemohu pokračovat, říká majitelka obchodu Před třemi lety bylo otevřelo v Příbrami (v Dlouhé ulici) neobyčejné hračkářství s kvalitními hračkami, které neobsahují plasty a zároveň rozvíjejí potenciál vašich dětí. Majitelka obchodu však z časových důvodů nemůže obchod dále provozovat. 13. srpna 2020   (09:01) Má malé děti a vlastní podnikání. Přesto věnuje svůj čas onkologicky nemocným pacientům Má malé děti a vlastní podnikání. Přesto věnuje svůj čas onkologicky nemocným pacientům
Přehledně: Počty nakažených covidem v jednotlivých obcích na Příbramsku Přehledně: Počty nakažených covidem v jednotlivých obcích na Příbramsku
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz