vývoj COVID-19
5. 3. 2021
Bezděkov 1
Bohostice 2
Bohutín 27
Borotice 8
Bratkovice 3
Březnice 44
Buková u Pb 1
Bukovany 5
Čenkov 5
Cetyně 2
Chotilsko 3
Chrást 2
Chraštice 1
Čím 5
Dlouhá Lhota 8
Dobříš 146
Dolní Hbity 14
Drahenice 1
Drahlín 12
Drásov 8
Drevníky 6
Drhovy 3
Dubenec 2
Dublovice 10
Dubno 5
Háje 11
Hluboš 22
Hlubyně 1
Horčápsko 1
Hřiměždice 7
Hudčice 9
Hvožďany 12
Jablonná 15
Jesenice 6
Jince 47
Kamýk n. V. 17
Klučenice 11
Kňovice 3
Kosova H. 10
Kotenčice 3
Koupě 1
Krásná H. 10
Křepenice 5
Křešín 2
Láz 14
Lazsko 5
Lešetice 2
Lhota u Pb 8
M. Hraštice 21
Milešov 8
Milín 24
Modřovice 2
Mokrovraty 25
Nalžovice 18
Narysov 9
Nechvalice 10
Nečín 6
Nedrahovice 9
Nová Ves p. P. 25
Nové Dvory 4
Nový Knín 31
Obecnice 30
Obořiště 8
Obory 1
Ohrazenice 6
Osečany 12
Ostrov 4
Ouběnice 4
Pečice 6
Petrovice 18
Pičín 5
Počaply 2
Počepice 2
Podlesí 15
Příbram 605
Prosen. L. 12
Řadíč 3
Rosovice 28
Rožmitál p. T. 51
Rybníky 4
Sádek 5
Sedlčany 102
Sedlec-Prč. 40
Sedlice 4
Smolotely 3
Solenice 6
Stará Huť 22
Štětkovice 1
Suchodol 2
Svaté Pole 14
Svatý Jan 4
Svojšice 2
Tochovice 8
Třebsko 21
Trhové Dušníky 7
Tušovice 4
Velká Lečice 6
Věšín 6
Višňová 18
Volenice 1
Voznice 7
Vrančice 7
Vranovice 9
Vševily 2
Vys. Chlumec 6
Vysoká u Pb 6
Zalužany 5
Zduchovice 10
Županovice 2
O sloučení příbramských gymnázií by se mohlo rozhodovat v březnu

16. února 2021   (06:29)
O sloučení příbramských gymnázií by se mohlo rozhodovat v březnu

Plán na sloučení gymnázií vyvolal odmítavé reakce rodičů i části veřejnosti, vznikla i protestní petice.


Středočeští zastupitelé by mohli rozhodovat o sloučení příbramských gymnázií nejdříve v březnu. Na únorovém jednání materiál určitě projednávat nebudou, protože se jím musí předtím zabývat krajský výbor pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost. Na včerejší on-line tiskové konferenci to řekl krajský radní pro školství Michal Vácha (STAN). Plán na sloučení gymnázií vyvolal odmítavé reakce rodičů i části veřejnosti, vznikla i protestní petice.

Vácha připomněl, že kraj podobně jedná o slučování středních škol a učilišť v Českém Brodě na Kolínsku, Středoklukách u Prahy a Jesenici na Rakovnicku, kde jsou však podle něj reakce veřejnosti mnohem mírnější. "Běží to tam výrazně klidněji, protože Příbram je svým počtem žáků největší," dodal Vácha.
Gymnázium pod Svatou Horou v Příbrami se má sloučit s gymnáziem v ulici Legionářů, jeho studijní programy ale zůstanou zachovány. Podle údajů, které má hejtmanství k dispozici, je na Příbramsku oproti jiným středočeským okresům velká kapacita gymnaziálního školství. Na 10.000 obyvatel připadá 177 míst, v okrese Praha-západ je to 34.
Spoluautorka petice proti slučování příbramských škol Andrea Hrazdírová namítla, že kraj nezohledňuje skutečnost, že na příbramská gymnázia dojíždějí právě i děti z okresu Praha-západ. Vácha to nepopřel. Studenti z okolí Prahy se podle něj snaží umístit, kde to jde, a to nejen v hlavním městě. Považoval by za logické, kdyby výsledkem takzvané optimalizace škol ve středních Čechách byl vznik nové školy v okolí Prahy. Takový návrh už je podle něj na odboru školství, ale zatím na něj nebyly peníze.

O záležitosti také diskutovalo příbramské zastupitelstvo, žádné usnesení ale nepřijalo. Zastupitel za Piráty Antonín Schejbal oznámil, že se slučováním nesouhlasí a jako krajský zastupitel bude hlasovat proti. Piráti jsou přitom na kraji v koalici. "Podle mého názoru je to jako spojit Spartu a Slavii," uvedl Schejbal. Stejně podle něj smýšlejí i členové expertního týmu Pirátů, s nimiž věc projednával a kteří nemají žádnou vazbu na Příbram. Přesvědčit bude chtít Schejbal i další krajské zastupitele.
Opoziční zastupitel Vladimír Král (Šance pro Příbram) uvedl, že by si rušené Gymnázium pod Svatou Horou mohlo vzít pod svá křídla město. Pro hledání jiného zřizovatele se vyslovila i další zastupitelka za Šanci Dagmar Říhová. Místostarostka Zorka Brožíková (ANO) namítla, že kompetence ohledně gymnázií má kraj. Král oponoval, že i město může být zřizovatelem střední školy, pokud bude chtít.
Brožíková uvedla, že radnice provedla průzkum mezi řediteli příbramských škol, z nějž vyplynulo, že více než 70 procent jich hodnotí kapacitu příbramských gymnázií jako naddimenzovanou. Více než polovina z nich vnímá vliv odchodu dětí z pátých a následně sedmých tříd na víceletá gymnázia na úroveň vzdělávání na druhém stupni. V souvislosti s tím se více než 70 procent ředitelů domnívá, že by mělo sloučení gymnázií pozitivní vliv na úroveň výchovně vzdělávacího procesu v základních školách, dodala Brožíková.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: ČTK
pribram.cz
foto: Jakub Pečenka

autor: Jakub Pečenka

Další články

Knihovna Jana Drdy: Hledá se spisovatel! Knihovna Jana Drdy: Hledá se spisovatel! Kampaň Březen – měsíc čtenářů má v tomto roce dvanácté pokračování. Příbramská … Ceny pohonných hmot vytrvale rostou, benzin je za týden dražší o 47 haléřů Ceny pohonných hmot vytrvale rostou, benzin je za týden dražší o 47 haléřů Na Příbramsku nakoupíte litr Naturalu 95 v průměru za 29,45 Kč, naftu pak za 28,41 … Ve Středočeském kraji je nejvíc nezaměstnaných na Příbramsku. Bez práce je téměř 4000 lidí Ve Středočeském kraji je nejvíc nezaměstnaných na Příbramsku. Bez práce je téměř 4000 lidí V regionu je 3896 nezaměstnaných, z nichž by mohlo 3729 okamžitě nastoupit do … Zemřela mi žena a skončil jsem na ulici. Říká bezdomovec, který přespává v budově rozestavěné patologie Zemřela mi žena a skončil jsem na ulici. Říká bezdomovec, který přespává v budově rozestavěné patologie Budova plánované patologie v Příbrami nyní slouží pouze bezdomovcům a jako místo pro … Příbram podlehla Liberci a zůstává předposlední Příbram podlehla Liberci a zůstává předposlední Příbram s Libercem prohrála podeváté z posledních 10 vzájemných ligových duelů. Spotřeba kyslíku v příbramské nemocnici přesáhla dvě tuny denně Spotřeba kyslíku v příbramské nemocnici přesáhla dvě tuny denně Kvůli spotřebě je nutné navýšit interval zásobování. Kaufland plánuje zařadit do prodeje antigenní testy Kaufland plánuje zařadit do prodeje antigenní testy Pokud si test koupí živnostník nebo firma, může na něj nárokovat úlevu 60 korun ze … Po zbytek března ještě může v noci mrznout, objeví se i sníh Po zbytek března ještě může v noci mrznout, objeví se i sníh V příštím týdnu bude zpočátku ještě i přes den chladno, rtuť zřejmě nevystoupá výše … Současná omezení zásadně neovlivní investiční akce Současná omezení zásadně neovlivní investiční akce Město Příbram v letošním roce zahájí několik důležitých staveb.
Pivovary Lobkowicz Group uzavírají kvůli koronaviru pivovar ve Vysokém Chlumci Pivovary Lobkowicz Group uzavírají kvůli koronaviru pivovar ve Vysokém Chlumci "Jsme nuceni reagovat na déle než rok trvající pandemii covid-19 a skutečnost, že …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz