Počasí nahrává růstu hub. Kde si podle meteorologů nasbíráte ty první letošní?
11. června 2022 (16:21)
foto: pixabay
Vlhko a teplé počasí je ideální kombinace pro růst hub. Kde by jich mohlo být nejvíce, ukazuje mapa.
Rostou? Určitě je to jedna z nejčastějších otázek. Češi jsou národem houbařů a správná odpověď se nevyvažuje zlatem, ale košíkem hřibů. Odpověď na klíčovou otázku se rozhodl hledat i Český hydrometeorologický ústav, který na facebookovém profilu už druhým rokem pravidelně informuje o vhodnosti vláhových podmínek pro růst hub.
Vlhko a teplé počasí je ideální kombinace pro růst hub. Kde by jich mohlo být nejvíce, ukazuje mapa. „Mapa vychází ze srážek, které spadly za posledních třicet dní, přičemž nejvíc jsou zvýhodňovány srážky, které spadly nedávno,“ uvádějí meteorologové.
Většina lidí z Příbramska podle serveru nahouby.cz zatím toužené lesní bohatství příliš nenachází a jsou k houbařským nálezům skeptičtí. „Byl jsem u Skalice. Je docela napršeno, ale nic jsem nenašel,“ hodnotil jeden z houbařů. Další uvedl, že našel houby červivé, ale je prý dost lišek.
Podle posledních průzkumů jsou houby nejbohatším zdrojem rostlinných bílkovin – obsahují jich 31 – 40 %. Jsou také dobrým zdrojem železa, vápníku, draslíku, sodíku, fosforu a vitaminů B, C, D a K. Již dlouho se houby používají v tradiční medicíně. Díky kyselině listové se používají při léčbě anémie a poměr sodíku a draslíku je vhodný pro lidi s hypertenzí, diabetem a obezitou.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Začíná sezona hub. Našemu zdraví prospívají, srdci obzvlášť
•Nechali jsme otestovat hřiby na obsah olova. A již známe výsledky
•Okrasná dřevina, silný antioxidant nebo kulinářská ingredience – šeřík a tip na využití
Další články
ŘSD bude příští rok pokračovat v dostavbě Pražského okruhu i středočeské D7
Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) plánuje v roce 2026 ve Středočeském kraji několik …
Na silnici u Dubence havarovala dvě auta
V úterý před 15. hodinou se stala dopravní nehoda u Dubence na silnici I/18.
Bezdomovci se mohou ve středočeských městech ohřát v noclehárně nebo ve stanu
Lidé bez domova se mohou ve středočeských městech ohřát třeba v noclehárně, ve …
Mrazivé ráno a mrtvá baterie? Strážníci v Příbrami auto nastartují pomocí startovacího boxu
Zimní mrazy a dlouhé stání dokážou potrápit i jinak spolehlivé auto. Slabá nebo vybitá …
AKTUÁLNĚ
Lidí s respiračními nemocemi ve Středočeském kraji přibylo. Nejvíce nemocných je mezi dětmi do pěti let
Lidí s respiračními chorobami včetně chřipky ve Středočeském kraji přibylo. Nemocnost …
Rallye Dakar 2026: Martin Macík po 2. etapě. „Bylo to extrémně těžké, ale jsme v cíli,“ hlásí posádka kamionu Josef
Sedlčanský jezdec Martin Macík pokračuje v letošním ročníku Rallye Dakar 2026 ve …
Sport
Auto porazilo u Příbrami rodiče s kočárkem. Na místo letěly vrtulníky
Vážná dopravní nehoda s těžký zraněním se stala v pondělí v podvečer u Příbrami na …
Gastro agent: Bistro Láska
Rychlé občerstvení v centru města má jednoduchý úkol: nasytit, nezdržovat a …
Fast food
Velbloudi v čele tříkrálového průvodu. Tradice i sbírka opět v Příbrami
Nový rok v Příbrami tradičně otevírá tříkrálový průvod – a ani tentokrát nebudou …
Kultura
Na Svaté Hoře pokračují úspěšné programy pro školy
S návratem dětí po vánočních prázdninách zpět do školních lavic se znovu otevírá …





