2. 12. svátek má Blanka

O sloučení příbramských gymnázií by se mohlo rozhodovat v březnu

16. února 2021   (06:29)
O sloučení příbramských gymnázií by se mohlo rozhodovat v březnu
foto: ribram.cz

Plán na sloučení gymnázií vyvolal odmítavé reakce rodičů i části veřejnosti, vznikla i protestní petice.


Středočeští zastupitelé by mohli rozhodovat o sloučení příbramských gymnázií nejdříve v březnu. Na únorovém jednání materiál určitě projednávat nebudou, protože se jím musí předtím zabývat krajský výbor pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost. Na včerejší on-line tiskové konferenci to řekl krajský radní pro školství Michal Vácha (STAN). Plán na sloučení gymnázií vyvolal odmítavé reakce rodičů i části veřejnosti, vznikla i protestní petice.

Vácha připomněl, že kraj podobně jedná o slučování středních škol a učilišť v Českém Brodě na Kolínsku, Středoklukách u Prahy a Jesenici na Rakovnicku, kde jsou však podle něj reakce veřejnosti mnohem mírnější. "Běží to tam výrazně klidněji, protože Příbram je svým počtem žáků největší," dodal Vácha.
Gymnázium pod Svatou Horou v Příbrami se má sloučit s gymnáziem v ulici Legionářů, jeho studijní programy ale zůstanou zachovány. Podle údajů, které má hejtmanství k dispozici, je na Příbramsku oproti jiným středočeským okresům velká kapacita gymnaziálního školství. Na 10.000 obyvatel připadá 177 míst, v okrese Praha-západ je to 34.
Spoluautorka petice proti slučování příbramských škol Andrea Hrazdírová namítla, že kraj nezohledňuje skutečnost, že na příbramská gymnázia dojíždějí právě i děti z okresu Praha-západ. Vácha to nepopřel. Studenti z okolí Prahy se podle něj snaží umístit, kde to jde, a to nejen v hlavním městě. Považoval by za logické, kdyby výsledkem takzvané optimalizace škol ve středních Čechách byl vznik nové školy v okolí Prahy. Takový návrh už je podle něj na odboru školství, ale zatím na něj nebyly peníze.

O záležitosti také diskutovalo příbramské zastupitelstvo, žádné usnesení ale nepřijalo. Zastupitel za Piráty Antonín Schejbal oznámil, že se slučováním nesouhlasí a jako krajský zastupitel bude hlasovat proti. Piráti jsou přitom na kraji v koalici. "Podle mého názoru je to jako spojit Spartu a Slavii," uvedl Schejbal. Stejně podle něj smýšlejí i členové expertního týmu Pirátů, s nimiž věc projednával a kteří nemají žádnou vazbu na Příbram. Přesvědčit bude chtít Schejbal i další krajské zastupitele.
Opoziční zastupitel Vladimír Král (Šance pro Příbram) uvedl, že by si rušené Gymnázium pod Svatou Horou mohlo vzít pod svá křídla město. Pro hledání jiného zřizovatele se vyslovila i další zastupitelka za Šanci Dagmar Říhová. Místostarostka Zorka Brožíková (ANO) namítla, že kompetence ohledně gymnázií má kraj. Král oponoval, že i město může být zřizovatelem střední školy, pokud bude chtít.
Brožíková uvedla, že radnice provedla průzkum mezi řediteli příbramských škol, z nějž vyplynulo, že více než 70 procent jich hodnotí kapacitu příbramských gymnázií jako naddimenzovanou. Více než polovina z nich vnímá vliv odchodu dětí z pátých a následně sedmých tříd na víceletá gymnázia na úroveň vzdělávání na druhém stupni. V souvislosti s tím se více než 70 procent ředitelů domnívá, že by mělo sloučení gymnázií pozitivní vliv na úroveň výchovně vzdělávacího procesu v základních školách, dodala Brožíková.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: ČTK
pribram.cz
autor: Jakub Pečenka

Další články

Testování v příbramských školách odhalilo necelé procento pozitivních žáků Testování v příbramských školách odhalilo necelé procento pozitivních žáků Nejvíc ohnisek je ve školách a začínají se objevovat ohniska v zařízeních sociální … Tomáš Pospěch: Výjimečný dar Josefa Koudelky má již v péči Uměleckoprůmyslové museum v Praze Tomáš Pospěch: Výjimečný dar Josefa Koudelky má již v péči Uměleckoprůmyslové museum v Praze Přednáška o díle jednoho z nejznámějších českých fotografů v Galerii Františka … V průběhu listopadu na Příbramsku zemřelo 28 covid pozitivních osob V průběhu listopadu na Příbramsku zemřelo 28 covid pozitivních osob Krizový štáb ORP Příbram byl aktivován, první schůzka, při které byla zmapována … O víkendu má sněžit, v noci bude mrznout O víkendu má sněžit, v noci bude mrznout Sněžit má i na začátku příštího týdne. Radní Holý: Lidé z Příbrami odchází, noví nepřichází, a to je škoda. Město si rozvoj zaslouží Radní Holý: Lidé z Příbrami odchází, noví nepřichází, a to je škoda. Město si rozvoj zaslouží V ostatních městech vidíme nové zajímavé projekty a můžeme jen závidět. Právě proto … Při nočním požáru garáže v Příbrami byl nalezen muž bez známek života Při nočním požáru garáže v Příbrami byl nalezen muž bez známek života Příbramští kriminalisté prošetřují důvod vzniku požáru řadové garáže v Březnické … Otevřu si zde stánek s občerstvením a poblíž autoservis. Lidé si dělají legraci z nefunkčních semaforů v Žežické Otevřu si zde stánek s občerstvením a poblíž autoservis. Lidé si dělají legraci z nefunkčních semaforů v Žežické Lidé na sociálních sítích si začali z nefunkčních semaforů v Příbrami dělat … Výstava betlémů v Galerii Františka Drtikola Výstava betlémů v Galerii Františka Drtikola Prosinec a první část ledna bude v Galerii Františka Drtikola mimo jiné patřit … Pro zraněného motorkáře přistál u Bukové vrtulník Pro zraněného motorkáře přistál u Bukové vrtulník Motocykl neměl registrační značky a muž má platný zákaz řízení.
Na Příbramsku narazil řidič do stromu, na místě zemřel Na Příbramsku narazil řidič do stromu, na místě zemřel Řidič osobního auta zemřel dnes poté, co na silnici mezi Vysokým Chlumcem a Týnčany …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz