7. 12. svátek má Ambrož

Obrazy a sochy inspirované kubismem. Dílo Miloslava Chlupáče čeká na návštěvníky v příbramské galerii

14. března 2021   (12:04)
Obrazy a sochy inspirované kubismem. Dílo Miloslava Chlupáče čeká na návštěvníky v příbramské galerii
foto: pribram.cz

Otevření nové výstavy v Galerii Františka Drtikola, plánované na 25. března, se bude odvíjet od aktuální pandemické situace.


Umělecký virtuální prostor Měkká aréna byl v příbramské Galerii Františka Drtikola otevřen na sklonku loňského roku a neměl zatím moc šancí ukázat se divákům. I poslední výstavní novinka, plánovaná na konec března, zůstane pravděpodobně skryta očím veřejnosti déle, než bylo očekáváno. Galerie datum zahájení nového počinu – výstavy obrazů, soch a kreseb od Miloslava Chlupáče – přizpůsobí aktuální situaci.
 

„Miloslav Chlupáč byl sochař, malíř, kreslíř a také teoretik. Nejdříve studoval medicínu a po uzavření českých vysokých škol Němci se začal učit kameníkem,“ představuje umělce kurátor výstavy Jiří Machalický. Po válce pak Chlupáč studijně navázal na pražské Uměleckoprůmyslové škole u profesora Josefa Wagnera. Byl výrazně činný v tvůrčí skupině Máj a působil také jako redaktor týdeníku Kulturní politika.
 
„V sochařství i v malbě zprvu vycházel z kubistického tvarosloví, v osobitém projevu dospěl ke krajnímu zjednodušení svých motivů, ale hranici čisté abstrakce nepřekročil,“ popisuje Jiří Machalický a zdůrazňuje důležitost, jakou mělo nejen pro Miloslava Chlupáče, ale i další české sochaře seznámení s významným rakouským sochařem Karlem Prantlem.
 
Monumentální díla ve veřejném prostoru sochař realizoval jak u nás, tak například v Rakousku, Francii či Mexiku. „Po sovětské okupaci Československa v roce 1968 přestal pro své mravní zásady a nekompromisní politické postoje dostávat sochařské zakázky, a tak se v ústraní věnoval hlavně malířství,“ vysvětluje Jiří Machalický. Světlejší období nastalo pro umělce až v osmdesátých letech. Naplno se aktivitám – výstavám, mezinárodním sochařským sympoziím nebo vedení letních sochařských akademií – opět věnoval až po roce 1989.
 

Výstava v Galerii Františka Drtikola v Příbrami obsáhne Chlupáčovy sochy, malby i kresby. „V náznaku ukáže celý jeho vývoj od soch tesaných z kamene ve zjednodušených tvarech přes zátiší, krajiny a figurální obrazy s jejich kubizujícím tvaroslovím a mnohdy romantickým laděním, až k monumentálně cítěným figurálním kresbám,“ nastiňuje náplň expozice, která čeká na otevření, Jiří Machalický.
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková

Další články

Středočeský kraj by uvítal shodu odborníků na vánočním volnu ve školách Středočeský kraj by uvítal shodu odborníků na vánočním volnu ve školách Například školy v Příbrami zatím ředitelská volna nevyhlásily, procento nakažených … Starosta: Město příští rok získá 994 milionů a utratí 1,143 miliardy Starosta: Město příští rok získá 994 milionů a utratí 1,143 miliardy Starosta Příbrami Jan Konvalinka se ohlíží za včerejším jednání zastupitelstva. V Příbrami se v příštím roce zdraží vodné a stočné o tři procenta V Příbrami se v příštím roce zdraží vodné a stočné o tři procenta Při průměrné spotřebě 90 litrů na osobu a den zaplatí příští rok tříčlenná domácnost … Policisté pátrají po řidiči, který u Hluboše způsobil dopravní nehodu Policisté pátrají po řidiči, který u Hluboše způsobil dopravní nehodu K události došlo 20. listopadu v ranních hodinách. Příbramské divadlo uvede známou hudební komedii Limonádový Joe Příbramské divadlo uvede známou hudební komedii Limonádový Joe Slavnou parodii na westerny se souborem nastudoval Milan Schejbal, v hlavních rolích … Zastupitelé Příbrami schválili záměr prodeje pozemku u archivu pro stavbu bytů Zastupitelé Příbrami schválili záměr prodeje pozemku u archivu pro stavbu bytů Podmínky prodeje vedení radnice ještě upřesní a znovu předloží zastupitelstvu. Příbram bude letos opět hospodařit se schodkovým rozpočtem Příbram bude letos opět hospodařit se schodkovým rozpočtem Návrh rozpočtu dnes schválili zastupitelé. O Vánocích mrznout nebude, teploty se udrží mírně nad nulou, očekávají meteorologové O Vánocích mrznout nebude, teploty se udrží mírně nad nulou, očekávají meteorologové Podle meteorologů nás pravděpodobně čekají opět Vánoce na blátě. ŽIVĚ: Zasedání zastupitelstva v Příbrami ŽIVĚ: Zasedání zastupitelstva v Příbrami Nejdůležitějším bodem bude návrh rozpočtu na příští rok.
Starosta: Duševní polotovar přeřezal na příbramském náměstí kabeláž k vánoční dekoraci Starosta: Duševní polotovar přeřezal na příbramském náměstí kabeláž k vánoční dekoraci Trojici pachatelů zaznamenala kamera. Městská policie žádá veřejnost o pomoc při …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz