vývoj epidemie COVID-19
aktualizováno: 18. 9. 2020
Bohutín 2
Březnice 6
Chotilsko 1
Dobříš 16
Dolní Hbity 2
Drásov 1
Drevníky 1
Háje 5
Hluboš 1
Jablonná 1
Jince 1
Kamýk nad Vlt. 6
Klučenice 1
Lazsko 1
Lešetice 1
Malá Hraštice 2
Mokrovraty 1
Narysov 2
Nechvalice 6
Nedrahovice 1
Nová Ves pod Pleší 1
Nový Knín 1
Obecnice 5
Ohrazenice 3
Pečice 2
Podlesí 2
Příbram 91
Příčovy 2
Rosovice 2
Rožmitál p. Tř. 7
Rybníky 2
Sedlčany 6
Sedlec-Prčice 3
Smolotely 2
Stará Huť 2
Suchodol 1
Svaté Pole 2
Trhové Dušníky 2
Višňová 1
Zbenice 1
Zduchovice 1




Poprvé v historii přivítá hvožďanský špejchar návštěvníky. Rekonstrukce stála už 10 milionů korun

6. srpna 2020   (17:00)
Dalších 8 fotografií v galeriiPoprvé v historii přivítá hvožďanský špejchar návštěvníky. Rekonstrukce stála už 10 milionů korun

Obnova hlavní části hvožďanského špejcharu, který patří ke gotické tvrzi, se chýlí ke konci. V sobotu 5. září památka poprvé ve své historii přivítá veřejnost. Součástí slavnostního otevření je program pro děti i dospělé.


Jako celoživotní maraton označuje obnovu historické památky ve Hvožďanech – tvrze se špejcharem – starostka obce Markéta Balková. Obnovená hlavní část špejcharu přivítá 5. září první návštěvníky.
 

Jakými úpravami špejchar prošel, vysvětlila Markéta Balková: „Byly opraveny vnitřní omítky včetně klenby v přízemí a vnější omítky v nádvorní části památky. Ve všech patrech špejcharu byly kompletně vyměněny původní podlahy za prkenné dubové.“ V přízemní části objektu, kde vznikne obřadní síň, byla položena cihelná dlažba, součástí prací bylo i osazení nových schodišť.
 
„Veškeré trámoví zkontroloval mykolog, poškozené trámy byly vyměněny a vše bylo ošetřeno,“ pokračovala Markéta Balková. Nový ráz hvožďanskému špejcharu, který byl postaven jako pozdně gotický palác, dala dřevěná okna ve světle zeleném odstínu. Kompletně nová je také elektroinstalace včetně vnitřních světel a zapuštěných zásuvkových skříněk do podlah. V obřadní síni se světla dají ovládat chytrými aplikacemi. Spolu s opravami zároveň probíhá stavebně historický průzkum.
 
Úpravy může od soboty 5. září ocenit i veřejnost. Špejchar se v nové podobě ukáže již úderem desáté hodiny a prostřednictvím informačních panelů se návštěvníci seznámí s průběhem obnovy památky. V 11.00 nastane oficiální slavnostní otevření s vystoupením hostů a komentovanou prohlídkou.
 

Pro děti zahraje divadlo Říše loutek Pohádku o pejskovi a kočičce (od 10.00 a 14.00), mohou se procvičit v lukostřelbě, při ražbě mincí a rýžování zlata. Řemeslný a farmářský trh nabídne zeleninu, květiny, regionální kávu nebo ukázky řemeslných činností. Zájemci si mohou projít putovní výstavu Má vlast cestami proměn, zajít na degustaci vín nebo se účastnit křtu knihy Jaroslavy Pixové Mlýny na Závišínském potoce s jeho přítoky a v Blatné. Den ukončí hudba.
 
„Památka nebyla nikdy volně přístupná, proto jsme se rozhodli špejchar otevřít bez expozic, aby si mohli všichni prohlédnout nádherné prostory,“ vysvětlila Markéta Balková. Na jaro příštího roku je plánováno otevření expozice staré zemědělské techniky, mělo by zde být také muzeum hasičstva a unikátní sbírka sekyr.
 
Obec zakoupila špejchar v roce 2009 od soukromých majitelů, obnova probíhá od roku 2016 a je rozdělena do několika etap. Dosud provedené úpravy stály necelých 10 milionů korun. Finance plynou z dotačních programů ministerstva kultury, ministerstva zemědělství, Středočeského kraje a odborně spolupracuje Národní památkový ústav.
 
Počátkem srpna obec uspěla s žádostí v rámci dotačního Programu 2020 na obnovu památek vhodných pro společenské využití, který z rozpočtu Středočeského kraje přinese na zajištění hygienického zázemí částku 1,6 milionu korun. Celkové náklady aktuálního projektu činí asi 2,9 milionu korun a kromě výstavby hygienického zázemí řeší i kompletní výměnu dveří a oken, včetně nové fasády.
 
Hvožďanská tvrz, jejíž je špejchar součástí, prošla rekonstrukcí v letech 2010–2013.
 

Fotogalerie

Poprvé v historii přivítá hvožďanský špejchar návštěvníky. Rekonstrukce stála už 10 milionů korun () Poprvé v historii přivítá hvožďanský špejchar návštěvníky. Rekonstrukce stála už 10 milionů korun (1) Poprvé v historii přivítá hvožďanský špejchar návštěvníky. Rekonstrukce stála už 10 milionů korun (2) Poprvé v historii přivítá hvožďanský špejchar návštěvníky. Rekonstrukce stála už 10 milionů korun (3) Poprvé v historii přivítá hvožďanský špejchar návštěvníky. Rekonstrukce stála už 10 milionů korun (4) Poprvé v historii přivítá hvožďanský špejchar návštěvníky. Rekonstrukce stála už 10 milionů korun (5) Poprvé v historii přivítá hvožďanský špejchar návštěvníky. Rekonstrukce stála už 10 milionů korun (6) Poprvé v historii přivítá hvožďanský špejchar návštěvníky. Rekonstrukce stála už 10 milionů korun (7)

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
foto: obec Hvožďany

autor: Magdalena Rezková









Další články

Ředitel nemocnice: Strach z koronaviru nemám, léta se umírá i na chřipku Ředitel nemocnice: Strach z koronaviru nemám, léta se umírá i na chřipku Příbramská nemocnice bude zdarma testovat seniory, půjde ale jen o orientační rychlotest Příbramská nemocnice bude zdarma testovat seniory, půjde ale jen o orientační rychlotest Aktivita je koordinovaná v rámci všech nemocnic, které vlastní Středočeský kraj. 20. září 2020   (15:32) Příbram chystá výstavbu dvou parkovacích domů Příbram chystá výstavbu dvou parkovacích domů Navzdory suchu houby stále rostou. Jak je uskladnit na zimu? Navzdory suchu houby stále rostou. Jak je uskladnit na zimu? Prodejci sledují výrazný růst zájmu o sušičky hub Prodejci sledují výrazný růst zájmu o sušičky hub Nepřehlédněte Mladí rybáři závodili na Sedlčanském cejnovi Mladí rybáři závodili na Sedlčanském cejnovi Buršík: Vypíšeme výběrové řízení na projektovou dokumentaci aquaparku ještě tento měsíc Buršík: Vypíšeme výběrové řízení na projektovou dokumentaci aquaparku ještě tento měsíc Babí léto potrvá, v příštím týdnu bude až 25 stupňů Babí léto potrvá, v příštím týdnu bude až 25 stupňů Následující čtyři týdny budou teplotně nadprůměrné 19. září 2020   (15:29) Příbramské školy mají problém se sháněním kvalitních notebooků Příbramské školy mají problém se sháněním kvalitních notebooků "My jsme narazili na to, že díky příspěvku 20.000 korun na jednoho kantora, který dává vláda, je už dneska na trhu velice těžké získat notebooky nebo PC takové kvality, které by školy potřebovaly." uvedla místostarostka 19. září 2020   (12:03)
Hamáček: Nastal čas maximálně omezit sociální kontakty a zrušit hromadné akce Hamáček: Nastal čas maximálně omezit sociální kontakty a zrušit hromadné akce Za fatální chybu považuje, že se odkládalo znovuzavedení roušek 19. září 2020   (09:23) Nepřehlédněte
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz