27. 3. svátek má Dita




Od Štědrého dne bude Jindřichova skála v Brdech přírodní památkou

20. prosince 2019   (15:59)
Od Štědrého dne bude Jindřichova skála v Brdech přírodní památkou

Jindřichova skála v Brdech byla s účinností od Štědrého dne vyhlášena přírodní památkou. Skalní srub s kolmou stěnou a kamenným mořem vznikl zvětráváním a postupným odlamováním skalních bloků. Jde o první maloplošné chráněné území ve Středních Brdech



Skalní srub s jednadvacetimetrovou stěnou patří k nejvyšším v Brdech. Kamenné moře pod ním je zvláštní svou rozlohou i velikostí skalních bloků. Tvoří je prvohorní slepence, tvrdá a kyselá hornina.

Nová přírodní památka s rozlohou pět hektarů je domovem pro řadu druhů lišejníků, kterým vyhovují osluněná suťová pole. "Lišejníkovým porostům v suti nesvědčí sešlapávání. Jsou to dlouhověké organismy a rostou jen velmi pomalu. Děkujeme proto všem turistům a horolezcům za pochopení pro tyto malé obyvatele a za respektování zákazu vstupu do sutí a na skalní stěnu," uvedl vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy Bohumil Fišer.

"Na jednu z nejkrásnějších vyhlídek v Brdech, odkud můžeme přes údolí Červeného potoka obdivovat hrad Valdek a za ním křivoklátské kopce, se dá pohodlně dojít po turistické značce z Malé Vísky u Hořovic," dodal.

CHKO Brdy vznikla v roce 2016 na území někdejšího vojenského újezdu. CHKO ochraňuje například významná paleontologická naleziště, skalní výchozy, kamenná moře a sutě. Díky zákazu vstupu se ve vojenském výcvikovém prostoru zachovala řada vzácných živočichů a rostlin.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
autor: Tomáš Pečenka








Další články

V Bohutíně hořela autodílna, hasiči s dýchací technikou kontrolovali místo termovizí V Bohutíně hořela autodílna, hasiči s dýchací technikou kontrolovali místo termovizí Hasiči v pátek 27. března od přibližně deváté hodiny ranní zasahovali u požáru v obci … AKTUALIZOVÁNO Středočeští rybáři obnovují úhoří populaci, do řek letos vypustí tisíce ryb Středočeští rybáři obnovují úhoří populaci, do řek letos vypustí tisíce ryb Středočeští rybáři letos vypustí do svých revírů tisíce úhořů říčních. Cílem je obnova … PŘÍRODA Falešný web láká na levné dálniční známky Falešný web láká na levné dálniční známky Policisté varují obyvatele před podvodnými nabídkami při nákupu dálničních známek přes … KRIMI Podnikatelé, pozor. Teď se rozhoduje o vašich penězích Podnikatelé, pozor. Teď se rozhoduje o vašich penězích Květen a červen jsou pro osoby samostatně výdělečně činné každoročně nejdůležitějším … ZAJÍMAVOSTI Příjezd k věznici bude od Dubence od dubna uzavřen Příjezd k věznici bude od Dubence od dubna uzavřen Na základě informace Ředitelství silnic a dálnic ČR bude pravděpodobně od konce dubna … AKTUÁLNĚ Benzin i nafta stále zdražují. Nejlevněji doplníte nádrž stále u Silmetu Benzin i nafta stále zdražují. Nejlevněji doplníte nádrž stále u Silmetu Za benzin Natural 95 zaplatíte tento týden v Příbrami v rozmezí od 39,90 Kč do 42,50 … AKTUÁLNĚ Developerský projekt v Žežické: 144 bytů, příspěvek 8,4 milionu. Kdo za projektem stojí? Developerský projekt v Žežické: 144 bytů, příspěvek 8,4 milionu. Kdo za projektem stojí? V Žežické má vyrůst 144 nových bytů a jde o jeden z největších bytových projektů, … POLITIKA Starosta omluven, jednání vedl místostarosta Karpíšek. Kdo čekal ostré střety, ten se nedočkal — přesto jeden bod dokázal zastupitele rychle vrátit na zem Starosta omluven, jednání vedl místostarosta Karpíšek. Kdo čekal ostré střety, ten se nedočkal — přesto jeden bod dokázal zastupitele rychle vrátit na zem Čtyřicáté zasedání Zastupitelstva města Příbrami proběhlo ve středu 25. března 2026. … POLITIKA Brdy už hasiče nezastaví. Nová čtyřkolka jim šetří čas i síly Brdy už hasiče nezastaví. Nová čtyřkolka jim šetří čas i síly Příbramští profesionální hasiči mají nového parťáka do terénu. Do jejich výbavy nově … AKTUÁLNĚ
HOTOVO! Příbram to dokázala. Infarktový obrat, drama v prodloužení a postup do semifinále je doma! HOTOVO! Příbram to dokázala. Infarktový obrat, drama v prodloužení a postup do semifinále je doma! Baník to dokázal! Příbram v třetím čtvrtfinále předvedla obrovskou vůli, když ani … SPORT
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz