22. 10. svátek má Sabina

PRÁVNÍ OKÉNKO začínáme aktuální kauzou. Budou nezletilé dívky za vandalismus potrestány?

Nepřehlédněte
14. ledna 2019   (08:08)
PRÁVNÍ OKÉNKO začínáme aktuální kauzou. Budou nezletilé dívky za vandalismus potrestány?

Otevíráme novou rubriku Právní okénko. Společně s renomovanou příbramskou advokátní kanceláří, budeme každý týden probírat aktuální kauzy hýbající společností a naším městem. Právníci budou odpovídat i na vaše dotazy.


Celý seriál PRÁVNÍ OKÉNKO S HJS začneme aktuální kauzou, která hýbe celým městem. Několik mladých dívek se bavilo tím, že jedna z nich strhla část vánočního osvětlení altánku. Na dřevěný sloupek dokonce umístily nápis se svými jmény a jedna z dívek to otevřeně přiznává. Video zveřejnily na Instagramu. Na našem FB se rozpoutala bouřlivá diskuse. Vzhledem k jejich věku, protože už se ví kdo za vandalismem stojí, se mnozí z vás obávájí, že se trestu vyhnou. O odpověď jsme požádali advokáta Mgr. Michala Janíka z příbramské advokátní kanceláře HOLÁ, JANÍK, SAMEK. Je to opravdu tak, pane magistře?

 
Nezletilí jsou dle občanského zákoníku povinni nahradit jimi způsobenou škodu jen tehdy, byli-li schopni posoudit následky svého jednání a ovládnout je. V daném případě by jedenáctileté dítě s ohledem na svůj věk a vyspělost odpovídající tomuto věku již mělo být schopno posoudit, že ničení obecního majetku není správné a mohlo i toto své jednání ovládnout. Vedle dítěte může odpovídat za způsobenou škodu i jeho rodič, který nad dítětem zanedbal náležitý dohled. 
Z hlediska případné trestní odpovědnosti osoby mladší 15ti let lze pouze uvést, že taková osoba není trestně odpovědná. Nicméně dopustí-li se dítě mladší 15ti let činu jinak trestného, tzn. v tomto posuzovaném případě by škoda na obecním majetku musela být větší než 5.000,- Kč, aby jednání mělo znaky trestného činu poškození cizí věci, tak tzv. soud pro mládež může zahájit zvláštní řízení s tímto dítětem. Učiní podle zákona o soudnictví ve věcech mládeže opatření k nápravě dítěte – tímto opatřením může být výchovná povinnost, výchovné omezení, napomenutí s výstrahou, zařazení do terapeutického, psychologického či jiného vhodného výchovného programu ve středisku výchovné péče, dohled probačního úředníka, ochrannou výchovu anebo ochranné léčení.
Děkujeme. Kauzu dál budeme sledovat.

Advokátní kancelář Holá, Janík, Samek, byla založena v roce 2014 spojením dvou etablovaných příbramských advokátních kanceláří - advokátní kanceláře Holá, Samek založené v roce 2001 a Janík a spol. působící též od roku 2001. Na portálu pribram.cz navážeme tak na jejich několikaletou spolupráci s tímto pořadem na rádiu BBC/ZET a Frekvencí 1. Podcasty pořadů s mnoha právními radami a tématy najdete na webových stránkách kanceláře.

Každý týden se články budou objevovat i na našem portálu. Využít možnosti zkonzultovat váš problém či tip můžete prostřednictvím našeho mailu: pribram@pribram.cz


Podívejte se na video, na kterém se dívky natáčely při ničení nového altánu:
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: navDalší články

Sedlčansko dostane cyklostezku za 90 milionů korun Sedlčansko dostane cyklostezku za 90 milionů korun Krčínova cyklostezka je letos vůbec nejdražším podpořeným projektem 22. října 2019   (18:29) Běh pro republiku si připomenul politické vězně Běh pro republiku si připomenul politické vězně Běh pro republiku se uskutečnil 20.10.2019 v okolí Památníku Vojna u Příbrami, v rámci oslav 30 let svobody. Přilákal běžce nejen z Příbramska, ale i Ostravy, Prahy nebo až z Itálie. 22. října 2019   (16:22) Středočeský kraj dá nemocnicím 82 milionů na zaměstnance a opravy Středočeský kraj dá nemocnicím 82 milionů na zaměstnance a opravy Příbramská nemocnice získá 17,1 milionu korun 22. října 2019   (13:35) Příbram má přes stovku nových parkovacích míst Příbram má přes stovku nových parkovacích míst Úpravou parkovacích zón budou zvýhodněni občané města oproti dojíždějícím 22. října 2019   (11:16) 60 let Divadla Antonína Dvořáka v Příbrami 60 let Divadla Antonína Dvořáka v Příbrami Přijďte oslavit toto výročí na některou z pořádaných akcí v nadcházejících týdnech 22. října 2019   (09:16) Petrovice nesouhlasí se zahloubením vápencového dolu. Ohrozilo by jediný zdroj pitné vody Petrovice nesouhlasí se zahloubením vápencového dolu. Ohrozilo by jediný zdroj pitné vody Právě probíhá montáž konstrukce, která by měla zlepšit prašnost a hlučnost v okolí dolu Skoupý 22. října 2019   (06:26) Oznamovatel ohlásil požár bytového domu, jednalo se o zapálené svíčky Oznamovatel ohlásil požár bytového domu, jednalo se o zapálené svíčky Dvě jednotky hasičů povolal operační důstojník do ulice Boženy Němcové. 21. října 2019   (20:05) Občan v Příbrami za parkování platí, kamiony stojí ve městě zdarma Občan v Příbrami za parkování platí, kamiony stojí ve městě zdarma Parkoviště u páteřní cyklostezky se stalo odpočinkovým místem pro řidiče kamionů. Vzhledem k chybějícím odpadkovým košům a toaletám je v okolí nepořádek 21. října 2019   (19:05) Zmrazené vánoční cukroví, na zemi zbytky potravin, špína a mastnota. Hygienici se nestačili divit Zmrazené vánoční cukroví, na zemi zbytky potravin, špína a mastnota. Hygienici se nestačili divit Dle vyjádření provozovatele hotelu byly prošlé suroviny v chladničkách určeny k likvidaci. 21. října 2019   (16:28) Proháněl se na motorce v chráněné oblasti. Neměl řidičák ani technickou Proháněl se na motorce v chráněné oblasti. Neměl řidičák ani technickou Muži hrozí pokuta 25 až 50 tisíc korun 21. října 2019   (15:22)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz