vývoj COVID-19
27. 11. 2020
Bezděkov 1
Bohostice 5
Bohutín 9
Borotice 2
Bratkovice 2
Březnice 16
Bukovany 2
Čenkov 4
Cetyně 1
Chotilsko 3
Chrást 1
Chraštice 1
Čím 1
Daleké Dušníky 2
Dobříš 63
Dolní Hbity 4
Drahlín 2
Drásov 4
Drevníky 1
Drhovy 2
Dubenec 2
Dublovice 8
Dubno 2
Háje 2
Hluboš 4
Hlubyně 1
Hudčice 1
Hvožďany 4
Jesenice 2
Jince 8
Kamýk n. V. 6
Klučenice 5
Kňovice 1
Korkyně 1
Kosova H. 8
Kozárovice 1
Krásná H. 4
Křepenice 1
Láz 2
Lazsko 2
Lešetice 1
Lhota u Pb 6
M. Hraštice 11
Milín 21
Mokrovraty 2
Nalžovice 7
Narysov 1
Nechvalice 3
Nečín 7
Nedrahovice 4
Nepomuk 1
Nová Ves p. P. 25
Nové Dvory 1
Nový Knín 9
Občov 1
Obecnice 10
Obořiště 6
Ohrazenice 1
Pečice 3
Petrovice 2
Pičín 1
Počepice 11
Podlesí 5
Příbram 210
Příčovy 9
Prosen. L. 3
Rosovice 1
Rožmitál p. T. 68
Rybníky 6
Sádek 2
Sedlčany 79
Sedlec-Prč. 24
Sedlice 1
Smolotely 1
Solenice 2
Stará Huť 11
Starosedlský H. 1
Svaté Pole 2
Svatý Jan 8
Tochovice 6
Tušovice 3
Velká Lečice 4
Věšín 6
Višňová 3
Voznice 3
Vrančice 5
Vranovice 2
Vševily 2
Vys. Chlumec 9
Vysoká u Příbramě 2
Zduchovice 1
Poprvé v historii přivítá hvožďanský špejchar návštěvníky. Rekonstrukce stála už 10 milionů korun

6. srpna 2020   (17:00)
Dalších 8 fotografií v galeriiPoprvé v historii přivítá hvožďanský špejchar návštěvníky. Rekonstrukce stála už 10 milionů korun

Obnova hlavní části hvožďanského špejcharu, který patří ke gotické tvrzi, se chýlí ke konci. V sobotu 5. září památka poprvé ve své historii přivítá veřejnost. Součástí slavnostního otevření je program pro děti i dospělé.


Jako celoživotní maraton označuje obnovu historické památky ve Hvožďanech – tvrze se špejcharem – starostka obce Markéta Balková. Obnovená hlavní část špejcharu přivítá 5. září první návštěvníky.
 

Jakými úpravami špejchar prošel, vysvětlila Markéta Balková: „Byly opraveny vnitřní omítky včetně klenby v přízemí a vnější omítky v nádvorní části památky. Ve všech patrech špejcharu byly kompletně vyměněny původní podlahy za prkenné dubové.“ V přízemní části objektu, kde vznikne obřadní síň, byla položena cihelná dlažba, součástí prací bylo i osazení nových schodišť.
 
„Veškeré trámoví zkontroloval mykolog, poškozené trámy byly vyměněny a vše bylo ošetřeno,“ pokračovala Markéta Balková. Nový ráz hvožďanskému špejcharu, který byl postaven jako pozdně gotický palác, dala dřevěná okna ve světle zeleném odstínu. Kompletně nová je také elektroinstalace včetně vnitřních světel a zapuštěných zásuvkových skříněk do podlah. V obřadní síni se světla dají ovládat chytrými aplikacemi. Spolu s opravami zároveň probíhá stavebně historický průzkum.
 
Úpravy může od soboty 5. září ocenit i veřejnost. Špejchar se v nové podobě ukáže již úderem desáté hodiny a prostřednictvím informačních panelů se návštěvníci seznámí s průběhem obnovy památky. V 11.00 nastane oficiální slavnostní otevření s vystoupením hostů a komentovanou prohlídkou.
 

Pro děti zahraje divadlo Říše loutek Pohádku o pejskovi a kočičce (od 10.00 a 14.00), mohou se procvičit v lukostřelbě, při ražbě mincí a rýžování zlata. Řemeslný a farmářský trh nabídne zeleninu, květiny, regionální kávu nebo ukázky řemeslných činností. Zájemci si mohou projít putovní výstavu Má vlast cestami proměn, zajít na degustaci vín nebo se účastnit křtu knihy Jaroslavy Pixové Mlýny na Závišínském potoce s jeho přítoky a v Blatné. Den ukončí hudba.
 
„Památka nebyla nikdy volně přístupná, proto jsme se rozhodli špejchar otevřít bez expozic, aby si mohli všichni prohlédnout nádherné prostory,“ vysvětlila Markéta Balková. Na jaro příštího roku je plánováno otevření expozice staré zemědělské techniky, mělo by zde být také muzeum hasičstva a unikátní sbírka sekyr.
 
Obec zakoupila špejchar v roce 2009 od soukromých majitelů, obnova probíhá od roku 2016 a je rozdělena do několika etap. Dosud provedené úpravy stály necelých 10 milionů korun. Finance plynou z dotačních programů ministerstva kultury, ministerstva zemědělství, Středočeského kraje a odborně spolupracuje Národní památkový ústav.
 
Počátkem srpna obec uspěla s žádostí v rámci dotačního Programu 2020 na obnovu památek vhodných pro společenské využití, který z rozpočtu Středočeského kraje přinese na zajištění hygienického zázemí částku 1,6 milionu korun. Celkové náklady aktuálního projektu činí asi 2,9 milionu korun a kromě výstavby hygienického zázemí řeší i kompletní výměnu dveří a oken, včetně nové fasády.
 
Hvožďanská tvrz, jejíž je špejchar součástí, prošla rekonstrukcí v letech 2010–2013.
 

Fotogalerie

Poprvé v historii přivítá hvožďanský špejchar návštěvníky. Rekonstrukce stála už 10 milionů korun () Poprvé v historii přivítá hvožďanský špejchar návštěvníky. Rekonstrukce stála už 10 milionů korun (1) Poprvé v historii přivítá hvožďanský špejchar návštěvníky. Rekonstrukce stála už 10 milionů korun (2) Poprvé v historii přivítá hvožďanský špejchar návštěvníky. Rekonstrukce stála už 10 milionů korun (3) Poprvé v historii přivítá hvožďanský špejchar návštěvníky. Rekonstrukce stála už 10 milionů korun (4) Poprvé v historii přivítá hvožďanský špejchar návštěvníky. Rekonstrukce stála už 10 milionů korun (5) Poprvé v historii přivítá hvožďanský špejchar návštěvníky. Rekonstrukce stála už 10 milionů korun (6) Poprvé v historii přivítá hvožďanský špejchar návštěvníky. Rekonstrukce stála už 10 milionů korun (7)

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
foto: obec Hvožďany

autor: Magdalena Rezková

Další články

Primář interního oddělení příbramské nemocnice: Extrémní přístup k opatřením z jedné i druhé strany není dobrý Primář interního oddělení příbramské nemocnice: Extrémní přístup k opatřením z jedné i druhé strany není dobrý Zakázka na zateplení příbramského Špalíčku má vítěze Zakázka na zateplení příbramského Špalíčku má vítěze Město Příbram vybralo dodavatele pro zateplení řadových bytových domů pod náměstím T. G. Masaryka. Hodnota realizace přesahuje 12 milionů korun. 27. listopadu 2020   (18:51) Pamětní deska Jana Drdy byla odhalena Pamětní deska Jana Drdy byla odhalena V letošním roce jsme si připomněli 105. výročí jeho narození a 28. listopadu uplyne 50 let od jeho úmrtí. 27. listopadu 2020   (15:36) Policie odhalí při kontrole elektronických známek i kradené vozy Policie odhalí při kontrole elektronických známek i kradené vozy Prodej nových elektronických dálničních známek začne v prosinci. Řidiči si je budou moci koupit na internetu, na pobočkách pošty a vybraných čerpacích stanicích. 27. listopadu 2020   (14:03) Čertovský Novák se vzhledem k současné situaci letos konat nebude Čertovský Novák se vzhledem k současné situaci letos konat nebude Příbramská věznice darovala senátorům betlém Příbramská věznice darovala senátorům betlém Betlém byl kompletně tvořen odsouzenými v rámci zájmových aktivit ve Věznici Příbram. 27. listopadu 2020   (10:22) V sobotu se fanoušci objeví na stadionu 1. FK Příbram V sobotu se fanoušci objeví na stadionu 1. FK Příbram Liga se vrátila, avšak stále bez přítomnosti diváků. Fandit a podpořit svůj tým však můžete i tak, a ještě budete hvězdou velké obrazovky. 27. listopadu 2020   (08:24) Kdo vyluští záhadu v Dobříši? Děti si během adventu zahrají na detektivy Kdo vyluští záhadu v Dobříši? Děti si během adventu zahrají na detektivy Hra Záhada rozbitého hřiště vytáhne děti ven za pátráním po viníkovi. Začíná se 1. prosince. 27. listopadu 2020   (06:29) Galerie Františka Drtikola v Příbrami plánuje obměnu expozice, záměr kritizuje bývalý starosta Vacek Galerie Františka Drtikola v Příbrami plánuje obměnu expozice, záměr kritizuje bývalý starosta Vacek Galerie by podle ředitele chtěla uspořádat krátkodobou výstavu, na níž by představila Drtikolovy originály zapůjčené hlavně od soukromých sběratelů. Nyní žádné cenné originály nevystavuje, jde o faksimile. 26. listopadu 2020   (19:20)
Epidemie nezpomaluje, rozvolnění opatření je padesát na padesát Epidemie nezpomaluje, rozvolnění opatření je padesát na padesát Pravděpodobnost zmírnění přijatých protiepidemických opatření kvůli covidu-19 od pondělí je padesát na padesát. 26. listopadu 2020   (18:37)
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz