15. 10. svátek má Tereza

Pětina dětí nesportuje, zejména dívky starší patnácti let

2. října 2019   (08:55)
Pětina dětí nesportuje, zejména dívky starší patnácti let

V současné době probíhají práce na koncepci sportu pod názvem „Plán rozvoje sportu města Příbram do roku 2030". Na některé podrobnosti jsme se zeptali Mgr. Jakuba Popelky, Ph.D., zpracovatele koncepce.


V uplynulém měsíci probíhala anketa k nově vytvářené koncepci sportu. Kolik lidí se vyjádřilo?
Dotazníky byly ve skutečnosti dva. První byl určený dospělým obyvatelům Příbrami a druhý dotazník vyplňovali žáci a studenti na příbramských základních a středních školách. Svůj názor tak vyjádřilo přes 2 000 respondentů, což je výrazně vyšší počet oproti původním předpokladům. Je však nutné zdůraznit, že dotazníkové šetření je jen dílčí částí analytické fáze tvorby tohoto strategického dokumentu. Uskutečněno bylo také více než 30 rozhovorů s představiteli odborné sportovní veřejnosti. Dále jsme se podrobně zabývali financováním sportu z rozpočtu města a současným stavem sportovní infrastruktury, což zahrnovalo důkladné šetření v terénu.
 
Víme, že je brzo na konkrétní závěry, ale přinesla anketa nějaká překvapivá zjištění a co patřilo mezi nejčastější podněty?
Z šetření bohužel vyplývá, že pětina příbramských dětí nesportuje pravidelně nebo nesportuje vůbec. S věkem pak tento podíl narůstá až na alarmujících 38 % v případě dívek starších patnácti let, tam je situace daleko nejhorší. Výrazná část pravidelně sportujících dětí nesportuje organizovaně v klubech, ale vyhledává spíše neorganizované, neformální aktivity mimo prostředí organizovaného sportu.
Respondenti nejčastěji uváděli nespokojenost se stavem sportovní lokality Fialka, nefunkčnost atletického stadionu. Dále z šetření vzešla nespokojenost obyvatel s neodpovídajícími parametry sportovní haly či současným stavem plaveckého bazénu. Na základě poznatků z šetření budeme také pozornost věnovat volně přístupným hřištím v různých částech města. Obdobné podněty měli také sportovní aktéři, kteří dále poukazovali na dřívější tradici užší spolupráce mezi školami a spolky, pnutí mezi financováním vrcholového a výkonnostního sportu či nerovné podmínky spolků z hlediska majetkového uspořádání sportovních zařízení.
 
Jaký bude následovat postup?
Nyní nás čeká práce s velkým množstvím shromážděných dat. Kromě výše diskutovaných šetření budeme pracovat s demografickými daty, koordinovat s ostatními koncepcemi města (např. cyklo koncepce), porovnávat s podobnými městy a dokončovat pasport sportovních zařízení. Vzešlé poznatky s jednotlivých analýz pak vytvoří jakýsi rámec pro formulování realistické strategie. Zároveň se budeme snažit, aby město plně využilo potenciálu sportu, který má přesah také do dalších oblastí společenského života.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: topDalší články

Máte v ložnici zrcadlo? Na noc ho zakryjte.. Máte v ložnici zrcadlo? Na noc ho zakryjte.. „Setkali jsme se s případy, kdy se lidé museli ze své nemovitosti odstěhovat, protože to tam nedávali,“ říká Lenka Charvátová, která se s manželem zabývá paranormálními jevy 15. října 2019   (20:35) V zásilce banánů přicestoval do příbramského Tesca exotický pavouk V zásilce banánů přicestoval do příbramského Tesca exotický pavouk Dodavatel přivezl zboží z Mozambiku 15. října 2019   (17:03) Krizový štáb prověřilo cvičení. Jednalo se o požár bytového domu Krizový štáb prověřilo cvičení. Jednalo se o požár bytového domu V rámci přípravy na možné vyhlášené krizové stavy či mimořádné události a jejich řešení, jsou většinou jednou ročně předsedou krizového štábu nařízena cvičení. 15. října 2019   (14:32) Jiráskovy sady dočasně bez semaforů Jiráskovy sady dočasně bez semaforů Rekonstrukce osvětlení by měla být dokončena v nejbližších dnech 15. října 2019   (12:49) Pečené kaštany jsou nejen pochoutkou, ale také zdrojem vitamínů Pečené kaštany jsou nejen pochoutkou, ale také zdrojem vitamínů Kaštanovník se dožívá i několika set let a dorůstá do velikosti až 30 metrů. 15. října 2019   (11:50) Městské kulturní centrum sídlí v budově Špalíčku Městské kulturní centrum sídlí v budově Špalíčku V minulém týdnu byla otevřena nová kancelář Městského kulturního centra, které v našem městě funguje od září letošního roku. 15. října 2019   (09:12) Mě nikam nevezmou, mám amputované prsty u nohy Mě nikam nevezmou, mám amputované prsty u nohy Bezdomovec Jan přišel o oba rodiče a zůstal sám. Spí venku a je přesvědčen, že kvůli svému handicapu je nezaměstnatelný 15. října 2019   (06:47) Nepřehlédněte Afghánec, který jednoho muže pobodal a druhého zabil, byl dopaden Afghánec, který jednoho muže pobodal a druhého zabil, byl dopaden Cizí státní příslušník jednu osobu pobodal, druhou zavraždil. 14. října 2019   (19:46) Mastnota, špína a zbytky potravin. Hygienici si oběd raději nedali Mastnota, špína a zbytky potravin. Hygienici si oběd raději nedali Provozovatel místo spropitného dostal pokutu 14. října 2019   (19:03) Nepřehlédněte Nevešel se s návěsem pod most, zablokoval silnici na hodiny Nevešel se s návěsem pod most, zablokoval silnici na hodiny Řidič pravděpodobně nerespektoval dopravní značení 14. října 2019   (18:37) NepřehlédněteKodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz