20. 8. svátek má Bernard

Petrovicko zkrášlí další dřevěné sochy

29. července 2019   (08:49)
Dalších 6 fotografií v galeriiPetrovicko zkrášlí další dřevěné sochy

„Každý kus dřeva je svým způsobem socha, jen je potřeba z něj odstranit to přebytečné,“ komentoval svůj výtvor řezbář Jan Holub. Za necelé tři dny na petrovickém náměstí „svlékl“ svůj kus dřeva téměř do naha


Petrovice na Sedlčansku letos slaví 800 let od první písemné zmínky o vzniku obce. Součástí oslav bylo i Petrovické řezbování, při kterém se tento víkend již podeváté po náměstí rozezněly zvuky dlátel zakusujících se do dřeva.

„Začalo to v roce 2011, když se tu v zámeckém parku po revitalizaci vykácely stromy, které byly buď nemocné nebo nebezpečné. Najednou jsme tu měli spoustu pěkného dřeva. Tenkrát jsem se byl podívat na řezbování v Klecanech a hned ten samý rok přijeli z Klecan k nám,“ říká Petr Štěpánek, starosta Petrovic.

Jan Holub z Klecan spolu s Petrem Štěpánkem před devíti lety zorganizovali vůbec první ročník řezbování v Petrovicích u Sedlčan. Na místě, které s tímto řemeslem nemělo do té doby téměř žádnou spojitost.

Letošní devátý ročník se vydařil. Sešlo se tu osm řezbářů. A podle toho, jaké plastiky jim pod rukama za necelé tři dny vznikly, lze usuzovat, že to jistě nebyla jejich první vydlabaná díla. Tvořilo se z lípy, jasanu a buku. V září se všech osm plastik postaví před obecní úřad a veřejnou rozpravou se určí jejich osud.

„Občané budou mít 23. září jistě těžkou hlavu, kam tyto zdařilé plastiky umístit,“ uvádí starosta.

Nadšeným řezbářem se za ty roky stal i sám Petr Štěpánek. Letos  z jasanu vydlabal želvu, kterou si při nedělní vernisáži ti nejmenší hned osedlali. Možná jí tím předurčili místo, kam se želva v září "odplazí".

Řezbováním letošní petrovické oslavy ale zdaleka neskončily. Poslední srpnový den se uskuteční Dožínky, 28. září pak tradiční Putování s Jakubem Krčínem a 28. října bude vydána kniha o historii Petrovic, ve které, jak říká Petr Štěpánek, se mnohý rodák dozví o minulosti své chalupy.

Petrovice na Sedlčansku letos slaví 800 let od …

Fotogalerie

Petrovicko zkrášlí další dřevěné sochy () Petrovicko zkrášlí další dřevěné sochy (1) Petrovicko zkrášlí další dřevěné sochy (2) Petrovicko zkrášlí další dřevěné sochy (3) Petrovicko zkrášlí další dřevěné sochy (4) Petrovicko zkrášlí další dřevěné sochy (5)
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mirDalší články

Brdská vřesoviště jsou v plném květu Brdská vřesoviště jsou v plném květu Vřesoviště vznikla v Brdech na dopadových plochách. Jsou nevídaného rozsahu a v této zeměpisné šířce a nadmořské výšce v Evropě zcela unikátní 20. srpna 2019   (11:46) Neznámý pachatel okradl sedlčanské hasiče Neznámý pachatel okradl sedlčanské hasiče Vzniklá škoda byla stanovena na 15 tisíc korun. 20. srpna 2019   (09:23) ČOI: Nedostatky má polovina kontrolovaných hraček ČOI: Nedostatky má polovina kontrolovaných hraček Nedostatky se většinou opakují. 20. srpna 2019   (08:32) Den pro zvíře nejen potěšil, ale i pomohl Den pro zvíře nejen potěšil, ale i pomohl Výtěžek z této akce bude použit ve prospěch místních psích a kočičích útulků 20. srpna 2019   (06:19) Rostou! Houbaři nosí plné koše Rostou! Houbaři nosí plné koše V posledních dnech konečně nosí houbaři domů plné košíky. 19. srpna 2019   (18:46) Černý s Černohorským zažili na Barumce hořký konec sezony Černý s Černohorským zažili na Barumce hořký konec sezony Černého mrzí neúspěch i kvůli fanouškům, kteří mu vyjadřovali po několik dní opět obrovskou podporu! 19. srpna 2019   (15:38) Video: Chodec přebíhající silnici u Cukráku nepřežil střet s projíždějícím autem Video: Chodec přebíhající silnici u Cukráku nepřežil střet s projíždějícím autem V neděli odpoledne omezila vážná dopravní nehoda provoz na silnici I/4 19. srpna 2019   (12:51) Psí útulek v Lazci má další dva nové nalezence Psí útulek v Lazci má další dva nové nalezence Oba dva kříženci byli odchyceni v Příbrami 19. srpna 2019   (10:36) Přes dobříšský „šišoun“ projedou už i dlouhé autobusy Přes dobříšský „šišoun“ projedou už i dlouhé autobusy Úprava kruhového objezdu byla potřeba po nasazení delších autobusů na trase do Prahy 19. srpna 2019   (08:38) Dobrovolníci pomáhají v Nemocnici Na Pleši onkologicky nemocným pacientům Dobrovolníci pomáhají v Nemocnici Na Pleši onkologicky nemocným pacientům Dobrovolník by měl být empatický a otevřený člověk. Je dobré, když se dokáže na pacienta napojit a vycítit, zda je zrovna vítán, či zda pacient nemá zájem o společnost, protože i to se může stát, říká Mgr. Dina Rišianová, koordinátorka dobrovolníků Amelie 19. srpna 2019   (06:18)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz