24. 5. svátek má Jana

PRÁVNÍ OKÉNKO začínáme aktuální kauzou. Budou nezletilé dívky za vandalismus potrestány?

Nepřehlédněte
14. ledna 2019   (08:08)
PRÁVNÍ OKÉNKO začínáme aktuální kauzou. Budou nezletilé dívky za vandalismus potrestány?

Otevíráme novou rubriku Právní okénko. Společně s renomovanou příbramskou advokátní kanceláří, budeme každý týden probírat aktuální kauzy hýbající společností a naším městem. Právníci budou odpovídat i na vaše dotazy.


Celý seriál PRÁVNÍ OKÉNKO S HJS začneme aktuální kauzou, která hýbe celým městem. Několik mladých dívek se bavilo tím, že jedna z nich strhla část vánočního osvětlení altánku. Na dřevěný sloupek dokonce umístily nápis se svými jmény a jedna z dívek to otevřeně přiznává. Video zveřejnily na Instagramu. Na našem FB se rozpoutala bouřlivá diskuse. Vzhledem k jejich věku, protože už se ví kdo za vandalismem stojí, se mnozí z vás obávájí, že se trestu vyhnou. O odpověď jsme požádali advokáta Mgr. Michala Janíka z příbramské advokátní kanceláře HOLÁ, JANÍK, SAMEK. Je to opravdu tak, pane magistře?

 
Nezletilí jsou dle občanského zákoníku povinni nahradit jimi způsobenou škodu jen tehdy, byli-li schopni posoudit následky svého jednání a ovládnout je. V daném případě by jedenáctileté dítě s ohledem na svůj věk a vyspělost odpovídající tomuto věku již mělo být schopno posoudit, že ničení obecního majetku není správné a mohlo i toto své jednání ovládnout. Vedle dítěte může odpovídat za způsobenou škodu i jeho rodič, který nad dítětem zanedbal náležitý dohled. 
Z hlediska případné trestní odpovědnosti osoby mladší 15ti let lze pouze uvést, že taková osoba není trestně odpovědná. Nicméně dopustí-li se dítě mladší 15ti let činu jinak trestného, tzn. v tomto posuzovaném případě by škoda na obecním majetku musela být větší než 5.000,- Kč, aby jednání mělo znaky trestného činu poškození cizí věci, tak tzv. soud pro mládež může zahájit zvláštní řízení s tímto dítětem. Učiní podle zákona o soudnictví ve věcech mládeže opatření k nápravě dítěte – tímto opatřením může být výchovná povinnost, výchovné omezení, napomenutí s výstrahou, zařazení do terapeutického, psychologického či jiného vhodného výchovného programu ve středisku výchovné péče, dohled probačního úředníka, ochrannou výchovu anebo ochranné léčení.
Děkujeme. Kauzu dál budeme sledovat.

Advokátní kancelář Holá, Janík, Samek, byla založena v roce 2014 spojením dvou etablovaných příbramských advokátních kanceláří - advokátní kanceláře Holá, Samek založené v roce 2001 a Janík a spol. působící též od roku 2001. Na portálu pribram.cz navážeme tak na jejich několikaletou spolupráci s tímto pořadem na rádiu BBC/ZET a Frekvencí 1. Podcasty pořadů s mnoha právními radami a tématy najdete na webových stránkách kanceláře.

Každý týden se články budou objevovat i na našem portálu. Využít možnosti zkonzultovat váš problém či tip můžete prostřednictvím našeho mailu: pribram@pribram.cz


Podívejte se na video, na kterém se dívky natáčely při ničení nového altánu:
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: navDalší články

PID v praxi: Za 84 Kč můžete jet do Prahy i zpět, pokud se nezdržíte příliš dlouho PID v praxi: Za 84 Kč můžete jet do Prahy i zpět, pokud se nezdržíte příliš dlouho Za měsíc se spouští PID, víme, kolik zaplatíte za cestu. 23. května 2019   (19:25) Nový majitel teplárny chce letos investovat 140 milionů, rekonstrukce neomezí dodávky tepla Nový majitel teplárny chce letos investovat 140 milionů, rekonstrukce neomezí dodávky tepla Nový provozovatel počítá i se zachováním počtu zaměstnanců. Do Příbrami by se mohlo přesunout i sídlo firmy. 23. května 2019   (17:22) Uzavírka ulice Balbínova končí Uzavírka ulice Balbínova končí Do konce května měla být z důvodu výměny vodovodního řadu uzavřena křižovatka ulic Balbínova, Hrabákova a Na Leštině. Práce jsou již dokončeny a křižovatka bude v průběhu pár hodin otevřena. 23. května 2019   (15:19) Město zakládá své kulturní centrum, fungovat bude od září Město zakládá své kulturní centrum, fungovat bude od září Jedna z verzí počítala s integrací všech kulturních organizací do jednoho centra, od této myšlenky se ale upustilo. 23. května 2019   (12:45) Zranění se z nepřístupných Brd brzy svezou na čtyřkolce Zranění se z nepřístupných Brd brzy svezou na čtyřkolce Nová technika bude sloužit pro transport zraněných imobilních osob, případně pro hlášení skrytých ohnisek požárů uvnitř nepřístupného terénu CHKO Brdy 23. května 2019   (10:55) Z třetího prvním Z třetího prvním Jan Konvalinka se vyjadřuje ke svému zvolení na pozici starosty města Příbrami. 23. května 2019   (08:48) Některé příbramské základní školy zakazují dětem mobily i o přestávkách Některé příbramské základní školy zakazují dětem mobily i o přestávkách Příbramské základní školy sice regulují používání mobilů mezi žáky, využití moderních technologií při výuce se však nebrání 23. května 2019   (06:16) Děkujeme za stále narůstající návštěvnost! Děkujeme za stále narůstající návštěvnost! Hranice 2 milionů návštěv v tomto roce padla. Jak to vnímá majitel portálu pribram.cz Tomáš Pečenka? 22. května 2019   (20:16) ROZHOVOR HC Příbram zakoupil licenci 2. hokejové ligy České republiky HC Příbram zakoupil licenci 2. hokejové ligy České republiky Hokejový klub HC Příbram se rozhodl pro následující sezónu 2019/20 zajistit pro své hráče licenci třetí nejvyšší soutěže ledního hokeje v České republice 22. května 2019   (17:34) Parkování v centru omezí vinaři, dopravu poblíž divadla dětské atrakce Parkování v centru omezí vinaři, dopravu poblíž divadla dětské atrakce O nadcházejícím víkendu musí řidiči v Příbrami počítat s několika dopravními omezeními 22. května 2019   (14:36)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz