5. 12. svátek má Jitka

Petrovicko zkrášlí další dřevěné sochy

29. července 2019   (08:49)
Dalších 6 fotografií v galeriiPetrovicko zkrášlí další dřevěné sochy

„Každý kus dřeva je svým způsobem socha, jen je potřeba z něj odstranit to přebytečné,“ komentoval svůj výtvor řezbář Jan Holub. Za necelé tři dny na petrovickém náměstí „svlékl“ svůj kus dřeva téměř do naha


Petrovice na Sedlčansku letos slaví 800 let od první písemné zmínky o vzniku obce. Součástí oslav bylo i Petrovické řezbování, při kterém se tento víkend již podeváté po náměstí rozezněly zvuky dlátel zakusujících se do dřeva.

„Začalo to v roce 2011, když se tu v zámeckém parku po revitalizaci vykácely stromy, které byly buď nemocné nebo nebezpečné. Najednou jsme tu měli spoustu pěkného dřeva. Tenkrát jsem se byl podívat na řezbování v Klecanech a hned ten samý rok přijeli z Klecan k nám,“ říká Petr Štěpánek, starosta Petrovic.

Jan Holub z Klecan spolu s Petrem Štěpánkem před devíti lety zorganizovali vůbec první ročník řezbování v Petrovicích u Sedlčan. Na místě, které s tímto řemeslem nemělo do té doby téměř žádnou spojitost.

Letošní devátý ročník se vydařil. Sešlo se tu osm řezbářů. A podle toho, jaké plastiky jim pod rukama za necelé tři dny vznikly, lze usuzovat, že to jistě nebyla jejich první vydlabaná díla. Tvořilo se z lípy, jasanu a buku. V září se všech osm plastik postaví před obecní úřad a veřejnou rozpravou se určí jejich osud.

„Občané budou mít 23. září jistě těžkou hlavu, kam tyto zdařilé plastiky umístit,“ uvádí starosta.

Nadšeným řezbářem se za ty roky stal i sám Petr Štěpánek. Letos  z jasanu vydlabal želvu, kterou si při nedělní vernisáži ti nejmenší hned osedlali. Možná jí tím předurčili místo, kam se želva v září "odplazí".

Řezbováním letošní petrovické oslavy ale zdaleka neskončily. Poslední srpnový den se uskuteční Dožínky, 28. září pak tradiční Putování s Jakubem Krčínem a 28. října bude vydána kniha o historii Petrovic, ve které, jak říká Petr Štěpánek, se mnohý rodák dozví o minulosti své chalupy.

Petrovice na Sedlčansku letos slaví 800 let od …

Fotogalerie

Petrovicko zkrášlí další dřevěné sochy () Petrovicko zkrášlí další dřevěné sochy (1) Petrovicko zkrášlí další dřevěné sochy (2) Petrovicko zkrášlí další dřevěné sochy (3) Petrovicko zkrášlí další dřevěné sochy (4) Petrovicko zkrášlí další dřevěné sochy (5)
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mirDalší články

Požár rodinného domu v Solenicích způsobil škodu za tři miliony Požár rodinného domu v Solenicích způsobil škodu za tři miliony Z hořícího domu se dostaly tři osoby, dvě byly nadýchané toxickým kouřem, jedna z nich i popálená. Zdravotnická záchranná služba je převezla do nemocnice. 5. prosince 2019   (15:19) V Příbrami bude pokáceno 88 stromů. Jsou suché či nebezpečné V Příbrami bude pokáceno 88 stromů. Jsou suché či nebezpečné Pokáceny budou i tři lípy srdčité. Jedna z nich stojí nad dětským hřištěm na Komenského náměstí. Jedná se o velmi proschlý strom s prasklinou na hlavní kosterní větvi a hrozí její pád 5. prosince 2019   (14:07) Mikuláš naděluje, čerti straší zlobivé děti. Kde se vzala lidová tradice? Mikuláš naděluje, čerti straší zlobivé děti. Kde se vzala lidová tradice? Čertovský svátek patří mezi naše velmi udržované tradice. K někomu chodí Mikuláš na návštěvu, jinde nechává mikulášskou nadílku za dveřmi. 5. prosince 2019   (11:07) Policie obvinila řidiče kvůli tragické nehodě sanitky v Čenkově Policie obvinila řidiče kvůli tragické nehodě sanitky v Čenkově Při nehodě zemřel převážený šestaosmdesátiletý pacient, další člověk byl zraněn. 5. prosince 2019   (09:06) Mikulášská tradice by neměla přesáhnout rozumnou míru. Jsou děti, které začnou koktat a mají noční děsy Mikulášská tradice by neměla přesáhnout rozumnou míru. Jsou děti, které začnou koktat a mají noční děsy „Důležitou postavou v mikulášském příběhu jsou rodiče se svou zodpovědností,“ říká psycholog Mgr. Štěpán Duník 5. prosince 2019   (06:26) Hasiči vyjeli na hořovické nádraží k požáru vagónu Hasiči vyjeli na hořovické nádraží k požáru vagónu Ve středu 4. prosince před 20. hodinou byl na tísňovou linku Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje nahlášen požár vagónu na železničním nádraží v Hořovicích. 5. prosince 2019   (05:34) Rodinný dům zachvátily plameny Rodinný dům zachvátily plameny Čtyři hasičské jednotky bojovaly s ohněm v dýchací technice. 4. prosince 2019   (20:17) Rozkvetlé Vánoce aneb nezapomeňte na barborky Rozkvetlé Vánoce aneb nezapomeňte na barborky Rozkvetlé barborky by na Štědrý den neměly chybět v žádné domácnosti. Podobně jako věnec se čtyřmi svíčkami jsou barborky oblíbeným symbolem nadcházejících svátků 4. prosince 2019   (19:53) Dopravní nehoda omezila provoz u Milína. Pro těhotnou ženu spěchala záchranka Dopravní nehoda omezila provoz u Milína. Pro těhotnou ženu spěchala záchranka Příčinou dopravní nehody bylo nedání přednosti v jízdě. 4. prosince 2019   (19:30) Šťastné a zelené! Darujte pod stromeček zdraví Šťastné a zelené! Darujte pod stromeček zdraví Možná zatím jen chodíte okolo a říkáte si, že to není nic pro vás. Ale to se možná mýlíte. 4. prosince 2019   (16:29)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz