24. 1. svátek má Milena

Oldřich Nový: Chalupář, kterého údajně nikdo neviděl v teplácích

1. ledna 2020   (08:29)
Oldřich Nový: Chalupář, kterého údajně nikdo neviděl v teplácích

Slavný elegán Oldřich Nový jezdil roky na chalupu do obce Voznice. Staral se zde o svou adoptivní dcerku Janu. Ve volných chvílích chytal ryby a hrál tenis


Zavřete oči, odcházím. Nesmrtelnou větu z prvorepublikového filmu Kristián zná snad úplně každý. Málokdo však ví, že tento nezapomenutelný elegán byl i vášnivým chalupářem. Roky se dokonce jezdil rekreovat do obce Voznice u Dobříše. Měl zde pronajatou vilku na břehu rybníka.

Vilku pořídil zřejmě kvůli své adoptivní dceři Janě, kterou si v roce vyhlédl v dětském útulku na Štvanici. V té době byl již ženatý se svou dávnou známostí, fotografkou Alicí Wienerovou, které říkal Lízinko. Malou Janu velice miloval a za války, když jeho žena jako židovka téměř nevycházela z bytu, byl i jejím hlavním pečovatelem.

Chata, byť v upravené podobě, stojí dodnes. Nezávisle na Oldřichu Novém měla v obci letní sídlo i Nataša Gollová. Jezdili jí sem navštěvovat Adina Mandlová, Svatopluk Beneš či Ljuba Hermanová. Za války tu údajně pořádali bujaré večírky. Organizovali noční plavby na vorech po rybníku. Pro pobavení společnosti se z okolních lesů údajně ozývalo vytí vlků a šakalů, které za mírnou úplatu zdatně vyluzovali domorodí obyvatelé Voznice.

Nový se však večírků většinou neúčastnil, měl zcela jiné starosti. Po představení sem dojížděl za malou Janou, aby jí četl pohádky na dobrou noc. Někdy se zdržel i pár dnů, a to pak ve Voznici chytal ryby. Měl tu i svůj tenisový kurt. Volný čas tu trávil s kolegou hercem Járou Kohoutem či filmovým producentem Milošem Havlem.

Manželka Oldřicha Nového sem údajně nejezdila vůbec. Ostatně jako židovka by musela mít povolení. Jana tu tedy trávila většinu času jen se svou chůvou.

Po válce vilku Nový opustil a pořídil si poloroubenku ve vísce Kuklík na Vysočině. Říkával, že na Vysočině je „tak nějak nebi blíž“. Místní pamětníci dodnes vzpomínají na to, jak chodil na hasičské bály a vždy dal hasičům stokorunu s tím, že kdyby hořelo, mají uhasit hlavně jeho chalupu. Povídají se též příhody o jeho řidičském "umění". Údajně vždy někomu zbořil plot nebo skončil ve škarpě. V teplácích ho prý ani na chalupě nikdo nikdy neviděl.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: Miloslava RitschlováDalší články

I benzinová pumpa může být kulturní památkou. Jednu takovou mají v Milíně I benzinová pumpa může být kulturní památkou. Jednu takovou mají v Milíně Podle odborníků se jedná o stavbu ojedinělou. V rámci celé České republiky se takovýchto staveb příliš mnoho nedochovalo 24. ledna 2020   (05:55) Počasí se zbláznilo, příští týden bude až 12 stupňů Počasí se zbláznilo, příští týden bude až 12 stupňů Milovníci zimního počasí marně čekají na příchod sněhových vloček. Podle aktualizované předpovědi se mají teploty blížit spíše těm obvyklým jarním. 23. ledna 2020   (17:30) Díra v hlavě jí ukázala cestu. Díky svému optimismu vítězí Ivana Sedláčková nad těžkou nemocí Díra v hlavě jí ukázala cestu. Díky svému optimismu vítězí Ivana Sedláčková nad těžkou nemocí První veřejné čtení z knihy Díra v hlavě mi ukázala cestu se uskuteční dnes v příbramské knihovně 23. ledna 2020   (15:10) Sedlčany odložily stavbu akvaparku, bojí se zadlužení Sedlčany odložily stavbu akvaparku, bojí se zadlužení Akvapark měl vzniknout ve Zberazské ulici mezi zimním stadionem a tréninkovým fotbalovým hřištěm. 23. ledna 2020   (12:59) Inspekce zakázala plastový meloun, vzhledem i vůní příliš připomíná skutečný Inspekce zakázala plastový meloun, vzhledem i vůní příliš připomíná skutečný Záměna tohoto výrobku může vést zejména při hře malých dětí k odkusování drobných částí, k jejich vkládání do úst a následnému vdechnutí, spolknutí, resp. zablokování vnitřních dýchacích cest a ohrožení lidského zdraví. 23. ledna 2020   (12:06) Nepřehlédněte Na Příbramsku se srazil vlak s autem, nikdo se nezranil Na Příbramsku se srazil vlak s autem, nikdo se nezranil U Kosovy Hory na Příbramsku se ve čtvrtek ráno střetl vlak s autem. Kolize se obešla bez zranění. Auto skončilo po nárazu do vlaku mimo komunikaci. Železniční přejezd momentálně není průjezdný. 23. ledna 2020   (09:45) Agresivní žena z Dobříše skončila na psychiatrii Agresivní žena z Dobříše skončila na psychiatrii Plivala po lidech, urážela a mlátila hosty v restauracích. Nyní ženě hrozí desetiletý pobyt za mřížemi. 23. ledna 2020   (08:37) Provoz na dálnici zkomplikovaly tři nehody Provoz na dálnici zkomplikovaly tři nehody Ve čtvrtek ráno policisté dálnici D4 u Obořiště zcela uzavřeli 23. ledna 2020   (06:24) AKTUALIZOVÁNO Starostka Dobříše objasnila důvod rezignace Starostka Dobříše objasnila důvod rezignace Starostka Dobříše na Příbramsku Jana Vlnasová k 3. březnu rezignuje, zastupitelkou zůstává. K odchodu ji přiměla situace na radnici. 22. ledna 2020   (18:51) Nepřehlédněte Do České republiky se vrátila ptačí chřipka, ve středních Čechách se zatím nevyskytuje Do České republiky se vrátila ptačí chřipka, ve středních Čechách se zatím nevyskytuje V rámci veterinárních opatření je v místě nákazy omezen pohyb drůbeže. Zakázáno je i pořádání výstav či burz drůbeže a ptactva, které představují velké riziko šíření nákazy. 22. ledna 2020   (17:29)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz