25. 4. svátek má Marek

PRÁVNÍ OKÉNKO začínáme aktuální kauzou. Budou nezletilé dívky za vandalismus potrestány?

Nepřehlédněte
14. ledna 2019   (08:08)
PRÁVNÍ OKÉNKO začínáme aktuální kauzou. Budou nezletilé dívky za vandalismus potrestány?

Otevíráme novou rubriku Právní okénko. Společně s renomovanou příbramskou advokátní kanceláří, budeme každý týden probírat aktuální kauzy hýbající společností a naším městem. Právníci budou odpovídat i na vaše dotazy.


Celý seriál PRÁVNÍ OKÉNKO S HJS začneme aktuální kauzou, která hýbe celým městem. Několik mladých dívek se bavilo tím, že jedna z nich strhla část vánočního osvětlení altánku. Na dřevěný sloupek dokonce umístily nápis se svými jmény a jedna z dívek to otevřeně přiznává. Video zveřejnily na Instagramu. Na našem FB se rozpoutala bouřlivá diskuse. Vzhledem k jejich věku, protože už se ví kdo za vandalismem stojí, se mnozí z vás obávájí, že se trestu vyhnou. O odpověď jsme požádali advokáta Mgr. Michala Janíka z příbramské advokátní kanceláře HOLÁ, JANÍK, SAMEK. Je to opravdu tak, pane magistře?

 
Nezletilí jsou dle občanského zákoníku povinni nahradit jimi způsobenou škodu jen tehdy, byli-li schopni posoudit následky svého jednání a ovládnout je. V daném případě by jedenáctileté dítě s ohledem na svůj věk a vyspělost odpovídající tomuto věku již mělo být schopno posoudit, že ničení obecního majetku není správné a mohlo i toto své jednání ovládnout. Vedle dítěte může odpovídat za způsobenou škodu i jeho rodič, který nad dítětem zanedbal náležitý dohled. 
Z hlediska případné trestní odpovědnosti osoby mladší 15ti let lze pouze uvést, že taková osoba není trestně odpovědná. Nicméně dopustí-li se dítě mladší 15ti let činu jinak trestného, tzn. v tomto posuzovaném případě by škoda na obecním majetku musela být větší než 5.000,- Kč, aby jednání mělo znaky trestného činu poškození cizí věci, tak tzv. soud pro mládež může zahájit zvláštní řízení s tímto dítětem. Učiní podle zákona o soudnictví ve věcech mládeže opatření k nápravě dítěte – tímto opatřením může být výchovná povinnost, výchovné omezení, napomenutí s výstrahou, zařazení do terapeutického, psychologického či jiného vhodného výchovného programu ve středisku výchovné péče, dohled probačního úředníka, ochrannou výchovu anebo ochranné léčení.
Děkujeme. Kauzu dál budeme sledovat.

Advokátní kancelář Holá, Janík, Samek, byla založena v roce 2014 spojením dvou etablovaných příbramských advokátních kanceláří - advokátní kanceláře Holá, Samek založené v roce 2001 a Janík a spol. působící též od roku 2001. Na portálu pribram.cz navážeme tak na jejich několikaletou spolupráci s tímto pořadem na rádiu BBC/ZET a Frekvencí 1. Podcasty pořadů s mnoha právními radami a tématy najdete na webových stránkách kanceláře.

Každý týden se články budou objevovat i na našem portálu. Využít možnosti zkonzultovat váš problém či tip můžete prostřednictvím našeho mailu: pribram@pribram.cz


Podívejte se na video, na kterém se dívky natáčely při ničení nového altánu:
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: navDalší články

Policie by měla znát škodu na havarovaném vrtulníku do měsíce Policie by měla znát škodu na havarovaném vrtulníku do měsíce Policie původně očekávala, že škodu bude znát již na počátku letošního roku, následně se termín posunul na únor, kdy se zjistilo, že rozsah poškození nelze vizuální prohlídkou zjistit a bude nutné vrtulník odstrojit. 24. dubna 2019   (20:17) Už tento pátek dorazí do Březnice kapely Mňága a Žďorp společně s E!E Už tento pátek dorazí do Březnice kapely Mňága a Žďorp společně s E!E Páteční večer bude patřit rockové hudbě! Při troše štěstí můžete jít zdarma! 24. dubna 2019   (17:12) Výjezd z Příbrami komplikuje srážka vozidel na Evropské Výjezd z Příbrami komplikuje srážka vozidel na Evropské Vozidla blokují oba jízdní pruhy. 24. dubna 2019   (14:49) AKTUÁLNĚ Vše je připraveno, oheň prozatím s otazníky Vše je připraveno, oheň prozatím s otazníky Již zítra, ve čtvrtek 25. dubna, se v areálu Nového rybníka koná akce Čarodějnice na Nováku. Akce začíná v 16 hodin a připraven je bohatý program. Jediné, co ještě není zcela jasné je, zda bude zapálena připravená vatra. 24. dubna 2019   (12:28) Turistický vláček prozatím mimo provoz Turistický vláček prozatím mimo provoz V měsíci květnu byl v minulosti zahajován provoz turistického vláčku. V letošním roce je provoz vláčku pozastaven. Hledá se provozovatel. 24. dubna 2019   (11:49) U Zaječova by mohl vzniknout výcvikový areál složek IZS U Zaječova by mohl vzniknout výcvikový areál složek IZS V areálu budou s nebezpečnými situacemi a jejich řešením seznamováni především školáci, sloužit bude ale i pro cvičení profesionálů. 24. dubna 2019   (10:10) V Brdech se čeká na dotace pro nové nádrže a rybníčky V Brdech se čeká na dotace pro nové nádrže a rybníčky Mají pomoci přírodě v době klimatických změn 24. dubna 2019   (08:17) Hlediště divadla nakonec zřejmě vybuduje firma Staler Hlediště divadla nakonec zřejmě vybuduje firma Staler Společnost musela vysvětlit podezřele nízkou nabídku a další formality. 24. dubna 2019   (06:06) Auto narazilo do stromu, vážně zraněnou řidičku transportovala záchranka do nemocnice Auto narazilo do stromu, vážně zraněnou řidičku transportovala záchranka do nemocnice Silnice I/18 byla uzavřena 23. dubna 2019   (18:56) AKTUÁLNĚ Hasiči bojují s rozsáhlým požárem lesa Hasiči bojují s rozsáhlým požárem lesa Na místě operuje 11 jednotek hasičů. 23. dubna 2019   (16:43) AKTUÁLNĚKodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz