21. 10. svátek má Brigita

Petrovicko zkrášlí další dřevěné sochy

29. července 2019   (08:49)
Dalších 6 fotografií v galeriiPetrovicko zkrášlí další dřevěné sochy

„Každý kus dřeva je svým způsobem socha, jen je potřeba z něj odstranit to přebytečné,“ komentoval svůj výtvor řezbář Jan Holub. Za necelé tři dny na petrovickém náměstí „svlékl“ svůj kus dřeva téměř do naha


Petrovice na Sedlčansku letos slaví 800 let od první písemné zmínky o vzniku obce. Součástí oslav bylo i Petrovické řezbování, při kterém se tento víkend již podeváté po náměstí rozezněly zvuky dlátel zakusujících se do dřeva.

„Začalo to v roce 2011, když se tu v zámeckém parku po revitalizaci vykácely stromy, které byly buď nemocné nebo nebezpečné. Najednou jsme tu měli spoustu pěkného dřeva. Tenkrát jsem se byl podívat na řezbování v Klecanech a hned ten samý rok přijeli z Klecan k nám,“ říká Petr Štěpánek, starosta Petrovic.

Jan Holub z Klecan spolu s Petrem Štěpánkem před devíti lety zorganizovali vůbec první ročník řezbování v Petrovicích u Sedlčan. Na místě, které s tímto řemeslem nemělo do té doby téměř žádnou spojitost.

Letošní devátý ročník se vydařil. Sešlo se tu osm řezbářů. A podle toho, jaké plastiky jim pod rukama za necelé tři dny vznikly, lze usuzovat, že to jistě nebyla jejich první vydlabaná díla. Tvořilo se z lípy, jasanu a buku. V září se všech osm plastik postaví před obecní úřad a veřejnou rozpravou se určí jejich osud.

„Občané budou mít 23. září jistě těžkou hlavu, kam tyto zdařilé plastiky umístit,“ uvádí starosta.

Nadšeným řezbářem se za ty roky stal i sám Petr Štěpánek. Letos  z jasanu vydlabal želvu, kterou si při nedělní vernisáži ti nejmenší hned osedlali. Možná jí tím předurčili místo, kam se želva v září "odplazí".

Řezbováním letošní petrovické oslavy ale zdaleka neskončily. Poslední srpnový den se uskuteční Dožínky, 28. září pak tradiční Putování s Jakubem Krčínem a 28. října bude vydána kniha o historii Petrovic, ve které, jak říká Petr Štěpánek, se mnohý rodák dozví o minulosti své chalupy.

Petrovice na Sedlčansku letos slaví 800 let od …

Fotogalerie

Petrovicko zkrášlí další dřevěné sochy () Petrovicko zkrášlí další dřevěné sochy (1) Petrovicko zkrášlí další dřevěné sochy (2) Petrovicko zkrášlí další dřevěné sochy (3) Petrovicko zkrášlí další dřevěné sochy (4) Petrovicko zkrášlí další dřevěné sochy (5)
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mirDalší články

Modernizace lodního výtahu na Orlíku bude o 35 milionů dražší, než se předpokládalo Modernizace lodního výtahu na Orlíku bude o 35 milionů dražší, než se předpokládalo Práce na modernizaci potrvají zhruba jeden rok. 20. října 2019   (19:55) Polámali vysazené stromy, zničili dětem hračky Polámali vysazené stromy, zničili dětem hračky V Kosově Hoře vandalové opakovaně ničí obecní park 20. října 2019   (16:23) Billa se vrací k igelitovým taškám. Za papírové padlo 300 stromů měsíčně Billa se vrací k igelitovým taškám. Za papírové padlo 300 stromů měsíčně Původní záměr využití papírových tašek se neosvědčil, lidé je používali jednorázově. 20. října 2019   (13:02) Máte už přezuto? Zimní sezona se blíží Máte už přezuto? Zimní sezona se blíží Slunečním paprskům sice neodzvonilo, zodpovědní řidiči ale už teď přemýšlí o tom, kdy přezují na zimní pneumatiky. 20. října 2019   (11:34) Posvícení bývalo nejoblíbenějším svátkem na venkově Posvícení bývalo nejoblíbenějším svátkem na venkově Na dnešní den připadá Havelské posvícení. Drží se především tam, kde není známé přesné datum posvěcení kostela 20. října 2019   (08:49) Rybáři vylovili z Dolejší Obory přes dvě tuny ryb. Nechyběly ani štiky Rybáři vylovili z Dolejší Obory přes dvě tuny ryb. Nechyběly ani štiky Na výlovu se podílelo patnáct rybářů. 20. října 2019   (06:40) Na záchranu obděnického kostela vybrali lidé přes 200 tisíc korun Na záchranu obděnického kostela vybrali lidé přes 200 tisíc korun Obděnický kostel patří k nejstarším církevním stavbám v regionu 19. října 2019   (17:08) Stupidita v praxi. Mladíci si natáčeli ničení lampy v Příbrami Stupidita v praxi. Mladíci si natáčeli ničení lampy v Příbrami Video zveřejnili na sociální síti 19. října 2019   (10:07) Nepřehlédněte Hasiči cvičili likvidaci požáru se závěsným bambivakem Hasiči cvičili likvidaci požáru se závěsným bambivakem Cvičení se zúčastnilo osmnáct hasičských jednotek 19. října 2019   (09:09) Fontána v Příbrami dostane novou hudbu. Bude hrát písně Karla Gotta Fontána v Příbrami dostane novou hudbu. Bude hrát písně Karla Gotta Písně Karla Gotta si přáli občané Příbrami. V centru města budou k slyšení až do zazimování kašny 19. října 2019   (06:45) NepřehlédněteKodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz