12. 8. svátek má Klára
Obrazem: Razie v příbramské věznici rozbila drogový obchod, policie obvinila šest osob

Nepřehlédněte
16. července 2020   (14:50)
Obrazem: Razie v příbramské věznici rozbila drogový obchod, policie obvinila šest osob

Do věznice pašovali odsouzení z civilního pracoviště pervitin, konopí, ale i další psychotropní látky


Věznice Příbram ve spolupráci s policií úspěšně realizovala další akci zaměřenou na odhalování drogové trestné činnosti ve Věznici Příbram.

"Do akce pod názvem „Baker“, která byla pečlivě připravována téměř půl roku, se zapojily dvě desítky příbramských policistů a kriminalistů společně s dalšími organizačními jednotkami Vězeňské služby ČR," uvedl policejní mluvčí Zdeněk Chalupa a dodal, že třem odsouzeným a třem civilním osobám ve věku 34–56 let bylo sděleno obvinění z přečinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, dále maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání spáchaného ve spolupachatelství.

Podle policejního mluvčího za tyto činy stanovuje trestní zákoník až pětiletý trest odnětí svobody. "Tři obviněné osoby mimo věznici budou stíhány na svobodě," dodal Chalupa.
Věznice Příbram ve spolupráci s policií …

Tři aktéři z řad odsouzených využívali a úkolovali osoby z civilního prostředí k obstarávání návykových látek, konkrétně pervitinu, konopí a dále léčiv, která jsou vázána na lékařský předpis a jsou schopna nepříznivě ovlivnit psychiku člověka. „Tyto nepovolené látky, se snažili odsouzení skrytě různými cestami dostat do objektu Věznice Příbram, především při návratu z venkovního pracoviště. Odsouzení k nezákonné činnosti využívali civilní osoby, se kterými úspěšně navázali kontakt na pracovišti, a právě tam docházelo smluveným způsobem k předávání zásilek,“ řekla tisková mluvčí příbramské věznice Milena Palková.
Tři aktéři z řad odsouzených využívali a …
Získané drogy dále odsouzení užívali pro svou vlastní potřebu nebo je distribuovali mezi ostatní vězněné osoby. Distribuce probíhala i formou tzv. směnného obchodu za potřebné věci jako je například tabák, káva. Z prodeje tak měli finanční a materiální prospěch.

Z provedených šetření vyplývá, že do současné doby se při žádné z realizovaných akcí na této nezákonné činnosti nepodílel žádný ze zaměstnanců ani příslušníků Věznice Příbram.
Video ze včerejší razie ve věznici a příbramské pekárně. (pribram.cz_Jakub Pečenka)

Příbramský soud by se měl do podzimu vypořádat s rozsáhlým případem pašování drog do věznice Bytíz. Nyní probíhají další úkony trestního řízení.
Již v minulém roce probíhala ve věznici obdobná policejní razie. Kauza má čtyři větve a desítky obžalovaných. Jedna část případu byla již pravomocně ukončena, další nepravomocně a rozsudky ve zbylých dvou větvích by měly padnout do konce září, řekl soudce Miloslav Boudník.

Okolnostmi případu se soud začal zabývat loni v lednu, figuruje v něm kolem 40 obžalovaných. Někteří už tresty dostali, jiní ještě na rozsudek čekají. "Pachatelům hrozí dva až deset let a jsou obžalovaní jako organizovaná skupina," uvedl Boudník.
Již v minulém roce probíhala ve věznici …
Kromě vězňů jsou mezi obžalovanými i jejich příbuzní, kamarádi a známí. Podle obžaloby pašovali do věznice léčiva, například subutex a tramal, pervitin a marihuanu. Při domovních prohlídkách, které se uskutečnily zejména na Příbramsku, policisté zabavili varnu, léky, konopí a injekční stříkačky.
Kromě vězňů jsou mezi obžalovanými i jejich …
Hlavní organizátoři z řad vězňů úkolovali podle obžaloby ostatní členy skupiny, kteří na svobodě nelegálně obstarávali návykové látky. Předávali je odsouzeným na venkovním pracovišti. Takovým místem byla třeba příbramská pekárna. "Největší problém je odchod vězňů na nestřežené pracoviště. Pokud by vězni pracovali jenom ve věznici, tak se tam drogy budou dostávat v minimálním rozsahu," řekl Boudník.

V minulosti dozorci ve věznici objevili například pervitin v sáčcích s bonbony nebo drogy v tužce, spodním prádle či tepelně zpracovaném mase. Ukryty byly i v papírovém přání, v krabicích od pracího prášku, tubách od zubní pasty, v pleťovém krému či v sušenkách. Někteří lidé také drogy vězňům přehazovali přes plot věznice v ponožce ovinuté lepicí páskou.
Hlavní organizátoři z řad vězňů úkolovali …
"Stěžejními důkazy jsou především odposlechy mobilních telefonů obžalovaných, kteří si domlouvali předání drog, a samozřejmě zadržení některých zásilek policií," uvedl Boudník. Více v článku Příbramský soud otevřel případ pašování drog do věznice Bytíz.
Věznice Příbram a rovněž Vězeňská služba jako celek věnují dlouhodobé úsilí odhalování drogové trestné činnosti. Tato činnost patří mezi priority, a proto se této problematice bude i nadále věnovat. Spolupráce s Policií ČR je v tomto směru velmi úspěšná a vzájemně poskytované poznatky vedou k dosažení úspěšných cílů.
Věznice Příbram a rovněž Vězeňská služba jako …

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
Milena Palková_tisková mluvčí příbramské věznice
foto: Milena Palková
video: pribram.cz Jakub Pečenka

autor: Jakub Pečenka

Další články

Přehledně: Počty nakažených covidem v jednotlivých obcích na Příbramsku Přehledně: Počty nakažených covidem v jednotlivých obcích na Příbramsku Známe všechna místa stanovišť policejních hlídek pátečního Speed marathonu Známe všechna místa stanovišť policejních hlídek pátečního Speed marathonu Do bezpečnostní akce nazvané Speed marathon se policejní hlídky zapojují každoročně, loni při ní v rámci celé republiky zkontrolovaly na 7500 aut a zjistily na 3200 přestupků. 12. srpna 2020   (18:05) Hasiči vyjížděli k požáru vzrostlého obilí u Zbenic Hasiči vyjížděli k požáru vzrostlého obilí u Zbenic Doprava na silnici I/4 byla částečně omezena. 12. srpna 2020   (15:26) Každá třetí zmrzlina neprošla testy, uvedla SZPI Každá třetí zmrzlina neprošla testy, uvedla SZPI U třiceti procent odebraných vzorků zmrzlin byly bakterie typu salmonel. 12. srpna 2020   (14:20) V době nouzového stavu kradli dřevo, naftu, ale i peníze. Trojici mužů stíhá policie V době nouzového stavu kradli dřevo, naftu, ale i peníze. Trojici mužů stíhá policie Policisté i kriminalisté z Písecka a Příbramska spolupracovali na objasnění případů majetkové trestné činnosti. Skupina tří mužů měla krást a škodit opakovaně ve firmách v Tochovicích a v obcích Lety a Chrást. 12. srpna 2020   (11:44) Doba trávená na sociálních sítích stoupla na 159 minut Doba trávená na sociálních sítích stoupla na 159 minut Oproti loňsku se průměrná doba zvedla o 16 minut. 12. srpna 2020   (11:36) Nepřehlédněte Příbramská nemocnice s okamžitou platností zakazuje návštěvy v LDN a OŠP Příbramská nemocnice s okamžitou platností zakazuje návštěvy v LDN a OŠP Státní lesy spustily kampaň, v níž chtějí propagovat zvěřinovou gastronomii Státní lesy spustily kampaň, v níž chtějí propagovat zvěřinovou gastronomii Zvěřina bude k dostání na 65 lesních správách a zvěřinových závodech. 12. srpna 2020   (08:58) V Příbrami zabojují o tituly více než čtyři stovky triatlonistů V Příbrami zabojují o tituly více než čtyři stovky triatlonistů O víkendu 15. a 16. srpna se v Příbrami uskuteční nejen mistrovství republiky na olympijských tratích, ale také atraktivní závod tříčlenných štafet. Nechybí mezi nimi ani většina českých reprezentantů. 12. srpna 2020   (06:21)
Hygienici otestovali účastníky dobříšského tábora. Drtivá většina se covidem nenakazila Hygienici otestovali účastníky dobříšského tábora. Drtivá většina se covidem nenakazila Z celkového počtu osmdesáti testovaných zná výsledky již 73 lidí. Kromě vedoucího tábora byla nákaza covidem zjištěna u dvou osob. 11. srpna 2020   (20:22)
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz