25. 8. svátek má Radim

PRÁVNÍ OKÉNKO začínáme aktuální kauzou. Budou nezletilé dívky za vandalismus potrestány?

Nepřehlédněte
14. ledna 2019   (08:08)
PRÁVNÍ OKÉNKO začínáme aktuální kauzou. Budou nezletilé dívky za vandalismus potrestány?

Otevíráme novou rubriku Právní okénko. Společně s renomovanou příbramskou advokátní kanceláří, budeme každý týden probírat aktuální kauzy hýbající společností a naším městem. Právníci budou odpovídat i na vaše dotazy.


Celý seriál PRÁVNÍ OKÉNKO S HJS začneme aktuální kauzou, která hýbe celým městem. Několik mladých dívek se bavilo tím, že jedna z nich strhla část vánočního osvětlení altánku. Na dřevěný sloupek dokonce umístily nápis se svými jmény a jedna z dívek to otevřeně přiznává. Video zveřejnily na Instagramu. Na našem FB se rozpoutala bouřlivá diskuse. Vzhledem k jejich věku, protože už se ví kdo za vandalismem stojí, se mnozí z vás obávájí, že se trestu vyhnou. O odpověď jsme požádali advokáta Mgr. Michala Janíka z příbramské advokátní kanceláře HOLÁ, JANÍK, SAMEK. Je to opravdu tak, pane magistře?

 
Nezletilí jsou dle občanského zákoníku povinni nahradit jimi způsobenou škodu jen tehdy, byli-li schopni posoudit následky svého jednání a ovládnout je. V daném případě by jedenáctileté dítě s ohledem na svůj věk a vyspělost odpovídající tomuto věku již mělo být schopno posoudit, že ničení obecního majetku není správné a mohlo i toto své jednání ovládnout. Vedle dítěte může odpovídat za způsobenou škodu i jeho rodič, který nad dítětem zanedbal náležitý dohled. 
Z hlediska případné trestní odpovědnosti osoby mladší 15ti let lze pouze uvést, že taková osoba není trestně odpovědná. Nicméně dopustí-li se dítě mladší 15ti let činu jinak trestného, tzn. v tomto posuzovaném případě by škoda na obecním majetku musela být větší než 5.000,- Kč, aby jednání mělo znaky trestného činu poškození cizí věci, tak tzv. soud pro mládež může zahájit zvláštní řízení s tímto dítětem. Učiní podle zákona o soudnictví ve věcech mládeže opatření k nápravě dítěte – tímto opatřením může být výchovná povinnost, výchovné omezení, napomenutí s výstrahou, zařazení do terapeutického, psychologického či jiného vhodného výchovného programu ve středisku výchovné péče, dohled probačního úředníka, ochrannou výchovu anebo ochranné léčení.
Děkujeme. Kauzu dál budeme sledovat.

Advokátní kancelář Holá, Janík, Samek, byla založena v roce 2014 spojením dvou etablovaných příbramských advokátních kanceláří - advokátní kanceláře Holá, Samek založené v roce 2001 a Janík a spol. působící též od roku 2001. Na portálu pribram.cz navážeme tak na jejich několikaletou spolupráci s tímto pořadem na rádiu BBC/ZET a Frekvencí 1. Podcasty pořadů s mnoha právními radami a tématy najdete na webových stránkách kanceláře.

Každý týden se články budou objevovat i na našem portálu. Využít možnosti zkonzultovat váš problém či tip můžete prostřednictvím našeho mailu: pribram@pribram.cz


Podívejte se na video, na kterém se dívky natáčely při ničení nového altánu:
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: navDalší články

Úspěšní angličtináři si v září přijdou pro certifikát Úspěšní angličtináři si v září přijdou pro certifikát Zkoušky Cambridge English proběhly v Příbrami letos potřetí, za tu dobu v Příbrami získalo certifikáty na 150 úspěšných absolventů 25. srpna 2019   (09:23) Severočeši, kteří usilovali o poháry, byli rozneseni na kopytech Severočeši, kteří usilovali o poháry, byli rozneseni na kopytech 1.FK Příbram – FK Jablonec 4:0 (2:0) V sobotu 24. srpna přivítala v 7. kole FORTUNA:LIGY domácí Příbram na svém stadionu Jablonec. 25. srpna 2019   (06:55) Některé domácnosti v Příbrami jsou bez elektřiny Některé domácnosti v Příbrami jsou bez elektřiny Zaměstnanci energetické společnosti pracují na odstranění závady 24. srpna 2019   (19:29) Přijďte si poslechnout Olgu Lounovou. V Příbrami vystoupí zdarma Přijďte si poslechnout Olgu Lounovou. V Příbrami vystoupí zdarma Koncert se uskuteční v Hornickém muzeu v Příbrami. 24. srpna 2019   (15:18) V Příbrami jsou lokality, kam se nedostane těžká hasičská technika V Příbrami jsou lokality, kam se nedostane těžká hasičská technika Ani k jednomu z tzv. křížových domů se nedostane výšková technika. Kritických míst je však v Příbrami daleko více 24. srpna 2019   (12:10) Kvůli trvalému suchu skončí příští týden provoz plavebního výtahu na Orlíku Kvůli trvalému suchu skončí příští týden provoz plavebního výtahu na Orlíku Příští týden poklesne hladina vody pod hranici, která je potřebná pro provoz lodního výtahu 24. srpna 2019   (09:47) Možnost uzavřít registrované partnerství využilo i několik příbramských párů Možnost uzavřít registrované partnerství využilo i několik příbramských párů V Příbrami dodnes uzavřelo registrované partnerství celkem šest párů. Jeden mužský a pět ženských 24. srpna 2019   (07:16) Příbramský soud poslal do vazby agresora, který vyhrožoval zabitím Příbramský soud poslal do vazby agresora, který vyhrožoval zabitím Obviněnému hrozí až tři roky ve vězení 23. srpna 2019   (18:33) Policisté se u Nového rybníka zaměřili na cyklisty Policisté se u Nového rybníka zaměřili na cyklisty Při preventivní akci “Na kole jen s přilbou“ policisté kontrolovali mimo jiné i povinné vybavení kola 23. srpna 2019   (15:33) Co s blížícím se víkendem? Rádi vám poradíme Co s blížícím se víkendem? Rádi vám poradíme Pokud si nevyberete žádnou z akcí, můžete si alespoň užít příjemně letního počasí 23. srpna 2019   (13:38)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz