6. 8. svátek má Oldřiška
Obrazem: Razie v příbramské věznici rozbila drogový obchod, policie obvinila šest osob

Nepřehlédněte
16. července 2020   (14:50)
Obrazem: Razie v příbramské věznici rozbila drogový obchod, policie obvinila šest osob

Do věznice pašovali odsouzení z civilního pracoviště pervitin, konopí, ale i další psychotropní látky


Věznice Příbram ve spolupráci s policií úspěšně realizovala další akci zaměřenou na odhalování drogové trestné činnosti ve Věznici Příbram.

"Do akce pod názvem „Baker“, která byla pečlivě připravována téměř půl roku, se zapojily dvě desítky příbramských policistů a kriminalistů společně s dalšími organizačními jednotkami Vězeňské služby ČR," uvedl policejní mluvčí Zdeněk Chalupa a dodal, že třem odsouzeným a třem civilním osobám ve věku 34–56 let bylo sděleno obvinění z přečinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, dále maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání spáchaného ve spolupachatelství.

Podle policejního mluvčího za tyto činy stanovuje trestní zákoník až pětiletý trest odnětí svobody. "Tři obviněné osoby mimo věznici budou stíhány na svobodě," dodal Chalupa.
Věznice Příbram ve spolupráci s policií …

Tři aktéři z řad odsouzených využívali a úkolovali osoby z civilního prostředí k obstarávání návykových látek, konkrétně pervitinu, konopí a dále léčiv, která jsou vázána na lékařský předpis a jsou schopna nepříznivě ovlivnit psychiku člověka. „Tyto nepovolené látky, se snažili odsouzení skrytě různými cestami dostat do objektu Věznice Příbram, především při návratu z venkovního pracoviště. Odsouzení k nezákonné činnosti využívali civilní osoby, se kterými úspěšně navázali kontakt na pracovišti, a právě tam docházelo smluveným způsobem k předávání zásilek,“ řekla tisková mluvčí příbramské věznice Milena Palková.
Tři aktéři z řad odsouzených využívali a …
Získané drogy dále odsouzení užívali pro svou vlastní potřebu nebo je distribuovali mezi ostatní vězněné osoby. Distribuce probíhala i formou tzv. směnného obchodu za potřebné věci jako je například tabák, káva. Z prodeje tak měli finanční a materiální prospěch.

Z provedených šetření vyplývá, že do současné doby se při žádné z realizovaných akcí na této nezákonné činnosti nepodílel žádný ze zaměstnanců ani příslušníků Věznice Příbram.
Video ze včerejší razie ve věznici a příbramské pekárně. (pribram.cz_Jakub Pečenka)

Příbramský soud by se měl do podzimu vypořádat s rozsáhlým případem pašování drog do věznice Bytíz. Nyní probíhají další úkony trestního řízení.
Již v minulém roce probíhala ve věznici obdobná policejní razie. Kauza má čtyři větve a desítky obžalovaných. Jedna část případu byla již pravomocně ukončena, další nepravomocně a rozsudky ve zbylých dvou větvích by měly padnout do konce září, řekl soudce Miloslav Boudník.

Okolnostmi případu se soud začal zabývat loni v lednu, figuruje v něm kolem 40 obžalovaných. Někteří už tresty dostali, jiní ještě na rozsudek čekají. "Pachatelům hrozí dva až deset let a jsou obžalovaní jako organizovaná skupina," uvedl Boudník.
Již v minulém roce probíhala ve věznici …
Kromě vězňů jsou mezi obžalovanými i jejich příbuzní, kamarádi a známí. Podle obžaloby pašovali do věznice léčiva, například subutex a tramal, pervitin a marihuanu. Při domovních prohlídkách, které se uskutečnily zejména na Příbramsku, policisté zabavili varnu, léky, konopí a injekční stříkačky.
Kromě vězňů jsou mezi obžalovanými i jejich …
Hlavní organizátoři z řad vězňů úkolovali podle obžaloby ostatní členy skupiny, kteří na svobodě nelegálně obstarávali návykové látky. Předávali je odsouzeným na venkovním pracovišti. Takovým místem byla třeba příbramská pekárna. "Největší problém je odchod vězňů na nestřežené pracoviště. Pokud by vězni pracovali jenom ve věznici, tak se tam drogy budou dostávat v minimálním rozsahu," řekl Boudník.

V minulosti dozorci ve věznici objevili například pervitin v sáčcích s bonbony nebo drogy v tužce, spodním prádle či tepelně zpracovaném mase. Ukryty byly i v papírovém přání, v krabicích od pracího prášku, tubách od zubní pasty, v pleťovém krému či v sušenkách. Někteří lidé také drogy vězňům přehazovali přes plot věznice v ponožce ovinuté lepicí páskou.
Hlavní organizátoři z řad vězňů úkolovali …
"Stěžejními důkazy jsou především odposlechy mobilních telefonů obžalovaných, kteří si domlouvali předání drog, a samozřejmě zadržení některých zásilek policií," uvedl Boudník. Více v článku Příbramský soud otevřel případ pašování drog do věznice Bytíz.
Věznice Příbram a rovněž Vězeňská služba jako celek věnují dlouhodobé úsilí odhalování drogové trestné činnosti. Tato činnost patří mezi priority, a proto se této problematice bude i nadále věnovat. Spolupráce s Policií ČR je v tomto směru velmi úspěšná a vzájemně poskytované poznatky vedou k dosažení úspěšných cílů.
Věznice Příbram a rovněž Vězeňská služba jako …

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
Milena Palková_tisková mluvčí příbramské věznice
foto: Milena Palková
video: pribram.cz Jakub Pečenka

autor: Jakub Pečenka

Další články

Poprvé v historii přivítá hvožďanský špejchar návštěvníky. Rekonstrukce stála už 10 milionů korun Poprvé v historii přivítá hvožďanský špejchar návštěvníky. Rekonstrukce stála už 10 milionů korun Obnova hlavní části hvožďanského špejcharu, který patří ke gotické tvrzi, se chýlí ke konci. V sobotu 5. září památka poprvé ve své historii přivítá veřejnost. Součástí slavnostního otevření je program pro děti i dospělé. 6. srpna 2020   (17:00) Strakonická silnice byla uzavřena. Po střetu tří aut začalo jedno hořet Strakonická silnice byla uzavřena. Po střetu tří aut začalo jedno hořet Čtvrteční odpoledne přineslo opět komplikace na silnici I/4 u odbočky na Orlickou přehradu. 6. srpna 2020   (13:48) Dohodáři dostanou kompenzační bonus za dopady šíření koronaviru Dohodáři dostanou kompenzační bonus za dopady šíření koronaviru Pracovníci na dohodu mohou žádat o 350 korun na den za období od 12. března do 8. června 6. srpna 2020   (12:16) Slepička ukončil kariéru. Chce trénovat a hrát v nižších soutěžích Slepička ukončil kariéru. Chce trénovat a hrát v nižších soutěžích Příbramský odchovanec již nebude působit jako hráč ligového mužstva. 6. srpna 2020   (11:08) Produkce ryb v Česku loni meziročně klesla o 3,5 procenta na 20.986 tun Produkce ryb v Česku loni meziročně klesla o 3,5 procenta na 20.986 tun Podle údajů Českého statistického úřadu se spotřeba ryb v Česku pohybuje v posledních letech kolem 5,5 kilogramu ryb na osobu ročně. 6. srpna 2020   (09:47) Odložte deštníky, připravte plavky. Tropy hlásí návrat Odložte deštníky, připravte plavky. Tropy hlásí návrat Jízda historickými vozy i rock'n'roll. V Rožmitále zažijete Retro den Jízda historickými vozy i rock'n'roll. V Rožmitále zažijete Retro den Místní dráha v Rožmitále pod Třemšínem a Podbrdské muzeum oslaví narozeniny spolu. V sobotu 22. srpna čeká návštěvníky celodenní program s historickými projížďkami, výstavami a hudbou. Končí se o půlnoci. 6. srpna 2020   (06:40) Další nebezpečná vlna podvodů na Facebooku. Hackeři zveřejňují statusy pod vaší identitou Další nebezpečná vlna podvodů na Facebooku. Hackeři zveřejňují statusy pod vaší identitou Příbramská nemocnice láká na výstavu Úsměv a radost Příbramská nemocnice láká na výstavu Úsměv a radost V pořadí třetí letošní výstavou pokračuje sezóna 2020 v galerii Oblastní nemocnice Příbram. 5. srpna 2020   (19:50)
Štítná žláza: Malý orgán, který dokáže napáchat velké problémy Štítná žláza: Malý orgán, který dokáže napáchat velké problémy Funkcí štítné žlázy je vytvářet hormony, které ovlivňují celé naše tělo. 5. srpna 2020   (16:08)
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz