29. 9. svátek má Michal

Po koupání na Nováku se u lidí vyskytla svědivá vyrážka. Voda pravděpodobně obsahuje cerkárie, varují hygienici

2. července 2021   (13:13)
Po koupání na Nováku se u lidí vyskytla svědivá vyrážka. Voda pravděpodobně obsahuje cerkárie, varují hygienici
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka

Provozovatel koupaliště na tuto nepříjemnou skutečnost upozorňuje vyvěšením varování.


Začátkem tohoto týdne proběhla na většině kontrolovaných a sledovaných koupacích oblastech a přírodních koupalištích pravidelná kontrola spojená s odběrem vod. Při vizuálním hodnocení přímo při vlastních odběrech bylo patrné, že výrazně teplé a slunečné počasí, panující v předchozím týdnu, si vybralo svou daň.

Na přehradní nádrži Orlík došlo oproti výsledkům před 14 dny ke zvýšení obsahu chlorofylu vč. sinic a tím pádem se zhoršila i kvalita vody. Voda byla na všech sledovaných profilech v příbramské části přehradní nádrže Orlík klasifikována stupněm 2. Podobně jsou na tom i koupací lokality Stará Živohošť a Županovice v oblasti Slapské přehradní nádrže. Při podobném vývoji počasí není tento stav nijak výjimečný a koupání na uvedených místech není v žádném případě nijak omezeno. Stejně byla vyhodnocena kvalita vody i v Pilském rybníku u obce Sedlec-Prčice.
Pro návštěvníky tohoto koupaliště ve volné přírodě to sice neznamená žádné omezení v koupacích aktivitách, nicméně lidem se sníženou imunitou, případně alergikům, malým dětem či těhotným ženám však jednoznačně doporučujeme, aby se po vykoupání vždy osprchovali.
V přírodním koupališti Nový rybník v Příbrami se u několika koupajících osob vyskytla svědivá vyrážka, která s největší pravděpodobností ukazuje na výskyt cerkárií. Jedná se o parazitický organismus, žijící ve vodním ptactvu a vodních plžích, který při svém postupném vývoji ve vodním prostředí může napadnout i koupajícího se člověka. Při proniknutí pod pokožku člověka cerkárie uhyne, na kůži se však objeví zarudnutí a následně otok, který je provázen silným svěděním. Po několika dnech vyrážka zmizí, je však velice nepříjemná.  Tento parazitický organismus se v uvedené lokalitě v předchozích sezónách již vyskytl několikrát, a provozovatel koupaliště na tuto nepříjemnou skutečnost upozorňuje vyvěšením varování.


Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz/Krajská hygienická stanice
autor: Tomáš Pečenka

Další články

Král: Nová cyklotrasa opět ukazuje, že radnice má v oblibě polovičatá řešení Král: Nová cyklotrasa opět ukazuje, že radnice má v oblibě polovičatá řešení Zastupitel města Příbrami Vladimír Král (Šance pro Příbram) reaguje na nově vznikající … Kvůli ptačí chřipce muselo být letos utraceno přes čtvrt milionu ptáků Kvůli ptačí chřipce muselo být letos utraceno přes čtvrt milionu ptáků Ptačí chřipka se nyní vyskytla v obci Trhové Dušníky. V okolí ohniska se vytyčí … Po čtyřech měsících se v ČR znovu objevila ptačí chřipka, je na Příbramsku Po čtyřech měsících se v ČR znovu objevila ptačí chřipka, je na Příbramsku Ohnisko je v malochovu v obci Trhové Dušníky. V Rožmitále se konala Myslivecko-rybářská slavnost spojená s výlovem Sadoňského rybníka V Rožmitále se konala Myslivecko-rybářská slavnost spojená s výlovem Sadoňského rybníka V Rožmitále pod Třemšínem se konal v sobotu 25. září další ročník Myslivecko-rybářské … Česko slaví svátek svatého Václava. Podle legend pečoval o chudé a založil v zemi tradici pěstování vína Česko slaví svátek svatého Václava. Podle legend pečoval o chudé a založil v zemi tradici pěstování vína V kalendáři na svátek Václava připadá Den české státnosti. Proč se vůbec slaví a jaké … Jak bude v příštích týdnech? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď Jak bude v příštích týdnech? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď Nejchladnější byl v tomto období rok 1972, kdy průměr klesl na šest stupňů. Naopak v … ŘSD ve středu zahájí opravu silnice I/18 v úseku Líchovy - Břekova Lhota ŘSD ve středu zahájí opravu silnice I/18 v úseku Líchovy - Břekova Lhota Provoz bude řízený kyvadlově. K pocitu bezpečí se můžete vyjádřit v dotazníkovém šetření K pocitu bezpečí se můžete vyjádřit v dotazníkovém šetření Čas na vyplnění a odevzdání dotazníku je do 31. října 2021. Podívejte se, kdo na Příbramsku kandiduje do Poslanecké sněmovny Podívejte se, kdo na Příbramsku kandiduje do Poslanecké sněmovny Volby do Poslanecké sněmovny se uskuteční v pátek 8. října a v sobotu 9. října.
Říjnová výzva 10 000 kroků startuje za pár dní Říjnová výzva 10 000 kroků startuje za pár dní Zcela nejpřirozenějším lidským pohybem je chůze. Aniž bychom o tom přemýšleli, …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz