vývoj epidemie COVID-19
testovaní nemocní uzdravení zesnulí
celá ČR 43498 3001 25 23
Středočeský kraj 1820 391 -- 1
okres Příbram -- 26 -- --
Příbram -- 8 -- --
Oslavte světový den spánku skvělým spánkem

Nepřehlédněte
13. března 2020   (17:44)
Oslavte světový den spánku skvělým spánkem

Ať už pověrčiví jste nebo nejste, pátek 13. je tady a jak s ním naložíte, je zcela na Vás. My Vám dáme deset tipů, jak si zlepšit noc.


V tomto roce připadá na dnešek (13. 3. 2020) Světový den spánku, protože je určován posledním pátkem před jarní rovnodenností. Slogan od Světové asociace spánkové medicíny (WASM) pro letošní den je „Lepší spánek, lepší život, lepší svět“. Hlavním smyslem této akce je informovanost o důležitosti a prospěšnosti spánku. Tato událost spojuje vědce, odborníky, lékaře a veřejnost a snaží se informovaností upozornit na mnoho nesnází, které jsou s nedostatkem spánku spojené a usiluje o preventivní kroky vůči různým zdravotním poruchám. Například v roce 2017 byla udělena Nobelova cena trojici amerických vědců (Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash a Michael W. Young) za vysvětlení fungování biologických hodin a rytmů spánku probíhajících v živých organismech.

„Třebaže výzkumy potvrzují, že vážné problémy se spánkem má v současné době až 47% světové populace, odbornou pomoc vyhledá ani ne jedna třetina nemocných.“

Naše životy z jedné třetiny prospíme. Není lehké si to připustit, ale těch dvacet až třicet let života zkrátka strávíme ve stavu bez vědomí. A je to skutečně nutné? Mnoho lidí mávne rukou nad otázkou, zda spí dostatečně, protože ve skutečnosti nechápou, jaký přínos by z toho mohli mít. Je to snad ztráta času v našem produktivním světě? Pokud by byl spánek nepotřebný, proč by jej naše tělo tedy vyžadovalo? Odpověď je „Ano, je to skutečně nutné“.

„Bez jídla vydržíme déle než bez spánku“
Stárněte pomaleji díky zdravému spánku.

Zde bude důležité si uvědomit, jaké benefity nám do života spánek přináší. Obecně vzato, bdělý stav je spíše katabolický (rozkládáte se při něm) a odpočinek je anabolický (dáváte se dohromady). O spánku se ví, že je to anabolický stav vyšší úrovně, který urychluje růst a obnovu nervového, kosterního, svalového systému, atd. V podstatě Vás restauruje a omlazuje. Kvalitní spánek posiluje imunitní systém, vyrovnává hladiny hormonů, urychluje látkovou výměnu, zvyšuje zásoby fyzické energie a zlepšuje připravenost pro mozkové funkce. Pokud nedopřejete svému tělu odpovídající množství spánku, nikdy nebudete mít takové tělo a takový život, jaký si přejete.

V naší kultuře a produktivní době si spánku ale nevážíme. Vlastně se nám často vnucuje myšlenka, že k dosažení úspěchu je třeba více pracovat a méně spát a že si chybějící spánek vynahradíme v důchodu nebo až v rakvi. Hodně pracovat, tedy být produktivní, je bezesporu podmínkou úspěchu, ovšem pracovat efektivně, to se nám hůře daří, pokud nejsme dostatečně vyspalí. Když nespíte kvalitně a dostatečně dlouho, důležité centra mozku pro myšlení (např. temenní lalok a prefrontální kortex) přijdou o dvanáct až čtrnáct procent glukózy. Určitě to znáte, když jste druhý den po probděné noci neschopni přemýšlet, pozorně číst či někomu naslouchat nebo si něco zapamatovat a naučit. Jste-li unavení, nejste sami sebou, nebo alespoň nejste nejlepší verzí svého vlastního já. Váš osobní potenciál je tak značně ošizen
Stárněte pomaleji díky zdravému spánku.

Zde …
Buďte zdravější díky spánku

Ne všechny nevýhody spánkového deficitu jsou takto patrné. Některé nedostatky se dějí i v našem organismu, a to nepozorovaně. Například imunita – k oslabení imunity těla stačí několik nocí omezeného spánku, např. méně než šest hodin po dobu jednoho týdne. Z výzkumů o spánkové deprivaci vyplývá, že snížení doby spánku je přímo úměrné snížení tvorbě protilátek proti patogenům, virům a plísním. Spánek bojuje proti infekcím a nemoci tím, že nasadí všechny zbraně imunitního systému a dodá Vám potřebnou ochranu. Když onemocníte, imunitní systém začne aktivně stimulovat spánkovou soustavu, vyžádá si více odpočinku v posteli, a tím se posílí v boji proti nemoci. Kvalitní spánek podpoří efektivitu Vaší imunity a je též preventivním opatřením.

Nejenom prací, ale i zábavou si jednoduše prodloužíme svůj den. Tím, že ponocujeme při rozsvíceném světle a při světle z obrazovek našich domácích přístrojů, si nevědomky snižujeme efektivitu spánku posunem cirkadiánního hormonálního systému našeho organismu. To, že ve dne potřebujeme dostatek světla a v noci nutně tmu, je vědecky podložená skutečnost. Zvláště důležité je nevystavovat se večer bílému světlu, to má totiž velký podíl modré části spektra, které skrze naše oči blokuje vyplavování důležitého hormonu melatoninu do našeho organismu. Před spánkem nejlépe hodinu až hodinu a půl už držte světelnou dietu

Pokud byste se rádi dozvěděli více, je připravena přednáška o vlivu spánku na zdraví člověka, která by měla proběhnout do konce března. Vzhledem k aktuálnímu vývoji bezpečnostních opatření se však konkrétní den neudává. Termín konání události bude uveřejněn na facebooku a na portálu pribram.cz. Sledujte nás.

Co tedy udělat pro zlepšení svého zdraví?
Zde jsou tipy pro lepší spánek:
 
  1. Vstávejte ráno pravidelně ve stejnou dobu
  2. Vystavujte se po ránu dennímu či bílému světlu vyšší intenzity
  3. Přes den buďte fyzicky aktivní, ale necvičte těsně před spánkem
  4. Kafe, černý čaj či jiné stimulanty nepijte 6 hodin před ulehnutím
  5. Alkohol a jiné drogy narušují kvalitu spánku, vyhněte se jim
  6. Vynechejte těžká jídla před spaním
  7. Hodinu před spánkem nekuřte
  8. Dejte si sprchu
  9. Připravená místnost na spánek – teplota 17 - 20°C, ticho, tma a čerstvý vzduch
  10. Odpočinková fáze bez modré složky světle před spaním a pravidelné ulehnutí

Spěte dobře!

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: foto: pixabay.com

autor: Mgr. Martin MišinecNepřehlédněte

Salámu Čeřínek od společnosti Kostelecké uzeniny byla odebrána značka KLASA Salámu Čeřínek od společnosti Kostelecké uzeniny byla odebrána značka KLASA O značku kvality KLASA přišel salám Čeřínek společnosti Kostelecké uzeniny. Stalo se tak na základě výsledku kontroly Státní veterinární správy. Výrobek obsahoval nižší podíl masa, než výrobce deklaruje na etiketě výrobku. 27. března 2020   (10:22) Nepřehlédněte Žáci a studenti by se mohli vrátit do lavic na přelomu května a června Žáci a studenti by se mohli vrátit do lavic na přelomu května a června "Dáváme k veřejné diskusi, jestli by děti neměly třeba měsíc pak chodit do školy i v době běžných letních prázdnin," řekl předseda Ústředního krizového štábu Roman Prymula. 22. března 2020   (15:57) Nepřehlédněte Oslavte světový den spánku skvělým spánkem Oslavte světový den spánku skvělým spánkem Ať už pověrčiví jste nebo nejste, pátek 13. je tady a jak s ním naložíte, je zcela na Vás. My Vám dáme deset tipů, jak si zlepšit noc. 13. března 2020   (17:44) Nepřehlédněte Pátek třináctého. Proč lidi vlastně tolik děsí? Pátek třináctého. Proč lidi vlastně tolik děsí? Pátek třináctého není „výdobytkem“ moderní doby, opírá se o reálné historické události. A je jich hned několik 13. března 2020   (15:11) Nepřehlédněte Holobrada: Chceme směnu budov, aby centrum pro integraci cizinců nebylo v nemocnici Holobrada: Chceme směnu budov, aby centrum pro integraci cizinců nebylo v nemocnici Na jednání s vedením příbramské nemocnice a zaměstnanci přijel premiér Andrej Babiš v doprovodu ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha a zástupců Středočeského kraje. 27. února 2020   (06:16) Nepřehlédněte


Další články

Počet případů nákazy novým typem koronaviru v Česku překročil 3000 Počet případů nákazy novým typem koronaviru v Česku překročil 3000 V neděli činil denní nárůst nemocných 160 případů, v sobotu 262, v pátek dokonce 373. 31. března 2020   (06:56) Středočeským nemocnicím pomáhají medici, firmy i jednotlivci Středočeským nemocnicím pomáhají medici, firmy i jednotlivci Příbramské nemocnici se přihlásilo 20 mediků, kteří jsou podle potřeby využíváni. 31. března 2020   (06:38) V Česku je už 25 vyléčených z COVID-19 a 23 úmrtí nakažených V Česku je už 25 vyléčených z COVID-19 a 23 úmrtí nakažených Všichni zemřelí byli lidé trpící dalšími chorobami nebo lidé ve vyšším věku. 30. března 2020   (19:40) Omezení volného pohybu bylo prodlouženo do 11. dubna Omezení volného pohybu bylo prodlouženo do 11. dubna Opatření platí již od 16. března. 30. března 2020   (17:38) Tomáš Cipra: V domově s pečovatelskou službou byla prokázána nákaza koronavirem. Hygiena nás neinformovala, nemáme žádné instrukce Tomáš Cipra: V domově s pečovatelskou službou byla prokázána nákaza koronavirem. Hygiena nás neinformovala, nemáme žádné instrukce „Kdyby nám nezavolali rodinní příslušníci nakaženého, ani bychom se to nedozvěděli,“ říká ředitel Centra sociálních a zdravotních služeb města Příbrami. 30. března 2020   (16:07) Jindřich Vařeka: Držme však hlavy vysoko a emoce na uzdě, neboť to nejhorší nás teprve čeká Jindřich Vařeka: Držme však hlavy vysoko a emoce na uzdě, neboť to nejhorší nás teprve čeká Koronavirus Hygienici: Ve Středočeském kraji onemocnělo 372 lidí, města nezveřejníme, stačí vám okresy Hygienici: Ve Středočeském kraji onemocnělo 372 lidí, města nezveřejníme, stačí vám okresy Koronavirus Požár kamionu uzavřel Strakonickou Požár kamionu uzavřel Strakonickou Dvě hasičské jednotky vyjížděly v pondělí dopoledne na silnici I/4 k požáru kamionu 30. března 2020   (11:24) Pomáhají jednotlivci, skupiny i firmy Pomáhají jednotlivci, skupiny i firmy Solidarita a soudržnost se projeví vždy v napjatých situacích. Přesně to se ukazuje v dnešní době, kdy se téměř každý snaží přidat ruku k dílu bez nároku na odměnu. 30. března 2020   (10:39)
Policisté přijali hlášení o pobodaném muži, nakonec se jednalo o namol opilého agresora Policisté přijali hlášení o pobodaném muži, nakonec se jednalo o namol opilého agresora V dechu měl přes tři promile alkoholu 30. března 2020   (10:07) V neděli přibylo 160 nakažených koronavirem, případů je 2829 V neděli přibylo 160 nakažených koronavirem, případů je 2829 V Česku se podle hlášení krajských hygienických stanic nakazilo 81 procent lidí, zbytek v zahraničí, zejména v Itálii a Rakousku. Téměř 54 procent nakažených tvoří muži. 30. března 2020   (07:56) Vláda prodlouží omezení volného pohybu Vláda prodlouží omezení volného pohybu Premiér Andrej Babiš občany opět vyzval, aby vládní nařízení dodržovali. Pokud by podle něj nebyla zavedena, bylo by nyní v ČR 10.000 nakažených. 30. března 2020   (07:27) V souvislosti s koronavirem zemřelo v Česku již 16 lidí V souvislosti s koronavirem zemřelo v Česku již 16 lidí Pozitivních případů je 2743, o 86 více než v sobotu. 29. března 2020   (19:08) Kupka: Příbramská nemocnice nemá respirátory, pacienty s koronavirem ošetřuje s rouškami Kupka: Příbramská nemocnice nemá respirátory, pacienty s koronavirem ošetřuje s rouškami V týdnu bude v noci mrznout, mráz může poškodit kvetoucí stromy V týdnu bude v noci mrznout, mráz může poškodit kvetoucí stromy Upozornění meteorologů před nočními a ranními mrazy platí pro téměř všechny okresy od pondělí do čtvrtka. 29. března 2020   (16:00) Schillerová: Navrhneme vládě moratorium na splácení hypoték, spotřebitelských i podnikatelských úvěrů na půl roku Schillerová: Navrhneme vládě moratorium na splácení hypoték, spotřebitelských i podnikatelských úvěrů na půl roku V novele se uvažuje o snížení pokut za případné nesplácení úvěrů. 29. března 2020   (12:17) V Česku zemřeli další 2 lidé s koronavirem. Hygiena odmítá zveřejňovat informace o nemocných na území měst V Česku zemřeli další 2 lidé s koronavirem. Hygiena odmítá zveřejňovat informace o nemocných na území měst Koronavirus V sobotu přibylo 262 nakažených koronavirem V sobotu přibylo 262 nakažených koronavirem Vyléčených zůstává 11 lidí, 11 pacientů s nákazou zemřelo, z toho dva v sobotu. 29. března 2020   (08:06) Slunečné počasí přilákalo stovky návštěvníků k procházce do brdských lesů Slunečné počasí přilákalo stovky návštěvníků k procházce do brdských lesů Koronavirus V souvislosti s koronavirem zemřeli další dva lidé V souvislosti s koronavirem zemřeli další dva lidé Podle posledních údajů ministerstva zdravotnictví bylo ve 20:30 v Česku potvrzeno 2622 případů nákazy koronavirem. 28. března 2020   (18:48) Po chladném začátku příštího týdne se bude oteplovat Po chladném začátku příštího týdne se bude oteplovat Relativně nejteplejší by měl být týden od 13. do 19. dubna, kdy by se nejvyšší denní teploty měly pohybovat v průměru kolem 15 stupňů Celsia. Naproti tomu příští týden by to mělo být jen kolem osmi stupňů a v noci můžou spadnout až k minus čtyřem stupňům. 28. března 2020   (15:25) Domovy seniorů zpřísňují pravidla. Desetina lůžek je vyčleněna pro lidi s podezřením na nákazu koronavirem Domovy seniorů zpřísňují pravidla. Desetina lůžek je vyčleněna pro lidi s podezřením na nákazu koronavirem Personál musí ráno a večer všem klientům měřit teplotu, zakázané je společné stravování nebo aktivity. 28. března 2020   (11:56) V Česku je 2422 případů nákazy koronavirem V Česku je 2422 případů nákazy koronavirem Počet nakažených v pátek vzrostl o 373, což je zatím nejvyšší denní přírůstek. 28. března 2020   (09:17) Omilostněný muž už byl dříve kvůli neplacení alimentů za mřížemi celkem čtyřikrát Omilostněný muž už byl dříve kvůli neplacení alimentů za mřížemi celkem čtyřikrát Vězenství Česko má 2279 potvrzených případů nákazy koronavirem, dnes přibylo 257 nemocných Česko má 2279 potvrzených případů nákazy koronavirem, dnes přibylo 257 nemocných Na test na COVID-19 nově stačí teplota 37,5 stupně 27. března 2020   (18:22) Svatá Hora se ponoří do tmy Svatá Hora se ponoří do tmy Zajímavosti Řidič Seatu přetočil auto na střechu, vyvázl bez zranění Řidič Seatu přetočil auto na střechu, vyvázl bez zranění V pátek odpoledne vyjížděly záchranné složky k dopravní nehodě u Višňové. 27. března 2020   (16:09) Tři náměstí, tři stánky, 2 600 šitých roušek Tři náměstí, tři stánky, 2 600 šitých roušek Roušek je prozatím dostatek, a tak mohla začít jejich distribuce i veřejnosti. 27. března 2020   (13:55) V příbramské nemocnici leží první pacient s koronavirem, je na umělé plicní ventilaci V příbramské nemocnici leží první pacient s koronavirem, je na umělé plicní ventilaci Koronavirus Středočeský kraj eviduje 231 nakažených, na Příbramsku onemocnělo 18 osob Středočeský kraj eviduje 231 nakažených, na Příbramsku onemocnělo 18 osob V Příbrami jsou hlášeny čtyři případy 27. března 2020   (10:44) Salámu Čeřínek od společnosti Kostelecké uzeniny byla odebrána značka KLASA Salámu Čeřínek od společnosti Kostelecké uzeniny byla odebrána značka KLASA O značku kvality KLASA přišel salám Čeřínek společnosti Kostelecké uzeniny. Stalo se tak na základě výsledku kontroly Státní veterinární správy. Výrobek obsahoval nižší podíl masa, než výrobce deklaruje na etiketě výrobku. 27. března 2020   (10:22) Nepřehlédněte Počet nakažených koronavirem překročil v Česku dvoutisícovku Počet nakažených koronavirem překročil v Česku dvoutisícovku Laboratořím se dál daří zvyšovat počet provedených testů, ve čtvrtek otestovaly rekordních 4429 lidí, celkem 31.127. 27. března 2020   (09:19) O víkendu začíná letní čas, noc bude o hodinu kratší O víkendu začíná letní čas, noc bude o hodinu kratší Změna času Příbramská nemocnice zažívá nevídanou vlnu solidarity Příbramská nemocnice zažívá nevídanou vlnu solidarity Některých ochranných pomůcek je však stále nedostatek. 27. března 2020   (06:48) Frontman skupiny E!E: Dřepte doma, nalaďte internet a my přijdeme k vám Frontman skupiny E!E: Dřepte doma, nalaďte internet a my přijdeme k vám Kultura Nakažených přibývá každou hodinu více než deset. V Česku onemocnělo 1925 lidí, devět zemřelo Nakažených přibývá každou hodinu více než deset. V Česku onemocnělo 1925 lidí, devět zemřelo Koronavirus Zemřel 80letý pacient nakažený koronavirem Zemřel 80letý pacient nakažený koronavirem V České republice jde o sedmé úmrtí v souvislosti s nákazou novým koronavirem, které úřady oznámily. 26. března 2020   (16:42) Hejtmanka: Byla jsem ubezpečena, že se nezadržují platby živnostníkům a malým firmám. Bylo by to pro ně likvidační Hejtmanka: Byla jsem ubezpečena, že se nezadržují platby živnostníkům a malým firmám. Bylo by to pro ně likvidační Středočeský kraj se intenzivně připravuje na ekonomické výzvy v návaznosti na škody způsobené současnou koronavirovou krizí. 26. března 2020   (16:13) O děti hasičů, policistů, záchranářů a lékařů je postaráno, město otevřelo mateřinku a základní školu ve Školní O děti hasičů, policistů, záchranářů a lékařů je postaráno, město otevřelo mateřinku a základní školu ve Školní Školství Podnikatelé budou moci od pondělí žádat o bezúročné úvěry s ročním odkladem splátek Podnikatelé budou moci od pondělí žádat o bezúročné úvěry s ročním odkladem splátek O úvěry bude možné žádat u většiny komerčních bank, se kterými se nyní podepisují smlouvy. 26. března 2020   (13:27)


Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz