31. 7. svátek má Ignác
Poznáte své předky, příbuzné a jejich přátele z Příbramska?

Nepřehlédněte
7. června 2021   (11:46)
Poznáte své předky, příbuzné a jejich přátele z Příbramska?
foto: Státní okresní archiv Příbram

Před několika lety byl objeven v Rožmitále pod Třemšínem rozsáhlý soubor velmi poškozených skleněných negativů z první poloviny 20. století. Zrestaurované skleněné desky byly naskenovány a nyní zveřejněny.


Před několika lety byl objeven v Rožmitále pod Třemšínem rozsáhlý soubor velmi poškozených skleněných negativů z první poloviny 20. století. Na jediném snímku nalezené sbírky bylo nalezeno označení „J. Mos“. Na základě porovnání pozadí, závěsů, oken, židlí a dalších detailů ostatních snímků a dalšího pátrání lze říci, že vzácné skleněné desky pocházejí s pravděpodobností hraničící s jistotou z ateliéru známého příbramského fotografa Václava Petříka (1889–1944), pokračovatele Františka Drtikola (1883–1961).

Slavný příbramský rodák František Drtikol požádal o povolení živnosti fotografa v březnu 1908. Fotoateliér si postavil ve dvoře domu svých rodičů na Václavském náměstí č. p. 144/II. Pro velkou konkurenci a předsudky místních obyvatel však neobstál. Přestěhoval se do Prahy a jeho živnost byla v květnu 1911 vymazána z rejstříku.
Svůj příbramský ateliér přenechal právě Václavu Petříkovi, jehož živnost povolená v roce 1909 (tehdy ještě na jiné adrese) v něm sídlila ještě roku 1928. Václav Petřík za druhé světové války zemřel, jeho syn Miroslav, také fotograf, ale živnost nemohl převzít. Byla ovšem vymazána z rejstříku až 27. srpna 1947. Mnohem později Miroslav Petřík vzpomínal.
: „V tom devětačtyřicátém či padesátém jsem mohl být aspoň taxikářem – nic jiného: osoba politicky nespolehlivá, inklinující k západní úpadkové jazzové hudbě... Jenže najednou vedení řeklo: ´Pojďte se podívat do ateliéru vašeho otce.´ Směl jsem tam pobýt jen hodinu, ale viděl jsem v poličkách spoustu fotomateriálů – desky i positivy. Pak jsem musel odejít, a když jsem po týdnu do ateliéru přišel, všechny police, stoly, přihrádky byly prázdné – nikde jediná fotka, jediný negativ, zbyl jediný dřevěný stativ pro fotoaparát, a ten byl poškozený a nepoužitelný, takže vybavení pro Komunální fotoslužby jsem platil ze svého. Kam se poděly ony fotopráce, nemám ponětí.“

Restaurátorská dílna Státního oblastního archivu v Praze nyní dokončila náročnou záchranu první části tohoto hodnotného souboru. Zrestaurované skleněné desky byly zároveň naskenovány a popsány pořadovými čísly, k nimž byly zaneseny údaje z původních krycích lístků, tj. původní číslo a jméno vyfotografované osoby, respektive osob. U části skenů bohužel i jména vyobrazených osob chybí.
„Proto prosíme zvlášť ty, jejichž předkové, příbuzní a jejich přátelé žili v první polovině 20. století v Příbrami a okolních městech a vsích, aby si prohlédli naskenované fotografie. Nová čísla snímků se zobrazují dole a jejich soupis najdete zdePokud najdete své předky, příbuzné a jejich přátele nebo alespoň Vám bude povědomé jméno ze seznamu či třeba poznáte vojenskou uniformu apod., napište nám prosím vaše údaje s novým číslem snímku na e-mailovou adresu: katerina.jobekova@soapraha.cz. Můžete i zavolat na čísla 311 000 709 nebo 737 277 827,“ žádají pracovníci archivu.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz/Státní okresní archiv Příbram
autor: Věra Smolová

Další články

U Památníku Vojna vznikne Alej svobody U Památníku Vojna vznikne Alej svobody Vojna byla táborem nucených prací, v jednu chvíli zde bylo i více než 1400 vězňů. Při rozhovorech jsem viděla desítky plačících odsouzených, říká vězeňská kaplanka Při rozhovorech jsem viděla desítky plačících odsouzených, říká vězeňská kaplanka Třikrát týdně dochází do objektu příbramské věznice kaplanka Mgr. Vendula Glancová. … Nepřehlédněte Vliv na funkci štítné žlázy má dědičnost, životní prostředí a styl života Vliv na funkci štítné žlázy má dědičnost, životní prostředí a styl života Funkcí štítné žlázy je vytvářet hormony, které ovlivňují celé naše tělo. Sjezd z dálnice D4 na Skalce omezila nehoda fabie, tři zranění Sjezd z dálnice D4 na Skalce omezila nehoda fabie, tři zranění Řidič ve vysoké rychlosti nezvládl odbočovací manévr a skončil v příkopu. Večerní prohlídka povede i do pokoje, kde nocoval František Ferdinand d'Este Večerní prohlídka povede i do pokoje, kde nocoval František Ferdinand d'Este Vycházku do budovy Báňského ředitelství v Příbrami povede 5. srpna architekt Michal … Příbramská nemocnice stále neví, jestli získá prostředky z dotační výzvy REAC-EU Příbramská nemocnice stále neví, jestli získá prostředky z dotační výzvy REAC-EU O několika miliardách z první výzvy prozatím rozhodovala rychlost kliknutí v rámci … Bude je bavit házená? V Příbrami pokračují prázdninové tréninky pro děti Bude je bavit házená? V Příbrami pokračují prázdninové tréninky pro děti Sportovní setkání pro všechny věkové kategorie pořádá třikrát týdně na venkovních … Zdražování paliv ve Středočeském kraji pokračuje, benzin je nejdražší od prosince 2014 Zdražování paliv ve Středočeském kraji pokračuje, benzin je nejdražší od prosince 2014 Benzin Natural 95 je u čerpacích stanic ve Středočeském kraji nejdražší za šest a půl … Policisté zadrželi recidivistu, který má na svědomí 12 vloupaček v Příbrami a Obecnici Policisté zadrželi recidivistu, který má na svědomí 12 vloupaček v Příbrami a Obecnici Muži hrozí tříletý pobyt za mřížemi.
V příbramské nemocnici začne v říjnu rozsáhlá rekonstrukce V příbramské nemocnici začne v říjnu rozsáhlá rekonstrukce Nejprve bude zdemolována a znovu postavena budova N, která bude širší a především i …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz